Sport a COVID-19 – aktuální situace (probíhá) | Zajímavosti ze světa sportu (probíhá)
probíhá (21:57)
Sport a COVID-19 – aktuální situace

Úterý 07.04.2020, 09:00Sportovní události
   
  21:57
  Třicetiletý útočník španělského Viga Fjodor Smolov porušil karanténu a odcestoval do ruské domoviny. Důvodem je oslava osmnáctých narozenin jeho přítelkyně Marie Jumaševové, vnučky bývalého prezidenta Jelcina. "Jsem vděčný Celtě za podporu a chci ujistit, že klub o všech mých krocích věděl," napsal hráč na svém Instagramu. (21:57:43)
   
  21:54
  Fotbalisté druholigového Stuttgartu se vracejí k tréninku. Vzhledem k přísným opatřením budou hráči německého klubu rozděleni do menších skupin.
   
  21:26
  V úterý došlo ke zrušení dalšího závodu seriálu formule 1. Letošní sezóna mistrovství světa, jenž měl původně začít v půlce března, tak neodstartuje ani v Kanadě, kde se mělo jet 14. června. Celkově jde už o devátou velkou cenu, která musela být v tomto roce odložena, nebo zrušena.
   
  20:44
  Hokejové Vítkovice pomáhají dobré věci. V úterý předal prezident ostravského klubu Petr Handl společně s kapitánem Janem Výtiskem celkem tisíc roušek primátorovi města Zbyňku Pražákovi. Určeny jsou domovům pro seniory a domům s pečovatelskou službou.
   
  20:28
  Světová fotbalová federace (FIFA) podporuje dohrání koronavirem přerušené sezóny. Prodlouženy by měly být i hráčské smlouvy, které měly standardně vypršet v červnu, či přestupová okna. "Je nám více než jasné, že naše doporučení nevyřeší každý problém, ale měla by alespoň trochu objasnit nejbližší budoucnost fotbalu a přinést alespoň trochu stability," řekl šéf FIFA Gianni Infantino.
   
  20:12
  Se sympatickým gestem přišel Manchester United. Slavný anglický klub vyčlenil celkem třicet tisíc potravinových balíčků, které poputují k potřebným příjemcům skrze charitativní organizace.
   
  19:40
  Profesionální fotbalové soutěže v Nizozemsku by se i přes protesty některých předních klubů měly dohrát. Rozběhnout by se ligy opět mohly 19. června, hrát se ale bude před prázdnými tribunami.
   
  19:15
  COVID-19 si ve sportovním světě vyžádal další oběť. Ve věku 79 let podlehl koronaviru bývalý švýcarský hokejista Roger Chappot. O smrti muže, jenž svou zemi reprezentoval mimo jiné na olympiádě v Innsbrucku (1964), informovala Mezinárodní hokejová federace (IIHF).
   
  18:44
  Galavečery smíšených bojových umění by mohly pokračovat bez přítomnosti diváků už 18. dubna. "Mám bezpečný soukromý ostrov, kde můžeme pořádat mezinárodní zápasy. Každý bude otestován, a tudíž i v bezpečí," prohlásil prezident UFC Dana White.
   
  18:25
  Jestli nám někdo zablokuje možnost postoupit, podáme žalobu k soudu. S touto hrozbou vyrukoval předseda fotbalového Frosinone Maurizio Stirpe, který apeluje na dohrání soutěže. Jeho klubu, jenž usiluje o postup do italské Serie A, patří v tabulce přerušené druhé ligy třetí pozice.
   
  17:51
  Trenér slovenské hokejové reprezentace Craig Ramsay se vzdal platu až do doby, než bude moci opět začít pracovat. Kanadský kouč doufá, že se bude hrát alespoň srpnové finálové kolo olympijské kvalifikace, do které zasáhne i Slovensko.
   
  17:38
  Předseda anglické Fotbalové asociace Greg Clarke přiznal, že tamní fotbal čelí ztrátě klubů a možná i některých lig. Jedná se především o účastníky nižších soutěží. „Vzhledem k této bezprecedentní situaci musejí udělat všechny zúčastněné strany od hráčů, fanoušků, kluby, jejich majitele a vedení soutěží vše proto, aby tato hra zůstala naživu,“ uvedl Clarke v projevu na zasedání rady FA.
   
  17:25
  Dnešního otevření venkovních sportovišti využila například tenistka Petra Kvitová. Ta vyrazila na betonový kurt do areálu TK Sparta, kde si zahrála s trenérem Jiřím Vaňkem.
   
  17:11
  Několik fotbalových klubů v Česku se rozhodlo vybrat peníze na boj s koronavirem prodejem vstupenek na imaginární zápasy. Například druholigová Zbrojovka si připomíná legendární duel se Slavií, kam přišlo přes 44 000 diváků, Liberec zase uspořádal derby proti Jablonci. Podobná akce se teď chystá také v Německu. Prodej vstupenek na utkání s neviditelným soupeřem spustil účastník čtvrté ligy Lokomotiva Lipsko. Kdysi tradiční celek, který se ale v současnosti nachází ve stínu městského konkurenta Red Bullu, má letos průměrnou návštěvnost pouhých 3000 diváků, ale na imaginární utkání prodal už 100 000 vstupenek, které stojí jedno euro. Vybrané finanční prostředky pomohou klubu vyrovnat se s ekonomickými dopady pandemie.
   
  16:43
  Vedení basketbalové NBA a hráčské asociace hledají možnosti, jak by mohli být hráči či funkcionáři rychle otestováni na COVID-19 a do několika minut by byly známé výsledky. Je to nezbytný krok k tomu, aby se mohla liga co nejdříve opět rozběhnout. Zodpovědní lidé momentálně přezkoumávají několik zařízení na bázi krevních testů, které jsou podobná tomu, co používají diabetici. Po odběru krve z prstů je pak možné dostat do 15 minut přesné výsledky. Komisionář NBA Adam Silver v pondělí večer řekl, že rozhodnutí ohledně možného obnovení soutěže neočekává dříve než v květnu.
   
  16:18
  Vládního systému ve Velké Británii využil účastník třetí nejvyšší soutěže v Anglii ze Sundernaldu, který uvolnil na neplacenou dovolenou hráče prvního týmu, hráče akademie pod smlouvami a členy realizačního týmu. Vláda totiž v rámci ochrany pracovních míst vyplácí 80 procent mzdy až do výše 2500 liber. Klub ve svém prohlášení zároveň dodal, že všichni fotbalisté i zaměstnanci budou dostávat plné platy.
   
  15:57
  Fotbalisté Liverpoolu měli v letošní sezóně Premier League nakročeno k ligovému titulu, který naposledy získali před 30 lety. Fanoušci klubu se obávají, že v případě nedohrání sezóny by nebyl anglický mistr vyhlášen a čekání by tak pokračovalo dál. Prezident UEFA ale příznivce Reds uklidnil. Pokud by ročník nemohl být dokončen, není podle Čeferina řešením celý předchozí průběh anulovat a mistra nevyhlásit. Liverpool momentálně vede tabulku o 25 bodů před druhým Manchesterem City.
   
  15:43
  Španělsko je jednou z nejvíce zasažených zemí pandemií koronaviru. Vedení fotbalové La Ligy už přesto dumá, jak dohrát letošní ročník, do jehož konce schází 11 kol. Prezident soutěže Javier Tebas novinářům dokonce prozradil, že ve hře jsou tři termíny, v nichž by se mohlo začít hrát. „Nejpravděpodobnější jsou 28. květena, 6. nebo 28. června. Samozřejmě ale vše záleží také na španělských autoritách.“
   
  15:25
  Kvůli koronaviru se v květnu neuskuteční plánovaná rozlučková akce dánské tenistky Caroliny Wozniacké. Bývalá světová jednička se měla v exhibičním duelu utkat se Serenou Williamsovou. Pořadatelé hledají pro zápas v Royal Areně v Kodani nový termín.
  Chcete v karanténě cvičit jako slavná tenistka Maria Šarapovová? Není problém. Ruska totiž fanouškům předcvičuje na tomto videu.
   
   

  Martin Augustin

  Filip Lefenda

  Jan Kousal

  Jiří Cícha

  Tomáš Kalas

  Milan Huppert