K. Vary – Kometa Brno 4:3 (kon.)
HC Energie Karlovy Vary
4:3 (2:3, 2:0, 0:0)
HC Kometa Brno
Středa 08.09.2021, 17:30 • KV Arena, Karlovy Vary • Tipsport extraliga • 1. kolo

To už bude pro dnešek ode mě vše a na počtenou se s vámi u další online přenosů loučí Vlastimil Mourek. (20:06:38)

Je tu konec! V hektickém utkání měla v první části převahu Kometa, která odskočila na dvě branky. Nejprve se ve 4. minutě trefil Luboš Horký, ve 12. pak Marcel Haščák. Po chvíli se však přihlásila ke slova hlavní hvězda dnešního zápasu Jiří Černoch. Ten dvěma rychlými góly dokázal srovnat na 2:2. Pět vteřin před sirénou si však hosté znovu převzali vedení zásluhou Andreje Kollára. Tím se ale Brno kompletně vystřílelo a dále úřadoval jen již zmiňovaný karlovarský střelec. Centr třetí formace přidal dva další góly ve třetí třetině ve 22. a ve 35. minutě a vystřelil Energii tři body.

Hvězdy utkání:

HC Energie Karlovy Vary: Jiří Černoch
    HC Kometa Brno: Marcel Haščák

59:52
    Haščákova střela vyražena do ochranné sítě a v KV Areně houstne atmosféra.

59:32
    Hosté znovu v šesti!

59:14
    Kometa se navíc dopouští icingu a je zahnána až do své obranné třetiny. Na led se tak vrací logicky i Tomek.

58:25
    Domácí vyhání Brno z obranného pásma a získávají drahocenné vteřinky.

58:02
    Tomek spěchá na střídačku a hosté riskují v šesti!

57:46
    Oddechový čas pro hosty.

57:46
    Na ledě další hromadná šarvátka, ani tentokrát se ale nevylučuje.

57:36
    Hosté zásobují Novotného střelami.

56:33
    Brněnští se snaží dostat do útočné třetiny, tu ovšem domácí skvěle brání.

55:28

54:57
    Kometa kontroluje kotouč a zatím si v oslabení počíná výborně.

54:26
    Hosté zachytil kombinaci energetiků a pospíchají s pukem dopředu.

53:52
    Brno vyhazuje a osvobozuje se.

Dnešní utkání sleduje 2139 diváků.

53:28
    Martin Zaťovič (KOM) zasáhl hokejkou do obličeje Michala Plutnara a inkasuje tak dvě trestné minuty.

52:53
    Ďalogův pokus o střelu zastavili domácí obránci.

51:49
    Černoch trefil zprava jednoho z hostujících obránců.

51:06
    Průžek prokličkoval obranou a zkusil to na Tomka, ten střelu chytil do lapačky, načež následovaly další potyčky.

50:29
    Za pomocí svých spoluhráčů v bolestech odjíždí na střídačku.

50:29
    Flek byl tvrdě poslán přímo na bránu hostů a bolestivě se v leže drží za koleno.

49:42
    Na ledě se strhly další strkanice, nadále se vše obchází bez vyloučení.

49:15
    Redlichovu střelu zpoza brány vyrazil Tomek betonem.

48:32
    Brno stále hledá příležitost ke srovnání, nedaří se jim však najít finální přihrávku.

48:01
    Na zemi zůstal ležet Lukáš Pulpán, když inkasoval tvrdou střelu od Martina Zaťoviče, za pomoci svých spoluhráčů už odjíždí na střídačku.

Komerční přestávka.

47:16
    Pavlík měl na hokejce gól, v předbrankovém prostoru trefil pouze Novotného.

46:03
    Brno pokazilo kombinaci a Energie tak míří dopředu.

45:27
    Ďaloga z kruhů mířil mimo.

45:02
    Holíkův pokus od modré chytil Novotný do lapačky.

44:11
    Flekova střela zleva prolétla těsně vedle Tomkovy brány.

43:09
    Kometa se usazuje v útoku a Novotný má plné ruce práce.

41:55
    Nikomu se nedaří rozehrát a hraje se spíše u středového kruhu.

41:18
    Energetici blokují všechny brněnské střely a Novotný si zatím nesáhl na puk.

40:52
    Domácí se dopustili zakázaného uvolnění a vhazuje se před Novotným.

40:07
    Buly vyhrává Kometa a Horký se postaral o první střelu, která letí vedle.

40:01

Druhá část nabídla snad ještě lepší podívanou, než ta první. Hned v druhé její minutě dovršil hattrick Jiří Černoch, který svou tečí srovnal na 3:3. V čase 27:02 mohl domácím vystřelit vedení Petr Koblasa, svou příležitost trestného střílení však nevyužil. Ve 35. minutě Matěj Tomek v brance zaváhal a tím nechtěně zařídil Jiřímu Černochovi neuvěřitelnou čtvrtou branku v zápase. Další třetina začne přibližně v 19:16.

40:00

39:19
    A hra v útoku bude pokračovat kvůli zakázanému uvolnění Brna.

39:06
    Domácí ještě ke konci třetiny tlačí na hosty.

38:37
    Černoch to zkusil od modré, Tomka už ale nepřekvapil.

37:07
    Kometa kombinuje a hledá odpověď.

36:35
    34:46 Jiří ČERNOCH - 4:3

34:46
    Karlovy Vary právě vstřelily branku!
    Tak tohle si Tomek za rámeček nedá. Martin Kohout přenechal kotouč JIŘÍMU ČERNOCHOVI, jehož střelu si při pokusu o zákrok srazil hostující brankář za záda vlastní vyrážečkou. Centr třetí formace si tak připsal už čtvrtou branku v utkání. Asistence: Martin Kohout.

33:53
    Nyní se toho na ledě moc neděje, přišla hluchá pasáž utkání.

32:47
    Průžek na druhé straně trefil boční síť.

32:06
    Více ze hry má nyní Kometa, která se usadila v útoku.

31:33
    Zaťovič z levého kruhu trefil připraveného Novotného.

31:07
    Na ledě to opět jiskří a sudí musí klidnit další strkanice.

30:52
    Novotný musel teď likvidovat pár dorážek z hokejek hostů.

30:30
    Hra se přelévá z jednoho konce kluziště na druhý.

29:27
    Domácí kombinují v útočném pásmu a zásobují brněnskou branku střelami.

28:26
    Vondráček z pravého kruhu trefil Tomka do ramene.

27:46
    Kohout to zkusil od modré mezi Tomkovy betony, hostující gólman je však sklapl včas.

27:02
    Martin Tomek domácímu forvardovi sáhl do kličky a podržel svůj tým.

27:02
    Petr Koblasa byl v samostatném úniku faulován a pojede tak trestné střílení! Hákování se dopustil Tomáš Bartejs.

26:09
    Ofsajd domácích a následuje komerční přestávka.

25:43
    Kometě se konečně povedla rozjet nějaká ta kombinace, žádná střela ovšem nějak nebezpečná není.

25:14
    Vondráček přenechal kotouč Osmíkovi, ten rozvlnil pouze ochrannou síť za Tomkem.

24:55
    Z kruhů to zkusil Kollár, Novotný byl proti němu připravený.

23:58
    Všechny pokusy o kombinaci hostů energetici zatím maří.

23:10
    Energetici mají herní převahu, Kometu zatím skoro nepustili k puku.
    21:44 Jiří ČERNOCH - 3:3

21:44
    A je tu hattrick! Energetici přenesli hru na levou stranu přihrávku na nehlídaného Patrika Parkkonena, jehož střelu tečoval JIŘÍ ČERNOCH, který svou třetí brankou srovnává stav. Asistence: Patrik Parkkonen a Petr Koblasa.

21:28
    Koblasa zleva trefil Tomkovu vyrážečku.

20:57
    Holland od modré mířil nad.

20:06
    Energetici vyhrávají buly a vysílají na Tomka další střely.

20:01

Je za námi první třetina! Zejména první její polovinu měla pod kontrolu Kometa, což ztvrdila dvěma brankami, o které se postarali Luboš Horký a Marcel Haščák. Ve 14. minutě se ale ke slovu přihlásil Jiří Černoch, který pokaždé stál na konci přesilovkové kombinace svých spoluhráčů a dvěma brankami srovnal skóre. Pět vteřin před koncem však byla využita další přesilovka, tentokrát na druhé straně díky střele Andreje Kollára. Další třetina začne přibližně v 18:25.

20:00
    19:55 Andrej KOLLÁR - 2:3

19:55
    Kometa právě vstřelila branku!
    Petr Holík přihrál z modré ANDREJI KOLLÁROVI, jehož střela propadla Novotnému až do sítě. Asistence: Petr Holík a Tomáš Bartejs.

19:01
    Lukáš Pulpán (KVA) je vyloučen na dvě minuty za podrážení, fanoušci v ochozech s tím ale úplně nesouhlasí, což dávají najevo bučením.

18:43
    Icing i na druhé straně a hra se stěhuje před Novotného.

18:10
    Brno se dopouští zakázaného uvolnění.

17:38
    Po Novotného zákroku je tu první potyčka, tu ale rozhodčí rychle rozehnali.

16:37
    Jiří Černoch mohl přidat další branku, z bezprostřední blízkosti trefil připraveného Tomka.

16:20
    Kometa si chce náskok vzít zpátky a kombinuje v útočné třetině.
    15:06 Jiří ČERNOCH - 2:2

15:06
    A je srovnáno! Celou akci rozjel Jan Hladonik, jenž přihrál na křížem na Tomáše Rachůnka, který naservíroval druhou branku JIŘÍMU ČERNOCHOVI. Asistence: Tomáš Rachůnek a Jan Hladonik.
    13:26 Jiří ČERNOCH - 1:2

13:26
    Dvojitá přesilovka využita! Tomáš Rachůnek si nejprve za brankou vyměnil kotouč s Jakubem Flekem a právě první jmenovaný našel v mezikruží JIŘÍHO ČERNOCHA, který dorážkou snižuje stav. Asistence: Tomáš Rachůnek a Jakub Flek.

13:15
    Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Rhett Holland – 2 min., hákování).

11:51
    Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Matej Tomek – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo). Trest odpyká Radovan Pavlík.
    11:25 Marcel HAŠČÁK - 0:2

11:25
    Michal Krištof z rohu přihrál za kruhy MARCELU HAŠČÁKOVI, kterému nechala domácí obrana dostatek času na to, aby si připravil ideální střelu, se kterou poslal Kometu do dvoubrankového vedení. Asistence: Michal Krištof a Marek Ďaloga.

10:47
    Novotný likviduje všechny brněnské střely a drží jednobrankový rozdíl.

09:42
    Martin Kohout (KVA) bránil dle sudích nedovoleně a odsedí si za to dvě minuty.

08:39
    Rachůnek přenechal v mezikruží kotouč Flekovi, který ještě přihrával Hladonikovi, jenže tomu se nepodařilo zakončit dobře a kotouč tak klouže mimo.

07:40
    Hosté rozehrávají za brankou a oba celky střídají.

06:43
    Hraje se v obranném pásmu Komety, energetikům se však nedaří pořádně si přihrát.

05:33
    Rachůnek našel mezi kruhy připraveného Fleka, jeho dělovka šla ale těsně nad.

04:53
    Na druhé straně to zleva zkusil Kulich, jeho střelu vyrazila obrana až do ochranné sítě.

04:00
    Kometa se usadila v útočném pásmu a hledá prostor ke střele.
    03:02 Luboš HORKÝ - 0:1

03:02
    LUBOŠ HORKÝ si z domácích obránců udělal tréninkové kužely a po sólo akci vymetl pravý horní roh Novotného svatyně. Asistence: Petr Holík a Tomáš Bartejs.

02:34
    Beránek unikl až do útočného pásma, kde podržel čas a odvedl pro svůj tým skvělou práci.

02:05
    Za vysokou hůl je na dvě minuty vyloučen Jiří Průžek (KVA).

01:47
    Je signalizovaná výhoda Brna a Tomek spěchá na střídačku.

01:20
    Následná střela brněnského forvarda už k Novotnému prošla, ten ji však vyrazil lapačkou.

01:00
    Haščák to zkusil zpoza kruhů, kotouč srazila obrana domácích.

00:22
    Hra se ovšem brzy přesouvá na druhou stranu a po přerušení se vhazuje před Tomkem.

00:10
    Hosté vyhrávají úvodní buly a spěchají dopředu.

00:01

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný (Habal) – Parkkonen, Plutnar, Dlapa, Pulpán (A), T. Havlín, T. Hanousek, Weinhold – T. Rachůnek (A), Hladonik, Flek – Průžek, Kulich, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček (C).

HC Kometa Brno: Tomek (Klimeš) – Ďaloga, Bartejs, Kučeřík, R. Holland, Gulaši (A), D. Mikyska – Zaťovič (C), P. Holík, L. Horký – M. Haščák (A), Krištof, Mallet – Kusko, Kollár, R. Pavlík – Magee, Rákos, Šoustal – Dočekal.

Rozhodčí: Hodek, Pešina – Ondráček, Špůr.

Kometa vloni zůstala za očekáváním. Brněnští hokejisté skončili v základní části s třiasedmdesáti body až na devátém místě, a tak se o účast mezi nejlepší osmičkou museli porvat v předkole. Tam to byl boj do poslední chvíle, nakonec to ale svěřenci tehdy ještě Libora Zábranského zvládli a přes Vítkovice postoupili do čtvrtfinále. V něm však celek z jihu Moravy naprosto selhal a proti pozdějšímu mistrovi z Třince neuhrál ani jedno vítězství. Vizitku navíc zhoršuje i fakt, že ve čtyřech střetnutích nastřílel pouhé čtyři branky, což vedlo k nevyhnutelným změnám v kádru. Začněme realizačním týmem, kde Libora Zábranského nahradil zkušený kouč Jiří Kalous. Jeho asistenty jsou Jiří Horáček s Jozefem Kováčikem. Co se samotných hokejistů týče, přišlo Brno o některá výrazná jména. V klubu skončili Petr Zámorský, Jakub Klepiš či produktivní Rakušan Peter Schneider. Mezi třemi tyčemi se neobjeví ani Karel Vejmelka, jenž vyslyšel volání ze zámoří a podepsal kontrakt v National Hockey League, kde bude hájit barvy Kojotů z Arizony. A příchody? Kometa vsadila na zahraniční posily – Slováky Mateje Tomka, Michala Krištofa, Marka Ďalogu či karlovarským fanouškům známého Marcela Haščáka. V útoku se budou spoléhat také na hráče kanadské národnosti – Alexandre Malleta a Brandona Mageeho. A změny se nejspíše vyplatily, jelikož Brno v přípravě neprohrálo jediný z deseti zápasů, přičemž mistra z Třince dokonce rozstřílelo 7:0.

Energetikům se letní příprava poměrně povedla. Z deseti zápasů padli pouze třikrát, z toho jednou v prodloužení. V plné sestavě nastoupili naposledy proti Norimberku, kdy zvítězili 4:3. Právě v tomto souboji si připsal tři body sedmnáctiletý Jiří Kulich, který se obecně stal překvapením celé přípravy a celkově nasbíral 7 bodů. Nejproduktivnějším hráčem předsezonní části se stal s osmi body Petr Koblasa, jenž se svou třetí formací opět byl postrachem obránců. V obraně se pak významnou posilou stal Patrik Parkkonen. Energie to v minulé sezoně dotáhla do předkola play-off, na což bude chtít dosáhnout určitě i letos.

Na úvod však Západočechy čeká velmi posílená a silná Kometa, což si uvědomuje i Tomáš Mariška: „Čeká nás důležitý start extraligy. Na úvod máme velmi silného soupeře, který posílil kádr a změnil realizační tým. Bude to pro nás určitě náročný soupeř, ale já věřím, že jsme na start dobře připraveni a v domácím prostředí před našimi fanoušky uděláme vše proto, aby ten výsledek byl co nejlepší a abychom získali na domácím ledě nějaké body,“ přeje si.

Zdravím všechny příznivce ledního hokeje a především toho extraligového. V KV Areně odstartuje nový ročník nejvyšší České hokejové soutěže utkáním domácí Energie s brněnskou Kometou.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Vlastimil Mourek

Branky a nahrávky: 14. Černoch (T. Rachůnek, Flek), 16. Černoch (T. Rachůnek, Hladonik), 22. Černoch (Parkkonen, Koblasa), 35. Černoch (Kohout) – 4. L. Horký (P. Holík, Bartejs), 12. M. Haščák (Krištof, Ďaloga), 20. Kollár (P. Holík, Bartejs)

Rozhodčí: Hodek, Pešina – Ondráček, Špůr