Jekatěrinburg – Barys 2:3 (kon.) | CSKA Moskva – Nižněkamsk 6:1 (kon.) | Kazaň – Čeljabinsk 3:2 (3:1 po s.n.)
Viťaz – Soči 4:2 (kon.) | Jokerit – Spartak Moskva 1:4 (kon.)
Avtomobilist Jekatěrinburg
2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Barys Nur-Sultan
Pátek 08.01.2021, 12:30 • KRK Uralec, Jekatěrinburg • KHL

Statistiky zápasu:

Střely na bránu 40:25 (10:8, 14:10, 16:7), vhazování 27:30, hity 15:4, čas v útoku 13:27 – 8:56, vyloučení 3:4, navíc Valk (Barys) 5 minut + do konce, využití 1:1.

Československá stopa:

Jakub Kovář (Jekatěrinburg) 22 zákroků, 3 obdržené góly, úspěšnost 88,0%, čas na ledě 59:22 (14:55:43)

Hokejisté kazašského Barysu získávají cenné vítězství a z jekatěrinburského zimního stadiónu Uralec si odvážejí oba body. Z jejich třígólového náskoku, získaného už na začátku 24. minuty, domácí stačili ukrojit jen dvě třetiny. V poslední části hry využil pětiminutovou přesilovku Holland, další dva góly domácích dnes neprošly přezkumem videozáznamu a tak Avtomobilist poprvé po čtyřech zápasech žádné body nebere, přestože hosty výrazně přestřílel.

59:49
    Barys vyhazuje, což v oslabení může bez obav. Varone se v roli tykadla nedostal k puku a k zakončení do prázdné brány.

59:26
    Kovář se při vhazování ve středním pásmu vrátil do brány, domácí ho však vyhrávají a český brankář spěchá zpátky na střídačku.

59:05
    Jekatěrinburg odvolává Kováře z brány a hraje v šesti proti čtyřem.

58:43
    Druhý odvolaný gól! Tentokrát netrvalo prohlížení videa dlouho, úmyslné kopnutí bylo zjevné.

58:43
    Domácí Macek se raduje z vyrovnání, gól se ovšem ještě bude posuzovat na videu. Po nádherném slalomu Petera Hollanda dorážel Brooks Macek bruslí a jde o to, zda šlo o úmyslné kopnutí.

58:25
    Český brankář rozehrává zpoza vlastní brány a zatím se nechystá na střídačku.

58:01
    Do protiútoku ujel jeden na jednoho Lilja a prověřil Kováře střelou přes obránce.
    57:28 Peter HOLLAND - 2:3

57:28
    Jekatěrinburg právě vstřelil branku!
    Ze závěru zápasu bude ještě pořádné drama! Protapovič našel před bránou Macka, který zblízka sice ještě nepřekonal Karlssona, ale PETER HOLLAND už měl při dorážce snadnou práci.
    Asistence: Brooks Macek, Alexandr Protapovič.

57:11
    Vasilevského střelu od modré vyráží Karlsson rozklekem.

56:28
    Domácí příliš opatrně kombinovali a když se ke střele odhodlal Makejev, udeřil holí spíše do ledu než do kotouče. Hosté vyhazují a mohou vystřídat.

55:11
    Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Curtis Valk – 5 min. + osobní trest do konce utkání, bodnutí špičkou hole). Trest za zbytečný faul při vhazování odpyká Maxim Musorov.

55:10
    Zborovskij nabil křížnou přihrávkou Genowayovi, který má na kontě již sedm střel na bránu, ale žádná se neujala.

54:44
    Odražený kotouč ohrozil sedící hráče na jekatěrinburské střídačce. Vhazuje se ve středním pásmu.

53:35
    Barys pozorně brání a nepouští domácí do šancí, navíc stále hrozí rychlými protiútoky. Až teď se po dlouhé době dostal k zakončení německý obránce Holzer – golfákem z pravého kruhu trefuje Karlssona do ramene.

51:49
    Ofsajd hostů, po poslední reklamní přestávce se uskuteční buly ve středním pásmu.

51:09
    Domácí zvládli oslabení bez potíží a jsou v plném počtu.

50:36
    Přesilovka Kazachům příliš nevychází, domácí se znovu osvobozují vyhozením přes celé hřiště.

49:09
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Michail Mamkin – 2 min., hákování).

48:31
    Brána Barysu je prázdná, v signalizované výhodě útočí hosté v šesti.

47:45
    Golyšev na levém křídle převzal Dacjukovu přihrávku do jízdy, zakončoval však již mimo optimální střelecký úhel.

45:55
    Karlsson chytá Protapovičovu střelu přes obránce a hokejisté z Nur-Sultanu si mohou po přestálém náporu vydechnout během reklamní pauzy.

45:33

45:01
    Barys vyhazuje přes všechny čáry.

44:13
    Charles Genoway dostal skvostnou pobídku od Dacjuka, ze tří metrů mířil do bližší šibenice, jenže Karlsson vyrážečkou čaruje!

44:02
    Genowayovu střelu od modré vyráží Karlsson do výšky, k poskakujícímu propadlému kotouči se pak domácí na brankovišti nedostali.

43:33
    Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Phil Varone – 2 min., hákování). Faul na Macka způsobil vůbec první přerušení hry ve třetí třetině.

42:49
    Makejev našel uprostřed útočného pásma Golyševa, který ranou bez přípravy netrefuje odkrytou bránu.

41:00
    Dnešní utkání sleduje 1100 diváků.

40:01

Dramatická druhá třetině měla několik zápletek. Domácí se radovali z gólu, který posléze rozhodčí odvolali po úspěšné trenérské výzvě Barysu kvůli ofsajdu při založení akce půl minuty před vlastní gólovou střelou. Vzápětí po rozehrání to naopak místo 1:2 bylo 0:3 po úspěšné teči Paňukova.
    Barys poté přežil celé dvě minuty v dvojnásobném oslabení, ale z nastartovaného tlaku se Jekatěrinburští přece jen prosadili. Naději jim dal ve 38. minutě šťastnou trefou do hrany poskakujícího puku Golyšev.

Střely na bránu 24:18, vyloučení 2:3, využití 0:1.

40:00

39:20
    Avto ztratilo puk ve vlastním obranném pásmu a Gurkovovu ránu nebezpečně tečoval Nikita Michajlis. Puk je však v Kovářově lapačce.

38:43
    Chripunov přestřeluje bránu Barysu, z protiútoku řeší vzniklý závar zalehnutím touše na ledě Kovář.
    37:16 Anatolij GOLYŠEV - 1:3

37:16
    Domácí dlouho s námahou drželi útočné pásmo a nakonec se prosazuje neobvyklým plácnutím do kotouče z dorážky ANATOLIJ GOLYŠEV. Rotující předmět zaplul za záda rozčileného Karlssona.
    Asistence: Alexej Makejev, Pavel Dacjuk.

35:50
    Z přečíslení dvou na jednoho trefuje Orechov prudkou střelou Kováře do masky.

35:19
    Kovář si rozklekem poradil s pokusem Antona Makljukova k tyči.

34:36
    První útok Avtomobilistu neúnavně šturmuje, Makejev zakončil únik po levém křídle bekhendem do boční podpěry brány.

32:58
    Vhazovat se bude před Kovářem po zalehnutí puku českým brankářem.

32:36
    Hollandovu střelu z ostrého úhlu podržel Karlsson v lapačce, pokračovat se bude po komerčně-krasobruslařské vložce.

31:48
    Hosté v plném počtu. Celé čtyři minuty se nedostali za vlastní modrou čáru, ale drtivému tlaku Jekatěrinburgu odolali.

31:27
    Barys je na ledě ve čtyřech.

31:04
    Genoway nejprve oslovil přejíždějícího Dacjuka, který bekhendem zblízka minul bránu. Sám si ale našel odražený puk a zpětnou přihrávku adresoval Genowayovi, který v další velké šanci přestřeluje.

30:26
    Také Genoway po dvou výměnách puku s Dacjukem střílí jen doprostřed brány do Karlssonovy výstroje.

30:11
    Holland našel mezi kruhy volného Obidina, který opět nepropálil skvělého Karlssona.

29:52
    Vasilevskij napálil příklepem Karlssonovy betony, švédský brankář během několika vteřin odolal i Bočarovově dorážce i dalšímu pokusu Vasilevského zadovkou.

29:27
    Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Dillon Heatherington – 2 min., hákování). Kritická chvilka pro hosty, čekají je rovné dvě minuty ve třech proti pěti!

28:56
    Andrej Obidin netrefil mezi tyče z pokleku po přihrávce zpoza brány.

27:48
    Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Curtis Valk – 2+2 min, vysoká hůl).

26:41
    Karlsson s námahou vytěsnil rozklekem dělovku domácího obránce Charlese Genowaye.

26:12
    Komerční přestávka za stavu 0:3, který platí i po Zborovského střele do brankáře.

25:58
    Blacker nabil od modré na levý kruh Varonemu, který golfovým úderem napálil kotouč těsně vedle bližší tyče.

24:03
    Lilja příliš váhal při přechodu středního pásma a než rozehrál, přejel ji předčasně spoluhráč Valk. Hosté se tak provinili ofsajdem.
    23:05 Kirill PAŇUKOV - 0:3

23:05
    Barys právě vstřelil branku!
    Blackerovu střelu od modré tečoval šikovně mezi betony KIRILL PAŇUKOV a místo o gól je to náhle o tři. Asistence: Jesse Blacker, Dillon Heatherington.

22:37
    Mezi kruhy si našel kotouč Bočarov a po ledě ho umístil k tyčce.
    Trenér hostů si však vyžádal přezkum gólové situace na videu a těsného ofsajdu domácího Makejeva při založení jekatěrinburského útoku si všiml na rozdíl od rozhodčích správně. Po přezkoumání videozáznamu je gól odvolán! Časomíra se navíc vrací o 28 vteřin dozadu.

22:18
    Dlouhou přihrávku sebral Makejev a z plné rychlosti vypálil z levého kruhu k bližší tyči. Karlsson použil vyrážečku.

21:43
    Nadějnou akci nedotáhli domácí, Protapovičovu přihrávku vystihli hosté a šli do brejku, jenže museli brzdit kvůli hrozícímu ofsajdu.

20:43
    Hokejisté z metropole Kazachstánu pokračují v náporu. Blacker zpoza brány našel na brankovišti Valka, jehož bekhend uvázl pod Kovářovou výstrojí.

20:25
    Ve 25. vteřině zachraňuje Kovář domácí od třígólového manka. Silnicí uprostřed obrany projel hladce Matt Frattin, ze samostatného nájezdu však na českého brankáře nevyzrál.

20:01

Kazašské mužstvo si v úvodní části hry vypracovalo slušný dvougólový náskok. Kováře překonal ve 4. minutě Starčenko, který ujel po zblokované střele domácích přes celé hřiště. Čtyřminutovou přesilovku poté proměnil z mezikruží po ledě nejlepší střelec Barysu, Švéd Lilja.

Střely na bránu 10:8, vyloučení 2:0, využití 0:1.

20:00

19:51
    Těsně před sirénou ještě Jekatěrinburští vybojovali buly v útočném pásmu.

19:07
    Kanadští obránci ve službách Kazachů Blacker s Heatheringtonem vystrašili Kováře. Prvně jmenovaný přihrával a druhý pálil po ledě. Jeho pokus by neměl hrozivé parametry, nebýt teče Zborovského o pár centimetrů nad břevno.

17:51
    Sražená přihrávka se překulila na střídačku Barysu.

16:24
    Červení nevyužili přečíslení dvou na jednoho! Do Golyševovy přihrávky padl obětavě Dillon Heatherington a přesměroval kotouč za bránu. Napravil tak svůj předchozí kiks ve středním pásmu, kdy mu kotouč zůstal za bruslí.

15:34
    Úspěšný forčeking domácích završil Stanislav Bočarov ziskem kotouče, po kterém obkroužil celé útočné pásmo a jeho střelu švihem po ledě likviduje Henrik Karlsson rozklekem.

13:44
    Krátký nápor Avtomobilistu zakončil Alexandr Protapovič nepřesnou střelou z mezikruží.

12:45
    Z protiútoku prošla sražená Dietzova střela před Lilju, který pálí ze stejné pozice jako při gólové ráně, ale tentokrát Kovář zachraňuje.

12:29
    Macek nahazuje z levého křídla, Karlsson si pro jistotu kotouč pokryl na ledě. Buly se koná v pásmu kazašského celku.

11:27
    Po dalším Kovářově zákroku následuje komerční přestávka, zpestřená v Jekatěrinburgu vystoupením krasobruslařek.
    10:42 Jakob LILJA - 0:2

10:42
    Obrovský tlak ve čtyřminutové přesilovce nakonec proměnil po Videllově přihrávce z rohu kluziště střelou po ledě z mezikruží JAKOB LILJA. Kovář toho přes clonícího Paňukova moc neviděl.
    Asistence: Linus Videll.

9:56
    Michajlis našel zprava mezi kruhy Curtise Valka, který ve výborné pozici nezasáhl puk nejlépe a po ledě míří vedle odkryté poloviny Kovářovy brány.

9:15
    Barys svírá soupeře a kombinuje před Kovářem, ale Michajlis pálí do zadního mantinelu a Starčenkovu střelu zablokoval Holzer.

8:12
    Vyloučení v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg (Stanislav Bočarov – 2+2 min, vysoká hůl). Akolzina zasáhl hokejkou do obličeje nechtěně jako oštěpař při hodu.

8:00
    Golyšev sebral kotouč za bránou Barysu, najel si před brankoviště a zblízka trefuje brankáře Karlssona.

7:16
    Nastřelované kotouče za pozorné obrany dlouho nepřinášely úspěch, do konce dotáhl svou akci až hostující Paňukov. Úspěšný zákrok si připisuje Jakub Kovář.

5:20
    Karlsson si sklepl hrudí do připravené lapačky Makejevovu střelu pod břevno. Následuje komerční přestávka.

4:40
    Avtomobilist promarnil přečíslení čtyři na dva. Přesně řečeno pouze Trjamkin, který zprava zakončoval sám nepřesně.
    3:58 Roman STARČENKO - 0:1

3:58
    Bleskový výpad podél levého mantinelu zakončil po ledě ROMAN STARČENKO. Na počátku akce byla zblokovaná střela domácího Mamkina od modré čáry, po které ujel kazašský kanonýr přes celé hřiště. Bez asistence.

3:47
    Na druhé straně pálil z pravého kruhu golfákem mezi betony Brooks Macek. Švédský brankář Barysu je secvakl včas.

3:26
    Kirill Paňukov využil odskočení kotouče od Holzerovy hole, přešel přes dva hráče a z pravého kruhu střílí do Kovářovy hrudi.

2:54
    Dosud se hrálo na jednu bránu, první přerušení hry však přichází před Kovářem. Český brankář vypíchl holí přihrávku na Vidella a domácí vyhodili na zakázané uvolnění.

1:31
    Anatolij Golyšev si kličkou doleva obhodil obránce a tváří v tvář Karlssonovi zblízka také netrefil jeho klec.

0:32
    Hned při prvním střídání nechali hosté volně klouzat puk svým obranným pásmem a mezi kruhy se do něj opřel golfákem zkušený Dacjuk. Bránu těsně minul.

0:01

Domácí budou hrát v červených dresech, hosté v bílo-modrých. Oba celky poslouchají v nástupu před zápasem hymny Kazachstánu a Rusku.

Avtomobilist Jekatěrinburg: Kovář (Gross) – Trjamkin, Holzer, Genoway, Zborovskij, Berezin, Vasilevskij, Mamkin, Zacharov – Makejev, Dacjuk, Golyšev – Litovčenko, Holland, Obidin – Bělousov, Macek, Bočarov – Ovčinnikov, Protapovič, Chripunov.

Barys Nur-Sultan: Karlsson (Ortio) – Lintuniemi, Dietz, Heatherington, Blacker, Orechov, Makljukov, Gajtamirov, Musorov – Paňukov, Varone, Frattin – Videll, Valk, Lilja – Starčenko, Gurkov, Michajlis – Akolzin, Sagadějev, Asetov.

Rozhodčí: Fatějev, Fraňo – Sysujev, Šišlo.

Vzájemné zápasy
    Oba celky se letos utkaly zatím jednou. V říjnu ukončil Avtomobilist mrzutou sérii čtyř porážek od Barysu na vlastním ledě (jednou z toho v prodloužení) vydřeným vítězstvím 3:2 (2. Holland, 6. Macek, 36. Makejev – 14. Starčenko, 54. Lilja). Kazašský klub v tomto utkání nebodoval poprvé po šesti vzájemných zápasech.

Jakub Kovář (Jekatěrinburg) 38 / 0+4, úspěšnost 92,4%

Barys Nur-Sultan (12-9-5-14, 95:103, 15. místo)
    Jediný kazašský klub má sice nejslabší útok ve Východní konferenci a celkově třetí nejmenší počet nastřílených gólů, ale drží se na poslední postupové příčce do play-off, navíc má ze všech soupeřů odehráno nejméně utkání. Na Ural odjel Barys z Dálného Východu, kde absolvoval dvojzápas s Chabarovskem (5:4 na nájezdy a 1:5), předtím doma porazil 3:2 po prodloužení hokejisty Magnitogorsku.

Kanadské bodování:
    Jakob Lilja 15+9
    Linus Videll 8+16
    Roman Starčenko 11+12

Avtomobilist Jekatěrinburg (17-5-7-12, 113:104, 9. místo)
    Mužstvu Jakuba Kováře se v KHL daří a český brankář má na úspěších lví podíl. Z posledních čtyř zápasů pustil jen dva góly – po dvou domácích výhrách 3:0 nad Nižněkamskem a Chabarovskem kapituloval až v prodloužení bezbrankového zápasu v Ufě a jeden gól mu dal v úterý největší favorit ligy CSKA Moskva v zápase, který po remíze 1:1 vyhrál Avtomobilist na nájezdy. Kovářových 186 minut a 35 vteřin neprůstřelnosti je nejdelší brankářská série letošní sezóny.

Alexej Makejev 20+17
    Pavel Dacjuk 9+19
    Anatolij Golyšev 10+13

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 38. Golyšev (Makejev, Dacjuk), 58. Holland (Macek, Protapovič) – 4. R. Starčenko, 11. Lilja (Videll), 24. Paňukov (Blacker, Heatherington)

Avtomobilist Jekatěrinburg: Jakub Kovář (Gross) – Trjamkin, Holzer, Ch. Genoway, Zborovskij, Berezin, Alexej Vasilevskij, Mamkin, Zacharov – Makejev, Dacjuk (C), Golyšev – Litovčenko, Holland, Obidin – Bělousov, Macek, Bočarov – Ovčinnikov, Protapovič, Chripunov.
    Barys Nur-Sultan: H. Karlsson (Ortio) – Lintuniemi, Dietz, Heatherington, Blacker, Orechov, Makljukov, Gajtamirov, Musorov – Paňukov, Varone, Frattin – Videll, Valk, Lilja – R. Starčenko, Gurkov, Michajlis – Akolzin, Sagadějev, Asetov.

Rozhodčí: Fatějev, Fraňo – Sysujev, Šišlo