Finsko – J. Korea 4:1 (kon.) | Česko – Kanada 4:1 (kon.)
4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
Jižní Korea
Pátek 15.12.2017, 13:00 • Ledový palác • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

Dobré brzké odpoledne, pokud někdo obědváte, tak navíc dobrou chuť! Všechny příznivce hokeje pak vítám u sledování dalších zápasů Euro Hockey Tour, která má letos kvůli olympiádě trošku jinou podobu, než tomu bývalo zvykem. Tentokrát se představí Finsko proti Jižní Koreji.

Finsko

Severský tým je všem českým hokejovým příznivcům velmi dobře známý. Skvělí bruslaři s propracovanou defenzivou, kteří navíc letos podnikají hodně útočných výpadů. Velmi nepříjemný je jejich vysoký forčeking, který naší reprezentaci příliš nechutnal. V pražské O2 Aréně bylo Suomi 40 minut jasně lepší, ale pak se Jandačův výběr vzchopil a zásluhou nejlepšího kanonýra extraligy Martina Růžičky a jeho hattricku otočil zápas v prodloužení a připsal si výhru 3:2.

Jižní Korea

To Asiaté jsou pro velkou část české společnosti velkou neznámou. Korejci se však v létě připravovali v České republice a změřili síly s několika českými kluby. Bylo to převážně díky Mountfield Cupu, který pořádal klub z Hradce Králové. Korejci možná trošku překvapivě vůbec nepůsobili jako outsideři a hned zkraje si vyšlápli v prodloužení na pražskou Spartu. Mountfieldu sice podlehli, ale taktéž pouze v prodloužení a nestačili jenom na východočeské Pardubice.

V seriálu EHT střetli síly s Kanadou a v průběhu zápasu dokonce vedli 2:1! Pak ale javorové listy zabraly a otočily skóre ve svůj prospěch na konečných 4:2. Korejci jsou vynikající bruslaři a mají ve svém kádru i hráče, kterým práce s hokejkou rozhodně není cizí. Hostitelskou zemi letošní olympiády tak rozhodně není radno podceňovat.

Finsko: Rämö (Metsola) – Koivisto, Mikkola, Lehtonen, Virtanen, Hakanpää, Riikola, Jokipakka – Anttila, Kontiola, Pihlström – J. Peltola, Koskiranta, Savinainen – Ikonen, Ruohomaa, Korpikoski – Puustinen, J. Lajunen, Manninen – Junttila.

Jižní Korea: Dalton (Sung Je Park) – Hyeok Kim, Yeong Jun Seo, Won Jun Kim, Hyun Ho Oh, Plante, Don Ku Lee, Dong Hwan Kim, Regan – Swift, Ki Sung Kim, Young Jun Lee – Tae An Kwon, Sang Wook Kim, Teswtuide – Radunske, Jin Hui Ahn, Min Ho Cho – Woo Sang Park, Sang Hoon Shin, Sang Woo Shin – Won Jung Kim, Jung Woo Jeon..

00:01

00:15
    Do prvního útoku se rval Kontiola a ihned prověřil Daltona v bráně.

00:52
    První větší příležitost utkání a dle očekávání ji měli Finové. Kotouč poskakoval po brankovišti, ale nikdo jej nedoklepl.

01:50
    Také Korejci se vydali dopředu. Finská obrana však střelu srazila mimo.

02:31
    Dalton šel z brány, aby pomohl spoluhráčům s rozehrávkou. Seo vyhodil puk do útočného pásma Koreje.

03:24
    Lee si poradil s napadajícím soupeřem.

04:13
    Skvělý zákrok Daltona proti ráně Lajunena!
    04:13

04:50
    Korejci se zatím dostávají do útočného pásma hodně sporadicky. I tentokrát jejich útočná akce skončila ihned za modrou čárou.

05:38
    Přechod přes modrou čáru byl hodně těsný v podání Suomi, ale rozhodčí nechávají pokračovat.

06:27
    Po první komerční přestávce se snad poprvé dotkl puku finský brankář Rämö. Pouze ale rozehrával za bránou.

07:33
    Přesilová hra pro Jižní Koreu! Puustinen se dopustil nedovolené bránění. Uvidíme, jestli si Asiaté vytvoří nějakou šanci.

08:08
    Zatím se ale početní výhoda Korejcům vůbec nedaří. Finové vyhazují.

08:50
    Pihlström mohl jet sám na bránu, ale dostal prudký puk na brusle, takže ho nedokázal zpracovat.

09:10
    Opět je kotouč za bránou Daltona.

09:33
    Tým Suomi je v plném počtu.

10:10
    Jižní Korea právě vstřelila branku!
    Tak to je velké překvapení! Korea se zatím vůbec nedostala na útočnou polovinu, ale KIM KI SUNG se dostal k puku a z úhlu překonal finského brankáře střelou mezi betony. Asistence: Kim Sang Wook.
    10:10 Ki Sung Kim - 0:1

10:37
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Jenže velice rychle je vyrovnáno. Finové se vrhli do útočení a na brankové čáře byl velmi aktivní SAKARI MANNINEN, který došťouchal puk za brankovou čáru. Asistence: Miika Koivisto, Jani Lajunen.
    10:33 Sakari MANNINEN - 1:1

12:05
    Finové měli další šanci, ale s tečovanou ránou si Mathew Dalton dokázal poradit.

13:00
    Finové neuvěřitelně tlačí, ale Dalton svými zákroky zatím drží svůj tým.

13:35
    Manninen udělal snad čtyři otočky, ale před bránu se dostat nemohl.

14:15
    Korejská rozehrávka byla hodně nepřesná, ale mířila na finského brankáře, takže se icing nepíská.

15:11
    Jan Hribik si všiml postavení útočícího hráče v brankovišti a vykázal Finy do středního pásma. Papírový outsider tak stále zvládá držet krok s jasným favoritem.

15:50
    Koskiranta nahazoval od modré čáry, ale ani tato teč nepřekvapila Daltona.

16:40
    Seveřané opět vysunuli forčeking hodně vysoko a Korejci opět museli pouze vyhodit.

17:23
    PETRI KONTIOLA využil své rychlosti, vyjel zpoza brány a měl hodně prostoru, takže bez větších problémů vystřelil nad beton Daltona a poslal svůj tým do vedení. Asistence: Marko Anttila.
    17:23 Petri KONTIOLA - 2:1

18:31
    Nyní už se ukazuje, kde je síla a kdo má navrch. JYRKI JOKIPAKKA dostal strašně moc prostoru, najel si do lepší pozice a naprosto perfektně našel místečko u bližší tyče. Asistence: Mikael Ruohomaa.
    18:31 Jyrki JOKIPAKKA - 3:1

19:59
    Další přesilovka pro Korejce. Mikko Lehtonen opět nedovoleně bránil soupeře a druhou třetinu tak Jižní Korea začne v početní výhodě.

20:00

První třetina je minulostí a dle očekávání po ní vedou Finové. Ti však zpočátku prohrávali, neboť Ki Sung Kim v 11. minutě využil chyby v obraně hostů a překonal finského brankáře. Vedení však Asiatům příliš dlouho nevydrželo, neboť Manninen o pár vteřin později srovnal. Tým Suomi pak začal ještě více dominovat, zatímco Jihokorejci přestali stíhat. Z toho pramenily dvě branky do sítě Daltona. První si připsal v 18. minutě Kontiola a o minutu později jej napodobil Jokipakka.

20:30
    Korea se dostala do velké šance! Střelec první branky Ki Sung Kim vypálil z voleje, ale Rämö betonem zasáhl.

21:20
    Tentokrát si Finové pohlídali modrou čáru a vyhodili přes všechny čáry.

22:05
    Finsko už je v plném počtu. Korea vyslala na bránu ještě dvě střely, ale ani jedna neměla gólové parametry.

22:59
    Další trest pro finského hráče. Lauri Korpikoski dostává dvě plus deset minut za naražení zezadu.

23:55
    Jižní Korea kombinuje v útočném pásmu. Finsko si ale dovoluje velmi rychle přistupovat.

24:25
    Opět vyhození přes celé hřiště v podání Suomi.

24:47
    Ruohomaa chtěl udělat kličku a puk doklouzal až k Daltonovi, který puk přikryl.

25:00
    Evropané jsou na ledě v plném počtu.

25:40
    Další šance Manninena, tentokrát z mezikruží!

26:14
    Pihlström střílel z úhlu, ale rána byla zblokována do ochranné sítě.

26:30
    Savinainen střílel z těžké pozice a jeho rána nebyla vůbec špatná.

27:10
    Kim Hyeok měl dobrou šanci, ale jeho ránu kryje gólman Finska!

28:00
    Velmi rychlý brejk Korejců, který musel zlikvidovat Rämö.

28:28
    První přesilovka Finska. Teď bude mít zřejmě Dalton o zábavu postaráno. Kwon Tae An podrazil svého soupeře a ještě se u toho zranil.

28:53
    Ikonen byl blízko gólu, ale Dalton udržel beton na ledové ploše.

29:30
    Savinainen bekhendem ve velké šanci přestřelil!

29:45
    Další teč tohoto finského forvarda končí na brankáři.

30:03
    Ruohomaa taktéž promarnil velkou gólovku. Měl kolem sebe hodně místa, ale ani to mu nestačilo.

30:35
    Swift, který odpykával trest za svého spoluhráče už je na ledě. Seveřané neproměnili první početní výhodu.

31:45
    Lajunen vyhojoval puk, ale následná přihrávka nebyla přesná a Finové se sami vyhnali z útočného pásma.

32:35
    Obraz hry je v posledních minutách stále stejný. Jižní Korea je zalezlá u sebe v pásmu a soustředí se pouze na defenzivu, zatímco Evropané buší do této hráze.

33:50
    Skvělý Dalton! Puk mu skončil na betonu a jen těsně nepropadl.

35:09
    Finové si zahrají další přesilovou hru. Jeon Jung Woo zahákoval soupeře.

35:20
    Ruohomaa nedal další tutovku!

36:01
    Savinainen krásně těčoval puk do horní poloviny brány, ale Daltona trefil puk přímo do lapačky. Korejský brankář s kanadskými kořeny zákrok pořádně prodal, takže z toho bylo něco pro diváky.

36:30
    Zvonkohra v Ledovém paláci v Moskvě! Za Daltonem zazvonila nejprve pravá tyč a z následné rány o tři vteřiny později pro změnu levá.

37:10
    Druhé oslabení Korejci taktéž zvládli. Měli sice dost štěstí, ale skóre zůstává neměnné.

37:45
    Asiaté po delší době zahrozili, ale Rämö nemusel zasahovat.

38:25
    Teswtuide vzal brejk dva na jednoho na sebe a pouze kousek chyběl, že nezasunul do prázdné brány!

38:59
    Lajunen krosčekoval svého protivníka a je dalším vyloučeným hráčem na straně týmu Suomi.

39:30
    Finsko trošku kostrbatě, ale dostalo puk do střední třetiny.

40:00

Druhá dvacetiminutovka je u konce a nenabídla ani jednu branku. Dle očekávání měli více ze hry opět Finové, ale nevyužili ani dvě nabídnuté přesilové hry. Dalton v korejské bráně čaruje a dvakrát během tří vteřin mu navíc pomohla tyč.

40:01

40:20
    Třetí část začínají Korejci v přesilové hře.

41:07
    Finové se dostávají do vedení o tři branky! Ruohomaa trefil Daltona do betonu a puk se odrazil přímo k JUUSO IKONENOVI, který dorazil do prázdné brány. Asistence: Mikael Ruohomaa.
    41:07 Juuso IKONEN - 4:1

42:40
    Zakázané uvolnění Jižní Korey.

43:12
    Mikkola nahodil na Daltona, který puk udržel ve výstroji.

43:30
    Asiaté chvilku pobyli v útočném pásmu, ale už se opět musí bránit modrému valu, který se na ně řítí.

44:17
    Puk se pomalu došoural k Rämömu.

44:30
    Další icing Korejců.

45:00
    Seveřané už opět kombinují v útočné třetině.

45:21
    Dalton vyrazil puk pouze před sebe, ale nebyl tam žádný Fin, který by puk dorazil.

46:10
    Mikkola pálil z dobré pozice, ale opět narazil na brankáře Daltona, který dnes chytá vskutku dobře.
    46:10

47:32
    Manninen se z vlastní třetiny dostal až do útoku a vypálil nebezpečně.

47:52
    Moc nechybělo, aby Evropané přidali pátý gól. Volný puk do brány ale Puustinen nedostal.

48:18
    Eric Regan dostává dvě minuty za vysokou hůl. Třetí přesilovka pro Suomi, tak uvidíme, jestli ji poprvé využije.

48:42
    Mathew Dalton je dnes v permanenci takřka neustále. Teď ho ohrozil vlastní spoluhráč.
    48:42

49:10
    Ruohomaa dlouho čekal na puk, takže se nedostal k dorážce do poloprázdné brány.

49:54
    Neuvěřitelná smůla pro Finsko. Tentokrát horní tyč zastavila cestu puku do brány. Manninen hraje úžasný zápas.

50:30
    A další tyč! Tak to už je opravdu úsměvné. Popáté dnes zněla branková konstrukce.

51:45
    Manninen už je opět v útočném pásmu.

52:11
    Vypadá to, že Koreji docházejí síly. Jejich útoky mají čím dál tím měnší trvanlivost.

53:00
    Finové se jako jeden muž rozjeli ve své třetině a zakládají další útok.

53:26
    Další trest pro hráče se jménem Jeon Jung Woo. Tentokrát za nedovolené bránění.

54:01
    Puustinen vypálil mimo bránu.

54:26
    Kontiolův padáček mířil do brány, ale Dalton vytáhl netradiční zákrok.

55:15
    Finům není v přesilovkách přáno.

55:50
    Puk poskakoval v brankovišti Daltona, až jej Regan odpálil přes všechny čáry.

56:00
    Dnešní utkání sleduje 2418 diváků.

56:13
    Střely na bránu, jen tak pro zajímavost, jsou 57:11!

57:04
    Rämö po dlouhé době musel zasahovat. Switfova rána mířila nad rameno.

57:40
    Korea se na konci zápasu ještě vydala dopředu. Finští beci si ale celou situaci pohlídali.

58:30
    A opět jsou v útoku Asiaté, jenže hrají pouze u mantinelu a nemohou se dostat do střelecké pozice.

59:13
    Dalton na druhé straně vyrazil pomalou střelu do ochranné sítě.

59:41
    Puk mají na holích Jihokorejci. Blíží se konec utkání.

Je konec! Evropané vítězí dle očekávání, ale Jižní Korea ukázala, že ač je nováček v nejvyšší divizi, tak není radno ji úplně odepisovat. Finové samozřejmě byli hokejovější a celkově lepší ve všech herních ukazatelích, ale Asiatům nechybí disciplína a skvělý pohyb. Pokud se u nich tento sport chytne, uvidíme, co může následovat v budoucnosti.

Já se s vámi pro tuto chvíli loučím a přeju příjemný víkend. (15:12:54)

Lukáš Foff

Branky a nahrávky: 11. Manninen (Koivisto, J. Lajunen), 18. Kontiola (Anttila), 19. Jokipakka (Ruohomaa), 42. Ikonen (Ruohomaa) – 11. Ki Sung Kim (Sang Wook Kim)

Rozhodčí: Hribik, Hodek