Zlín – Třinec 1:3 (kon.) | Chomutov – Litvínov 1:3 (kon.) | Kometa Brno – Vítkovice 1:3 (kon.)
Pardubice – Liberec 5:1 (kon.) | Mladá Boleslav – Mountfield HK 1:2 (1:2 po s.n.) | Jihlava – Plzeň 1:2 (kon.)
Sparta – Olomouc 3:2 (3:0 po s.n.)
po s.n. (3:0)
HC Sparta Praha
3:2 (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
HC Olomouc
Pátek 17.11.2017, 18:30 • O2 arena, Praha • Tipsport extraliga • 22. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Přeji příjemný páteční večer u hokejové Tipsport extraligy. Pražská O2 arena nabídne od 18:30 souboj domácí Sparty a hostující Olomouce.

Pražané se v aktuálním ročníku extraligy trápí, četné změny, kterými prošel tým, nemají kýžené výsledky. Sparťané ve středu v Liberci prohráli šestý zápas v řadě, třetí v řadě v prodloužení, před třemi body z nastavení v poslední minutě základní hrací době ztratili o jakýkoliv bodový zisk v Litvínově. Právě tato porážka jednoznačně ukončila působení Jiřího Kalouse na lavičce Sparty. Následný příchod staronového trenéra Františka Výborného a zapojení nové posily obránce Zbyňka Michálka tedy alespoň vykřesaly pár bodíků do tabulky. Jenže to nemění nic na tom, že před 22. kolem jsou Pražané na 11. místě s 26 body z 20 duelů.

Hráčské statistiky

Nejproduktivnější hráč: Robert Říčka, Miroslav Forman (oba 11 bodů – 6+5)
    Nejlepší střelec: Robert Říčka, Miroslav Forman, Andrej Kudrna (všichni 6 gólů)
    Nejlepší nahrávač: Lukáš Pech, Petr Vrána (oba 7 asistencí)
    Nejproduktivnější obránce: Tomáš Pavelka (7 bodů – 3+4)
    Nejtrestanější hráč: Richard Nedomlel (22 TM)
    Nejlepší hráč v bodování +/-: Jiří Smejkal (+4)
    Nejhorší hráči v bodování +/:- Jaroslav Hlinka (-10)

Brankáři:
    – David Honzík: 630 minut | pr. 2.86| 90.48%
    – Sami Aittokallio: 573 minut | pr. 2.83 | 90.59%

HC Olomouc

Kohouti si na probíhající sezonu nemohou stěžovat, drží se v postupové šestici se čtyřbodovým náskokem před sedmým Chomutovem. Přes nepovedený vstup do ročníku se dokázali hokejisté Olomouce vzchopit a zažívají šťastnější časy. Vyhráli tři zápasy v řadě a dvakrát dokonce neinkasovali ani jednu branku. Naposledy zvítězili 4:0 v úterý 14. 11. na domácím ledě proti Třinci, který patří ke špičce extraligy. Celkem z posledních osmi utkání Olomouc prohrála jen dvakrát a jen jedinkrát nebodovala.

Trestné minuty: 255

Nejproduktivnější hráč: Jan Knotek (14 bodů – 6+8)
    Nejlepší střelec: Vilém Burian (7 gólů)
    Nejlepší nahrávač: Martin Vyrůbalík (11 asistencí)
    Nejproduktivnější obránce: Martin Vyrůbalik (11 bodů – 0+11)
    Nejtrestanější hráč: Petr Strapáč (45 TM)
    Nejlepší hráč v bodování +/-: David Škůrek, Martin Vyrůbalík (+6)
    Nejhorší hráči v bodování +/-: Vilém Burian (-8)

Brankáři:
    – Branislav Konrád: 1234 minut | pr. 2.43 | 90.31%
    – Martin Falter: 50 minut | pr. 0 | 100 %

Vzájemná utkání v aktuální sezoně

9. kolo, 1. 10. 2017: OLO – SPA 2:3 pp

Branky a nahrávky: 9. Knotek (Laš), 28. Laš (Knotek, Sundher) – 48. Pavelka (Hlinka, Pech), 49. Mikuš (Kumstát, Pech), 64. Uher (Černoch, Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Lederer, Hanzlík.
    Vyloučení: 4:4, navíc Uher a Vrána (oba SPA) 10 minut.
    Využití: 0:1.
    V oslabení: 0:0.
    Diváci: 4 915.
    Střely na branku: 26:23.
    Průběh utkání: 2:0, 2:3.
    Nejlepší hráči utkání: Jan Knotek – Lukáš Pech.

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.

HC Sparta Praha: Honzík (Aittokallio) – T. Pavelka, Z. Michálek, Mikuš, Kalina, Švrček, Tomáš Dvořák, Nedomlel – Forman, Pech, Kumstát (A) – Jarůšek, P. Vrána (A), J. Hlinka (C) – Kudrna, Reichenberg, Říčka – Uher, Saponari, Smejkal.

HC Olomouc: Konrád (Falter) – Vyrůbalík (C), Škůrek, Ondrušek (A), Houdek, L. Galvas, J. Galvas – Eberle (A), J. Knotek, Laš – Skladaný, Herman, Burian – Ostřížek, Mráz, Staněk – Jergl, R. Vlach, Macuh.

Rozhodčí: Hodek, Kika – Barvíř, Blümel.

Mužstva se sjíždí na ledovou plochu, sparťané jsou již nastoupení na modré čáře.

Nejprve ještě zazní státní hymna na připomenutí 17. listopadu 1989.

A olomoucký kotel ke stejné příležitosti před úvodním buly roztahuje veliké choreo.

00:01

00:12
    Na úvod se představila Sparta rychlým přechodem do útočné třetině, záhy se ale hosté osvobodily a boje začínají nanovo.

00:54
    Krátký výlet k bráně Honzíka zaznamenala i Olomouc, ale první nebezpečné zajímavá střelecká příležitost nepřišla.

01:45
    Na delší chvíli se kohouti usadili v útočném pásmu, střelu od modré bez problémů zachytil domácí gólman a hra je přerušena.

02:33
    Pech přihrál Formanovi na cestě do útočné třetiny, druhý jmenovaný zespodu pravého kruhu vystřelil, ale přepálil ránu. Nakonec se před Konrádem strhla ještě tlačenice.

03:06
    Nová posila sparťanské kabiny Richard Jarůšek otestoval Konráda střelou z mezikruží, olomoucký brankář puk vykopl do rohu ledu.

03:42
    Sparťanům se povedlo usadit v útočné třetině a tlačí na soupeřovu svatyni, Olomouc se zatím úspěšně brání.

04:10
    Nakonec se Moravané osvobodili a obě mužstva vystřídala, Sparta se chystá k další útočné akci.

04:34
    Hra je přerušena pro icing Sparty, bude se vhazovat před Honzíkem.

05:04
    A je tu další zakázané uvolnění Pražanů.

05:22
    Rozhodčí zvonu přerušují hru kvůli sparťanskému prohřešku, nyní byli domácí až příliš rychlí v přechodu modré čáry.

05:45
    Pravděpodobně zatím největší šance zápasu, Roman Vlach se octl sám před Honzíkovou bránou. Gólman se sice přesouval z místa na místo, nicméně Vlach přestřelil bránu.

06:52
    Sparta právě vstřelila branku!
    Domácí po slabším momentu šli rychle dopředu a rychlá souhra za bránou soupeře vykřesala první gól utkání. Nedomlel za bránu poslal kotouč Hlinkovi, který přesně nalezl najíždějícího PETRA VRÁNU před Konráda. Domácí forvard se nemýlil a poslal puk zblízka do sítě. Asistence: Jaroslav Hlinka, Richard Nedomlel.
    06:52 Petr VRÁNA - 1:0

06:58
    Následuje komerční pauza.

07:25
    Další přerušení hry, na vině je sparťanský ofsajd.

07:42
    Střela olomouckého hráče od modré čáry proletěla těsně okolo levé tyče Honzíkovi svatyně a ke slovu se dostává Sparta.

08:41
    Hra se nese v duchu lehkého oťukávání, tempo není příliš vysoké, na programu je spíše vyčkávání, co udělá ten druhý.

09:20
    Taktovky se ujala Olomouc, zavírá sparťany v jejich třetině a začíná zvyšovat tlak.

09:30
    Nevydrželo to ale příliš dlouho a hokejisté z hlavního města vykazují boje do středního pásma.

10:35
    Pech se svými spoluhráči zamotali hlavu olomouckému brankáři i dalším bránícím hráčům svižnými přihrávkami, k zakončení se ale hráči s "S" na dresu nedostávají.

11:09
    Jaroslav Hlinka rychle najel dospodu levého kruhu a chtěl prostrčit puk k tyčce brány, ale byl atakován hráčem Olomouce. Následně se ostatní sparťané sjeli bránit svého kapitána, do souboje se zapojili i kotle slovní výměnou názorů. Vylučovat se nebude.

12:11
    Vilém Burian byl blízko vyrovnání. Najel si před bránu, kde obdržel přihrávku spoluhráče, nicméně v souboji s Honzíkem nebyl tím úspěšným, hra pokračuje dál.

13:39
    Strkanici o kotouč u zadního mantinelu v pásmu Sparty přerušuje hvizd rozhodčího a následuje další přestávka k úpravě ledu.

14:10
    Pražané ujeli dopředu jak uragán, jenže Konrád podržel své spolupracovníky a nedopřál radost domácímu kotli za jeho zády.

14:54
    Rychlý protiútok Olomouce Honzíka nijak nezaskočil a raději podržel puk ve své moci.

15:28
    Richard Jarůšek se sparťanským fanouškům ukazuje ve skvělém světle, ujel do samostatné akce, jenže jeho snaha zakončit nad pravý beton Konráda se nevydařila.

16:13
    Ofsajd Olomouce pozastavuje hru před vchodem do obranné třetiny Sparty.

16:57
    Hra se opět začíná uklidňovat, puk létá ze strany na stranu, od hráčů v tmavých dresech k hráčům ve světlých.

17:55
    Hlinka zavezl puk do třetiny, nicméně hosté rychle poskládali obranný val před Konrádem a kapitán Pražanů nenalezl místo, kudy přihrát či vystřelit.

18:37
    Po buly před Honzíkem držela taktovku Olomouc, ale ani nahození před bránu zpoza svatyně, ani následná střela z mezikruží neznamená vyrovnání.

19:40
    Ještě buly pár vteřin do konce dvacetiminutovky, vhazuje se ve středním pásmu po ofsajdu Sparty.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.

Start duelu byl vlažný, postupně se obrátky navyšovaly. I když byly k vidění již dvě strkanice, utkání se vyhýbají vyloučení. Hlavní událostí úvodního dějství byl vedoucí gól Sparty v 7. minutě z hole Petra Vrány, dále již diváci vysočanské O2 areny spatřili pouze pokusy o změnu skóre.

Další třetina začne přibližně v 19:20.

Střely na bránu po první třetině: 8:7.

Olomoucký kotel připravuje další choreo, tribuny se blyští červenými a stříbrnými foliemi.

Týmy přijíždějí na ledovou plochu, za několik málo okamžiků budeme pokračovat.

20:01

20:36
    Startem druhé dvacetiminutovky se předvedl Lukáš Pech samostatnou akcí, která nakonec nenalezla kýžený výsledek, střela z mezikruží byla zlikvidována betonem Konráda.

21:40
    Olomouc se pokoušela prodrat přes modrou čáru, nicméně Pražané urputně vzdorovali a bojuje se dále o střední pásmo.

22:30
    Nyní však již Moravané kombinují před Honzíkem, sparťané je však nespouští z dohledu a jsou jim v patách.

23:08
    Zakázané uvolnění Olomouce stěhuje hru před Konráda.

23:18
    Vlach byl v dobré příležitosti u tyče domácí svatyně, jenže když se napřahoval, dojel ho bránící hráč a hrou do těla Vlachovi pokazil zakončení.

24:18
    Tentokrát icing Sparty a následuje buly před Davidem Honzíkem.

24:44
    Dopředu mířil Říčka, nicméně byl obklíčen dvěma olomouckými hráči a střela byla ztečována.

25:02
    Jenže netrvalo dlouho a další útočné snažení Sparty bylo přetaveno v gól. Kudrna poslal nahrávku ALEXANDERU REICHENBERGOVI do útočné třetiny, ten si obhodil bránícího hráče, najel si blíže před bránu a střelou zápěstím propálil Konráda. Asistence: Andrej Kudrna, Zbyněk Michálek.
    25:02 Alexander REICHENBERG - 2:0

25:54
    Olomouc je zaskočena druhou brankou a dopouští se zakázaného uvolnění.

26:02
    Opět tu máme píšťalku rozhodčího, bude se vhazovat před Honzíkem po icingu Pražanů.

26:22
    Je tu první vyloučení zápasu, na trestnou lavici usedá sparťanský Jan Švrček, jenž se provinil hákováním.

26:22
    Následuje komerční přestávka a blýskavé choreo olomouckého kotle.

28:22
    Olomouc právě vstřelila branku!
    Jakmile odbil trest Švrčka, hosté zužitkovali svůj stupňující se tlak. Před Honzíkovou svatyní se strhl zmatek a úspěšně dorazil kotouč do sítě FRANTIŠEK SKLÁDANÝ a snížil náskok domácího mužstva. Asistence: Jakub Herman.
    28:22 Jiří ONDRUŠEK - 2:1

29:55
    Hra se uklidnila, ani jeden z týmů se nežene nijak dopředu.

30:05
    Zakázané uvolnění Olomouce posílá hru před bránu Konráda.

30:20
    Blízko gólu byl Miroslav Forman, který se pokoušel tečovat u levé tyče brány letící kotouč, nicméně bránící hráč a brankář byli proti.

31:45
    Sparta se usídlila v útočné třetině a zkouší vymyslet nějakou kulišárnu, jenže zatím posílá přihrávky zejména podél mantinelu.

32:25
    Domácí zahajují ofenzívu zpoza své svatyně.

32:35
    Konrád raději drží puk a následuje úprava ledové plochy.

33:11
    Puk končí po teči v ochranné síti a následuje vhazování ve středním pásmu.

33:29
    Další přerušení hry, tentokrát pro ofsajd Sparty.

34:05
    Je ponechána výhoda pro Spartu, bude se vylučovat.

34:09
    Provinilcem je Jakub Galvas, který si odpyká dvě minuty za hákování.

34:29
    Říčkova střela z vrchu pravého kruhu končí v ochranné síti.

34:57
    Tečovaný kotouč nyní pozoruhodným způsobem přeplachtil Konrádovu svatyni, pokračuje se dál.

35:40
    Olomoucký brankář bez obtíží vyrazil Pechovu střelu z levé strany.

36:05
    Bude se vhazovat ve středním pásmu, Olomouc bude brzy kompletní.

36:10
    Kohouti hrají v plném počtu a ofsajd Sparty znamená další buly ve středním pásmu.

36:16
    Rozhodčím dnes píšťalka dobře funguje, třetí opakování vhazování po ofsajdu Sparty.

36:53
    Olomoučtí zakládají útočnou akci od svého konce ledové plochy, uvidíme, jak se jim zadaří.

37:21
    Přechod středního pásma úspěšný nebyl, naopak zaútočila Sparta, Konrád dobře podržel své mužstvo při střele z blízkosti.

37:50
    Richard Jarůšek tvrdě atakoval olomouckého hráče u mantinelu v pásmu hostů a dostává dvě trestné minuty za vysokou hůl.

38:24
    Kohouti se usazují před Honzíkem a z tribun je pohání silná podpora fanoušků, kteří do hlavního města z východu republiky zavítali.

38:51
    Ani poprvé, zřejmě ani naposledy je hra přerušena pro ofsajd, provinila se jím Olomouc.

39:11
    Tvrdou ránu od modré čáry vykryl Honzík a pro jistotu podržel puk ve svém náručí.

39:50
    Pražané jsou kompletní.

39:54
    Krátce před zazněním sirénou ještě jedno přerušení kvůli ofsajdu hostů.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.

Ve druhé třetině jsme viděli dvě branky, nejprve navýšil domácí vedení Alexander Reichenberg, nicméně o tři minuty poté s koncem početní výhody snížil skóre Jiří Ondrušek. Uvidíme, jak se hra vyvine ve třetí třetině, která začne přibližně v 20:16.

Střely na bránu ve druhé třetině (celkem): 9:5 (17:12).

Hokejisté se již připravují k buly.

40:01

40:47
    Na začátek třetí části bojuje Sparta v útočném pásmu.

41:05
    Ve velké příležitosti se ocitl Jaroslav Hlinka, ten však přihrávku Jarůška k tyči brány nestihl správně trefit do poloprázdné klece.

41:32
    Hra se přelévá ze strany na stranu. chvíli se hraje před Honzíkem, dalších pár okamžiků lehce prověřují Konráda sparťané.

42:48
    Střela olomouckého hráče byla sražena do ochranné sítě, vhazuje se v pásmu domácího mužstva.

42:52
    Pokus Lukáše Galvase krátce po buly čapl Honzík do lapačky a nepustil, proto se znovu vhazuje před jeho brankou.

43:39
    Jarůšek zavezl puk do útočného pásma a ještě stihl vystřelit, nicméně střela neměla dost důrazu a Konrád ji odrazil do rohu hřiště.

44:07
    Icing Sparty stěhuje hru opět do její obranné třetiny.

44:49
    Hlavním dějem na ledové ploše je snaha o úspěšný přechod útočného pásma, jenže ani jednomu z týmů se to nedaří podle představ.

45:10
    Po strkanici o kotouč u mantinelu v pásmu Sparty zachytil rychle letící kotouč na svou osobou Honzík, následuje vhazování.

45:24
    Pražané se ocitli ve velmi dobré příležitosti, naneštěstí pro domácí fanoušky se kotouč zadrhl na ledu a dobrá koncovka byla nedokončena.

46:38
    Olomouc přitvrdila a chce vyrovnat, nicméně domácí drží obranou hradbu a nedopouští hostům se dostávat do šancí.

47:16
    Za bránou Olomouce byl faulován jeden ze sparťanů, za podražení si dvě minuty odsedí Jakub Herman.

47:16
    Je tu komerční přestávka a úprava ledu.

47:30
    V oslabení se do úniku probojoval Laš, nicméně domácí ho dojeli a pokazili mu zakončení.

48:34
    Veliká strkanice u Konrádovi brány, sparťané jdou důrazně do brány, nicméně kotouč nakonec skončil v moci hostujícího maskovaného muže.

48:52
    Smejkalova střela od modré byla nepříjemná, ale Konrád ji s přehledem vyrazil.

49:10
    Další akce v oslabení Olomouce, dopředu ujel Bruno Mráz, avšak David Honzík proti němu vytáhl prvotřídní zákrok a drží hubený náskok svého týmu.

49:10
    Prohlíží se záznam hry. Pravděpodobně jde o situaci z tlaku před Konrádovou bránou.

Již třetí choreo olomouckých fanoušků, tentokrát se členové kotle oblékli do bílých a červených pláštěnek.

49:10
    Gólu nebylo dosaženo, a tak hra pokračuje za stavu 2:1.

49:35
    Příliš rychlý přechod modré čáry znamená vhazování ve středním pásmu.

50:00
    Mora se vypracovává veliký tlak v útočné třetině a jde si za vyrovnáním.

50:25
    Střela od modré Jakuba Galvase Honzíka nepřekvapila a končí v jeho moci, bude se vhazovat.

50:40
    Pražané se po dlouhé době osvobodili ze svého území.

51:30
    Vlach vypálil z velikého úhlu, nicméně i tak musel domácí brankář zasáhnout, aby zabránil případnému gólu.

51:53
    Sparta si může na chvíli oddechnout, Olomouc vyhodila na zakázané uvolnění a vhazuje se před Konrádem.

52:18
    Tvrdá olomoucká práce přinesla kýžené vyrovnání. Nejprve z levého kruhu vystřelil Ostřížek, ten nebyl úspěšný, jenže puk se ihned dostal na hůl TOMÁŠE HOUDKA, který zpoza brány odpálil letící puk k tyči a i přes snahu Honzíka zapadl za jeho záda. Asistence: David Ostřížek.
    52:18 Tomáš HOUDEK - 2:2

53:29
    Je tu čas na úpravu ledové plochy. Sparta si potřebuje vyčistit hlavu, tento moment nemůže být pro ní psychicky snadný.

54:39
    Mikuš zkusil střelu od modré čáry, ale olomoucký gólman si s ní bez obtíží poradil.

54:57
    Výpad Moravanů raději pozastavil David Honzík a bude se před ním vhazovat.

Dnešní utkání sleduje 9 334 diváků.

55:48
    Hlavní slovo drží na ledě hosté, Sparta se stále oklepává z nepříjemného vyrovnávacího gólu.

56:35
    Pechovu zadovku vykryl Konrád a nedopouští tlak před svou svatyní, přikrývá puk.

56:58
    Zakázané uvolnění Pražanů stěhuje hru k olomouckému kotli a domácí svatyni.

57:11
    Ostřížek z velkého úhlu vypálil, Honzík puk vyrazil mimo nebezpečí a hra pokračuje dál.

57:39
    Střela olomouckého hráče skončila v ochranné sítě, opět proběhne buly v domácí třetině.

58:32
    Jak je pro dnešní utkání typické, opět je hra oživena zakázaným uvolněním a znovu se bude vhazovat před domácí bránou.

59:10
    David Ostřížek měl na holi tříbodovou trefu, z mezikruží vypálil nepříjemnou střelu, která škrtla o Honzíkovu lapačku a jen lehce proletěla mimo domácí svatyni.

60:00

Který z týmů vstřelí první branku v celém prodloužení?

Tipovat můžete do začátku prodloužení.

Uvidíme prodloužení, neboť postupný tlak dokázali kohouti proměnit ve vyrovnávací branku, prosadil se Tomáš Houdek. Sparťané mají šest proher v zádech, z toho tři v řadě právě v prodloužení, tak uvidíme, jestli se jim tento nezdar podaří prolomit.

Střely na bránu ve třetí třetině (celkem): 7:18 (24:30).

60:01

60:27
    Vrána vyslal do útoku Formana, ale tomu se zadrhl puk a nedokázal vystřelit.

61:15
    Ondruškova střela na bránu byla ztečována a skončila v ochranné síti.

61:28
    Olomoucká rozehrávka v útočné třetině ztroskotala na vlastním ofsajdu.

62:15
    Hosté se usadili v útočné třetině, zakončení však Honzík vyrazil a Sparta se osvobodila.

62:55
    Michálek obdržel přihrávku od Hlinky, ale jeho pokus úspěšný nebyl.

63:58
    Vilém Burian měl vítězství na holi. Ujel sám na Honzíka, nicméně domácí gólman ho vybruslil a chytil puk do lapačky.

64:50
    Střela Roberta Říčky z levého kruhu také prodloužení neukončila, a tak pravděpodobně uvidíme nájezdy.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Bylo k vidění několik dobrých akcí, blíže k vítězství byla Olomouc, ale Spartu podržel David Honzík, za několik okamžiků se rozjedou první nájezdníci.

Samostatné nájezdy začínají.

1. série
    0:0
    Vlach zamíchal s pukem, ale Honzík se nenechal zviklat.

1. série
    1:0
    Jarůšek příliš nevymýšlel a rychle trefil mezírku mezi betony.

2. série
    1:0
    Burianův pokus skončil na betonu Honzíka.

2. série
    2:0
    Robert Říčka se rychle rozjel a trefil se k tyči.

3. série
    2:0
    Tomáš Houdek také ztroskotal na Honzíkovi.

3. série
    3:0
    Andrej Kudrna překonal Konráda.

V samostatných nájezdech zvítězil tým HC Sparta Praha.
    Autorem vítězné branky je RICHARD JARŮŠEK.
    Richard JARŮŠEK - 3:2

Střely na bránu: 28:33.

Nejlepší hráči zápasu: Jaroslav Hlinka (SPA) – Bruno Mráz (OLO).

Sparta dokázala utnout svou sérii proher vítězstvím 3:2 na nájezdy proti Olomouci, když rozhodující branku dal Richard Jarůšek ve svém prvním zápase za Spartu.

Ode mně je to nyní vše a přeji příjemný víkend. (21:14:56)

Martina Nová

Branky a nahrávky: 7. P. Vrána (J. Hlinka, Nedomlel), 26. Reichenberg (Kudrna, Z. Michálek), rozh. náj. Jarůšek – 29. Skladaný (Herman), 53. Houdek (Ostřížek)