Olomouc – Pardubice 0:1 (kon.) | Liberec – Ostrava 0:0 (kon.) | Opava – Slovácko 1:2 (kon.)
Sparta – Teplice 7:2 (kon.)
FC Slovan Liberec
0:0 (0:0)
FC Baník Ostrava
Sobota 03.04.2021, 16:00 • Stadion U Nisy, Liberec • FORTUNA:LIGA • 25. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

FC SLOVAN LIBEREC – PROHRANÉ DERBY I MNOHO REPREZENTANTŮ

Do minulého utkání platilo, že Liberec neprohrál v sedmi po sobě jdoucích ligových zápasech. Ovšem každá šňůra někdy končí a stalo se tak zrovna při 56. Podještědském derby. Liberečtí nezačali nejlépe, protože již od 17. minuty prohrávali po brance Schranze. Následoval druhý poločas a aktivita Slovanu byla odměněna penaltou, kterou dokázal Rabušic proměnit. Vzápětí Liberec opět inkasoval, po rohu se trefil jablonecký Kubista. V závěru již ke změně skóre nedošlo a svěřenci trenéra Hoftycha se museli smířit s porážkou na hřišti rivala 1:2.

Jak již naznačil nadpis, Slovan Liberec postrádal hned několik hráčů základní sestavy, kteří byli nominováni do reprezentací. Ať už seniorských, tak také do mládežnických. Jmenovitě se jednalo o Filipa Nguyena, Jakuba Peška, Kamsa Maru, Martina Koscelníka a mladíky Michala Sadílka, Matěje Chaluše a Michala Fukalu, kteří nastoupili na Mistrovství Evropy hráčů do 21 let, kde Češi bohužel skončili již v základní skupině.

V posledním duelu se dokázal prosadit miláček domácích fanoušků Rabušic a celkovým počtem branek se zapsal mezi tři nejlepší střelce prvoligové historie Slovanu Liberec. Zkušený útočník také vstřelil nejvíce branek v této sezóně (9), na druhém místě je kolumbijský záložník Mosquera (6 branek). Nejvíce asistencí má na svém kontě Pešek, a to pět. Po karetním trestu se bude moci do sestavy vrátit Kamso Mara a navíc s týmem již trénuje i Matoušek, který by měl v brzké době být také připraven naskočit do zápasového tempa.

FC BANÍK OSTRAVA – ZMĚNA TRENÉRA A „POUZE“ SEDMÉ MÍSTO

Baník se netají tím, že by chtěl pomýšlet na nejvyšší příčky, ovšem v této sezóně mu plán zatím příliš nevychází. Jak bylo již zmiňováno, nachází se na sedmém místě s 33 body. Na šestou Plzeň přitom ztrácí čtyři body, a to má o dva zápasy více. I proto bude pro Baník utkání s Libercem velmi důležité, protože v případě výhry se může dotáhnout na celky nahoře. Jarní propad tabulkou (po zimě patřilo Ostravě páté místo) odnesl i trenér Kozel, kterého na lavičce nahradil Ondřej Smetana, bývalý hráč Slovanu Liberec.

Od nového roku Ostrava zvítězila pouze třikrát, shodou okolností dokázala porazit oba severočeské celky (Jablonec 2:1 a Liberec 1:0). Ve 23. kole si poradila s Příbramí, a to vysokou výhrou 5:0. V minulém kole (hraném před reprezentační pauzou) vyrazila Ostrava do Uherského Hradiště, kde soupeři podlehla 1:2. Slovácko rozhodlo již v první půli, kdy se trefil z penalty Daníček a druhou branku přidal Kohút. Po přestávce si sice domácí situaci zkomplikovali po vlastním gólu Šimka, ale Baník se již na další branku nezmohl a se Slováckem padl. Ostravské hráče již neuvidíme ani v MOL Cupu, protože v osmifinále byli vyřazeni Spartou.

Nejlepším střelcem slezského celku je Carlos De Azevedo, který se prosadil celkem osmkrát. Na druhém místě je Tomáš Zajíc se čtyřmi brankami. O pozici nejlepšího nahrávače ostravského celku se dělí Daniel Tetour a Adam Jánoš (oba mají po třech asistencích). Jedničkou v brance je veterán Jan Laštůvka, který již sedmkrát vychytal čisté konto.

Z hlediska historické bilance je na tom lépe Slovan Liberec, který zvítězil 25x (Ostrava pouze 13x). Jak již bylo řečeno, posledně se radoval z vítězství Baník díky brance Zajíce. Ovšem to liberečtí fotbalisté hráli venku, v domácím prostředí se jim daří o poznání lépe. Na stadionu U Nisy naposledy Baníku podlehli v sezóně 2009/2010. Na závěr bychom měli připomenout i poslední hraný zápas na libereckém stadionu. Ten se odehrál minulou sezónu v červnu v nadstavbové části o titul. Branky Jakuba Peška a Kamsa Mary rozhodly o vítězství Liberce 2:1.

FC Slovan Liberec: Knobloch – Koscelník, Jugas, Pourzitidis, Mikula (C) – Karafiát, Mara – Pešek, Faško, Mosquera – Rabušic.
    Náhradníci: Nguyen – Fukala, Chaluš, M. Sadílek, Cancola, Nečas, Rondić.

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Juroška, Svozil, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Tetour, Kaloč, Ndefe – Zajíc.
    Náhradníci: Budinský – Sor, D. Buchta, Kuzmanović, J. Pokorný, Holzer, O. Šašinka.

Rozhodčí: Zelinka – J. Paták, I. Nádvorník; VAR: Pechanec, AVAR: Flimmel.

1

1
    Domácí nastoupili v tradiční modré kombinaci s bílými štulpnami, hosté přesně naopak, tedy bílý vršek a modré štulpny.

2
    Ostrava se hned dostala do pokutového území soupeře. Liberec s lehkými zmatky odvrátil na rohový kop.

3
    Martin Fillo si našel odražený míč, ale v záklonu přestřelil.

4
    Faškův centr ze standardní situace byl příliš nízký a skončil na prvním obránci Baníku.

5
    Také Mosquera pálil po rohovém kopu. Snášející se míč netrefil ideálně a trefil pouze reklamní bannery za bránou soupeře.

6
    Po souboji s Ndefem zůstal na zemi ležet domácí Koscelník. Byl to však slovenský obránce, který dle sudího fauloval.

7
    Martin Fillo se opřel do odraženého míče a otřel jej o Pourzitidise. Následovat bude rohový kop.
    7. Nadějnou střelu Filla tečoval Jugas

8
    Po rohovém kopu mířil dopředu Liberec, ale až k Laštůvkovi se nedostal.

9
    Nepřesnost v rozehrávce Baníku znamená míč pro domácí.

10
    Hlavní rozhodčí Zelinka teď přehlédl loket Stronatiho či Svozila, který udeřil Peška do hlavy.

12
    Patrizio Stronati napřáhl ke střele z veliké dálky a bránu minul přibližně o metr a půl.

13
    Peškův centr odvrátil před Faškem stoper Svozil. Koscelníkův střílený centr následně tečovaný prolétl celým vápnem až do autu.
    13. Koscelníkův střílený pas spoluhráče nenašel

15
    Máme za sebou první čtvrthodinku hry a můžeme říct, že Baník byl ze začátku aktivnějším týmem, avšak v posledních minutách jej Slovan svou aktivitou dorovnává.

16
    Teď si naskakoval na centr Rabušic, ale na míč nedosáhl.

18
    Ostravští kombinují s míčem a hledají skulinky v liberecké obraně.

19
    Mikulův nepřesný centr znamená odkop od brány Jana Laštůvky.

20
    Domácí útočník byl faulován a Liberec bude mít výhodu standardní situace.

21
    Filip Kaloč šel podrážkou napřed do souboje s Jugasem, a to znamená jediné – další přímý volný kop pro domácí.

22
    Faško zakroutil míč přímo do rukavic Laštůvky.

23
    Tentokrát budou zahrávat standardní situaci Slezané.

24
    Ani oni ale nedokázali ohrozit brankáře soupeře.

25
    Pešek utekl po levé straně Jánošovi, jenže už mu nezbylo dost sil na přesnou přihrávku a míč skončil opět u Laštůvky.

26
    Jhon Mosquera hlasitě zakřičel a odpadl po souboji s Fleišmanem. Z opakovaných záběrů můžeme vidět, že to byl právě kolumbijský záložník, který si naskočil na Fleišmanův loket.

27
    Momentálně sledujeme pasáž plnou nepřesností na obou stranách.

29
    Jiří Fleišman se po ponechané výhodě dostal do zajímavé střelecké pozice. Z hranice vápna nikým netísněn ale mířil mimo.
    29. Fleišman levačkou minul cíl

31
    Milan Knobloch si vyběhl na dlouhý centr. Jeho zákrok byl však nejistý a míč pouze vyrazil před sebe. Hosté toto zaváhání nedokázali potrestat.

32
    Liberecká akce končí útočným faulem Rabušice.

34
    Tomáš Zajíc se objevil úplně sám na malém vápně. Centr z levé strany trestuhodně nedokázal umístit do brány.
    34. Zajíc se zjevil sám před Knoblochem, na centr ale nedosáhl

35
    Liberečtí začínají mírně ztrácet půdu pod nohami a nechávají hrát především hostující hráče.

36
    Jhon Mosquera si při zpracování pomohl rukou, což neuniklo hlavnímu arbitrovi utkání.

37
    Ondřej Karafiát se pokusil o střelu z velké dálky. Bude z toho rohový kop pro Liberec.

38
    Ani Faško, ani následně Mosquera nenašli svými centry nikoho ze spoluhráčů.

38
    Z ničeho nic píská sudí Zelinka do píšťalky a ukazuje na značku pokutového kopu. Penalta pro Ostravu!

38
    Ostravané se ale na sudího zlobí, jelikož nepřesný centr přelétl zaskočeného Knoblocha a o tyč se odrazil do sítě.

39
    Žlutou kartu navíc za penaltový zákrok dostává Kamso Mara (FC Slovan Liberec), když držel protihráče.

39
    Patrizio Stronati (FC Baník Ostrava) ale trefil pouze tyč a jeho následná dorážka do sítě platit nemohla. Ostrava přišla o gól a navíc neproměnila penaltu.
    39. Stronati nedal penaltu, nastřelil tyč!

40
    Žlutou kartu za společnou hádku dostávají domácí Jakub Jugas (FC Slovan Liberec) a Martin Fillo (FC Baník Ostrava).

41
    Milan Knobloch, brankář Liberce, teď kupí chybu za chybou a Ostrava mohla jít opět do vedení. Závar před domácí bránou končí střelou Adama Jánoše nad.
    41. Jánoš pálil nad, leč předtím Pourzitidis přidržel Ndefeho

42
    Slezané jsou v laufu a podnikají jeden útok za druhým. Liberec už jistě vyhlíží konec tohoto poločasu.

43
    Ndefe jako první prověřil v tomto utkání brankáře střelou mezi tři tyče. Jeho slabá hlavička ale Knoblocha nepřekvapila.

45
    Další penalta pro Ostravu! Tak to je závěr poločasu! Martin Koscelník ve výskoku zvedl nesmyslně ruku nad hlavu a míč ho do ní trefil.

Vše je jinak. VAR odvolává penaltu, jelikož míč zasáhl Koscelníka do hlavy a ne do ruky. Liberec má zatím neskutečné štěstí.

45+1
    Tak pro Liberec je tohle infarktový závěr poločasu a Slezané mají kopu smůly.

45+2
    Vypadá to, že už se nic v první půli nestane.

45+3

Tak to byl závěr poločasu, který jen tak nevymyslíte. Do 37. minuty se nic extra zajímavého nestalo, ale pak to začalo. Ostrava nepřesným centrem vstřelila nejspíše regulérní gól, ale sudí Zelinka těsně před tím pískl do píšťalky a nařídil pokutový kop pro Baník. Patrizio Stronati namířil míč do tyče, jeho následná dorážka do brány tak dle pravidel nemohla platit. Slezané tlačili domácí, kteří nevěděli, kde jim hlava stojí a v poslední minutě řádné hrací doby první půle nařídil rozhodčí druhou penaltu za ruku Koscelníka. Po zásahu VARu se ale ukázalo, že Koscelník hrál hlavou a penalta byla odvolána. Baník tak nevyužil svůj závěrečný tlak a do kabin se tak jde za bezbrankového stavu. Oba trenéři však budou mít plno práce připravit své svěřence na druhý poločas, který začne přibližně v 17:05.

46

46
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Kamso Mara, přichází Michal Sadílek.

47
    Milan Knobloch opět neodhadl centrovaný míč a málem z toho těžil Juroška, který hlavičkoval. Domácí brankář vše napravil následným zákrokem. Dnes to ale není jeho den.
    47. Juroška hlavičkoval, pak si narazil záda o tyčku

49
    Liberečtí se snaží dostat před Laštůvku. Zatím se jim to příliš nedaří.

50
    Rabušicův útočný faul na Jánoše znamená míč pro Ostravu.

51
    Mosquera už koukal po spoluhráčích, kam že to bude centrovat. Mezitím mu utekl míč do autu.

53
    U domácí střídačky se svlékl Imad Rondić, který za chvíli nejspíš zasáhne do hry.

54
    Aktivní Jánoš byl zastaven opět pouze za cenu nedovoleného zákroku.

55
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Imad Rondić.

55
    Patrizio Stronati vystoupil z obranné řady a odkopl míč na tribunu.

57
    Řada soubojů ve středu hřiště končí autem pro Baník.

57
    Žlutou kartu dostává po necelých dvou minutách na hřišti Imad Rondić (FC Slovan Liberec).

59
    První ofsajd utkání si připisují hosté z Ostravy.

60
    Koscelník se tělem dostal před Ndefeho a byl faulován.

61
    Michal Sadílek nedokázal zpracovat míč v dobré pozici.

62
    Imad Rondić si hezky obhodil soupeře, ale následně nepřesně přihrával.

63
    Druhá půle zatím nemá takové tempo, jako ta první. Celkově nevidíme příliš mnoho gólových šancí. Například Liberec ještě nevystřelil mezi tři tyče.

64
    Jan Juroška odehrál míč před dotírajícím Mosquerou na rohový kop.

64
    Mosquerův centr odvrácen na další roh.

65
    Rondićova hlavička se svezla po vrchní síti Laštůvkovy svatyně.
    65. Rondič po rohu hlavičkoval nad

66
    Nepřesný odkop Laštůvky končí u střídaček.

66
    Jánoš fauloval Mikulu, a to znamená jediné. Přímý volný kop pro Liberec.

67
    Peškův centr byl ale příliš vysoký a pro míč si došel Jan Laštůvka.

67
    Z protiútoku se dostal do zakončení hlavou Patrizio Stronati. Mířil však pouze doprostřed brány na připraveného Knoblocha.
    67. Stronati hlavou mířil do Knoblocha

68
    Další žlutou kartu v domácím týmu dostává Ondřej Karafiát (FC Slovan Liberec), který pozdě dohrál Jurošku.

69
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Jakub Nečas.

70
    Po hlavičkovém souboji Rondiće se Svozilem zůstává na zemi ležet druhý jmenovaný a bude ošetřován.

71
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Martin Fillo, přichází Daniel Holzer.

71
    Jaroslav Svozil je zpět na hrací ploše a bude pokračovat v utkání.

72
    Takové Ostrava bude zahrávat standardní situaci ze zajímavé pozice.

73
    Nic z toho nebylo a Mosquerův centr na druhé straně hřiště končí až za bránou Jana Laštůvky.

74
    Opět v akci kolumbijský záložník. Tentokrát střílel v tísni nad.
    74. Neujala se ani Mosquerova rána z otočky

75
    Hostující brankář je tak stále bez zákroku, jelikož Liberec ještě nevystřelil na bránu.

76
    Až v 76. minutě vystřelil mezi tři tyče domácí Karafiát. Jeho pokus zpoza vápna Laštůvku nezaskočil.
    76. Karafiát to zkoušel doprostřed, Laštůvka připraven

77
    Ondřej Karafiát chtěl centroval za obranu, ale do míče dal málo razance.

79
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Tomáš Zajíc, přichází Ondřej Šašinka.

79
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Daniel Tetour, přichází Nemanja Kuzmanović.

79
    Jan Mikula (FC Slovan Liberec) sestřelil Jurošku a po právu vidí žlutou kartu.

80
    Centr hostí odvrátil hlavou Karafiát.

82
    Baník opět tlačí v závěru poločasu. Momentálně vybojoval rohový kop.

83
    Centr z rohu byl ale přetažený.

84
    Stronati padl na zem, ale hra pokračovala a Svozil musel hasit situaci před dotírajícím Karafiátem. Rohový kop pro Liberec.

85
    Faul na Jana Laštůvku hatí šance domácích na skórování.

85
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Jhon Mosquera, přichází Michal Fukala.

87
    Gigli Ndefe se snažil si posunout míč kolenem. Herní artikl mu však uskočil až do náručí Knoblocha.

88
    Jakub Nečas nedosáhl na přihrávku od spoluhráče.

89
    Domácí se vehementně hlásili o míč. Jsou to ale Slezané, kteří budou vhazovat.

90
    Tečovaný míč končí v rukavicích Laštůvky.

90
    Ani další akce Liberce nevedla k zakončení.