USA – Francie 7:1 (kon.) | Rusko – Rakousko 5:0 (kon.) | Dánsko – Německo 1:2 (kon.)
Itálie – Švédsko 0:8 (kon.) | Velká Británie – Kanada 0:8 (kon.) | Lotyšsko – Švýcarsko 1:3 (kon.)
Lotyšsko
1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Švýcarsko
Neděle 12.05.2019, 20:15 • Ondrej Nepela Arena, Bratislava • Mistrovství světa • Skupina B

Z dnešního textového přenosu je to z naší strany vše. Přejeme příjemný zbytek neděle u dalších zápasů mistrovství světa se těšíme na shledanou! (22:43:57)

Díky bodovému přísunu a lepšímu celkovému skóre se švýcarský tým posunul na průběžně první příčku skupiny B, čímž odsunul Česko na místo druhé. Uvidíme ale, jak dlouho tento stav vydrží. Po třech hracích dnech je totiž tabulka poměrně vyrovnaná!

Zpočátku vypadal duel lehce nervózně z obou stran, jak se ale hráči dostali do tempa, přišly na řadu slibné šance. Ty se dočkaly proměnění v prostřední dvacetiminutovce. Nejprve si vystřelili náskok Švýcaři, dvě minuty nato ale Lotyši využili přesilovky a srovnali se soupeřem znovu krok.

Jako rozhodující se tedy ukázala závěrečná třetina. V té zůstaly bez využití dvojnásobné přesilovky na obou stranách a dlouhou dobu to vypadalo, že by zápas přeci jen mohl jít do prodloužení. Jenže Švýcaři se vzedmuli k velkému náporu a střelecká převaha vyvrcholila v 57. minutě. Kouzlo Elvise Merzlikinse odčaroval Nico Hischier, který dorazil puk na 2:1 a postavil Lotyše do pozice dotahujícího celku. Baltským hokejistům tak nezbylo, než vsadit na hru bez gólmana, jenže ta přinesla opačný účinek. Švýcaři trefili prázdnou bránu a za výhru 3:1 zapsali do tabulky tři body!

Nejlepšími hráči byli zvoleni Nico Hischier (SUI) a Elvis Merzlikins (LAT).

Střely na bránu ve 3. třetině (celkem):

Lotyšsko – 7 (21)
    Švýcarsko – 15 (37)

Jak se třetí třetina chýlila ke konci, už to vypadalo, že zápas půjde do prodloužení. Ale nestalo se tak, Švýcaři totiž šlápli na plyn a dvěma góly rozhodli o tom, že plnohodnotná výhra je jejich!

59:50
    Lotyši se snaží, ale tohle už Švýcarsko zvládne.
    59:20 Simon MOSER - 1:3

59:20
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Dámy a pánové, vypadá to, že o vítězi dnešního mače je rozhodnuto! Hokejisté Švýcarska se totiž vymanili z obranné třetiny, ke kotouči se dostal SIMON MOSER a z velkého úhlu trefil přesně prázdnou bránu. Švýcaři vedou o dvě branky! Bez asistence.

58:52
    Další střelu si připsal Oskars Cibulskis, mířil ale hodně mimo.

58:46
    Rihards Bukarts pálil od modré, trefil ale pouze jednoho z blokujících spoluhráčů.

58:20
    Lotyši jsou bez gólmana a vsadili na závěrečný tlak v power-play!

58:01
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny, Lotyšsku moc času na vyrovnání nezbývá.

58:00
    A Švýcaři mohli vést o dvě branky! Vincent Praplan totiž napřáhl na střelu z voleje a z mezikruží mu branka jen těsně unikla!

57:53
    Kevin Fiala se zkoušel kličkami dostat až před bránu, jenže posledního beka soupeře už neobešel.

57:26
    Teď se dopředu probojovával Miks Indrašis, ani on ale nebyl úspěšný.

56:53
    Švýcaři nechtějí dát soupeři příliš šancí k vyrovnání. Lotyši jsou drženi v obranném pásmu a nemohou se dostat dopředu.
    56:21 Nico HISCHIER - 1:2

Klára Petrásková

Jonáš Majtyka

Branky a nahrávky: 35. Indrašis (Balcers) – 34. Hofmann (Kurashev, Martschini), 57. Hischier (Praplan, Josi), 60. S. Moser

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibulskis, Galvinš, Sotnieks (A), Freibergs, Balinskis, A. Kulda, Zile – Darzinš (C), Blugers, Indrašis – Abols, Balcers, Keninš – Rihards Bukarts, Roberts Bukarts (A), Meija – Marenis, Dzierkals, Gegeris – Batna.
    Švýcarsko: Genoni (Mayer) – Y. Weber, Josi (A), Diaz (C), Moser, Loeffel, Genazzi, Frick, Fora – Praplan, Hischier, Fiala – Ambühl, S. Moser (A), Haas – Hofmann, Kurashev, Martschini – Rod, Scherwey, Bertschy.

Rozhodčí: Iverson (CAN), Kaukokari (FIN) – Hancoock (USA), Lhotský (CZE)