Česko – Švédsko 3:1 (kon.) | Rusko – Finsko 1:2 (kon.)
3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Švédsko
Sobota 21.04.2018, 14:20 • Tipsport arena, Pardubice • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:20.

Dobré sobotní prosluněné odpoledne z Tipsport arény v Pardubicích, kde se odehraje další zápas turnaje Carlson Hockey Games mezi domácím výběrem České republiky a hosty ze Švédska.

Švédsko

Reprezentace Tre Kronor má za sebou přelet z Ruska, kde sehrála úvodní utkání proti domácí sborné. Duel byl od samého počátku velmi vyrovnaný a rozhodovaly jej opravdu maličkosti, ale nakonec se štěstí přiklonilo na stranu týmu ze Skandinávského poloostrova. Ten se ujal vedení na konci první třetiny díky využité hned první přesilové hře celého zápasu. Zkraje prostřední části ale Rusko kontrovalo stejnou mincí a taktéž ze své první početní výhody srovnalo na 1:1. Tento stav vydržel až do 41. minuty, kdy se od mantinelu nenápadnou střelou prosadil Händemark a přisoudil Švédsku tři body.

Česká republika

Také Češi už sehráli zápas dalšího turnaje Euro Hockey Tour a stejně jako jejich dnešní soupeř jej zvládli úspěšně. Modro-bílou finskou skupinu totiž zlomili ve třetí části a zvítězili 3:1. Hned při svém debutu v seniorské reprezentaci se šťastným gólem o obránce prosadil pardubický miláček Filip Zadina, jenže Finové zásluhou Suomely záhy srovnali na 1:1. Ve druhé periodě sehrálo Suomi hned 5 (!) přesilových her, jenže Češi i díky skvělému výkonu Pavla Francouze nedovolili hostům jít do vedení. Ve třetí dvacetiminutovce už se hra opět stabilizovala a naopak domácí hráči se lvem na prsou zásluhou Dmitrije Jaškina využili přesilovou hru a odskočili na 2:1. V závěrečné finské power-play navíc ještě Andrej Nestrašil trefil z poloviny hřiště prázdnou bránu a definitivně utnul jakékoliv finské naděje na bodový zisk.

Aktuální tabulka Carlson Hockey Games

1. Česká republika – 3 body (+2)
    2. Švédsko – 3 body (+1)
    3. Rusko – 0 bodů (-1)
    4. Finsko – 0 bodů (-2)

V závorce je uveden rozdíl ve skóre.

Česko: Furch (Francouz) – Pyrochta, Hrbas, Pláněk, Klok, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík – Šťastný, Horák (A), Červenka (C) – Zadina, Chytil, Jaškin – Nestrašil, R. Hanzl (A), Stránský – M. Kaut, Chlapík, R. Kousal – Orsava.

Švédsko: Hellberg (Gustavsson) – Jon. Andersson, Arnesson, Pilut, Wikstrand, Nyberg, Almqvist, J. Petterson, Brännström – L. Andersson, Zackrisson (C), Everberg – C. Klingberg (A), Händemark, Rödin – Olofsson, Asplund, Lundeström – Jonsson Fjällby, Ölund, Norman – Nilsson..

V české sestavě dojde v dnešním utkání k několika změnám. Do brány se postaví Dominik Furch. V obraně je oproti Finsku jediná změna, a to, že se představí Lukáš Klok. Mezi útočníky dostanou šanci ukázat se Robin Hanzl, Šimon Stránský, Robert Kousal a na svojí šanci dnes bude jako třináctý útočník čekat Jakub Orsava.

Kulturní vložku v podobě vystoupení cheerleaders už máme za sebou a do začátku utkání zbývá něco přes pět minut. Po ledě už se prohání čtveřice sudí. Dvojice hlavních je z Ruska a čároví jsou z České republiky.

Za mohutného potlesku a troubení na všechno, na co je to možné, už přijíždí domácí reprezentace v bílo-červené kombinaci. Následují je v modro-žlutých dresech hráči Švédska.

Dvojice talentovaných mladých zpěvaček právě pěje státní hymnu Švédska. V závěsu za ní bude následovat i hymna česká.

Úvodní buly už je na spadnutí. Jdeme na to!
    Mladým hráčům v národním týmu se před mistrovství světa daří.

00:01

00:08
    Úvodní buly vyhráli čeští hráči, ale protečování do pásma nebylo úspěšné.

00:28
    Teď už se ale do první šance dostal David Šťastný, který si dobře nabruslil na útočnou modrou a byť tísněn, tak z levého kruhu zakončil do betonů Hellberga.

01:02
    Také Švédi dvakrát obkroužili útočné pásmo, ale poté se český tým osvobodil a vyhodil šikovně, aby to nebylo zakázané uvolnění.

01:30
    Anton Rödin míchal s pukem, ale ten mu utekl, čeho využil Chytil. V útočné třetině se pak z otočky snažil prosadit Dmitrij Jaškin, ale Hellberg vykopl i druhý svůj beton včas.

02:09
    První přesilová hra zápasu a k dispozici ji budou mít domácí! Rasmus Asplund bude pykat za držení.

02:35
    Na modré čáře se otevřelo místo pro Matěje Stránského, jehož pumelici švédský gólman udržel ve výstroji.

03:17
    Česko právě vstřelilo branku!
    Góól! Zavolejte stráže, zbláznilo se páže, protože ROBIN HANZL neskutečně vymetl protější šibenici. Filip Pyrochta mu předložil krásný pas na levou stranu a jeden z nových mužů v dnešní sestavě překrásně zakončil. Asistence: Filip Pyrochta, Andrej Nestrašil.
    03:17 Robin HANZL - 1:0

04:22
    Hráči se lvem na prsou jsou skutečně při chuti a neskutečně mačkají svého soupeře! Roman Červenka z pravé strany dobře mířil na bližší tyč a Hellberg srazil puk do tyče!
    04:22

05:00
    A další dobrá šance. Martin Pláněk hledal na teč dobře postaveného Romana Červenku, ale ten bohužel nedokázal kotouč sklepnout.

05:30
    Také Švédsko vystrčilo růžky a dostalo se do přečíslení třech proti dvěma, které ale vyřešil Dominik Furch jistým zákrokem betony.

07:10
    Domácí hokejisté stále skvěle bruslí a motají hlavy švédským hráčům. Magnus Hellberg je pod velkým tlakem a reprezentace Tre Kronor se nyní osvobodila pouze za cenu zakázaného uvolnění.

08:15
    Hosté navíc chybují i v rozehrávce, takže už jsou na ledě velmi dlouho a pořád nemohou vystřídat.

08:47
    Střela Martina Pláňka od modré čáry zamířila hodně vedle, ale Česká republika stále tlačí.

09:18
    Až teď se severští hokejisté dostali z obranné třetiny, ale na střídačce to budou zřejmě rozdýchávat hodně dlouho.

09:47
    Z ničeho nic šance pro Švédy, protože Tomáš Pavelka se provinil podražením.

10:10
    Olofsson cpal kotouč na teč do brankoviště, ale ten se odrazil za bránu. Nakonec jej přikryl Dominik Furch a nechá domácí vystřídat.

10:50
    Robin Hanzl se nyní perfektně položil proti střele a svým tělem ji zblokoval až do středního pásma.

11:25
    Modro-žlutí se krkolomně dostali do útočného pásma, ale velmi záhy z něj zase museli vycouvat.

11:52
    České oslabení je u konce a Švédsko v něm nevystřelilo ani jednou na bránu.

12:45
    Filip Chytil z ostrého úhlu zkusil překvapit Hellberga, který se ale nenechal.

13:13
    Češi udělali chybu v rozehrávce, ale stihli ji včas napravit.

14:25
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Z druhé střely na bránu je vyrovnáno. CARL KLINGBERG se pustil do sólo akce, narazil si o Romana Červenku, který jej nezvládl ubránit a pak chladnokrevně zavěsil pod horní tyčku. Asistence: Anton Rödin.
    14:25 Carl KLINGBERG - 1:1

15:15
    Chytil podsoupil tvrdý souboj u mantinelu v útočném pásmu, ale přesto o kotouč přišel. Ten už se ale opět veze do obranné třetiny seveřanů.

15:57
    Magnus Hellberg raději přikryl kotouč u své tyčky a bude se vhazovat po jeho pravé ruce. Ihned po komerční pauze.

16:35
    Hra se opticky trochu vyrovnala, ale pořád jsou to čeští hokejisté, kteří jsou v pohybu mnohem aktivnější a na puku jsou častěji.

17:24
    Opět švédský brankář raději přidržel puk pod rukavicí.

17:43
    Dobrá rána Filipa Chlapíka od modré čáry, kterou ale udržel ve výstroji Hellberg.

18:03
    Icing Tří korunek.

18:40
    Filip Chytil hledal bekhendem spoluhráče, ale trefil se přesně mezi dva. Tak si puk vzal opět sám a střílel nad beton, jenže kotouč dostatečně nezvedl.

19:23
    Závěr třetiny patří Švédsku, které nebezpečně kombinuje v útočné třetině.

19:52
    Vypadá to však, že to dohrají u mantinelu.

20:00

Skončila první třetina, kterou Česká republika odehrála senzačně, jenže skóre je vyrovnané 1:1. Nástup do zápasu jednoznačně patřil hráčům se lvíčkem na prsou, což vyústilo v gól Robina Hanzla, který krásnou střelou zápěstím trefil neomylně protější roh. Poté přišlo dalších několik šancí, včetně tyčky Romana Červenky, ale nakonec, bohužel, v 15. minutě srovnal Carl Klingberg po trošku šťastné individuální brance. Pokud však Češi vydrží hrát v podobném tempu a seveřané se nezvednou, mohlo by to být dobré.

Střely v první třetině:

Česká republika – 13
    Švédsko – 3

Švédští hráči už krouží na ledové ploše a čekají na své soupeře. Druhá třetina je za dveřmi.

20:01

20:10
    U kotouče jsou jako první ve druhé třetině Švédi.

20:38
    Červenka nabízel puk přes osu na Filipa Chytila, který ale na dlouhou hůl nezpracoval.

21:35
    Švédi se dlouho drželi v útočném pásmu, ale opět hráli pouze po mantinelu, protože do šancí je česká obrana nepustila.

21:46
    Druhá přesilovka pro český nároďák. Lawrence Pilut je vyloučen za podražení.

22:20
    Červenka dobře střílel švihem, ale i přes dobrou clonu si Hellberg poradil a zasáhl ramenem. Poté se Švédsko osvobodilo.

23:00
    Další založení útoku se domácím vůbec nedaří. Nepřesné přihrávky hatí kombinaci už ve středním pásmu.

23:35
    Dominik Furch měl podruhé v krátkém časovém sledu problém s rozehrávkou, ale opět to dopadlo dobře.

23:45
    Hráči Tre Kronor sehráli oslabení na výbornou a Čechy k ničemu nepustili. Už jsou kompletní.

24:43
    Pohotové dva zákroky předvedl Magnus Hellberg.

25:01
    Výborná akce Švédů. John Norman se zjevil před Furchem úplně sám a zkusil kličku do bekhendu, jenže jeho následnou střelu našel neomylně v rukavici Dominik Furch. Skvělý zákrok českého gólmana teď udržel nerozhodný stav.

25:35
    Další nebezpečné šance hostujícího výběru, který si počíná mnohem lépe než v první třetině. Češi teď nestíhají.

26:31
    Hrubku v rozehrávce, který pravděpodobně pramenila z velmi dlouhého střídání opět uhasil Furch lapačkou.

27:41
    Těžká pasáž pro české můžstvo, což vycítili i fanoušci a snaží se dodat domácím síly.

28:20
    Po delší době si zachytal také Hellberg, ale zákrok betonem pro něj nebyl těžký.

28:24
    Současně vyloučení jsou Martin Kaut a Lawrence Pilut, oba za hrubost. U mantinelu totiž došlo k menší potyčce.

29:13
    Daleko z brány se teď odhodlal Hellberg a udělal to nejlepší, co mohl. Rychle totiž odklidil puk do bezpečí.

29:37
    Jonathan Andersson se navíc z následného brejku dostal do dobré šance, ale ztroskotal na dalším dobrém zákroku Furcha.

30:20
    Nádherná kombinace do trojúhelníku v podání Švédů neskončila brankou, protože kapitánu Patriku Zackrissonovi puk sjel z hokejky. Jinak by zakončoval téměř do prázdné brány.

31:15
    Další chybu v obraně mohl využít Victor Olofsson, ale na brankovišti mu skvěle nadzvedl hůl liberecký zadák Filip Pyrochta a znemožnil mu tím zakončení.

31:55
    Chytil odjel z ledu v předklonu a držel se za obličej, ale rozhodčí nezaznamenali nic, co by překračovalo rámec pravidel.

33:00
    Dlouho se teď bojovalo o kotouč, který byl pod hráči obou mužstev, ale nakonec jej vydolovali švédští hokejisté a zakládají další útočnou akci.

34:05
    Švédsko má ponechanou výhodu, takže hraje v šesti lidech v poli.

34:31
    Roman Červenka je třetím potrestaným Čechem, provinil se držením.

34:50
    Dobrý Furchův zákrok ramenem proti ostré ráně Olofssona.

35:18
    Seveřané se sami vyhnali z pásma a začínají další akci až za svojí bránou.

35:46
    Do šance si sjel Lias Andersson, ale neprocedil puk do sítě.

36:10
    Češi zatím hrají oslabení opět velmi dobře a postupně vytlačují hostující hráče dál od brány.

36:40
    Češi už jsou kompletní.

37:11
    Jakub Galvas teď skvěle zachránil Dominika Furcha, který se nestíhal přesunout s dlouhou forhendovou kličkou. Mladý olomoucký obránce ale na poslední chvíli vypíchl puk hostujícímu forvardovi.

38:24
    Jacob Nilsson se opět proháčkoval až příliš lehce skrz českou obranu, ale český gólman vytěsnil puk do ochranné sítě.

38:58
    Čeští reprezentanti poslali dvě navštívenky Hellbergovi, ale ten je v pohodě odrazil zpět.

39:34
    Roman Horák dostal dobrou žabičku do jízdy, ale byl mezi dvěma beky, takže musel zakončovat pouze bekhendem. Ten se mu úplně nevyvedl a puk skončil nad bránou.

40:00

Druhá dvacetiminutovka byla úplně jiná než ta první. Švédsko přidalo a hrálo mnohem lépe, na což tak úplně nedokázali reagovat čeští hráči. Dominik Furch měl spoustu práce a těžkých zákroků, ale všechny je zvládl pochytat, takže stav je stále vyrovnaný 1:1.

Střely ve druhé třetině (celkem):

Česká republika – 6 (19)
    Švédsko – 11 (14)

Stejně jako v obou čtvrtečních zápasech je stav před třetí třetinou 1:1. Oba dnešní soupeři jej ve třetí periodě překlopili na svojí stranu, jak to dopadne dnes? T

40:01

40:20
    Češi se dostali do pásma hledají varianty k ohrožení Hellberga.

40:42
    To se jim ale tentokrát nepovedlo, Švédi se osvobodili.

41:10
    Filip Zadina střílel přes obránce, ale ten jeho střelu hodně zpomalil, takže nebyla vůbec nebezpečná.

41:55
    Krásná akce českého týmu, kterou ranou bez přípravy zakončil Andrej Nestrašil, ale o kousek minul tyčku švédské brány.

42:50
    Český výběr začal aktivněji. Švédi se zatím pouze brání.

43:50
    Přihrávka souběžně s modrou čárou bohužel nevyšla, takže musí domácí opět opustit útočnou třetinu.

44:53
    Po dlouhé pasáži bez přerušení už museli rozhodčí písknout. Magnus Hellberg totiž udržel ránu z pravé strany a odmítl rozehrát.

45:16
    Nestrašil měl zablokovanou hokejku ve skrumáži před bránou, takže se k zakončení nedostal.

45:30
    Dobrá pasáž Čechů bude narušena, protože Matěj Stránský sekl protivníka.

46:00
    Dobrý obranný zákrok Romana Horáka, který poslal puk až do obranného pásma Tre Kronor.

46:48
    Pilutova rána byla sražena do ochranné sítě.

46:55
    Další vyhození našeho týmu přes všechny čáry. Oslabení nám zatím fungují na výbornou.

47:27
    Ani teď se na tom nic nemění, i když Everberg byl před bránou hodně dotěrný. Furch puk schoval.

47:38
    Češi jsou kompletní.

48:14
    Pláňkova bomba trefila pouze hostujícího beka do výstroje.

48:40
    Teď Česká republika trošku zbytečně poslala puk až na icing, takže nemůže střídat.

48:49
    Šance pro Česko, Anton Rödin jde k trestoměřičům na lavici hanby za hrubost.

49:00
    Moravčíkova rána trefila pouze obránce, i když šla z dobře připravené pozice.

49:23
    Česká republika jde opět do vedení! Robin Hanzl to udělal výtečně a navázal na sebe dva hráče, načež i ve velké tísni brilantní zadovkou našel ANDREJE NESTRAŠILA, který uklidil puk do prázdné brány. Asistence: Robin Hanzl, Michal Moravčík.
    49:23 Andrej NESTRAŠIL - 2:1

50:33
    Svěřenci Josefa Jandače teď měli obrovské štěstí, protože z výborné pozice dorážel úplně osamocený Jonsson Fjällby, ale Dominik Furch opět podržel své spoluhráče.

52:00
    Hraniční situaci na modré čáře teď pustili čeští sudí, takže Švédsko je stále v útočném pásmu a vozí na kolotoči českou obranu.

52:45
    Hosté navíc stihli vystřídat, takže to bude pro české hráče ještě o to těžší.

53:16
    Ale Čechům se podařilo dostat puk daleko od své brány a z úlevou střídají také.

53:50
    Carl Klingberg se opět cpal do šance, ale tentokrát přestřelil.

53:59
    A tentokrát je pískáno postavení útočícího hráče Švédska ve Furchově brankovišti.

54:18
    Modro-žlutí teď mají velký tlak a ženou se za vyrovnání. Mají k tomu ještě necelých šest minut. Tak dlouho musí česká obrana odolat, pokud chtějí Češi připsat do tabulky další tři body.

55:05
    Obrovská chyba v rozehrávce, kterou málem potrestal Everberg, jenž ale o malý kousek minul bránu.

55:50
    Reprezentantům České republiky se nedaří udržet na puku a pouze jej odevzdávají na hole aktivních Švédů.

56:27
    Výborný Dominik Furch. Dva dobré zákroky v krátkém časovém sledu opět zachránili českou reprezentaci.

57:25
    Na druhé straně se musel činit také Magnus Hellberg, který si ale poradil hned se třemi nepříjemnými pokusy, mezi kterými byla i povedená teč.

57:25
    Dnešní utkání sleduje 6843 diváků.

57:38
    Švédsko to zkouší bez brankáře!

57:53
    Teď už to vypadá ještě lépe, protože Roman Červenka předložil nádhernou zadovkou puk před prázdnou bránu ROMANU HORÁKOVI, který pohodlně zvýšil na 3:1! Asistence: Roman Červenka, David Šťastný.
    57:53 Roman HORÁK - 3:1

58:51
    Diváci v pardubické Tipsport areně už děkují českým hráčům, protože už to vypadá, že další tři body poputují do české kolonky.

58:56
    Současně vyloučeni za strkanici před bránou jsou Filip Chlapík a Adam Almqvist, oba za hrubost.

58:56
    Švédsko si vyžádalo oddechový čas.

59:15
    Robin Hanzl byl úplně sám před bránou, ale ještě hledal Andreje Nestrašila.

59:35
    Švédsko je znovu bez gólmana.

60:00
    Současně se závěrečným hvizdem ještě krosčekem fauloval Martin Pláněk a inkasuje dvě minuty za hrubost. Poté docházelo ještě k několika potyčkám, které ale zůstaly pravděpodobně nepotrestány.

Je dobojováno a česká reprezentace podruhé v řadě vítězí 3:1 nad soupeřem ze Skandinávského poloostrova. Po Finech si připisuje skalp i Švédska. Zejména v první a třetí třetině byli domácí hokejisté mnohem lepším týmem, a proto zaslouženě vítězí. Ve třetí třetině rozsekl nerozhodný stav po krásné Hanzlově přihrávce Andrej Nestrašil a do prázdné brány pečetil výhru Roman Horák.

Střely ve třetí třetině (celkem):

Česká republika – 10 (29)
    Švédsko – 8 (22)

Nejlepšími hráči jsou vyhlášeni Dominik Furch za český výběr a Carl Klingberg za tým Švédska.

Průběžná tabulka Carlson Hockey Games:

1. Česká republika – 6 bodů, 2 odehrané zápasy, skóre 6:2 (+4)
    2. Švédsko – 3 body, 2 odehrané zápasy, skóre 3:4 (-1)
    3. Rusko – 0 bodů, 1 odehraný zápas, skóre 1:2 (-1)
    4. Finsko – 0 bodů, 1 odehraný zápas 1:3 (-2)

V závorkách je uveden rozdíl ve skóre.

Ode mě je to pro dnešek všechno, ale rozhodně zůstaňte věrní seriálu Euro Hockey Tour, konkrétně Carlson Hockey Games. Od 18:15 začíná duel mezi Ruskem a Finskem, který může rozhodnout o tom, že Česká republika tento turnaj vyhraje. (16:35:22)

Lukáš Foff

Branky a nahrávky: 4. R. Hanzl (Pyrochta, Nestrašil), 50. Nestrašil (R. Hanzl, Moravčík), 58. Horák (Červenka, Šťastný) – 15. C. Klingberg (Rödin)

Rozhodčí: Oskirko, Soin – Gebauer, Lederer