Sport a COVID-19 – aktuální situace (probíhá) | Zajímavosti ze světa sportu (probíhá)
probíhá (22:02)
Sport a COVID-19 – aktuální situace

Čtvrtek 02.04.2020, 09:00Sportovní události
   
  22:02
  Také hokejové Vítkovice hlásí změny ve financování svých hráčů a zaměstnanců. Hokejisté budou brát za březen a duben pouze 50% platu a zaměstnanci za duben budou brát 60% mzdy. Klub bude situaci nadále monitorovat a o částkách za květen teprve rozhodne. (22:26:06)
   
  21:33
  Již tři týdny je jasné, že se v řádném termínu nepojede italské Giro. Velké otazníky visí také nad Tour de France, které by mělo začít 27. června. Naopak v případě španělské Vuelty organizátoři zatím počítají s původně plánovaným termínem, tedy se 14. srpnem.
   
  21:05
  Po olympijských hrách došlo k odkladu i u Světových her v neolympijských sportech a disciplínách. Ty se měly konat v létě roku 2021, avšak kvůli posunu OH se posunou i tyto Světové hry. Uskutečnit by se tak měly až v roce 2022.
   
  20:46
  Fotbalista anglického klubu Stoke Danny Batth osobně podpořil nemocnici v Dudley, místo kde se před devětadvaceti lety narodil. Vytvořil 300 potravinových balíčků, které předal lékařům, sestrám a zdravotnímu personálu v nemocnici. K Batthovi se totiž dostaly informace o tom, že přetížení lékaři mají sice dostatek ochranného materiálu, avšak problémy mají s tím, aby se stíhali najíst. Takto jim tedy známý fotbalista vyšel vstříc.
   
  20:15
  Úspěšný maďarský plavec László Cseh se ve věku čtyřiatřiceti let rozhodl prodloužit kariéru, aby stihl ještě olympijské hry v Tokiu v příštím roce. Cseh se dostal na stupně vítězů na čtyřech posledních olympiádách, avšak vždy bral "pouze" stříbro nebo bronz – příští rok bude chtít zabojovat o zlato.
   
  19:55
  Legendární fotbalista Gary Lineker podpořil finančně boj proti koronaviru. Aktuálně věnoval 300 000 liber na boj proti této zákeřné nemoci, čímž se zařadil po bok celé řady významných osobností.
   
  19:33
  Londýnská olympijská kvalifikace boxerů má dalšího účastníka, který byl pozitivně testován na COVID-19. Mezi nemocné se dnes zařadil trenér ruského boxerského týmu Anton Kadušinov. Nákazu si z Londýna přivezli i zástupci Turecka, Chorvatska a Slovenska.
   
  19:13
  Mladý ekvádorský útočník anglických Wolves na svém instagramu potvrdil. že se úspěšně vyléčil z onemocnění COVID-19. Zároveň také daroval jídlo a peníze pro lékařské potřeby charitativním organizacím ve své rodné zemi. Ekvádor potřebuje hodně pomoci, protože se dnes objevily informace o tom, že tento stát boj proti pandemii nezvládá a dokonce i na ulicích leží mrtví.
   
  18:52
  Předčasný konec sezóny může způsobit velké problémy hokejistům z nižších zámořských lig. Například v ECHL, která je po NHL a farmářské AHL třetím výkonnostním stupněm v zámoří, hráči nemají nějaké převratné příjmy a mohou se dostat do existenčních potíží. Poslední výplaty přišly v polovině března. Řada hráčů přiznává, že se bude muset poohlédnout po běžné práci či alespoň brigádách.
   
  18:30
  To, že kluby anglické Premier League snižují kvůli pandemii koronaviru platy řadovým zaměstnancům, ale ne hráčům, se nelíbí předsedovy britské vládní komise pro sport Julianovi Knightovi. Za to klubům pohrozil dodatečnou daní. Podle něho je nechutné, že fotbalisté, kteří teď nemohou pracovat, pobírají plné mzdy, zatímco zaměstnanci, jenž udržují organizace v chodu, o peníze přicházejí.
   
  18:15
  Členové vedení fotbalového Brightonu si nechali po dobu pandemie koronaviru dobrovolně snížit své platy. Jedná se o výkonného ředitele Paula Barbera, technického ředitele Dana Ashwortha a také manažera Grahama Pottera.
   
  17:48
  Šetřit v době koronavirové krize musí také hokejový klub v Přerově. Účastník Chance ligy vyplatí snížené mzdy za březen a duben hráčům, realizačnímu týmu i členům vedení. Jednatel Tomáš Pluháček na klubovém webu prozradil, že k tomu došlo po jednomyslné dohodě všech zúčastněných stran.
   
  17:42
  Útočník Tottenhamu Son Hung-min chce využít fotbalovou přestávku způsobenou pandemií koronaviru k absolvování povinné vojenské služby v rodné Koreji. Ta má normálně trvat 21 měsíců, ale Son byl v týmu, který v roce 2018 opanoval Asijské hry, a vláda jako poděkování zkrátila jeho členům výcvik na tři týdny.
   
  17:20
  Velké dilema řeší v souvislosti s odložením olympijských her někteří boxeři. Mnozí z nich totiž plánovali po hrách v Tokiu přejít mezi profesionály a ti už pod pěti kruhy reprezentovat nesmí. Momentálně se tedy rozhodují mezi šancí zabojovat v Japonsku o cenné kovy a lákavými příjmy z profi zápasů. Například Američan Keyshawn Davis je v tuto chvíli na 70 procent rozhodnut, že ještě před olympiádou přejde mezi profesionály. 19letá Britka Caroline Duboisová naopak odložení vítá. Věří, že za rok nabude další cenné zkušenosti a její šance na zisk cenných kovů se tak zvýší.
   
  16:47
  Český tenisový svaz chystá sérii turnajů, na kterých se budou moci tenisté po skončení pandemie koronaviru rozehrát v soutěžních zápasech ještě před tím, než bude možné hrát na mezinárodní úrovni. Prezident svazu Ivo Kaderka očekává, že zúčastnit by se mohly i největší české hvězdy. ČTS chce soutěže spustit v momentě, kdy vláda ukončí nouzový stav a povolí setkávání menšího počtu lidí či přístup veřejnosti na otevřená sportoviště. Minimálně v prvních týdnech by akce probíhaly bez diváků, ovšem vše by bylo živě přenášeno na internetu nebo v televizi.
  Týmové letadlo New England Patriots dopravilo z Číny do Bostonu více než milion ochranných masek pro zdravotníky.
   
  16:27
  Majitel klubu New England Patriots (americký fotbal) Robert Kraft použil týmové letadlo k dopravení 1,2 milionů ochranných masek z Číny do USA. Guvernér státu Massachusetts Charlie Baker tyto masky objednal v Šenzenu, ale neměl je jak do Bostonu dopravit. Masky bude využívat zdravotnický personál v boji proti pandemii koronaviru.
   
  16:02
  Autoklub ČR vyzval jménem menších sportovních svazů ministerstvo školství k rychlejšímu vyplacení dotací na tento rok. Jinak by totiž hrozily svazům a klubům velké finanční problémy nebo i zánik. V době vládnch opatřením proti koronaviru totiž i tyto organizace přišly o podstatnou část svých příjmů a brzy by neměly z čeho hradit mzdy zaměstnanců a provozní náklady. Podle ministerstva jsou žádosti zpracovávány rychleji než v předešlých letech.
   
  15:48
  Sice ještě není jasné, zda se britská Grand Prix Formule 1 odjede v původním termínu 19. července, ale vedení okruhu v Silverstone je i tak ochotno nabídnout šampionátu pomocnou ruku. Ve hře je, že by se v areálu bývalého vojenského letiště odjelo více Velkých cen, které by byly náhradou za zrušené závody. Jedná se totiž o klasický okruh se stálým zázemím pro závodění a nebylo by tedy problémem vyhradit pro potřeby Formule 1 i více závodních víkendů.
   
  15:27
  Snižovat mzdy zřejmě bude také londýnský Arsenal. Vedení slavného anglického klubu se chce s hráči dohodnout, že jim po dobu nečinnosti během pandemie koronaviru bude vyplácet o 30 procent menší platy.
   
   

  Martin Augustin

  Filip Lefenda

  Jan Kousal

  Jiří Cícha

  Tomáš Kalas

  Milan Huppert