Real Sociedad – Leganés 3:2 (kon.) | Girona – Valencia 0:1 (kon.) | Alavés – Ath. Bilbao 3:1 (kon.)
La Coruňa – Villarreal 2:4 (kon.) | Getafe – Atlético 0:1 (kon.) | Real Betis – Sevilla 2:2 (kon.)
Eibar – Las Palmas 1:0 (kon.) | Real Madrid – Celta Vigo 6:0 (kon.)
Deportivo Alavés
3:1 (1:0)
Athletic Bilbao
Sobota 12.05.2018, 18:30 • Estadio de Mendizorroza, Vitoria-Gasteiz • Španělská LaLiga • 37. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Hezký den, španělská liga má tento víkend na programu své 37. kolo. My se v tomto on-line textovém přenose zaměříme na baskické derby mezi Deportivem Alavés a Athleticem Bilbao. Tímto zápasem Vás provede Jan Mládek, který zároveň přeje příjemnou zábavu.

Deportivo Alavés (13. místo, 44 bodů, skóre 37:48)
    Tento tým z hlavního města Baskicka zažil na jejich poměry docela povedenou sezónu. Navíc se letos zachránil, což byl před sezónou jejich primární úkol. Alavés letos táhne především Munir El Haddadi, který je v letošní sezóně v Baskicku na hostování z Barcelony. Tento šikovný ofenzivní hráč dostal míč do branky už devětkrát, navíc k tomu přidal šest asistencí. Poměrně úspěšně mu sekunduje Ibai Gómez, který přišel do Deportiva právě z Athleticu (6+6). Poslední forma Babazorros je také poměrně dobrá, za posledních pět zápasů dokázali hráči Alavésu nasbírat devět bodů.

Poslední zápasy
    Málaga – Alavés 0:3
    Alavés – Atlético Madrid 0:1
    Las Palmas – Alavés 0:4
    Alavés – Girona 1:2
    Eibar – Alavés 0:1
    Hráči Deportiva Alavés jsou v plné přípravě na sobotní poslední domácí zápas v sezóně 2017/18

Athletic Bilbao (14. místo, 43 bodů, skóre 40:45)
    Naopak Bilbao zažívá letos nejhorší sezónu za poslední roky. Tým, který loňské sezóny proháněl týmy jako Barcelona, Atlético nebo Real Madrid a hrál evropské poháry se letos proměnil v tým, který bojuje ve spodní části tabulky. Možná to bude i odchodem trenéra Valverdeho do Barcelony, ale to tom zde nebudeme polemizovat. Athletic letos táhli tři hráči, kteří dohromady dokázali nasbírat 26 branek z celkových 40. Nejlépe je na tom Raúl García (10 branek), Aritz Aduriz (9 branek), Iñaki Williams (7 branek). Když porovnáme formu s jejich sobotním soupeřem, tak z toho výjde lépe soupeř. Athletic dokázal z posledních pěti zápasů dokázat nasbírat pouze čtyři body.

Bilbao – Alavés 2:0 (liga, 2018)
    Bilbao – Alavés 2:2 (přátelské utkání, 2017)
    Alavés – Bilbao 1:0 (liga, 2017)
    Bilbao – Alavés 0:0 (liga, 2017)
    Alavés – Bilbao 0:1 (přátelské utkání, 2011)

Deportivo Alavés: Pacheco – Martín, Maripán, Laguardia, Alexis – I. Gómez, Pina, García, Pedraza – Guidetti, Munir.
    Náhradníci: Landeta – Sobrino, Ely, D. Torres, Wakaso, Diéguez, Demirović.

Athletic Bilbao: Arrizabalaga – Núñez, Yeray, I. Martínez – de Marcos, Etxebarria, M. Rico, Saborit – I. Williams, Aduriz, Muniain.
    Náhradníci: Herrerín – San José, Susaeta, Lekue, Etxeita, Vesga, I. Córdoba.

Rozhodčí: Estrada – Martínez, Martín.

Který z týmů vstřelí první branku v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

1

2
    Domácí tým měl k dispozici úvodní výkop zápasu a hned při své první útočné akci zahrozili. Všechno musel řešit pozorný Iñigo Martínez, který odehrál do zámezí.

3
    Oba týmy hrají ve svých typických dresech. Domácí Alavés hraje v modro-bílé kombinaci, hosté z Bilbaa zase v červeno-bílé.

4
    Enric Saborit nedal pozor na hru, míč pustil do zámezí a to bylo špatně. Poslední dotyk byl od jeho spoluhráče, aut pro Deportivo.

5
    Tomás Pina si na polovině hrací plochy vyšlápnul na Mikela Rica. Rozhodčí si tohoto faulu všimnul a faul odpískal.

6
    Iñaki Williams se dostal do pokutového území, ale míč si zbytečně předkopnul. Domácí brankář se protáhne odkopem od branky.

7
    Další skvělá průniková přihrávka do domácího vápna. Následující centr byl zablokován, Athletic bude rozehrávat rohový kop.

8
    Aritz Aduriz se pokoušel dostat k tomuto centrovanému míči, ale to se nepovedlo. Obrana Alavésu odvrátila míč do bezpečí.

9
    Athletic začíná diktovat tempo hry a navíc bude rozehrávat další nebezpečný rohový kop. Pacheco musí být v pozoru.

10
    Hosté zahráli parádní signál po kterém se ke střele dostal Óscar de Marcos. Hostující hráč směřoval svou střelu pouze do míst, kde byl připraven brankář.

11
    Hosté drží míč na svých kopačkách. To se nelíbí domácím fanouškům, kteří začínají poměrně hlasitě pískat.

12
    Ibai Gómez si vzal na polovině hřiště míč, překonal tři hráče a před vápnem zakončil. Bohužel pro jeho tým poslal svou střelu vysoko nad branku.

13
    John Guidetti se dožadoval odpískání faulu na vlastní osobu, ale toho se nedočkal. Rozhodčí byl totiž jiného názoru a hru nechal pokračovat.

14
    Třetí rohový kop pro hosty v krátké době, ale ani ten se nepodařil rozehrávat podle jejich představ. Následný brejk byl zastaven zbytečným zaseknutím Víctora Laguardii.

15
    Máme za sebou úvodních patnáct minut tohoto utkání. Zatím hrajeme bez branek, ale blíž úvodní brance je celek z největšího baskického města.

16
    Mikel Rico vystřelil bez přípravy, ale mimo. Fernando Pacheco se na tuto střelu jenom pouze díval. Už to mohlo být o gól.

17
    Bilbao se postupnou kombinací dostává na dostřel domácí branky. Pacheco může být ovšem zatím v klidu, jelikož jeho obrana se dobře vysouvá a útoky odráží.

18
    Jak jsem už dříve avizoval, domácí skvěle napadají a vytlačují rozehrávku mimo svou polovinu. Míč se dostal až k brankáři Kepovi, který s rozehrávkou neváhal.

19
    Manuel García nebezpečně dojel hostujícího útočníka Aritze Adurize. Po odpískání se nám rýsuje další zajímavá standardní situace.

20
    Beñat Etxebarria zvolil dlouhý nákop na malé vápno, kde byl připravený obránce. Ten zazmatkoval a míč odehrál na další rohový kop.

21
    Jenže ani tento rohový kop nevyšel podle představ. Obrana Deportiva zatím pracuje na výbornou. Hostující útok je zatím bezzubý.

22
    Iñaki Williams dostal v pokutovém území dost prostoru a hned z toho byla zajímavá situace, jelikož jeho střela se otřela o horní tyčku.

23
    Aritz Aduriz zůstal opět ležet na trávníku, jelikož ale leží mimo hrací plochu, tak rozhodčí nechává hru pokračovat i nadále.

24
    Munir se snažil vybojovat pro svůj celek výhodu pokutového kopu, jenže jeho teatrální pád rozhodčí neodpískal.

25
    Od 18:30 se hrají šest zápasů a hned ve čtyřech už padnul aspoň gól. Pouze ve dvou případech hrajeme bez branek jako například tady.

26
    Míč se stále stěhuje z jedné kopačky na druhou, ani jeden z týmů si míče neužije moc dlouho. Hra je velmi nepřehledná.

27
    Žlutou kartu dostává Beñat Etxebarria (Athletic Bilbao).
    27. Žlutá karta

28
    Fernando Pacheco se musel natáhnout po střele Adurize, který směřoval svůj projektil na vzdálenější tyč. Bilbao zase bude rozehrávat rohový kop.

29
    Pacheco opět v akci, kdy se pro míč došel v pohodě do vzduchu. Hostující hráči se opět musí vrátit do svých defenzivních řad.

30
    Dnešní zápas je velmi bojovný. Je znát, že je to derby, ani jeden tým si nedá nic zadarmo. Navíc se mi zdá, že je to regulérní bitva.

31
    Alavés se snaží udržet míč pro sebe, takže volí bezpečnou rozehrávku až od vlastního brankáře. Ten rozehrává nakrátko.

32
    Žlutou kartu dostává Guillermo Maripán (Deportivo Alavés).

33
    Iker Muniain se jednou kličkou zbavil hned tři obránců. Parádní fotbal od tohoho hráče Bilbao, který letos hraje velmi dobrou sezónu.

34
    Žlutou kartu dostává Enric Saborit (Athletic Bilbao).

35
    Iñaki Williams si našel centr svého kolegy z levé strany, ale míč z voleje nasměroval pouze nad tribunu za domácí brankou. V ohrožení byly zřejmě pouze auta za stadiónem.

36
    První poločas se nám pomalu, ale jistě blíží do svého závěru. V tomto baskickém derby jsme zatím žádnou branku neviděli.

37
    Rozhodčí dnešního zápasu má v prvním poločase dost práce, určitě se nenudí. Uvidíme, jak se dnešní utkání ještě vyvine.

38
    Ibai Gómez našel svým centrem hlavu Alexise, ale ten nedokázal zamířit přesně mezi tři tyče hostující branky. Míč končí vysoko nad horní tyčkou.

39
    Iñaki Williams si dnes zatím dělá co jenom chce. Tento šikovný španělský záložník si hraje s domácí obranou. Jenže v tomto případě to není ani rohový kop.

40
    Právě nám začalo posledních pět minut základní hrací doby prvního poločasu. Dočkáme se nějaké branky nebo si budeme muset počkat až na druhý poločas?

41
    Mikel Rico si vyžádal u rozhodčího lékařské ošetření, hra je tedy přerušena. Uvidíme, jestli hostující hráč bude moct v zápase pokračovat.

41
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Mikel Rico, přichází Mikel San José.

42
    Tak to tedy nepůjde. Už v prvním poločase jsme se dočkali aspoň střídání na jedné straně, které mělo na svědomí Bilbao.

43
    V závěru prvního poločasu je to spíše taková nakopávaná než pohledná kombinace. Není to moc pohledný fotbal.

43
    Deportivo Alavés právě vstřelilo branku!
    Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, než se ucho utrhne. Domácí skvěle vysunuli své napadání a zatlačili rozehrávku až ke Kepovi, který po jedné z malých domů trefil svým odkopem JOHNA GUIDETTIHO, který ke své brance přišel jako slepý k houslím – 1:0. Bez asistence.
    43. John GUIDETTI - 1:0

44
    Za malý moment nám rozhodčí ukáže počet nastavených minut v prvním poločase. Nějaké přerušení bylo, takže nastavení je reálné.

45
    Hosté se snaží do konce poločasu aspoň vyrovnat, ale to se proti výborné obraně soupeře vůbec nedaří. Alavés odehrál výborný první poločas.

45+1
    Rozhodčí dnešního zápasu nastavil v prvním poločase pouze minutu navíc.

45+2

Který z týmů vstřelí první branku ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

V nastaveném čase se nic zasádního nestalo, první poločas tedy končí za příznivého stavu pro domácí, kteří odcházejí do šaten s vedením 1:0. O zatím jedinou branku tohoto baskického derby se na konci poločasu postaral John Guidetti, kterého svým odkopem trefil hostující brankář. Hosté z Bilbaa byli sice aktivnějším týmem, ale svůj tlak nedokázali přetavit v gól. O největší vzruch před brankou Pacheca se hlavně starala dvojice Williams-Muniain.

Druhý poločas začne přibližně v 19:32.

46

47
    Bilbao začalo velmi aktivním fotbalem a hned se dokázalo nastěhovat na polovinu svého soupeře. Iñaki Williams se při svém prvním pokusu ve druhé půli do vápna nedostal.

48
    Naopak na domácí straně se na začátku nového dějství kupí mnoho nepřesností. Alavés je v hlubokém bloku a zatím se pouze brání.

49
    Další nepřesnost v domácí rozehrávce znamená pro hosty autového vhazování. Bilbao nemělo v tuto chvíli moc hráčů na polovině domácích, proto se míč dostal až ke Kepovi.

50
    Óscar de Marcos hledal svým přízemním centrem kopačku Williamse, jenže tento centr byl pro tohoto hráče moc dlouhý. Míč skončil v rukavicích Pacheca.

51
    Aritz Aduriz se opět stal obětí zbytečného faulu domácího Piny. Athletic bude mít k dispozici standardní situaci.

52
    Rozehrávka této standardní situace byla nakrátko na Muniaina, který se sice prokličkoval ke střele, ale ta byla vzápětí zablokována.

53
    Střídání v týmu Deportivo Alavés: ze hřiště odchází Alexis, přichází Mubarak Wakaso.

54
    V dnešním zápase se už dvakrát střídalo a obě tyto střídání byly vynucené. Před malou chvíli měl svalové potíže Alexis, který po chvilce odešel z hrací plochy.

55
    Mikel San José zahrál na pravé straně svému strážci na housle, ale to bylo všechno, co tento hostující plejer udělal.

56
    Bilbao drží v posledních minutách míč na svých kopačkách, ale to je všechno, co dokáže. Alavés se opět skvěle vysouvá a kombinaci soupeře tlačí zpět k vlastní brance.

57
    Domácí tým mohl vést už o dvě branky, ale Munirovi chyběl ke zakončení asi půl metr. Kepa v tuto chvíli mohl být v klidu, když nemusel zasahovat.

58
    Žlutou kartu dostává Yeray (Athletic Bilbao).

59
    Po faulu Yeraye se domácím rýsuje velmi zajímavá příležitost k ohrožení hostující branky. Alavés bude rozehrávat volný přímý kop z dobré vzdálenosti od branky.

60
    Tak tohle byla naprostá fotbalová paráda. MUNIR se postavil k exekuci přímého kopu a nedal Kepovi šanci zasáhnout. Za tento přímý kop by se nemusel stydět ani Cristiano Ronaldo. Alavés tedy v derby vede už o dvě branky – 2:0 Bez asistence.
    60. MUNIR - 2:0

61
    Bilbao má před sebou velmi těžký úkol, protože v následující třiceti minutách musí dotahovat dvoubrankové manko v tomto zápase.

62
    Aritz Aduriz byl blízko kontaktní branky, ale ještě předtím byl odpískán ofsajd. Z akce Bilbaa tedy nic nebezpečného zatím nebude.

63
    Iñigo Martínez ukázal, že je vynikajícím stoperem. Hostující hráč měl sice ztrátu, ale tu dohnal a ještě čistým zákrokem získal míč pro sebe.

64
    Iñaki Williams byl u rohového praporku zdvojen. Takže ani z této šance nic nebude. Williams se může zlobit, jak chce.

65
    Hosté začínají také zbytečně faulovat. Tentokrát jejich faul odnesl Manuel García, který si na trávníku chvilku poseděl.

66
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Enric Saborit, přichází Iñigo Córdoba.

67
    Druhý poločas plyne dál a dál. Hostům se navíc krátí čas k možnému a hlavně šokujícímu obratu. Alavés si zatím všechny tři body zaslouží, protože hraje s naprostým přehledem.

68
    Munir se řítil sám na hostující branku, ale byl zastaven praporkem asistenta rozhodčího, který signalizoval ofsajdové postavení.

69
    Óscar de Marcos získal pro svůj celek výhodu rohového kopu, jelikož jeho centr z pravé strany byl skvěle zablokován.

70
    Rohový kop pro branku Pacheca nic nebezpečného nepřinesl. NIc zajímavého nebylo ani z domácího protiútoku, který táhnul Munir.

71
    Alavés začíná bránit své dvoubrankové vedení, na polovině hřiště je pouze Guidetti, který čeká na svou šanci z možného protiútoku.

72
    Alavés zase drží míč na vlastních kopačkách, kombinací na jeden dotek baví fanoušky a zároveň tím deptají soupeře, který dnes nehraje moc povedené utkání.

73
    Žlutou kartu dostává Mikel San José (Athletic Bilbao).

74
    Iker Muniain se snažil vybojovat volný přímý kop po faulu na vlastní osobu, ale ten faul rozhodčí neviděl, proto také zřejmě hra pokračuje bez přerušení.

75
    Dnešní utkání sleduje 19 458 diváků.

76
    Střídání v týmu Deportivo Alavés: ze hřiště odchází John Guidetti, přichází Rubén Sobrino.

77
    Domácí tým je v dnešním zápase k nezastavení. Alavés už vede o tři branky, tentokrát se trefil bývalý hráč právě Athleticu Bilbao IBAI GÓMEZ, který se na hranici malého vápna dostal k nechytatelné voleji, kterou překonal Kepu v hostující brance – 3:0. Asistence: Alfonso Pedraza.
    77. Ibai GÓMEZ - 3:0

79
    Bilbao právě vstřelilo branku!
    Hosté se přece dočkali své branky v tomto derby. IKER MUNIAIN si našel hlavičku svého kolegy a s mírným štěstím prodral míč za záda domácího brankáře. Athletic tedy jedenáct minut před vypršením základní hrací doby snižuje na rozdíl dvou branek – 3:1. Asistence: Mikel San José.
    79. Iker MUNIAIN - 3:1

80
    Máme před sebou posledních deset minut základní hrací doby tohoto utkání. Přidá ještě Bilbao nějaké branky nebo si Alavés připíše všechny tři body?

81
    Domácí tým je nastěhovaný na polovině svého soupeře, kde s přehledem drží míč na vlastních kopačkách.

82
    Dnešní utkání se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Alavés zřejmě v tomto zápase zvítězí a připíše si všechny tři body.

83
    Domácí fanoušci roztáhnuli za domácí brankou pěkné choreo, které oslavuje dnešní výhru v baskickém derby.

85
    Střídání v týmu Deportivo Alavés: ze hřiště odchází Munir, přichází Rodrigo Ely.

86
    Hosté sází všechno do své útočné fáze. Toho by mohli využít domácí hráči k možnosti útoku do otevřené obrany.

87
    Rodrigo Ely se ihned po svém příchodu zapojil do defenzivní práce a hned si připsal důležitý obranný zákrok na levé straně u vlastního pokutového území.

88
    Fernando Pacheco se proletěl vzduchem po střele Muniaina, která skončila těsně vedle pravé tyčky domácí branky.

89
    Domácí fanoušci začali zpívat hymnu svého celku a navíc si užívají poslední minuty ligové sezóny na domácím trávníku.

90
    Ibai Gómez vysunul do samostatného úniku Elyho, ale tomu chyběla potřebná rychlost k úniku před hostujícími obránci.

90+1
    Rozhodčí dnešního utkání Javier Estrada nastavil tři minuty nad rámec základní hrací doby.

90+2
    Bilbao rozehrávalo v nastavení rohový kop, ale míč se pouze dostal do rukavic Pacheca, který si s rozehrávkou chvíli počká.

90+3
    Iñaki Williams se opět proti přesile protihráčů neprosadil. To byla asi poslední akce dnešního utkání.

90+4

Je dobojováno! Alavés bere z baskického derby všechny body za výhru 3:1. Na první branku jsme si museli počkat až do konce poločasu, kdy John Guidetti úplnou náhodou otevřel gólový účet tohoto zápasu. V 60. minutě se k přímému kopu postavil Munir, který parádně vymetl šibenici hostující branky. Domácí tým neměl dost a i nadále se tlačil do zakončení, další domácí branka přišla v 77. minutě z kopačky Ibaie Goméze, který svůj gól neslavil, jelikož před léty hrával právě za dnešního soupeře. Jenže to nebylo z basckikého derby všechno, definitivní tečku za dnešním zápasem přidal Iker Muniain, který v 79. minutě vstřelil čestný gól hostujícího celku.

Držení míče: 38 % : 62 %.
    Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 1:8. Rohy: 0:8. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 14:13.

To by bylo z mé strany všechno. Pro tuto chvíli se s Vámi loučím, přeji příjemný zbytek dnešního dne a u dalšího fotbalového přenosu zase někdy na počtenou. (20:32:33)

Jan Mládek

Branky: 43. Guidetti, 60. Munir, 77. I. Gómez (Pedraza) – 79. Muniain (San José)

Karty:   32. Maripán (DAL) – 27. Etxebarria (ATB), 34. Saborit (ATB), 58. Yeray (ATB), 73. San José (ATB)

Deportivo Alavés: Pacheco – Martín, Maripán, Laguardia, Alexis (53. Wakaso) – I. Gómez, Pina, García, Pedraza – Guidetti (76. Sobrino), Munir (85. Ely).

Athletic Bilbao: Arrizabalaga – Núñez, Yeray, I. Martínez – de Marcos, Etxebarria, M. Rico (41. San José), Saborit (66. I. Córdoba) – I. Williams, Aduriz, Muniain.

Rozhodčí: Estrada – Martínez, Martín

Diváci: 19 458