Brighton – Manchester Utd. 0:3 (kon.)
Brighton & Hove Albion
0:3 (0:2)
Manchester United
Úterý 30.06.2020, 21:15 • Amex Stadium, Falmer • Anglická Premier League • 32. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:15.

Vítám tu všechny fotbalové příznivce! Kvůli víkendovému FA Cupu je 32. kolo anglické Premier League roztaženo od soboty až do čtvrtka. Já Vás provedu pondělním duelem mezi patnáctým Brightonem a šestým Manchesterem United. Zatímco domácí by soutěž rádi dohráli bez větších záchranářských starostí, tak Red Devils by ještě chtěli zabojovat o postup do příštího ročníku Ligy mistrů.

Manchester United (6. místo, 13 – 10 – 8, skóre 48:31, 49 bodů)
    Fanoušci Manchesteru United si po odchodu legendárního manažera sira Alexe Fergusona už pomalu zvykli na slabší ročníky. Ani v této sezóně není vše zdaleka ideální, přesto ještě může skončit poměrně dobře. Rudí ďáblové ztrácejí na vytoužené čtvrté místo, které znamená účast v předkole LM, pět bodů a postup do milionářské soutěže si mohou zajistit i v Evropské Lize, která se bude dohrávat v srpnu. Po sobotní výhře v prodloužení v Norwichi postoupili také do semifinále FA Cupu. Po koronavirové pauze sehrál Manchester v lize dva zápasy. Nejprve remizoval 1:1 na hřišti Tottenhamu, poté doma porazil 3:0 Sheffield.

Posledních 5 zápasů Man. Utd.:
    Man. Utd. – Man. City 2:0
    LASK Linz – Man. Utd. 0:5 (EL)
    Tottenham – Man. Utd. 1:1
    Man. Utd. – Sheffield 3:0
    Norwich – Man. Utd. 1:2 po prodl. (FA Cup)

Brighton & Hove Albion FC (15. místo, 7 – 12 – 12, skóre 34:41, 33 bodů)
    Fotbalisté Brightonu se snaží vyhnout bezprostředním sestupovým starostem. Zatím se jim to docela daří, na pozice, které znamenají pád do Championship, totiž mají šest bodů k dobru. Po koronavirové pauze navíc začali Rackové velmi solidně. Doma totiž dokázali gólem Neala Maupaye z páté minuty nastavení setnout 2:1 Arsenal a poté si přivezli bezgólovou remízu z trávníku třetího Leicesteru. Právě na Maupaye trenér Graham Potter hodně spoléhá. Jeho kanonýr skóroval v lize už devětkrát.

Posledních 5 zápasů Brightonu:
    Sheffield – Brighton 1:1
    Brighton – Crystal Palace 0:1
    Wolverhampton – Brighton 0:0
    Brighton – Arsenal 2:1
    Leicester – Brighton 0:0

Brighton oba předchozí zápasy na Amex Stadium proti Manchesteru United vyhrál! Na konci sezóny 2017/18 zvítězil 1:0, na začátku loňského ročníku pak 3:2. Přízviska „můj dům – můj hrad“ se drží také Red Devils. Ti zvládli na Old Traffordu i první duel v této sezóně, který skončil výsledkem 3:1.

Brighton & Hove Albion FC: Ryan – Duffy, Dunk (C), Burn – Lamptey, D. Pröpper, D. Stephens, Bissouma, Montoya – Mac Alister – Connolly.
    Náhradníci: Button – Maupay, Trossard, Groß, Mooy, G. Murray, March, Schelotto, Bernardo.

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire (C), Shaw – P. Pogba, N. Matić – Greenwood, B. Fernandes, Rashford – Martial.
    Náhradníci: Romero – Ighalo, McTominay, Bailly, Williams, Mata, Pereira, D. James, Fred.

Rozhodčí: Marriner – Hatzidakis, Davies.

Který z týmů vyhraje první poločas?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Dějiště dnešního utkání. Hlediště samozřejmě zůstane i dnes prázdné.

Fanoušky Brightonu možná překvapí, že jen na střídačce dnes zůstal nejlepší střelec týmu Neal Maupay. To Red Devils nastoupili v asi očekávané sestavě.

Aktéři zápasu nastupují podle pokoronavirových předpisů na hřiště zvlášť. Nejprve přicházejí rozhodčí, následují hráči Manchesteru United. Až za nimi půjdou na trávník i fotbalisté Brightonu.

1

1
    Úvodní výkop měli fotbalisté Manchesteru United, kteří nastoupili v červených dresech a bílých trenýrkách. Brighton oblékl modrobílé dresy.

2
    Tariq Lamptey podklopl Lukea Shawa. Manchester tak zůstane u míče.

3
    Hosté začali tlakem. Luke Shaw dokázal odcentrovat přes Montoyu a zuby na zakončení si už brousil Anthony Martial. Obrana Racků ho ale dokázala ubránit.

4
    Domácí defenzivu tentokrát zaměstnal svým centrem Bruno Fernandes. Míč byl odvrácen do autu.

5
    Maguire nezkrotil dlouhý nákop domácích a nechtěně sklepl míč pro Aarona Connollyho. Lindelöf ho raději fauloval a Brighton se tak může těšit na standardní situaci.

5
    Hosté se ale ubránili bez větších problémů.

6
    Po centru Lampteyho se balón odrazil k Daleovi Stephensovi, který ho ze 30 metrů napálil na bránu. Nedokázal ji ale trefit.

7
    Paul Pogba nakopl balón do prostoru, kde nebyli jeho spoluhráči. Bude se kopat od brány Seagulls.

9
    Nemanja Matić se ve středu hřiště ukličkoval a přišel o míč. Naštěstí pro něho odpískal sudí útočný faul Lampteymu.

10
    Snahu domácích o protiútok zastavili Shaw s Lindelöfem. Toto duo před sebe nepustilo Alexise Mac Alistera.

11
    Domácí se opět pokusili o rychlý přechod do útoku. Nepřesnou přihrávku však ukořistili zadáci United.

12
    Aaron Connollyho musel zastavovat Lindelöf. Ten nakonec zkontroloval míč až za brankovou čáru a vykopávat tak bude de Gea.

12
    Hosté mohli jít do vedení! Po Pogbově přihrávce pálil Bruno Fernandes z hranice šestnáctky do bližší tyče brány Mathewa Ryana!
    12. Bruno Fernandes orazítkoval tyč domácí brány.

13
    Hosté měli k dispozici rohový kop. Bránu Brightonu však tentokrát neohrozili.

15
    Rudí ďáblové mají územní převahu. Nyní kombinují v blízkosti šestnáctky soupeře.

16
    Luke Shaw se snažil najít přihrávkou pod sebe Martiala. Toho ale zadáci Racků obsadili.

16
    Manchester United právě vstřelil branku!
    Hosté se ujímají vedení! Wan-Bissaka uvolnil na útočné polovině MASONA GREENWOODA, který prošel z pravé strany až do šestnáctky a přes bránícího Dunka zamířil po zemi k bližší tyči Ryanovy brány.
    17. Mason GREENWOOD - 0:1

19
    Hosté se zaslouženě ujali vedení. Brightonu nevyšla sázka na defenzivní taktiku a postupem času bude muset pravděpodobně přejít na aktivnější pojetí.

20
    Yves Bissouma fauloval kousek za šestnáctkou Paula Pogbu a hosté tak mají k dispozici velmi nadějnou standardní situaci...

21
    Exekuce přímého kopu se ujal Bruno Fernandes. Portugalský reprezentant zamířil nad břevno.

23
    Na levém křídle se otevřel prostor před Marcusem Rashfordem. Ten šel do kombinace s Martialem, který se ale neprosadil přes Lewise Dunka. Sudí nařizuje rohový kop.

23
    Po rohovém kopu Bruna Fernandese se dostal na zadní tyči k hlavičce Harry Maguire. Míč se snesl vedle pravé tyče z pohledu Ryana.
    23. Maguirova hlavička po rohu se mezi tyče nevešla.

24
    Sudí nařídil krátkou přestávku, během které se mohou fotbalisté občerstvit a pracovníci v ochranných oblecích vydesinfikují rohové praporky.

25
    Hra byla opět zahájena.

26
    Aaron Wan-Bissaka se snažil prosadit na pravé straně. Přes bránícího Burna však odcentrovat nedokázal.
    Aaron Wan-Bissaka si připsal čtvrtou asistenci v dresu Manchesteru United.

28
    Brighton zatím taktiku nemění. Domácí jsou stále zataženi a vyčkávají.

29
    Hosté navyšují své vedení! Luke Shaw si narazil balón s Rashfordem a poslal do šestnáctky zpětnou přihrávku. Míč prošel pokutovým územím, ovšem za ním ho získal Pogba, jenž nahrál BRUNOVI FERNANDESOVI, který se dostal ke střele. Ta byla ještě tečována bránícím hráčem a Mathew Ryan tak nemohl stačit na změnu směru letu míče včas zareagovat – 0:2.
    29. Bruno FERNANDES - 0:2

30
    Podle opakovaných záběrů se zdálo, že gólové situaci předcházel ofsajd Shawa, ovšem od systému VAR zřejmě žádný pokyn nepřišel a gól tak platí.

32
    Červení mají zápas zatím jasně pod kontrolou. Fotbalisté Brightonu musejí změnit svůj způsob hry.

34
    Držení míče – 34 % : 66 %

36
    Hráči Manchesteru nadále v klidu kombinují. Domácí hrají s respektem, nenapadají dostatečně agresivně.

37
    Dlouhá přihrávka hledala Mac Alistera, který balón nemohl dostihnout.

39
    Hosté jsou už opět usazeni na své útočné polovině, kde si vyměňují přihrávky.

39
    Z hranice šestnáctky napřáhl Marcus Rashford. Ten to ale netrefil ideálně a Ryan zasahovat nemusel.

40
    Ryan rozehrál nakrátko na své stopery, kteří ale byli pod tlakem. Nakonec je z toho aut pro United, za což mohou být domácí ještě rádi.

41
    Davy Pröpper byl faulován na půlící čáře. Rozehrávat tak mohou domácí.

42
    U postranní čáry byl faulován Rashford. Tentokrát tedy rozehrávají z klidu hosté.

44
    V pokutovém území se nadvakrát prodral k míči Paul Pogba. Ten se ho pokusil dostat před bránu na Anthonyho Martiala, ale dobře zasáhl stoper Dunk.

44
    Domácí naznačili, jak by to proti obraně United mohlo jít. Po standardní situaci přišla rozehrávka doprava na Pröppera. Ten odcentroval na zadní tyč, kde skákali vyhlášení hlavičkáři v čele s Danielem Burnem, jenž ale na balón nedosáhl.

45+1
    Rozhodčí Marriner nastaví první poločas o dvě minuty!

45+2
    Montoya fauloval Rashforda, což znamená standardní situaci pro Manchester na samotném konci prvního poločasu...

45+3
    Centr Bruna Fernandese odvrátil Lamptey a první poločas tak končí.

45+3

Který z týmů obdrží první žlutou kartu ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

První poločas přinesl dominanci Manchesteru United. Hosté po celou dobu svého soupeře jasně přehrávali a za svůj výkon byli odměněni dvěma trefami. V 17. minutě se prosadil mladíček Mason Greenwood a ve 29. minutě upravil na 2:0 pro Red Devils Bruno Fernandes. Brighton v útoku nebezpečný není, brankář de Gea si v úvodním dějství vůbec nesáhl na míč.

46
    Domácí učinili dvě změny v sestavě. Do utkání už nezasáhnou Davy Pröpper s Tariqem Lampteyem a místo nich si zahrají Neal Maupay a Leandro Trossard.

47
    Domácí kouč Potter posílil na druhý poločas ofenzivu. Uvidíme, zda to přinese nějaký efekt.

49
    Žlutou kartu dostává Luke Shaw (Manchester United), který byl pozdě v souboji s Bissoumou.

50
    Hosté sehráli parádně rychlý protiútok, který zakončili gólem! Balón putoval na levé křídlo k Masonovi Greenwoodovi, který přetáhl centr na zadní tyč a zcela volný BRUNO FERNANDES míč z voleje napálil za záda bezmocného brankáře Brightonu – 0:3.
    50. Bruno FERNANDES - 0:3

52
    Domácí asi chtěli nastoupit do druhé půle aktivně, ale třetí gól soupeře je pro ně těžkým direktem. S tímhle už budou Rackové těžko něco dělat.

54
    Hosté mohou hrát v klidu. Drží míč na kopačkách a navazují na obraz hry z první půle.

54
    Z levé strany odcentroval Daniel Burn. Práce pro Davida de Geu, jenž si balón stáhl do náruče.

55
    Domácí zkusili vysunout presink, ovšem Rudí ďáblové se z prostoru vlastní šestnáctky ladně prokombinovali.

57
    Na kolmou přihrávku si nabíhal Anthony Martial. Projít přes obránce nedokázal, ale jeho spoluhráči balón získali zpět.

58
    Connollymu nabíhali do šestnáctky hned tři spoluhráči. Pokud by balón letěl na zadní tyč, bylo by to asi hodně nebezpečné, ovšem domácí útočník poslal merunu jen do rukavic Davida de Gey!

61
    Hodina hry je za námi. Na nějaký obrat to zatím nevypadá.

62
    Po centru z pravé strany se dostal do zakončení Leandro Trossard. Těžký volej ale poslal daleko mimo hostující bránu.

63
    Luke Shaw dobře vystihl úmysl domácích hráčů a vystoupil proti přihrávce. Balón tak získává Manchester.

64
    Střídání v týmu Manchester United: ze hřiště odchází Bruno Fernandes, přichází Andreas Pereira.
    Střídání v týmu Manchester United: ze hřiště odchází Paul Pogba, přichází Scott McTominay.
    Střídání v týmu Manchester United: ze hřiště odchází Luke Shaw, přichází Brandon Williams.

66
    Greenwood přenesl hru doprava na Wan-Bissaku. Ten odcentroval a k hlavičce se dostal nový muž na trávníku Brandon Williams. Balón skončil po teči bránícího hráče nad bránou.
    66. Hlavička Williamse.

67
    Rohový kop Andrease Pereiry pro hosty nic velkého nepřinesl.

68
    Nyní tu máme přestávku na občerstvení.

69

69
    David de Gea byl dosud bez práce, ale svůj první zákrok zvládl s bravurou! Přihrávku na okraj šestnáctky obdržel Aaron Connolly, který se s míčem otočil a poslal ho pod břevno hostující brány. De Gea se však natáhl a vytlačil balón na roh!
    69. De Gea vytáhl nad břevno povedenou střelu Connollyho.

70
    A další šance Brightonu! Volného prostoru před sebou využil Leandro Trossard, který si popoběhl dopředu a vypálil těsně vedle pravé tyče z pohledu de Gey!

71
    Domácí hráči se přeci jen zvedají. Už nemají co ztratit a tak se jim možná dýchá i lépe.

73
    Domácí si začínají troufat také na častější držení míče. Zatím ale kombinují daleko od brány soupeře.

74
    Do rozehrávky domácích navíc vlétl Mason Greenwood, jenž získal pro svůj tým autové vhazování.

75
    Connolly si zabíhal na přihrávku za obranu hostí. Zakřižoval ho Matić, který míč odkopl na roh.

76
    Na centr z rohového kopu skákal Duffy, balón ale nedokázal usměrnit mezi hostující tyče.

76
    Seagulls si vytvořili třetí šanci v rozmezí pár minut! Na levé straně šestnáctky se dostal k zakončení Neal Maupay a balón musel u bližší tyče pohotově vyrážet de Gea!
    76. Maupay donutil de Geu k dobrému zákroku.

78
    Střídání v týmu Manchester United: ze hřiště odchází Anthony Martial, přichází Odion Ighalo.
    Střídání v týmu Manchester United: ze hřiště odchází Marcus Rashford, přichází Daniel James.

79
    Aaron Wan-Bissaka trefil svým pokusem o centr Yvese Bissoumu do míst, kam je to pro každého muže velmi nepříjemné. Navíc roh pro hosty.

81
    Nemanja Matić byl na vlastní polovině faulován. Domácí budou střídat.

81
    Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Lewis Dunk, přichází Bernardo.
    Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Alexis Mac Alister, přichází Aaron Mooy.

82
    Scott McTominay táhl balón na pravé straně a získal pro hosty rohový kop.

83
    Ten byl rozehrán na bližší tyč, kde číhal právě McTominay. Domácí obrana mu případnou střelu překazila.

84
    Málem jsme viděli čtvrtý gól hostí! Střela Scotta McTominaye byla nepříjemně tečována, ovšem Mathew Ryan ji dokázal i s přispěním štěstí zastavit a následně balón lapil před dobíhajícími protihráči.
    84. Tečovanou střelu McTominaye zastavil se štěstím Ryan.

86
    Rychlý protiútok rudých. Williams nalevo rozběhl Daniela Jamese, který vzal zakončení na sebe. Pravačkou poslal míč do rukavic Ryana.

87
    Střídání v týmu Brighton & Hove Albion FC: ze hřiště odchází Aaron Connolly, přichází Solly March.

88
    Aaron Mooy zahrával domácí rohový kop. Našel jen hlavu bránícího hráče.

89
    Hosté už chtějí závěr zápasu kontrolovat a dopřát svému brankáři čisté konto. Balón mají na svých kopačkách.

90
    A ještě málem šance hostí. Daniel James ale nedokázal posunout balón na volného Andrease Pereiru.

90+1
    Rozhodčí nastaví tři minuty!

90+1
    Střely na bránu – 2:6

90+2
    Hosté v nastavení už vůbec nikam nepospíchají. Vyčkávají na konec.

90+3
    Výkop brankáře Ryana hledal Trossarda. Ten byl podle všeho v ofsajdu.

90+3

Fotbalisté Manchesteru United konečně dokázali zvítězit na hřišti Brightonu, navíc jednoznačným výsledkem 3:0! Hosté dnes byli jasně lepším týmem. V první půli zcela dominovali a po gólech Masona Greenwooda a Bruna Fernandese odcházeli do šaten s vedením 2:0. Do druhého poločasu chtěli domácí asi vlétnout aktivněji, ovšem Red Devils je rychle zmrazili dalším zásahem Bruna Fernandese. V závěrečných dvaceti minutách se konečně začali dostávat do šancí i Rackové, brankář Manchesteru de Gea se však o čisté konto připravit nenechal.

Svěřenci Oleho Gunnara Solskjaera se díky vítězství drží ve hře o postup do Ligy mistrů. To Brighton si v boji o záchranu dnes nepomohl.
    Hráči Manchesteru United mohou odjet z Brightonu velmi spokojení.

Statistiky zápasu:
    Držení míče: 37 % : 63 %.
    Střely na branku: 2:6. Střely mimo: 5:4. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 10:9.

To už je z mé strany vše. Někdy zase na počtenou! (23:17:36)

Martin Augustin

Branky: 16. Greenwood (Wan-Bissaka), 29. B. Fernandes (P. Pogba), 50. B. Fernandes (Greenwood)

Karty:   49. Shaw (MAN)

Brighton & Hove Albion: Ryan – Duffy, Dunk (C) (81. Bernardo), Burn – Lamptey (46. Trossard), D. Pröpper (46. Maupay), D. Stephens, Bissouma, Montoya – Mac Alister (81. Mooy) – Connolly (87. March).

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire (C), Shaw (64. Williams) – P. Pogba (64. McTominay), N. Matić – Greenwood, B. Fernandes (64. Pereira), Rashford (78. D. James) – Martial (78. Ighalo).

Rozhodčí: Marriner – Hatzidakis, Davies