Dánsko – USA 1:7 (kon.) | Lotyšsko – Rusko 1:3 (kon.) | Kanada – Německo 8:1 (kon.)
Itálie – Norsko 1:7 (kon.) | Velká Británie – Slovensko 1:7 (kon.) | Švédsko – Švýcarsko 4:3 (kon.)
Lotyšsko
1:3 (1:0, 0:3, 0:0)
Rusko
Sobota 18.05.2019, 12:15 • Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava • Mistrovství světa • Skupina B

Dámy a pánové, z naší strany je to dnes kompletně vše. Za hodinu a půl začíná v Bratislavě zápas mezi Itálií a Norskem, i toto utkání vám textově naši kolegové přiblíží. Z Bratislavy se pro toto utkání loučí Tomáš Kalas a Lukáš Mihal. (14:45:46)

Rusko otočilo zápas s Lotyšskem a připisuje si páté vítězství na turnaji

Rusko otočilo zápas s Lotyšskem a zůstává na turnaji stále neporaženo!

Ve třetí třetině, která nabídla nejméně z celého utkání, jsme již gól neviděli. O osudu celého zápasu rozhodla druhá třetina, respektive její úvod. Za tři minuty a 50 sekund se podařilo Rusům otočit vývoj zápasu a definitivně jej strhnout na svoji stranu.

Oproti očekávání to byl lotyšský tým, kdo se dostal do vedení. V 11. minutě využil přesilovku 4 na 3 obránce Oskars Cibulskis. Klíčové se v první třetině ukázalo ubránění dlouhého oslabení Lotyšska, Ronalds Keninš musel trávit za hru vysokou holí s krvavým zraněním hned čtyři minuty na trestné. Pobaltská čtyřka však přečkala tyčku Guseva a několik křižných přihrávek.

Rusové odhodláni srovnat zápas se radovali poprvé po 27 sekundách druhé třetiny, střela Dmitrije Orlova od modré skončila přesně v síti. Na konci 24. minuty byla sborná zpět ve vedení, Nikita Gusev využil přihrávky od Dadonova a překonal Merzlikinse v přesilové hře. Lotyši si dopředu vypracovali snad jedinou šanci v 30. minutě, Cibulskis naskočil z trestné a hned se dostal do zakončení, které ale neproměnil. Rusko udeřilo potřetí v čase 32:40, Nikita Kučerov se s dávkou štěstí prosadil na tomto turnaji již svým 11. bodem. Na konci třetiny dostali Lotyši přesilovku 5 na 3, kterou ale neproměnili.

Ve třetí třetině byli Lotyši o něco lepší, jenže se jim nezadařilo skórovat či snížit. Snaha v závěru byla navíc otupena vyloučením Balinskise, a proto Rusko zůstává na turnaji stále neporaženo.

59:57
    Kovalčuk z útočného pásma prohodil puk bleskově zpět ke své brance, čímž definitivně zakončil toto utkání.

59:24
    Rusové se nikam neženou. V klidu si nahrávají a kombinují.

59:08
    Je po lotyšských nadějích. Gusev se už chystal na vyhození kotouče do prázdné, Balinskis ho ale podsekl nohama a dostává dvě minuty.

58:29
    Trojice ruských hráčů nedokázala dostat kotouč do prázdné branky, Anisimov z útočné modré trefil pouze blokujícího hráče!

58:08
    Lotyši zkoušejí své štěstí ve hře bez gólmana!

57:49
    Sotnieks od modré tvrdě vypálil a Vasilevskij měl problémy se zákrokem, nakonec se mu lapačku povedlo sevřít včas.

57:08
    Kuzněcov objel branku a křižnou přihrávkou pustil puk pro Barabanova, ten však nedokázal přesně zamířit.

56:24
    Tvrdá střela od Jakse bez přípravy pořádně překvapila stadion a dosti možná i gólmana. Ten ale stihl zasáhnout.

55:51
    Marenis vypíchl přihrávku Rusů podél modré čáry, neměl už ale síly na dojetí puku a šel střídat. Proto může v klidu založit sborná útok zhruba ve středním pásmu.

55:23
    Přihrávka rukou přerušuje útočné snažení Lotyšů.

55:11
    Nestěrov přihrál na levou stranu pro Guseva, přesunujícího se Merzlikinse ale nedokázal ruský snajpr prostřelit.

54:15
    Balcers se prokličkoval až před branku a chtěl zakončit, v poslední chvíli mu ale puk sebral Chafizullin a otočil hru na druhou stranu.

53:51
    Opět se bude vhazovat u ruské branky a Lotyši musí pomalu vymýšlet taktiku na závěr zápasu.

Tomáš Kalas

Lukáš Mihal

Branky a nahrávky: 11. Cibulskis (Indrašis) – 21. Orlov (Kovalčuk, S. Plotnikov), 24. N. Gusev (Dadonov, Kučerov), 33. Kučerov (Anisimov)

Lotyšsko: Merzlikins (40.–41. Gudlevskis) – Cibulskis, A. Kulda, Sotnieks (A), Zile, Balinskis, Jaks, Dzierkals – Balcers, Blugers, Keninš – Darzinš (C), Meija, Indrašis – Roberts Bukarts (A), Bičevskis, Rihards Bukarts – Gegeris, Batna, Marenis.
    Rusko: Vasilevskij (Georgijev) – Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Tělegin – Dadonov (A), Malkin, Grigorenko – Barabanov, Kuzněcov (A), Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – S. Plotnikov, Andronov, Kovalčuk (C).

Rozhodčí: Hribik (CZE), Sidorenko (BLR) – Goljak (BLR), Oliver (USA)

Diváci: 9 084