Jablonec – Zlín 3:1 (kon.) | Karviná – Plzeň 1:1 (kon.) | Příbram – Olomouc 0:2 (kon.)
Ostrava – Opava 3:0 (kon.) | Slovácko – Liberec 1:0 (kon.)
FC Baník Ostrava
3:0 (2:0)
Slezský FC Opava
Sobota 10.04.2021, 16:00 • Městský stadion, Ostrava-Vítkovice • FORTUNA:LIGA • 26. kolo

Z mé strany je to vše. Přeji hezký zbytek dne a u dalších online přenoů na počtenou. (18:00:15)

Slezské derby je u konce a tři body zůstávají v Ostravě. Hned ve 13. minutě se aktivnější Baník dostal do vedení, ale branka Tomáše Zajíce nebyla kvůli ofsajdu uznána. Stejný hráč ovšem o minutu později zakroutil svou ránu na zadní tyč a tentokrát se již mohl z gólu radovat. Ve 29. minutě po nešťastně příhře hostující obrany uháněl Tomáš Zajíc sám na Fendricha a po kličce v pohodě zakončil do prázdné brány. Opava toho až na pár nevýrazných střel v první půli příliš nepředvedla a Baník šel do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Do druhé půle udělali hosté tři změny a novic na trávníku Tomáš Smola výrazně oživil hru. Jeho dvě velké šance z kraje poločasu však zlikvidoval Laštůvka. V 57. minutě navíc po krásné ráně dostal míč za pomocí břevna těsně za brankovou čáru David Buchta a jeho brank posvěcená VARem znamenala tříbrankový polštář pro Baník. Ten v závěru již nerozšířil Kuzmanović, který z přímáku napálil jen břevno. Baník tak zcela zaslouženě vyhrál 3:0 a Opava se tak ještě více přiblížila k sestupu.

90+3

90+3
    Tak ještě jeden rohový kop rozehraje Opava po sraženém centru z pravé strany.

90+2
    Kuzmanović následně táhl další útok založený Laštůvkou, ovšem ani on nedokázal vymyslet lepší finální příhru.

90+1
    Nadějné přečíslení pro Baník neskončilo gólem. Buchta výborně posunul na Šašinku, ale ten se hodně ukvapil a z první posunoval na nabíhajícího spoluhráče místo dalšího postupu vpřed a poslední hostující bek přihrávku sebral do své moci.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 3 minuty.
    88. Stronatiho hlavička po rohovém kopu netrefila bránu

88
    Z následného rohu se dostal k hlavičce Stronati, nicméně jeho nedůrazný pokus se nevešel mezi tři tyče.
    88. Přímý kop Fleišmana i s odrazem prolétl vedle tyče

88
    A málem z toho byl další gól! Centr propadl na přední tyči, načež tečovaná střela proletěla těsně kolem brankové konstrukce.

87
    Kuzmanović se srdnatě probíjel po levé straně a nakonec po souboji s protihráči upal. Další přímý kop pro Baník.

86
    Nemanja Kuzmanović mohl přidat čtvrtý gól! Ostravský hráč si vzal exekuci standardky na své triko a parádní ranou orazítkoval břevno.

85
    Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Matěj Helešic, přichází Jan Řezníček.

84
    Ostrava posléze podnikla rychlý brejk a po přihrávce zleva byl před vápnem faulován Kuzmanović. Standardní situace z pětadvaceti metrů pro Baník.

83
    Buchta posléze přetlačil Hrabinu a postupoval z boku na bránu. Poté ale svou přihrávku na malé vápno nedokázal procedit mezi nohama hostujícího obránce.

83
    Pro další centr zleva v podání hostů si vyskočil nejvýš Laštůvka, který si míč stáhl do své moci.

81
    Ostravané následně také zahrozili několika nebezpečnými centry, avšak pokusy Šašinky o zakončení nebyly rovněž úspěšné.
    80. Smola v dobrých pozicích dvakrát minul míč

80
    Po dalších dvou centrech se k hlavičce tlačil Smola, ale ani v jednom případě se hostující útočník nedokázal gólově prosadit.

77
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází JanJuroška, přichází Daniel Holzer .
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Adam Jánoš, přichází Jakub Pokorný.

76
    Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Lukáš Holík, přichází Štěpán Harazim.

76
    Buchta se po přihrávce dostal k míči v pokutovém území a po chvíli se poroučel k zemi před svým soupeře. Sudího situace nechala chladným a penaltu nepíská. A jelikož domácí ani neprotestují, tak se zřejmě o faul nejednalo.

74
    Z něj ovšem hosté neudeřili a neprosadili se ani v dalším postupném útoku. Baník následně dokázal svého soupeře vytlačit do bezpečí.

73
    Holík nasměroval centr zleva do nebezpečného prostoru, kde ale kraloval Fleišman, jenž zahrál na další roh hostů.

72
    Didiba opět velmi ochotně ulehl na trávník s hlasitým křikem po lehkém kontaktu Ndefeho. Opava po hvizdu sudího opět uvede míč do hry.

70
    Baník následně rozehrávala rohový kop a centr od rohového praporku doletěl do malého vápna. Ta byl však boxující Fendrich faulován a Opava bude v poklidu rozehrávat.

68
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Tomáš Zajíc, přichází Ondřej Šašinka.
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Daniel Tetour, přichází Nemanja Kuzmanović.

68
    Tu rozehrál Nešický, nicméně svou ránu nasměroval jen do zad Smoly a dorážka hostů skončila mimo.

67
    Kaloč hodně zbytečně bez míče povalil k zemi na pětadvaceti metrech jednoho z hostů a pro Opavu se tak rýsuje zajímavá standardní situace.

66
    Didiba se velmi ochotně po kontaktu s Buchtou poroučel k zemi a sudí píská ve prospěch Opavy.

65
    Holík se dobře uvolnil na pravé straně, navedl si míč na střelu, avšak jeho projektil mířil nad bránu Laštůvky, který situaci jen kontroloval.

63
    Opava posléze zahrávala přímý kop z pravé strany a na zadní tyči se dostali její hráči k hlavičce. Souboj s Ndefem ovšem nakonec vyzněl pro Ostravu, jelikož se bude kopat od domácí brány.

62
    Nešický dlouho váhal s rozehrávkou a po krátké příhře spoluhráči následoval nepřesný centr, po kterém bude Baník vhazovat.

61
    Nešický poté centroval z levé strany, ale jeho pas našel jen hráče v bílých dresech.

59
    Didiba nyní velmi dobře uklidil hlavou míč k Fendrichovi a akce Baníku tak záhy skončila.
    57. David BUCHTA - 3:0

57
    Baník právě vstřelil branku!
    Krátce před završením hodiny hry jde Ostrava do tříbrankového trháku. Stronati při svém výletu oslovil na příhrou hranici vápna DAVIDA BUCHTU, jehož rána o břevno dopadl těsně za brankovou čáru a následně se míč opět odrazil do hry. Sudí však odpískal gól a po konzultaci s VARem jej uznal za regulérní.

55
    Holík byl čistě odebrán o míč skluzem Svozila a poté se v bolestech svalil na trávník. Následuje ošetření za postranní čarou.

54
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava: ze hřiště odchází Dyjan Carlos de Azevedo, přichází David Buchta.

53
    Hostující obrana nyní trochu zaspala a nechal proniknout Zajíce k míči. Ten jej posléze posunul pod sebe na de Azeveda, jenž okamžitě hledal před bránou zcela volného Ndefeho. Přihrávka však byla nepřesná a sebrali ji beci Opavy.

52
    A další šance Smoly. Tentokrát se opavský forvard dostal k hlavičce z ideální pozice před malým vápnem po centru zleva, ale i tentokrát trefil jen Laštůvkovy rukavice

50
    Tomáš Smola se krátce po střídání uvedl výborně. Nejprve prostrčil míč Holíkovi, který ale z levé strany vápna nepropálil domácí obranu a posléze se vytáhlý útočník Opavy dostal do gólové pozice, ale prudkou ranou trefil pouze prostor, kde kraloval Laštůvka.

49
    Stronati se následně pokoušel vysunout Fleišmana, ale krajní bek Ostravy za balónem sprintoval marně.

48
    Menší zdravotní trable má Filip Kaloč, který chvíli zůstal v nefotbalové pozici ve středovém kruhu. Po přerušení ovšem pokračuje ve hře.

47
    Baník měl hned v úvodu druhé půle možnost standardky, ale před Stronatim výborně zasáhl Smola.

46
    Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Jan Schaffartzik, přichází Dalibor Večerka.
    Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Václav Juřena, přichází Tomáš Smola.
    Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Karol Mondek, přichází Tomáš Rataj.

46

Druhý poločas začne přibližně v 17:05.

První půle je minulostí. V ní byl jasně aktivnějším celkem ostravský Baník, který svou aktivitu přetavil v úvodní branku již ve 13. minutě. Tomáš Zajíc se ovšem z gólu radoval předčasně, jelikož mu sudí s velkým zpožděním odmával ofsajd. O minutu později se však již těšil z regulérního gólu, když přesnou ranou k tyči překonal Fendricha. Na další gól si museli Ostravané počkat do 29. minuty. Po nechtěném zásahu hostující obrany zakončil další únik Tomáš Zajíc a bylo to 2:0. Opavané v první půli zahrozili několika střelami, ovšem buď ztroskotali na Laštůvkovi nebo jejich pokusy zastavila defenzíva domácích. Ostrava si tak do kabin odnáší dvoubrankový náskok.

45+3

45+3
    Baník se ještě po pěkné souhře dostal k zakončení ve vápně, ale za Fendricha na malém vápně zaskočil jeden z obránců Opavy.

45+1
    Opava se následně dostala ke střele z velké dálky. Nešického ránu vysoko nad ale můžeme zařadit do kategorie propagačních.

45+1

45
    Žlutou kartu dostává Adam Jánoš (FC Baník Ostrava).

45
    Zmar trenéra Kováče nebere konce. Po další ztrátě okomentoval situaci slovy „My všechno odevzdáme bez tlaku do p**e“. Nicméně po chvíli jeho tým bude rozehrávat standardku po faulu na Tiéhiho.

43
    Ve středu pole byl nyní osamocen Jánoš, ale přihrávku nedostal. Nakonec vše pro Baník dobře dopadlo, jelikož se pískal faul na Ndefeho.

42
    Pokus o křižný pas za beky vystihl Fleišman, který tak zamezil případnému nebezpečí pro svou bránu.

40
    Juřena u lajny posléze přejel Svozila, který již tradičně doprovodil zákroky hlasitým křikem. Nyní však musí být domácí stoper ošetřen na atletickém oválu, kam se odkutálel v bolestech.

39
    Poté po centru zprava zakončoval ze středu vápna Mondek, ale i jeho pokus srazila domácí obrana. do bezpečí.

38
    Ve středu pole zůstal nyní ležet Jánoš, ale hra pokračovala a Opava se dostala do zajímavě možnosti. Tiéhiho střela ovšem na poslední chvíli byla zablokována Stronatim.

37
    Fleišman velmi dobře pustil nepřesný pas na hrot do zámezí a Laštůvka si již chystá balón k odkopu.

35
    Ndefe posléze centroval zprava, ale nadějně vypadající centr nakonec skončil v náruči Fendricha.

34
    Tiéhi zezadu potlačil v souboji Zajíce, který spadl na trávník. I v tomto případě je pískáno ve prospěch Ostravy.

32
    Ndefe posléze unikal po levé straně, ale nakonec jeho snahy maří praporek pomezního sudího, který mával ofsajd.

31
    Opava se ihned snažila o odpověď, ovšem přihrávka zleva na malé vápno skončila v rukavicích Laštůvky.
    29. Tomáš ZAJÍC - 2:0

29
    Ostrava se před půlhodinou hry dostává do dvoubrankového vedení! Domácí vyslali do otevřené obrany přihrávku a po zásahu hostující defenzívy se za beky Opavy ocitli snad 2 nebo 3 hráči v bílém. TOMÁŠ ZAJÍC se posléze ujal míče, udělal kličku Fendrichovi a svůj „hokejový blafák“ zakončil neomylně do odkryté brány. Situaci ještě zkoumal VAR kvůli ofsajdu, ale jelikož míč přihrál Zajícovi jeden z hostů, tak se o ofsajd nejednalo.

28
    Následnou standardku rozehrál Baník nakrátko, načež Jánoš poslal do vápna nepřesný centr, který v pohodě sebral Fendrich.

27
    Spokojen po chvíli nebyl ani trenér Kováč, který komentoval ztrátu svého celku slovy „My všechno ztratíme“, což doprovodil i gesty zmaru.

26
    Kaloč se posléze velmi pomalu vracel do defenzívy, což popudilo trenéra Smetanu, který to dával domácímu záložníkovi hlasitě najevo.

25
    Ve velké šanci se nyní ocitl Kaloč, který z pravé strany vápna dokázal přehodit vybíhajícího Fendricha. Na brankové čáře ovšem míč uklidil do bezpečí jeden z hostů.

24
    De Azevedo ve spolupráci s Fleišmanem napravil svou nepřesnou přihrávku a společně následně zastavili rodící se brejk Opavy.

23
    Zajíc se v osobním souboji opřel do Didiby, který od domácího forvarda odpadl a je píská nedovolený zákrok.

22
    Nyní se píská pro změnu proti hostům. Tetour byl lehce ve středu pole podkopnut soupeřem a rozehrávku si z vlastní poloviny bere na starost Jan Laštůvka.
    21. Laštůvka daleko z brány, nakonec musel hasit Holíkovu ránu Vložte si toto video do své stránky Skrýt komentáře k videu

21
    Na vysoký centr vyběhl Laštůvka daleko z brány a nakonec musel čelit prudké ráně z levé strany vápna. Tu však ostravský gólman dokázal vyrazit.

20
    Ndefe posléze fauloval před domácí střídačkou Mondeka a pro Opavu se rýsuje standardní situace.

18
    Tetour vrátil velmi špatně rozehraný roh nakrátko Jánošovi a podle toho také vypadal jeho centr. Ten na hranici vápna hosté zachytili a hnali se vpřed. De Azevedo ovšem jejich postup čistě zastavil.

17
    Následná snaha domácích po levé straně záhy skončila, ale Ostravané rozehrají rohový kop.

16
    Fleišman s Ndefem nyní zdvojili svého soupeře u lajny a nakonec Baník po chvíli získal míč do své moci.
    14. Tomáš ZAJÍC - 1:0

14
    Nyní se už Ostrava raduje z regulérního gólu a ujímá se vedení! TOMÁŠ ZAJÍC v pokutovém území vycukal svého soupeře a po kličce do středu zakroutil míč na zadní tyč Fendrichovy brány.
    13. Zajíc završil sólo na Fendricha gólem! Ale je pískán ofsajd

13
    Domácí se již radovali z úvodní branky. Zajíc v sólu nakonec obešel Fendricha a poté zakončil do prázdné brány. Pomezní sudí ovšem s obrovským zpožděním odmával ofsajd domácího útočníka a branka tak po konzultaci s videem neplatí.

11
    Mondek se posléze po nákopu spoluhráčů zapojil do hry a to byl impuls pro pomezního sudího, který odmával ofsajd.

10
    Tetour nyní vedl míč a na hranici vápna jej prostrčil stojícímu Zajícovi. Ten neměl naději balón zastihnout a bude se jen kopat od brány Fendricha.

9
    Proti dlouhému autu po lajně se hosté ubránili a Baník to musí zkoušet jinudy.

8
    Vášně také trochu vzplály na lavičkách a hostující kouč Kováč si směrem k domácí straně cosi vyříkával a zároveň varuje i své svěřence, aby se zdrželi jakýchkoliv komentářů.

7
    Ve velkých bolestech se nyní svíjí Ndefe, do kterého ostře dojel Tiéhi. I on od rozhodčího vidí žlutou kartu.

5
    Juroška trochu v úzkých pouze nakopl míč směrem k hostující bráně, avšak jeho nákop končí v zámezí a hosté budou vhazovat.

4
    Hned ve 4. minutě je tady první žlutá karta zápasu. Mondek nevybíravě zajel do soupeře na polovině hřiště a vidí od sudího žlutý kartónek.
    3. Zajícova hlavička po rohu skončila nad bránou

3
    Jánoš posléze dobře rozehrál roh na přední tyč, kde se domácí dostali k hlavičce. Ta ovšem letěla vysoko nad.

3
    Ani druhého Ndefeho nabídka nebyla úspěšná. Po sraženém centru ovšem Baník rozehraje rohový kop.

2
    Domácí to nyní zkoušeli po levé straně, ale Ndefeho centr se neujal. Fleišman nicméně bude vhazovat.

1

Oba celky nastupují na hrací plochu a slezské derby za chvíli vypukne.

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Juroška, Svozil, Stronati, Fleišman – Jánoš, Kaloč – de Azevedo, Tetour, Ndefe – Zajíc.
    Náhradníci: Budinský – Sanneh, J. Pokorný, D. Buchta, Sor, Kuzmanović, O. Šašinka, Holzer.

SFC Opava: Fendrich – Didiba, Schaffartzik (C), Kulhánek – Hrabina, Lukáš Holík, Tiéhi, Nešický, Helešic – Mondek, Juřena.
    Náhradníci: Digaňa – Harazim, Večerka, Jan Řezníček, Smola, Rataj, Žídek.

Rozhodčí: Hrubeš – Kotalík, Pečenka.

Poslední tři vzájemná utkání

5.12.2020 Opava – Baník 1:2
    20.5.2020 Opava Baník 1:1
    29.11.2019 Baník – Opava 0:0

SFC Opava

Opava je na tom ještě o poznání hůř a její starosti jsou zcela opačné. Po 25 kolech se krčí na 17. místě s 15 body a od nesetupových pozic jí dělí 6 bodů. V dosavadním průběhu soutěže navíc nastřílela jen 16 branek, což z ní dělá v tomto ohledu nejhorší tým ligy.

Po repre přestávce sahali v minulém duelu dlouho po úspěchu proti na špici hrajícímu Slovácku. Kania sice v 64. minutě otevřel skóre, ovšem hosté zásluhou Klimenta a v 88. minutě pálícího Sadílka otočili skóre a zvítězili 2:1.

Také Opava nebude v Ostravě kompletní. Mimo hru jsou zranění Pikul, Hellebrand a Čvančara a nejistý je start Didiby.

Slezané po reprezentační pauze zcela neodčinili předchozí dvě porážky na Spartě a Slovácku a z Liberce si odvezli pouze bezbrankovou remízu. Mrzet je to může o to víc, že byli aktivnějším celkem, nicméně své šance, včetně penalty, neproměnili. A když už balón do sítě Slovanu dostali, pískl sudí těsně před tím již zmíněný pokutový kop.

Aktuálně tedy Ostravě patří na ambice FCB poměrně nelichotivé 8. místo se 34 body a šance zahrát si v příští sezóně evropské poháry je tak značně vzdálená.

Ondřej Smetana se bude muset ve slezském derby obejít bez vykartovaného Martina Filla a otazník visí i nad startem Dyjana Carlose de Azeveda.

Vítáme vás u on-line přenosu z utkání 26. kola FORTUNA:LIGY mezi Baníkem Ostrava a Opavou. Zápas začíná v 16:00.