Třinec – Pardubice 1:4 (kon.) | Olomouc – Sparta 0:3 (kon.) | Plzeň – K. Vary 4:3 (kon.)
Vítkovice – Mladá Boleslav 3:1 (kon.) | Mountfield HK – Litvínov 3:1 (kon.) | Liberec – Motor ČB 7:0 (kon.)
HC Olomouc
0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
HC Sparta Praha
Pátek 08.01.2021, 17:00 • Zimní stadion Olomouc • Tipsport extraliga • 33. kolo

Skončilo nám utkání 33. kola Tipsport extraligy mezi Olomoucí a Spartou. Po čtyřiceti minutách bylo tohle utkání bezgólové, ale třetí část už patřila Spartě. Hosté nejprve skórovali na konci oslabení, když se prosadil Buchtele. Krátce poté využili chybné práce Škůrka a zásluhou Tomáška navýšili náskok. Poslední branku zápasu vstřelil ve 49. minutě vysoký zadák Sparty Milan Jurčina. Sparta se po dnešku vyhoupne do čela tabulky, Olomouc zůstane na dvaatřiceti získaných bodech.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek pátečního večera. Na počtenou! (19:10:47)

59:31
    Matěj Machovský už je blízko k čistému kontu. 29 sekund před koncem třetí třetiny ještě přichází zakázané uvolnění Hanáků.

59:16
    David Ostřížek vystřelil z velkého úhlu, ale Machovský zaklapl betony včas.

58:40
    Lukáš Kucsera našel Petra Koloucha v dobré pozici. Olomouci ani tato střela nepadla do sítě.

57:56
    Káňa nabil na modrou čáru Valentovi, jehož ránu hosté poctivě zablokovali.

57:21
    Martin Vyrůbalík uklidnil hru za svatyní Olomouce. Následná rozehrávka ale vůbec přesná nebyla, takže přišel icing.

56:41
    Domácí už moc dobře ví, že v dnešním zápase na body nedosáhnou. Sparta závěr třetí třetiny kontroluje a navíc si i nyní vybojovala po další střele vhazování před Lukášem.

55:46

55:32
    Roman Horák se dostal ke střele z mezikruží, ale namísto brankového prostoru trefil pouze spoluhráče Sobotku, který s bolestivou grimasou opustil led.

55:02
    Michal Řepík vyslal další zajímavé zakončení. Jeho rána mířila k přední tyči, ale vyrážečkou Lukáše byla sražena do rohu hrací plochy.

54:38
    Lukáš Pech uvolnil Jana Buchteleho, který v další velké šanci nepropálil Jana Lukáše.

54:02
    Přihrávka Buchteleho do předbrankového prostoru byla zastavena domácími útočníky. Ti posléze vyhodili puk až k Machovskému.

53:46
    Vyloučení v týmu HC Olomouc (Jan Švrček – 2 min., nedovolené bránění).

53:10
    Řepíkovo zakončení zachytil Jan Lukáš do své moci. Sparta tak znovu vybojovala buly v útočném pásmu.

52:42
    Oleszovu přihrávku přečetl hostující útočník Buchtele. Zkušený forvard poté hned vystřelil, jenže bránu minul.

52:07
    Přechod dopředu se hostům nevydařil. Lukáš Rousek se zjevil v ofsajdu. V krátkém úseku nás čeká další reklamní přestávka.

51:50
    Sparta si situaci rozhodně nekomplikovala. Bez potíží vyhodila po mantinelu na zakázané uvolnění.

51:03
    Dlouhé střídání Sparty přerušil zákrokem Matěj Machovský. Po komerční přestávce se bude vhazovat v útočné třetině Hanáků.

50:46
    Další střela domácích od modré čáry skončila na zadním mantinelu. Sparta se ale dostala pod mírný tlak.

50:05
    Hanáky určitě tři rychlé branky hostů srazily dolů. Nicméně hokejisté v červených dresech se stále tlačí dopředu a chtějí v blízké době alespoň snížit průběžný stav.
    48:41 Milan JURČINA - 0:3

48:41
    Sparta právě vstřelila branku!
    Hosté přidávají další branku a jsou velmi blízko k zisku dalších tří bodů. Lukáš Rousek si počkal na nabídku MILANA JURČINY, který si zpracoval puk na modré čáře a poté nekompromisně zavěsil. S jeho dělovkou od modré čáry nemohl Lukáš dělat vůbec nic. 0:3. Asistence: Lukáš Rousek a David Tomášek.

47:49
    Zřejmě nejaktivnějším sparťanským hráčem je Lukáš Pech. Nyní to centr třetího útoku zkoušel sám proti třem bránícím hráčům, ovšem málem se k zakončení opravdu dostal.

46:59
    Tomeček neměl podporu spoluhráčů, proto kotouč zavezl do vlastního pásma a záhy se pokusí vymyslet nové založení útoku.

46:15
    Piskáček se vrátil na led, takže Hanáci ani tuto početní výhodu využít nedokázali.

45:58
    Sparta se osvobozuje a do konce její přesilovky zbývá už jen pár vteřin.

45:19
    Lukáš Nahodil opět prověřil Machovského. Brankář Pražanů ale v dnešním utkání chytá velmi spolehlivě.

45:04
    Dnes velmi střelecky aktivní Káňa to zase zkusil. Tentokrát tak jemně posouval před bránu k teči, ale kotouč nakonec proskotačil až k brankáři Sparty.

44:36
    Lukáš Nahodil měl po přihrávce Jana Káni velkou šanci v mezikruží. Machovského vyrážečka ale zasáhla pohotově.

44:15
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Jan Piskáček – 2 min., vysoká hůl).
    43:45 David TOMÁŠEK - 0:2

43:45
    Sparta trestá chybu Hanáků. David Škůrek byl za bránou obrán o puk Lukášem Rouskem. Mladý reprezentant poté přihrál DAVIDU TOMÁŠKOVI, jenž měl před brankovištěm dostatek času k zakončení. Střelou bekhendem nakonec trefil přesně horní růžek. 0:2. Asistence: Lukáš Rousek.

42:58
    Olomouc ale zabrala a třeba Tomáš Gřeš vypálil jen do brankové konstrukce. Těžké střídání hostů nakonec zastavil Matěj Machovský.

42:13
    41:58 Jan BUCHTELE - 0:1

41:58
    Nedáš, dostaneš! Pár sekund před prvním gólem Sparty těsně minul puk ve velké šanci Olesz. Hra se přenesla na druhou stranu a v útočném pásmu Lukáš Pech našel volného JANA BUCHTELEHO, který se prosadil v oslabení pohotovou střelou. 0:1. Asistence: Lukáš Pech.

41:31
    Olomoučtí si špatně předali kotouč, takže pískáno je zakázané uvolnění.

41:09
    Olomouc dlouho kombinovala. Nahodil přidržel puk u mantinelu, následně našel Ondruška, který ještě posunul na Káňu. Pokus posledně jmenovaného ale lapačkou zkrotil Machovský.

40:22
    Jurčina měl hned po buly problém s vyhozením kotouče, až napotřetí se to obránci Sparty povedlo.

40:13
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Vladimír Sobotka – 2 min., podrážení).

40:08
    První rozehrávka kotouče ve třetí periodě skončila ofsajdem Pražanů.

40:01

Druhá třetina nabídla vyrovnaný hokej, při kterém měly šance obě strany. Olomouc si stále drží střeleckou převahu, ale zatím to domácím nic platné není. Branku jsme totiž stále neviděli a uvidíme, jestli se gólu dočkáme v periodě třetí.

Střely na bránu po 2. třetině: 24 – 19

40:00

39:45
    Sparta si ale před Lukášem vybojovala ještě jedno vhazování.

39:25
    Také druhá třetina rychle plyne do svého konce. Na branku stále čekáme a zřejmě se jí ve druhé části už nedočkáme.

38:45
    Lukáš Rousek našel před brankovištěm Olomouce Davida Tomáška, jehož pokus o kličku skvěle přečetl Vilém Burian.

38:03
    Vojtěch Tomeček se dostal do zajímavé pozice, ale i Machovský zapracoval rychle.

37:27
    Vladimír Sobotka vystřelil od modré čáry, pokus člena první formace Pražanů vyrazil Jan Lukáš nad horní tyč.

36:55
    Lukáš Pech si nabruslil na střed kluziště. Od modré čáry poté nahazoval před bránu, ale olomoučtí zadáci znovu dokázali tuto pobídku zablokovat.

36:06
    Akce domácích nakonec skončila neúspěšnou střelou. Sparta se pomalu ale jistě žene do útočného pásma.

35:27
    Ondruškova další rána se odrazila od mantinelu. Machovský měl problémy, ale napoprvé prozatím odolal.

35:10
    Hosté nedokázali vyklidit útočné pásmo včas, a proto se pískal ofsajd. Vhazovat se bude v neutrální zóně.

34:42
    Jan Bambula oslovil Jana Káňu na levém křídle, který se hnal dopředu v obrovské rychlosti. Útočník domácích s číslem 9 záhy vystřelit dokázal, ale pouze do hrudi pozorného Machovského.

33:57
    Lukáš Pech nyní zřejmě prováhal ideální možnost ke střele. Volil přihrávku a Sparta tedy nezakončila.

33:15
    Buchtele nabral rychlost a poté zpoza brány hledal Říčku. Útočník Sparty ale v solidní pozici promáchl.

32:27
    Lukáš Rousek se probíjel před obránce, jenže to se mu nakonec nepovedlo. Byl vyhnán do souboje v rohu kluziště.

31:36
    Olomouc se ale rychle dostala kupředu a vyprodukovala zajímavý závar před bránou Sparty. Větší šanci si ale vynutit nedokázala.

31:12
    Zakázané uvolnění po nepřesné přihrávce Jiřího Ondruška. Těžiště hry tak zůstane v pásmu Olomouce.

30:57
    Dělovka Michala Řepíka na druhé straně pořádně vystrašila Jana Lukáše. Brankář Hanáků dlouho nevěděl, kam kotouč vyrazil.

30:32
    Tomáš Dujsík šikovně nahazoval od modré čáry. Tečující Kolouch ale zamířil pouze do ochranné sítě.

30:05
    Za námi je polovina základní hrací doby. Na úvodní gól sice stále čekáme, ale hokej to je jistě zajímavý z obou stran. Šancí už bylo dostatek, ale brankáři dominují.

29:46
    Rostislav Olesz velmi dobře našel Ondruška, který se zapojil do ofenzívy. Zkušený obránce se ale z levé strany neprosadil.

29:05
    I Olomouc si vytvořila zajímavou šanci po chybě soupeřovy defenzívy. Matěj Machovský byl ale znovu úspěšnější než útočící hráči.

28:24
    Tomášek si všiml najíždějícího Němečka v dobré pozici. Obránce hostů si najel na levý kruh, ale hromadu těl před sebou nepropálil.

27:25
    Roman Horák dostal puk na levou stranu, ale bekhendovou kličku nedotáhl do gólového konce. Kotouč mu v rozhodující chvíli utekl z čepele.

26:52
    Robert Říčka nabral rychlost, objel bránu domácích a poté zpoza ní nabídl touš na modrou čáru Kalinovi. Zadák Sparty ale vypálil pouze do připraveného Lukáše.

26:00
    Rychlá akce Sparty skončila zakončením Němečka z těsné blízkosti. Olomouc měla štěstí, že neinkasovala.

25:22
    Sukeľ si najel na vrchol pravého kruhu, ze kterého vystřelil. Rána centra druhé sparťanské formace se ale neujala.

24:44
    Icing tentokrát na straně Hanáků. Po delší době se bude vhazovat i před Janem Lukášem.

24:12
    Tomeček vybízel Buriana k teči. To se také povedlo, ale druhý jmenovaný zakončil pouze do pravého betonu Matěje Machovského.

23:44
    Posléze přišlo zakázané uvolnění Sparty, takže vhazovat se bude před Machovským.

23:29
    Domácí beci si mění kotouč na vlastní modré čáře.

22:53
    Zikmund v útočné třetině ztratil puk, takže Olomouc mohla dopředu. Gřešova následná rána se ale s přesností nepotkala.

22:20
    Kucserovu střelu srazil obránce Piskáček do ochranné sítě. Nicméně platí, že Olomouc i druhou část zápasu začala dobře.

21:46
    Vojtěch Tomeček si parádní kličkou obhodil Jana Piskáčka a díky tomu se dostal do kvalitní pozice. Matěj Machovský ovšem dalším skvělým zákrokem opět Spartu podržel.

20:44
    Sobotka si udržel puk na pravé straně a ihned poté zápěstím vypálil. Jeho projektil se ale až k Lukášovi nedostal.

20:12
    Jan Káňa si nabruslil na přihrávku a snažil se natlačit před bránu soupeře. Jeho pokus bekhendem jen o kousek minul přední tyč.

20:01

Olomouc působila v první periodě aktivním dojmem. Vytvořila si několik palebných pozic, vybojovala dvě přesilovky, ale Machovského zatím překonat nedokázala. Největší příležitosti domácího celku měli Ostřížek a Kucsera. Sparta se dostala do vyložené pozice jen jednou, Buchteleho pokus ale Lukáš pohotově zpacifikoval.

Střely na bránu po 1. třetině: 12 – 5

20:00

19:48
    V závěru třetiny ještě nebezpečně střílel Roman Horák. Lukáš proti jeho pokusu z úhlu dokázal vyjet a i zasáhnout.

19:22
    David Němeček zachytil puk za svou bránou. Následně se postaral o rozehrávku přes svého kolegu.

18:52
    Sparta si v předbrankovém prostoru ve vlastní třetině nepočínala ideálně. Měla štěstí, že domácí nedokázali využít její nepřesnosti.

18:20
    Sparta přežila i druhé oslabení. Pokračujeme tedy při hře pět na pět.

18:12
    Lukáš Rousek zahrozil v oslabení. Jeho šikovnou střelu ale dokázal Jan Lukáš vyrazit.

17:46
    Ostřížkovu střelu jemně tečoval Kolouch. Puk se od betonu hostujícího brankáře odrazil zpět ke Kolouchovi, ale útočník domácích šanci nevyužil.

17:03
    Jiří Ondrušek zkusil štěstí od modré čáry. Machovský jeho ránu moc neviděl, nicméně dokázal zasáhnout ramenem.

16:45
    Sparta se hned na začátku svého dalšího oslabení dokázala osvobodit vyhozením kotouče přes všechny čáry. Lukáš svým spoluhráčům musel pomoct s rozehrávkou.

16:20
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Adam Polášek – 2 min., nesportovní chování).

15:38
    Jiří Ondrušek vystřelil od modré čáry, ale ani jeho pokus až k Machovskému nedoputoval.

15:11
    Němeček uklidňuje hru za svou bránou. Čeká na vystřídání svých kolegů z útoku.

14:06
    Zatím největší šanci hostů měl Jan Buchtele. Lukáš Pech jej našel šikovnou přihrávkou a vytáhlý útočník poté pálil nikým neatakován z mezikruží. Jan Lukáš se ale zaskvěl.

13:16
    Gřeš dokázal vydolovat kotouč od mantinelu. Puk se poté dostal na modrou čáru, ale rána Vyrůbalíka skončila na těle bránícího hráče.

12:28

12:21
    Sparta mohla udeřit na konci svého oslabení. Průnik Romana Horáka ale úspěchem neskončil. Zkušený útočník v rozhodující chvíli bránu minul.

11:56
    Ve druhé minutě přesilovky se ale Hanáci zatím neudrželi v útočném pásmu.

11:19
    V hlavní roli znovu Káňa. Jeho střela hned po vhazování ale nebyla moc přesná.

11:12
    Jan Káňa dokázal vyšperkovat akci na jeden dotek přihrávkou na Lukáše Kucseru, který pálil zleva. Machovský ale předvedl opravdu vynikající zákrok lapačkou.

10:41
    Jan Káňa si na pravém kruhu udělal prostor a střílenou pobídkou hledal Olesze zaparkovaného na brankovišti. Machovský si ale kotouč našel a ukryl jej ve své moci.

10:28
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Michal Řepík – 2 min., vysoká hůl).

10:15
    Vladimír Sobotka upadl v útočném pásmu, ale vylučovat se nebude. Káňa z této situace vyvázl.

09:41
    Třetí formace Pražanů předvedla zajímavou souhru v útočné třetině. Pech předložil spoluhráči na pravý kruh, ovšem Lukáš se včas stačil přemístit. Následoval odpal domácích na icing.

09:03
    Dá se říct, že v prvních deseti minutách je Olomouc lepším celkem. Sparta se zatím nedostala do tempa.

08:15
    S domácími to vypadalo nadějně. Lukáš Kucsera v protiútoku dva na jednoho našel Máchu, jehož pokus byl ale zablokovaný vracejícím se obráncem.

07:40
    Hned po vyhraném buly v podání Olesze pálil z mezikruží Lukáš Kucsera. Machovského bránu ovšem netrefil.

07:33
    Hra je přerušena a máme zde první komerční pauzu. Olomouc zatím hraje se Spartou bez branek.

07:07
    Piskáček našel rozjetého Sobotku, jehož rána zápěstím k bližší tyči pořádně prověřila Jana Lukáše. Domácí gólman ale zasáhl pravým ramenem.

06:22
    Nyní si oba celky po pár nepřesnostech předaly puk ve středním pásmu.

05:50
    Olomouc se následně dokázala usadit v útočném pásmu. Pokus Jana Káni ale o pár centimetrů minul zadní tyč hostující svatyně.

05:08
    Tomáš Valenta nedokázal udržet puk v útočné třetině. I tak se domácí znovu vydali kupředu, ale rána Petra Koloucha nebyla nikterak nebezpečná.

04:22
    Olesz společně s Dujsíkem odvedl velmi dobrou práci v obranné třetině. Sparta se v prvních minutách zápasu nedostává ke střelám.

03:58
    Vojtěch Tomeček zakončoval z pravého křídla v pádu. Machovský znovu musel zasahovat, tentokrát betonem pravým.

03:22
    David Němeček udělal na útočné modré čáře šikovný manévr, po kterém se ale ke střele bekhendem neodhodlal.

02:51
    Po nepřesné dlouhé přihrávce se pískalo zakázané uvolnění. Vhazovat se bude po Machovského levici.

02:32
    Domácí se dokázali ubránit akci hostů. Nyní budou mít dostatek času a prostoru k rozehrávce.

01:36
    Do první vážnější pozice se dostal domácí David Ostřížek. Najel si mezi dva beky hostů a vystřelil. Matěj Machovský ale touš vykopl levým betonem.

01:12
    První střelecký pokus vyslal slovenský zadák Milan Jurčina. Olomoucká defenzíva v čele s brankářem Lukášem ale odolala.

00:55
    Sparta se už dostala do útočného pásma a nyní si chce vynutit první tlak.

00:18
    Olomouc nahodila ze střední třetiny do pásma Sparty. Těsně u svého brankoviště musel rozehrávat Matěj Machovský.

00:01

Zápas 33. kola Tipsport extraligy už za chvíli začne. Na ledě už krouží rozhodčí dnešního utkání a do úvodního buly zbývají zhruba 4 minuty. Olomouc nastoupí v červených dresech, zatímco Sparta bude hrát v bílém.

HC Olomouc: Lukáš (Konrád) – Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek (A), Vyrůbalík (C) – J. Káňa, Handl, Bambula – Burian, Ostřížek, V. Tomeček – Olesz, Mácha, Kucsera – Kolouch, Nahodil, Gřeš. Trenér: Moták

HC Sparta Praha: Machovský (Salák) – Košťálek, Piskáček (A), Jurčina, Němeček, Kalina, Polášek – Řepík (C), Horák, Sobotka – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Říčka, Pech (A), Buchtele – Šmerha, Vitouch, Zikmund. Trenér: Hořava

Rozhodčí: René Hradil, Pavel Obadal – Marek Hlavatý, Vladimír Rožánek.

HC OLOMOUC

Olomoucký tým je v tabulce jedenáctý. Ve 28 utkáních nasbíral 32 bodů a jeho náskok na pozici pro play-off momentálně činí 5 bodů. Hanáci v domácím prostřední moc bodů nezískali. Ve 15 zápasech doma uhráli 16 bodů a hůře jsou na tom už jen Vítkovice, Zlín a České Budějovice. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka bodovali v obou zápasech v kalendářním roku 2021. Když se podíváme na poslední čtyři olomoucké zápasy, tak se dozvíme, že tým z Hané v nich uhrál 7 bodů. Olomouc porazila 6:3 Třinec, s Hradcem prohrála 2:3 po nájezdech, v Litvínově 1:2 po prodloužení a České Budějovice zdolala 3:2 po prodloužení. V produktivitě je na tom nejlépe Jan Káňa s Janem Knotkem, oba si dosud připsali 15 kanadských bodů.

HC SPARTA PRAHA

Pražané pobývají na druhé příčce, když ve 29 zápasech získali 56 bodů. Svěřenci trenérů Miloslava Hořavy a Josefa Jandače vstřelili už 107 gólů, což je nejvyšší počet v celé lize. Sparta má také nejlepší defenzívu, neboť inkasovala jen 65 branek, tedy o gól méně než Mladá Boleslav. Sparta však na venkovních stadionech až tak pravidelně nevyhrává. Tam si připsala 25 bodů v šestnácti zápasech, což ji v tabulce hostujících celků řadí na 6. místo. Pražané z posledních čtyř zápasů uhráli 6 bodů. Vítkovice porazili 4:1, v Pardubicích padli 4:5, doma s Libercem Sparta prohrála 1:3, ale v minulém kole už dokázala v O2 areně zdolat hradecký Mountfield 3:0. Nejlépe si v týmové produktivitě vede Michal Řepík s 29 kanadskými body.

Přeji příjemné páteční odpoledne při sledování textového přenosu z 33. kola Tipsport extraligy. Hokejisty Olomouce čeká další domácí zápas, tentokrát proti pražské Spartě. Úvodní buly padne v 17:00.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Daniel Fekets

Branky a nahrávky: 42. Buchtele (Pech), 44. Tomášek (Rousek), 49. Jurčina (Rousek, Tomášek)

Rozhodčí: René Hradil, Pavel Obadal – Marek Hlavatý, Vladimír Rožánek