Benátky n/J – Litoměřice 0:4 (kon.) | Jihlava – Kadaň 3:1 (kon.) | Motor ČB – Třebíč 3:2 (kon.)
Chomutov – Sokolov 4:1 (kon.) | Vsetín – Frýdek-M. 3:4 (po pr.) | Slavia – Ústí n/L 1:2 (po pr.)
Přerov – Prostějov 3:2 (kon.) | Poruba 2011 – Havířov 4:2 (kon.)
HC RT TORAX Poruba 2011
4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
AZ Havířov
Středa 11.09.2019, 18:00 • RT TORAX Aréna • Chance liga • 1. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Příjemné odpoledne z ostravské RT TORAX Arény, která dnes hostí utkání mezi domácím celkem HC RT TORAX Poruba 2011 a nedalekým týmem AZ RESIDOMO Havířov.

Slezsko se tak hned v prvním kole Chance ligy dočká hokejového derby, které v Porubě odstartuje v 18:00.

Pojďme se tedy podívat na to, jak se týmy popraly s letní přípravou a jaké změny u nich nastaly.

Poruba si přes léto prošla řadou změn. Často bylo její jméno skloňováno v souvislosti s příchodem Vladimíra Svačiny, který se coby porubský odchovanec vrátil na místo činu. Kromě toho si TORAX pořídil nové logo i dresy

Výsledky z letní přípravy
    Mimo Visegrádský pohár Poruba sehrála v přípravě osm utkání, ze kterých vzešlo šest výher a dvě porážky

Na úvod si Ostravané poradili s kazašským Kokšetau 5:4 na nájezdy, následně podlehli polské Jastrzębie 2:3, také na nájezdy. Poté Porubu potrápil Šumperk, nad kterým vyhrála těsně 4:3. Na vítěznou vlnu pak Porubští navázali výhrou 5:2 s maďarským Debrecenem, pokračovali vítězstvím 2:1 po nájezdech s Katowicemi, 6:1 se slovenskou Dubnicou a 5:3 s Přerovem. Na závěř příprav podlehli Vsetínu 2:3 po prodloužení.

Vítěz základní části Visegrádského poháru
    V rámci Visegradského poháru se Poruba stala vítězem základní části. První utkání odehrála s Detvou, které podlehla 3:1. Následně si pak spravila chuť vyhrou 3:1 s Nowym Targem a 6:0 s Újpesti.

AZ RESIDOMO Havířov
    Zajímavostí je, že havířovský tým pro letošní sezónu kromě filmového trenéra Hrouzka opustil mimo jiné také útočník Tomáš Gřeš, který se přemístil právě do Poruby. Minulou sezónu se Havířov probojoval až do čtvrtfinále playoff, kde už bohužel nestačil na České Budějovice.

Výsledky v přípravě 50/50
    Během letní přípavy odehrálo RESIDOMO také osm zápasů, obvykle se s jedním soupeřem střetlo hned dvakrát. Celkově v přípravě zaznemanali dnešní hosté čtyři výhry a čtyři prohry.
    Na úvod přípravy vyzvali Havířovští doma Krakow, nad kterým vyhráli 3:2. Když poté ale sami zamířili na polský led, podlehli stejnému rivalovi 2:4.

Havířov se také utkal s nedalekým Frýdkem Místkem, který nejprve RESIDOMO přehrál 3:0, ale hned v příštím utkání v Polárce si Havířov spravil chuť výhrou 3:2.

AZ se během příprav střetl také se Vsetínem. Při domácím utkání nad nim s přehledem zvítězil 5:1, ale následně mu na Lapači podlehl 6:2.

Kromě toho se Havířovští utkali s Trenčínem, který je porazil v poměru 2:3. Na závěr přípravy vyzvali Jastrzębie, který přehráli vysoko 6:2.

Kvůli technickým problémům začne tento přenos s menším zpožděním. Děkujeme za pochopení.

HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán (Kůdela) – Slavík, Husák, Dluhoš, Urbanec, Dundáček, Pastor, Rudl – Svačina, Zdeněk (C), Sikora (A) – T. Jáchym, Nejezchleb, Obdržálek – Gřeš, Hudeček, Toman – Kanko, J. Káňa (A), Ďurač.

AZ RESIDOMO Havířov: Stezka (Štipčák) – Chroboček, Matai, Rašner, Kachyňa, Malina, L. Rutar, Mrowiec – Kotala, F. Seman, Pawliczek – L. Bednář, R. Veselý, Bambula – Fridrich, Cihlář, Žiak – Maruna, Pořízek, Dvořák.

Rozhodčí: Dědek, Cabák – Gančarčík, Konvička.

00:01

00:10
    Po úvodním vhazování se kotouč dostal do obranného pásma Poruby, odkud se pak domácí tým přes několik přehrávek dostal ke kase Havířova.

00:46
    S první střelou havířovského týmu si Foltán bez problému poradil, vhazovat se bude po jeho levici.

01:39
    Icing Havířova.

02:43
    Cihlář se pokoušel z bezprostřední blízkosti propálit domácího gólmana. Ten ale včas stihl zakročit.

03:10
    Na opačné straně zkontroloval Stezkovu pozornost svou střelou Dundáček.

03:24
    A Dundáček zkontroloval také pozornost rozhodčího, který si všiml jeho podražení, za které jej posílá na dvě minuty na trestnou lavici.

03:50
    Rašner pálil od modré, ale jeho rána pouze zaduněla o mantinel za Foltánem.

05:24

06:37
    Početná skupinka hráčů teď obestoupila havířovskou bránu, do které se snažil puk dorážet Kanko. Brankář hostí svůj tým dokázal podržet i navzdory tomu, že neměl úplně ideální výhled na kotouč.

06:52
    Hru opět zastavuje zakázané uvolnění. Tentokrát se jej dopustili domácí.
    07:28 Jiří ZDENĚK - 1:0

07:28
    Poruba právě vstřelila branku!
    Autorem branky je JIŘÍ ZDENĚK. Asistence: Vladimír Svačina a Patrik Husák.

07:45

07:45

09:11
    Hosté uklidili kotouč za vlastní kasu a pokouší se vymyslet, jakým způsobem se ideálně dostat k Foltánovi, kterého si Porubští pečlivě střeží.

10:49
    Hru zastavuje ofsajd.

11:12
    Havířovští se do útočné třetiny a pokouší se kombinovat. Po pár přihrávkách ale kotouč putuje zpátky do jejich obranné třetiny.

12:05
    Menší strkanici před Stezkou uklidňuje sudí domluvou.

12:46
    Na ledě zůstal ležet jeden z hráčů Havířova čelem k ledu. Nakonec se naštěstí zvedá a odjíždí na střídačku

13:20
    Stíhán porubským obráncem teď uháněl za Foltánem Kotala. Svou střelou ale na porubského gólmana nevyzrál.

15:35
    O kotouč se momentálně dlouze bojuje podél mantinelu kousek od havířovské kasy.

16:22
    Domácí kombinují v pásmu hostů. Ti jim však ve své třetině nechtějí nechat ani centimetr prostoru zadarmo a o puk dravě bojují.

17:16
    Havířovští se probojovali do útočného pásma, ale moc dlouho se v něm neohřáli. Porubští berou kotouč a uhání zase zpátky do třetiny hostů.

18:27
    Střelou od modré to na Foltána zkoušel Matai. Porubský gólman si jeho ránu pohlídal.

19:17
    Během posledních pár sekund první třetiny se ještě hosté rychle snaží něco vymyslet. Vypadalo to teď na hezkou útočnou akci, kterou nakonec zmrazila porubská obrana.

20:00

20:01

20:12
    Zdeněk vyrazil do útočné akce, ale havířovská obrana si ho šikovně pohlídala a kotouč na holi havířovských doputoval až do obranné třetiny Poruby. Domácí se jej zbavili vyhozením přes celé hřiště a hru tak zastavuje zakázané uvolnění.

21:09
    Domácí kombinují před Stezkou, který teď musí být neskutečně pozorný.

22:37
    Šikovnou střelou to teď na Foltána zkusil Dvořák. Strážce porubské svatyně kotouč zkrotil.

23:24
    Káňova střela z mezikruží končí nad bránou Havířova.

23:54
    Rutarova hůl skončila na obličeji jednoho z domácích hráčů. Havířovský obránce tak putuje na dvě minuty na trestnou lavici.

24:21
    První využitá přesilovka v tomto zápase! TOMÁŠ GŘEŠ poslal tvrdou střelu na havířovského gólmana, kterému kotouč proletěl pod lapačkou. Asistence: Marek Sikora a Vladimír Svačina.
    24:21 Marek SIKORA - 2:0

25:57
    Havířovské inkasovaný gól nabudil, vyrazili s kotoučem do útočného pásma, kde zkouší vymyslet kombinaci, kterou by mohli na Foltána vyzrát.

27:04
    Ďurač vyrazil za havířovským gólmanem, ale obrana hostí mu na střelu nedala dostatečný klid.

27:36
    Svačina zkoušel naservírovat Sikorovi přihrávkou kotouč přímo před bránu. Druhý jmenovaný však nestihl kotouč včas zastavit a tak kolem něj černý kus pryže jen proletěl.

29:04
    Rašner si s pukem sjel ke kase Poruby, kde se chystal přihrávat přes bránu. Porubská obrana ale ideálně clonila.

30:07
    Hru zastavuje zakázané uvolnění domácích.

31:08
    Havířovští využili vhazování před porubskou kasou. Vzali si puk do své moci, usadili se v útočné třetině a kombinují.

32:13
    Porubští nezvládli přechod do útočného pásma ideálně, jejich akci zastavuje ofsajd.

33:05
    Vícero nepřesných přihrávek teď několikrát bleskově stěhovalo dění z jednoho konce hřiště na druhý.

34:35
    Před domácí bránou teď došlo k menší potyčce Dluhoše s Marunou. Porubský obránce na dvě minuty míří na lavici hanby za hrubost.

35:40
    Hosté před porubskou kasou zkouší kombinovat, Foltán jim zatím v bráně úspěšně vzdoruje.

36:25
    Přesilovku domácí přečkali, Dluhoš je zpátky na hřišti.

38:05
    Obdržálek vyfasoval od rozhodčích dvě minuty za vysokou hůl.

38:34
    Na ledě zůstal za porubskou bránou ležet po střetu se spoluhráčem hokejista Havířova. Po chvíli se však dokázal zvednout a vyrazit na střídačku.
    39:06 David CHROBOČEK - 2:1

39:06

Havířov právě vstřelil branku!
    Havířovští trestají soupeřův faul nejlepším možným způsobem. DAVID CHROBOČEK pálil od modré a těsně před bránou jeho střelu tečoval jeden z domácích hráčů, který tak nechtěně pomohl dopravit puk za Foltánova záda. Asistence: Jakub Matai a Jakub Kotala.

39:34
    Vypadá to, že konec druhé periody se nám ještě zdramatizuje. Na poslední sekundy této pasáže ještě míří za trestoměřiči Nejezchleb, který dostává dvě minuty za podražení.

40:00

Druhá třetina je na porubském zimáku minulostí. Přinesla další dvě branky, které si rovnoměrně týmy rozdělily.

Branku Poruby vsítil Marek Sikora, kterému perfektně sedla střela Vladimíra Svačiny. Na druhé straně skóroval Chroboček, díky kterému hosté snížili soupeřův dvougólový náskok.

Další třetina, kterou začne Poruba v oslabení, odstartujte přibližně v 19:34.

40:01

40:45
    Havířov do poslední třetiny vstoupil s velkou chutí, snížení jej evidentně dost nabudilo.

41:55
    Hosté se probojovali k Foltánovi a pokoušeli se najít způsob, jakým by na něj mohli vyzrát. Ten správný recept ale zatím nenašli.

42:43
    Po vhazování před Stezkou si hosté přebrali kotouč a uháněli za Foltánem. Jejich dravost zastavuje ofsajd.

43:25
    A ofsajdu se momentálně dopustil také TORAX.

44:46
    O puk se nyní bojuje za Foltánem.

45:40
    Hostům snížením vzrostlo sebevědomí a na jejich akcích se to hezky promítá. Chybí jim však potřebný klid při zakončení.

46:33
    Sotva se Porubští na chvíli usadí v útočném pásmu, hosté je hned stěhují ven. Hra se začíná zrychlovat.

47:10
    Zakázané uvolnění Havířova stěhuje hru k Stezkovi.

47:48
    Jáchym s Rutarem teď strávili chvíli v objetí u havířovské kasy, kde se do sebe zamotali během útočné akce Poruby.

49:33
    Hosté dravě kroužili kolem porubské brány, ale než stihli něco vymyslet, domácí je připravili o puk.

49:58
    Dundáček míří na trestnou lavici. Tentokrát tam stráví dvě minuty za podražení. Havířovští teď mají potřebnou dravost, početní převahu i dostatek času na to, aby mohli vymyslet akci, která povede k vyrovnání.

50:52
    Chroboček zkoušel propálit Foltána, který si s tvrdou ránou havířovského obránce poradil. Svačina tam měl potom nějaké menší řešení s jedním z útočníků hostí, za což si jej rozhodčí bere na slovíčko stranou.

51:40
    V Porubě je vyrovnáno! ALEX RAŠNER po pohledné kombinaci srovnává pořádnou dělovkou na 2:2. Asistence: Radek Veselý a Lubomír Malina.
    51:40 Alex RAŠNER - 2:2

52:18
    Hudeček zkoušel propašovat kotouč za Stezku střelou z mezikruží. U gólmana hostí ovšem nepochodil.

54:31
    Domácí se točí kolem Stezkovy brány. Havířovský gólman je ale velice pozorný.

55:17
    TORAX se opět ujímá vedení! PETR KANKO perfektně zasadil kotouč k levé tyči. Asistence: Petr Obdržálek a Jan Dluhoš.
    55:17 Petr KANKO - 3:2

55:55
    Hosté si berou oddechový čas.

57:22
    Dění na hřišti se teď odehrává spíše u havířovské brány. Hosté se nemohou dostat ze třetiny.

58:07
    Nyní se jim to přece jen podařilo. Chvíli se pokoušeli před Foltánem něco vymyslet, ale žádná nebezpečná střela nakonec z jejich hole nepřišla.

58:51
    Poruba kombinuje v pásmu soupeře.

59:09
    Zakázané uvolnění Havířova vrací hru zpátky před jeho bránu. Tohle komplikuje případný odjezd Stezky na střídačku.

59:59
    Stezka nakonec opravdu vystartoval na střídačku. Puku se následně zmocnil VLADIMÍR SVAČINA, který pak neměl nejmenší problém jej správně nasměrovat do havířovské kasy.
    59:55 Vladimír SVAČINA - 4:2

První kolo Chance ligy je na porubském zimním stadionu minulostí. Derby nabídlo téměř vše. Pohledné gólové šance, které se dařily i nedařily proměňovat, příjemnou atmosféru, vyloučení v napínavých chvílích i technické problémy.

Ačkoliv hra místy působila poměrně vyrovnaně, z prvního bodového zisku se raduje domácí tým. Havířov si může spravit chuť již tuto sobotu, kdy na domácím ledě vyzve Vsetín.

Od nás je to v tuto chvíli vše, přejeme příjemný zbytek středečního večera. (20:22:31)

Soňa Molatová

Branky a nahrávky: 8. Zdeněk (Svačina, Husák), 25. Gřeš (Sikora, Svačina), 56. Kanko (Obdržálek, Dluhoš), 60. Svačina – 40. Chroboček (Matai, Kotala), 52. Rašner (R. Veselý, Malina)

AZ Havířov: Stezka (Štipčák) – Chroboček, Matai, Rašner, Kachyňa, Malina, L. Rutar, Mrowiec – Kotala, F. Seman (A), Pawliczek – L. Bednář (A), R. Veselý, Bambula – Fridrich, Cihlář, Žiak – Maruna (C), Pořízek, Dvořák.

Rozhodčí: Dědek, Cabák – Gančarčík, Konvička