Sobota 04.05.2019, 14:00 • DRFG Aréna • Euro Hockey Tour

Za dvě hodiny se těšíme na Vaší přízeň znovu u utkání Česka se Švédskem.

Statistiky 3. třetiny:
    střely – 5:10
    mimo – 6:3
    zblokované – 2:2

Finsko vyučilo soupeře v proměňování přesilovek. Až tu poslední nevyužilo, ale to severský tým nemusí mrzet. Třetí vzájemný duel v sérii Euro Hockey Tour vyhrává poměrem 3:1, když třetí branku vsítil obránce Oliwer Kaski.
    V samém závěru utkání se přeci jen prosadili i borci z Rusi. Tlak v přesilovce využili až po jejím vypršení střelou Alexandra Ovečkina. Ale asi moc spokojeni po utkání nebudou. Celých 59 minut nenašli na obranu Finska recept.

59:10 Alexandr OVEČKIN - 1:3

59:10
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Kuzněcov naznačoval střelbu, ale v poslední chvíli namířil puk přes pásmo a ALEXANDR OVEČKIN už jen z první snižuje a upravuje konečný stav utkání na 1:3. Asistence: Jevgenij Kuzněcov.

59:04

57:35
    Domácí se snaží překonat obrannou hradbu, ale koncentrace Lankinena je neuvěřitelná.

57:04
    Vyloučení v týmu Finsko (Oliwer Kaski – 2 min., držení).

56:31
    Kuzněcov se obtočil kolem Anttily, jenže přišel o kotouč. Ten se snaží dostat pod kontrolu Dadonov, ale ani jemu se to nedaří.

55:10
    Kučerov zavezl kotouč do útočné třetiny a nahrával na obránce, který ale puk nezachytil. Rusko musí znovu těžce vybojovávat puk a pokusit se smazat finskou nulu.

54:42
    Zakončení Nestěrova končí v Lankinenově lapačce.

54:24
    Icing Finska.

54:08
    Jedovatá střela Malkina končí na boční síti.

53:49
    Na druhý pokus se nezdařil přechod přes modrou čáru a je pískán ofsajd.

53:05
    Zajcev přečetl nahrávku z rohu na střed hřiště a jeho tým může útočit. Jenže po usazení se v pásmu se o něj záhy připravují.

51:55
    nesmělý postup k finské bráně není korunován střelou mezi tyče. Respektive je, ale Lankinen má skvělé postřehy a lapačkou puk vytěsnil na plexi.

51:00
    Georgijev odpaluje betonem projektil Manninena.

50:00
    Poprvé se Rusům podařilo uhlídat clonící hráče v brankovišti.

49:54

49:00
    Znovu založení početního postavení až od své brány se Finům daří. Kombinaci na jeden dotek mohl zakončit Kakko, ale beton ruského gólmana byl rychlejší.

48:19
    Kaski pálí od modré. Puk Georgijev se štěstím vytěsňuje ramenem.

47:54
    Vyloučení v týmu Rusko (Nikita Kučerov – 2 min., krosček).
    45:51 Oliwer KASKI - 0:3

45:51
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Rusové nesmí dnešnímu soupeři nabízet přesilovky! V těch jsou úspěšní totiž i tentokrát a to díky střele obránce OLIWERA KASKIHO. Nápřah a rána jako z děla, kterou se snažil Georgijev v rozkleku zachytit, ale nepodařilo se. Asistence: Niko Ojamäki.

45:22
    Stejný počin udělal i Grigorenko a Finové zakládají útok znovu.

44:43
    Puk je za Lankinenovou brankou díky Andronovovi.

44:23
    Vyloučení v týmu Rusko (Nikita Kučerov – 2 min., nedovolené bránění).

44:10
    Přetlačovanou na mantinelu ukončil Kakko a vyváží puk až do útočné třetiny, kde je faulován.

43:28
    Plotnikov bojuje na mantinelu a vynucuje si od soupeře icing. Hra se přesouvá zpět před Lankinena.

42:56
    Puk končí v ruské lapačce. Bude se vhazovat po pravici Georgijeva.

42:18
    Kuzněcov zakládá útok. Přetlačovaná končí vysunutím branky z postavení.

41:10
    Ruští útočníci jsou před brankou okamžitě obsazováni a na zakončení odražených puků nemají prostě čas. A co nestihnou zastavit obránci, je na čáře neskutečný Lankinen, který je jako betonová zeď.

40:11
    Kotouč mají Finové. na konci akce střílí Sallinen. Jen do betonů.

zblokované – 5:4

Třetina nabídla mnoho vyloučení, i hru čtyři na čtyři, ale jen Finsko dokázalo početní výhodu využít a je zatím v této statistice sto procentní. Hru čtyři na čtyři ukončil vypršený trest Rajaly a krátkou přesilovku využil střelou od modré Mikko Lehtonen. Další minuty už neměla sborná takový elán do brány, který předváděla celou třetinu a už asi pomýšlela na oddych v kabině.
    Uvidíme ve třetí části, s jakou taktikou přijde tým, který Finsko v předešlých turnajích porazil. Jednou 3:2 po nájezdech a v prosinci na fotbalovém stadionu 5:0 a to před více jak 71 tisíci diváky. Zde mají také podporu místních, ale na ledě to asi nevnímají.

40:00

38:43
    Sallinen se dostal přes dva obránce a těsně před konce druhého dějství mohl navýšit finské vedení. Puk i přes tíseň prostrčil k bráně, ale ten měl cestu jen kolem levé tyče Georijovovy brány.

38:25
    Lankinen zneškodnil pokus Kuzněcova a s pomocí útočníka na modré dostávají puk ze třetiny.

36:30
    Tempo opadlo. Finsko hraje na obranu, přes kterou se Rusko nemůže momentálně prosadit. Zpomalením hry chce asi lépe najít cestu k bráně a spravit si před druhou přestávkou chuť.

35:30
    Grigorenko ani na dvakrát nedokázal protlačit puk přes klečícího Lankinena.

35:05
    Proti případné střele se postavil Kaski a puk z nahrávky Malkinovi sebral.

33:43
    Po delším časovém úseku se domácí dostávají k bráně Lankinena, ale ani tentokrát nemusel zasahovat. Mnoho přihrávek i střílených na teč před branku, které ale končí mimo oblast brány.

32:11
    Rusko je finskou hrou zaskočeno! Již několikrát to halou burácelo nadšením z možného dalšího puku v ruské bráně. Útočníci Finska cítí šanci a střílí z každé pozice a nabídnuté šance, na rozdíl od hráčů v bíločervených dresech, kteří až moc v útočné třetině doposud kombinovali.
    30:26 Mikko LEHTONEN - 0:2

30:26
    Druhá využitá přesilovka! MIKKO LEHTONEN na modré napřáhl a puk proletěl kolem všeho, co mu stálo v cestě. Před Georgijevem ještě i hráči clonili a puku uskakovali. Asistence: Toni Rajala a Kaapo Kakko.

30:15

29:28
    Vyloučení v týmu Rusko (Nikita Kučerov – 2 min., sekání). Něco přes minutu se bude hrát ve čtyřech na obou stranách. takže mnoho místa na kombinaci.

29:13
    Další možnost pro domácí tým ukončit gólový půst v tomto utkání, ale Kaprizov trefil jen boční síť.

28:15
    Vyloučení v týmu Finsko (Toni Rajala – 2 min., podrážení).

27:40
    Odkrytá brána koukala na Manninena, ale tomu scházel krok ke kotouči, který se k němu odrazil. Hala jen zahučela. Rusko udrželo jednobrankové manko.

26:35
    Ovečkin mohl střílet, ale vybídl na ose stojícího Kuzněcova, který se snažil ještě nahrát dál k mantinelu. To ale vystihl Kakko a otáčí hru.

Komerční přestávka je u konce, týmy nachystány na buly před Lankinenem.

25:40
    Hraje se nahoru dolů. Momentálně drží pásmo Rusko a zkouší od mantinelu najít cestu k bráně. Hra je přerušena pro kotouč mimo hrací plochu.

24:02
    Hned se Ruotsalainen zapojil do hry a pomohl udržet tlak v útočné třetině.

23:43

22:24
    Rusové se drží v pásmu, jenže střelba poněkud vázne. Minuty početní výhody utíkají!

21:43
    Vyloučení v týmu Finsko (Arttu Ruotsalainen – 2 min., držení).

21:05
    Na jeho konci byl malý závar a dost dorážek. Andronov s Kovalčukem se ale neprosadili.

20:20
    Kolem brány se hodlal prosmýknout Rajala, ale ruská obrana si lehce s úmyslem poradila. Navíc získala kotouč a ohrozila jednobrankové finské vedení.

20:01

Statistiky:
    střely – 10:9
    mimo – 4:4
    zblokované – 5:7

Další třetina začne přibližně v 14:53.

Máme po první třetině, která utekla dost rychle. Není se co divit. Tempo je nasazeno hodně vysoko a sudí neměli moc důvodů proč přerušovat hru. Finsko po prvních dvaceti minutách vede gólem Harriho Pesonena a připisuje si i proměněnou početní výhodu.

Oběma týmům se naskytly i samostatné akce, ale ovace diváků naplněné haly nikdo neotevřel.

20:00

19:25
    Hra se odehrává ve středním pásmu. V první třetině se asi již nic moc neudá.

18:58
    Z první střílel Zub, ale puk prošvištěl jen kolem vzdálenější tyče.

18:26
    Hraje se po mantinelech v útočné třetině Ruska. Diváci vyzývají k šajbě, ale finové správně drží hru mimo brankového území.

17:22
    Ruská obrana je kompaktnější a střely vytěsňuje mimo brankoviště. Ale zase tak, aby nebylo přerušení. Z toho i těží a unikají na bránu soupeře celkem v osamocení.

16:40
    Podobně dopadl i Ovečkin. Finský gólman si drží čisté konto.

15:18
    Poté, co se nepodařilo namířit puk přesně na bránu Rajalovi, se do skvělé šance dostal kapitán Kovalčuk. Lankinen mu nabídl betony do kterých se ruský útočník trefil.

14:49
    Prudká přihrávka pro Andronova. Puk končí v hledišti.

14:11
    Hru přerušila střela do ochranné sítě a po reklamní pauze se bude pokračovat hozením buly po levé ruce Georgijeva.

13:36
    Pesonen si nerozuměl s obranou a tak musel rychle kotouč dojíždět do středního pásma a jako ve fotbale, poslal malou domů. Lankinen posílá puk na Kaskiho a začíná zakládat další útok.

12:54
    Lankinen drží puk v lapačce po střele Tělegina.

12:22
    Rozruch v obranné třetině Ruska. Gólman měl dobře postaveny tyče a nakonec hru vysouvá Andropov do střední třetiny.

11:22
    Už se mohli svěřenci trenéra Vorobjeva dostat do útočné kombinace, ale zastavili se icingem.

11:06
    Po střele Sallinena to halou jen zahučelo. Domácí tým se vymaňuje z tlaku jen díky dalšího icingu.

10:40
    Rusko se osvobozuje jen díky icingu.

09:35
    Finsko se celkem snadno dostává do útočné třetiny a dělá starosti soupeřově obraně.

08:06
    Do úniku se dostal Ruotsalainen, ale v souboji tváří v tvář s Georgijevem neuspěl. Jeho střelu mezi nohy gólman vykryl.

07:05

06:35
    Z první pálil Kučerov. Puk mířil k druhé tyči. Nakonec skončil v rohu.

06:29
    Hned tu bylo skoro vyrovnání. Ale pozorný Lankinen se nenechal nachytat na švestkách.

05:08
    Vyloučení v týmu Finsko (Juhani Tyrväinen – 2 min., držení).
    05:05 Harri PESONEN - 0:1

05:05
    Proměněná přesilovka dává utkání ještě větší náboj, i když jsme na samém začátku zápasu. HARRI PESONEN najížděl po pravém křídle k bráně a puk dorazil do brány ve chvíli, kdy se jej Georgijev snažil ze vzduchu zachytit.

04:10
    Kaski střílí od modré a před brankou doráží Ruotsalainen. Puk drží v náruči Georgijev.

03:23
    Vyloučení v týmu Rusko (Nikita Nestěrov – 2 min., držení).

02:56
    Buly vyhrál Andronov a sborná okamžitě posouvá hru před Lankinena. Ale tam hra dlouho neprobíhá. Finsko získává kotouč a snaží se o rychlý protiútok. Sudí má zdviženu ruku, bude se vylučovat na straně Ruska.

02:50
    Ještě se provádí malé úpravy ukotvení finské branky.

02:50
    Anttila nahozený puk od modré protečoval do ochranné sítě. Rozhodčí posílají hru do středního pásma.

01:42
    Až nyní jsou hosté v pásmu a zkouší kombinovat s gólovou tečkou. Georgijev ale moc zasahovat nemusel.

01:04
    Rusové vyhráli před Lankinenem buly a od té doby jsou v pásmu. Střely od obránců ale míří mimo branku.

00:27
    Nakonec to končí icingem.

00:14
    Puk získali Finové a snaží se založit útok zpoza své brány.

00:01

Krásné sobotní odpoledne z Brna!

Vítáme Vás na Carlson Hockey Gamey a přejeme i mimo DRFG Arénu příjemné zážitky.
    Zde je již naplněno. lidé se těší na výkony hvězd hlavně v ruském drese – Ovečkin, Malkin, Kovalčuk.

Rusko: Georgijev (I. Sorokin) – Sergačjov, Nestěrov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Zub, Jelesin – N. Gusev, Malkin (A), Kučerov – Ovečkin (A), Kuzněcov, Dadonov – Grigorenko, Anisimov, Kaprizov – Kovalčuk (C), Andronov, S. Plotnikov – Tělegin.

Finsko: Lankinen (Olkinuora) – Lehtonen (A), Kivistö, Sund, Jokiharju, Mikkola, Kaski, Lindbohm, Vainio – Rajala, Ruotsalainen, Kakko – Pesonen, Manninen, Kuusela – Kiviranta, Luostarinen, Ojamäki – Sallinen (A), Tyrväinen, Anttila (C).

Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Hynek, Svoboda.

Vzájemná utkání v rámci letošního Euro Hockey Tour
    V obou případech byli vítězi Rusové.
    Na domácím Channel One Cupu, v prosinci, přišlo na fotbalový stadion Petrohradu více jak 71 71 tisíc diváků. Zápas pod širým nebem vyhrála sborná 5:0.
    O dva měsíce později, v únoru, na Švédských hrách ukončila utkání až devátá série nájezdů. Utkání vyhrálo Rusko 3:2.

Zajímavosti:
    – ve 36 letech obléká reprezentační dres Ilja Kovalčuk, držitel 8 medailí z MS (z toho 2 z MS U18) a dvou medailí ze ZOH
    – před osmi lety se příprava na MS odehrávala v Brně a pak v Bratislavě brali Finové zlato
    – mužstvo i tehdy vedl trenér Jalonen, který se znovu ujal kormidla po olympiádě v roce 2018

V tomto utkání je domácím týmem Rusko, které chce odčinit neúspěch z loňského šampionátu. Proto se na ten blížící na Slovensku cíleně připravuje. Trenér Vorobjov neponechává nic náhodě, a přesto zkouší dávat příležitost i mladým hráčům. V prvním utkání Carlson Hockey Games odehraném 1. května podlehla sborná Švédsku 6:4, kdy rozhodující byla druhá třetina.

Hostující Finsko vstoupilo do turnaje ve čtvrtek 2. května a po duelu s Českem slavilo výhru 3:2. Rozhodujícím elementem byl v závěru utkání gólman Olkinuora, kterého Říhovi svěřenci dostatečně zásobovali střelami. Vyrovnání ale nepřipustil!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Gabriela Juříková

Branky a nahrávky: 60. Ovečkin (Kuzněcov) – 6. Pesonen, 31. Lehtonen (Rajala, Kakko), 46. Kaski (Ojamäki)

Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Hynek, Svoboda