Ottawa – Toronto 3:2 (kon.) | Florida – Pittsburgh 5:4 (po pr.) | Columbus – Arizona 8:2 (kon.)
Buffalo – Montreal 5:1 (kon.) | Carolina – NY Islanders 6:3 (kon.) | NY Rangers – Dallas 2:3 (po pr.)
Detroit – Tampa 6:7 (po pr.) | Nashville – Seattle 3:4 (kon.) | Los Angeles – Vegas 6:2 (kon.)
Ottawa Senators
3:2 (3:0, 0:0, 0:2)
Toronto Maple Leafs
Pátek 15.10.2021, 01:00 • Canadian Tire Centre, Ottawa • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Hezký den. V zámoří vypukl nový ročník nejprestižnější hokejové soutěže světa – slavné NHL! V tomto textovém přenosu se podrobněji zaměříme na souboj mezi organizacemi Ottawa Senators a Toronto Maple Leafs. Zatímco pro domácí půjde o letošní premiéru, hosté už mají jedno utkání za sebou.

Toronto vstoupilo do sezony ve čtvrtek, když v domácím prostředí porazilo nejtěsnějším rozdílem 2:1 Montreal, svého osmifinálového přemožitele z loňského play-off. Canadiens sice od 8. minuty vedli, domácí ale po trefách švédských útočníků Engvalla a Nylandera výsledek zvrátili na svou stranu. Děkovat mohli i brankáři Campbellovi, který za svá záda pustil jediný z celkových 32 střeleckých pokusů. Vítěznou premiéru si v dresu Toronta odbylo rovněž české duo Ondřej Kaše s Davidem Kämpfem.

Ottawa skončila v loňském roce po základní části až na šestém místě Severní divize a účast ve vyřazovacích bojích tak pro ni zůstala zapovězena. V generálce před novým ročníkem se Senators střetli právě s Torontem, s nímž v krátkém sledu dvakrát prohráli – naposledy 10. října na ledě soupeře 1:4. Mužstvo stojí na řadě mladých hráčů, kteří postupně dozrávají. V loňském roce obdržela Ottawa čtvrtý nejvyšší počet branek. I proto vyztužila před novou sezonou obranu a přivedla posily v podobě Nicka Holdena a Michaela Del Zotta.
    Staňte se fanoušky NHL.cz!

Za papírového favorita zápasu je právem považováno Toronto. Soupeře během přípravného období v posledních týdnech hned třikrát porazilo (4:1, 3:1, 4:0).

Ottawa Senators: A. Forsberg (F. Gustavsson) – Zub, Chabot, N. Zajcev, Mete, J. Brown, Holden – Batherson, Norris, Stützle – C. Brown, Pinto, N. Paul – Ennis, Tierney, Formenton – P. Kelly, L. Shaw, Sanford.

Toronto Maple Leafs: P. Mrázek (J. Campbell) – Brodie, Rielly, Holl, Muzzin, Dermott, R. Sandin – Marner, Tavares, N. Ritchie – W. Nylander, Kerfoot, Bunting – O. Kaše, Kämpf, Engvall – Spezza, Amadio, Simmonds.

Rozhodčí: Charron, Dunning – Barton, Cherrey.

Halou dozněla kanadská hymna. Duel bude moci za malý moment začít.

Ottawa bude hrát v černých dresech. Hosté z Toronta v bílých.

00:01

00:03
    David Kämpf uspěl na úvodním buly proti Joshovi Norrisovi.

00:48
    Arťom Zub drží kotouč za vlastní brankou a čeká na pohyb svých spoluhráčů.

01:09
    Petr Mrázek má za sebou první seznámení s pukem. Do lapačky si v poklidu sebral Zajcevovo nahození z pravé strany.

01:20
    Forsberg povyjel z branky a hezkou přihrávkou z otočky našel v růžku Nikitu Zajceva. I s brankářskou holí se dá kouzlit.

02:02
    Mrázek v brankovišti nadvakrát likvidoval dělovku Joshe Browna vyslanou od modré čáry.

03:09
    Z pravé strany nahazoval bekhendem kotouč před branku Nick Holden. Nikdo ze spoluhráčů na něj nedosáhl, a tak skončil ve vzdálenějším růžku.

03:41
    Z vrcholku levého kruhu střílel zápěstím Jake Muzzin. Anton Forsberg byl na svém místě.

04:56
    Velká skrumáž před švédským brankářem. Po odrazu od zadního mantinelu se snažil procpat puk za Forsberga Michael Bunting. Rozhodčí museli hasit první potyčku.

06:04
    Parker Kelly obdržel kolmici do pravého kruhu, odkud se snažil vystřelit bez přípravy do odkryté části branky. Touš nezasáhl vůbec dobře a následně skončil na zemi.

06:26
    Puk v ochranné síti. Hra je přerušena. Na programu je první reklamní přestávka. Po ní se bude vhazovat před Forsbergem.

07:07
    Střelou z levého křídla zkusil štěstí John Tavares. Jeho pokus se mezi tři tyče nevešel, Forsberg zasahovat nemusel.

07:35
    Shane Pinto dostal z rohu zpětnou přihrávku mezi kruhy, kde číhal sám před Mrázkem. Puk netrefil čistě.

08:31
    Ottawa právě vstřelila branku!
    Ennisovu přízemní střelu zápěstím z pravé strany vyrazil Mrázek nalevo k Holdenovi. Ten poslal prudký pas před brankoviště, odkud kotouč usměrnil za záda českého brankáře bruslí CHRIS TIERNEY. Gól platí. Asistence: Nick Holden a Tyler Ennis.
    08:31 Chris TIERNEY - 1:0

09:02
    Toronto se snažilo o rychlou odpověď. Pokus Michaela Buntinga zablokoval Arťom Zub.

10:02
    Na protějším konci kluziště se musel činit Petr Mrázek. Proti střele zápěstím z hole Victora Meteho si připsal šestý dnešní zákrok.

11:30
    Z pravé části kluziště střílel od modré čáry hodně viditelný Arťom Zub. Mrázek tentokrát zasahovat nemusel, puk skončil na bloku Pierra Engvalla.

12:08
    Vhazování po pravé ruce Forsberga. Toronto ho vyhrálo a následovala prudká rána od modré v podání TJe Brodieho, kterou vyrážel švédský brankář nad horní tyč.

12:45
    Toronto přidalo na aktivitě a na delší čas se usadilo v pásmu Ottawy. William Nylander si navíc u pravého mantinelu vynutil faul Logana Shawa. Následovat bude první přesilovka.

12:45
    Vyloučení v týmu Ottawa Senators (Logan Shaw – 2 min., hákování).

13:20
    Senátoři se zatím v oslabení brání příkladně. Puk se jim podařilo v krátkém sledu vyhodit už třikrát z pásma.
    Staňte se fanoušky NHL.cz na Twitteru!

14:05
    Až nyní musel Anton Forsberg poprvé zasahovat. Před branku se tlačil Ondřej Kaše, a tak gólman Ottawy raději podržel puk ve výstroji.

14:32
    Michael Bunting dostal nabito do pravého kruhu. Anton Forsberg stihl reagovat a máchl proti jeho střele lapačkou. Parádní zákrok!

14:45
    Logan Shaw opouští trestnou lavici. Ottawa hraje v plném počtu.

15:25
    Wayne Simmonds zkoušel Forsberga překvapit z levé strany. Jeho zakončení z úhlu se neujalo, brankář Ottawy si prostor u tyče pohlídal. Následuje další komerční pauza.

15:44
    Toronto je i při hře pět na pět momentálně jasně lepším celkem. Anton Forsberg musel zasahovat proti tečované střele od modré čáry. Jejím autorem TJ Brodie.

16:15
    Tentokrát vyrážel Forsberg Tavaresův pokus z pravé strany. Jestliže před začátkem přesilovky měli hosté na kontě jen dva střelecké pokusy, nyní už jich mají rovnou jedenáct.

16:49
    Mezi kruhy se dostal Michael Bunting. Ani on recept na výborně chytajícího Forsberga nenašel.

17:21
    John Tavares obkroužil branku. Poté mířil z otočky na bližší tyč. Forsberg byl opět pozorný.

18:08
    Wayne Simmonds osekával u hrazení Nicka Paula, který rovnou zamířil do kabiny. A prvně jmenovaný zase na trestnou lavici.

18:08
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs (Wayne Simmonds – 2 min., sekání).

18:48
    Ottawa kombinuje v útočném pásmu, střelecké příležitosti ale zatím nenachází.

18:58
    Až teď! Od modré čáry vystřelil zápěstím Pinto a TYLER ENNIS tečoval puk těsně před Mrázkem mimo jeho dosah. Ottawa využívá přesilovou hru a odskakuje na rozdíl dvou tref. Asistence: Thomas Chabot a Tim Stützle.
    18:58 Tyler ENNIS - 2:0

19:00
    Ohlášena poslední minuta první třetiny.

19:59
    Tak tomu se říká gól do šatny! Na časomíře zbývalo šest desetin sekundy, když se ALEX FORMENTON opřel po pasu Meteho uvnitř pravého kruhu pro vhazování do kotouče a nápřahem ho poslal přesně k pravé tyči. Mrázek máchl lapačkou pozdě. Asistence: Victor Mete.

Hity – 7:9

Ottawa vstoupila do nového ročníku NHL naprosto snově! Senátoři vedou po úvodní dvacetiminutovce nad Torontem, s nímž v rámci přípravy na sezonu v posledních třech týdnech hned třikrát prohráli, rozdílem třídy 3:0! Skóre otevřel v 9. minutě Tierney, jenž nasměroval bruslí do branky pas Holdena. Další minuty patřily Torontu, které mělo i díky přesilové hře celou řadu dobrých šancí, skvěle chytajícího Forsberga ale hráči v bílo-modrých dresech nepřekonali. A tak v závěru udeřilo na druhé straně. A to hned dvakrát! Nejprve na konci 19. minuty skóroval před Mrázkem tečí Ennis, šest desetin vteřiny před sirénou pak dělovkou k pravé tyči ještě navyšoval vedení Formenton.

Další třetina začne přibližně v 2:09.

20:01

20:37
    Arťom Zub zahákoval na pravém křídle Pierra Engvalla. Torontu se zkraje druhé třetiny naskýtá možnost přesilové hry.

20:37
    Vyloučení v týmu Ottawa Senators (Arťom Zub – 2 min., hákování).

20:49
    Senátoři ihned po vhazování vyhodili kotouč z vlastního pásma až k protější brance.

21:08
    Petr Mrázek znovu rovná spoluhráčům puk za vlastní brankou. Přesilovka zatím hostům vůbec nevychází.

22:00
    Další dvojí vyhození v podání Ottawy.

22:37
    Arťom Zub je zpátky na ledě. Takhle přesilovka Torontu vůbec nevyšla.

22:58
    Hned dvakrát si v krátkém sledu vylámal na Forsbergovi zuby William Nylander! Nejprve se švédský brankář výborně přemístil proti jeho střele z levé strany. Následně hasil i jeho další pokus k levé tyči.

24:00
    Victor Mete ztratil puk na modré čáře a do samostatného úniku se dostal Michael Bunting! Své sólo ale zakončil jen pokusem do Forsbergovy vyrážečky!

24:19
    Tentokrát za brankářem Ottawy zvonila levá tyčka! Střelou od levého mantinelu ji orazítkoval Jake Muzzin.

25:20
    Jedna velká šance střídá další! Nyní byla blízko gólu Ottawa. Shane Pinto mířil na konci domácí kombinace do levého spodního růžku, Petr Mrázek ale fantasticky nastavil beton a zabránil další pohromě!

26:23
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs (Jake Muzzin – 2 min., krosček).

26:23
    Jake Muzzin se provinil krosčekem proti Draku Bathersonovi. Po televizní pauze bude hrát Ottawa přesilovku.

26:43
    Na pravé straně dostal prostor Josh Norris. Jeho ráno Mrázek vyrazil.

27:41
    Ottawa má při početní výhodě velký tlak. Drake Batherson teď pálil z prostoru mezi kruhy. Český brankář jeho pokus vytáhl vyrážečkou do ochranné sítě.

28:23
    Jake Muzzin je po odpykání trestu zpátky na ledě. Může vděčit Mrázkovi, že se vše obešlo bez inkasovaného gólu. Naposledy brankář Toronta vyrážel střelu Pinta z mezikruží. To byla dobrá možnost.

29:01
    Z větší dálky vypálil Nick Holden. Petr Mrázek ukryl kotouč mezi betony. Bude se vhazovat po jeho pravé ruce.

30:27
    Zdálo se, že Anton Forsberg podrží kotouč před dojíždějícím Alexanderem Kerfootem. Pak ale udělal hezký úkrok a rychle rozehrál.

31:17
    Shane Pinto naskočil na led a nabral rychlost po pravé straně. Nakonec byl při pokusu o střelu na poslední chvíli od puku odstaven.

31:32
    Na protějším konci kluziště zaměstnal Antona Forsberga skákavou střelou z levé strany David Kämpf. Brankář Ottawy má puk ve výstroji. Následuje komerční přestávka.

32:11
    Od modré čáry nahazoval kotouč Thomas Chabot. Před Mrázkem lehce tečoval Shane Pinto, avšak jen do Čechova levého betonu.

33:12
    Justin Holl dostal puk na modrou. Chvíli váhal, co s ním. Poté vystřelil zápěstím vedle pravé tyčky.

33:52
    Krátce po vyhraném vhazování hostů přišla střela od modré linie, kterou musel betonem vyrážet vedle tyče Anton Forsberg. Toronto vede na střely 24:22, přesto se ještě nedokázalo prosadit. Aktuální skóre stále určují tři góly Ottawy z první třetiny.

34:30
    David Kämpf se snažil zavézt kotouč do útočného pásma. Ještě před modrou čárou mu do cesty vložil hůl Arťom Zub a srazil ho na střídačku. Na programu je kratší přestávka.

35:26
    Zachary Sanford se z pravé strany krásně prokličkoval skrze dva protihráče až před Mrázka. Ten jeho zakončení zápěstím vytěsnil lapačkou.

36:29
    Obrana Toronta teď hoří jako papír! Tim Stützle projel mezi dvěma hráči Maple Leafs jako nůž máslem. Chybělo mu jediné – nasměrovat křižnou střelu mezi tři tyče.

37:24
    Závěr třetiny patří jednoznačně Ottawě. Ta se teď valí do pásma soupeře jako lavina.

38:42
    Hra se na chvíli přesunula před Forsberga. Jake Muzzin střílel od modré. Po jeho sraženém pokusu vyvážejí domácí puk z pásma.

39:00
    Ohlášena poslední minuta druhé třetiny.

39:58
    Petr Mrázek svým spoluhráčům v obraně rozhodně v kabině děkovat nebude. Teď jako by hosté vypustili závěr třetiny a ke střele z levé strany se tak dostal ještě Victor Mete. Gólman Toronta si v samém závěru periody připsal ještě jeden úspěšný zákrok, po zákroku betonem si na chvíli ustlal na zemi.

Hity – 14:12

Druhá třetina nabídla svižný hokej s velkým množstvím šancí, stav se ale po změně stran nezměnil. Ottawa tak po čtyřiceti minutách stále vede luxusním rozdílem tří branek a je na nejlepší cestě za vítězným vstupem do sezony.

Další třetina začne přibližně v 3:03.

Vedení Ottawy si dnes pojistilo služby klíčového útočníka Bradyho Tkachuka. Nejproduktivnější klubový hráč z loňské sezony podepsal v organizaci Senators nový sedmiletý kontrakt, během kterého by si měl přijít celkem na 57,5 milionu amerických dolarů.

40:01

40:01
    Střídání v týmu Toronto Maple Leafs: ze hřiště odchází Petr Mrázek, přichází Jack Campbell.

40:18
    Petr Mrázek přenechal pro třetí třetinu místo mezi tyčemi náhradníku Campbellovi.

40:43
    Zakázané uvolnění Toronta. Hra se stěhuje zpátky před Jacka Campbella.

41:29
    David Kämpf se chtěl na levé straně prosmýknout kolem Zajceva a byl u toho faulován. Přesilovka pro Toronto.

41:29
    Vyloučení v týmu Ottawa Senators (Nikita Zajcev – 2 min., držení).

41:51
    Anton Forsberg se roztáhl před brankovou čárou a zachytil slabší zakončení Johna Tavarese.

42:09
    William Nylander obdržel z pravé strany zpětnou přihrávku mezi kruhy, kde měl dostatek prostoru na střelu. Anton Forsberg ukryl puk mezi betony.

42:40
    Na pravé straně potáhl puk do kruhu Jason Spezza. Jeho křižný pokus se ještě snažil tečovat John Tavares. Stav se znovu nezměnil.

43:11
    Toronto právě vstřelilo branku!
    Teď už se hosté ze snížení radují. Rielly našel na pravé straně JASONA SPEZZU. Ten si popojel s pukem na vrcholek kruhu pro vhazování a bombou z nápřahu napálil kotouč přesně pod břevno. Využitá přesilová hra Toronta a další bude následovat. Asistence: Morgan Rielly.
    43:11 Jason SPEZZA - 3:1

43:11
    Vyloučení v týmu Ottawa Senators (Josh Brown – 2 min., krosček).

43:42
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs (Pierre Engvall – 2 min., hákování).

45:02
    Hra ve čtyřech aktérech na obou stranách příliš zajímavou podívanou nenabízí. Teď je to spíše boj o puk.

45:11
    Josh Brown opouští trestnou lavici. Začíná zkrácená přesilová hra Ottawy.

45:42
    Senátoři toho během ní mnoho nestihli. Nyní už je v plném počtu rovněž Toronto.

46:22
    Anton Forsberg raději ukryl pod rukavici nahozený kotouč. Následně museli rozhodčí hasit vášně před brankou. Málem přeskočila jiskra a došlo by na pěstní souboj.

46:28
    Hra pokračuje po další z reklamních přestávek. Ottawa krátce po vhazování před svou brankou dostala puk do středního pásma.

47:28
    Několik urputných soubojů o hrací předmět podél levého hrazení. Toronto je sice v útočné třetině, puku na holích si ovšem příliš neužívá.

48:14
    Vyloučení v týmu Ottawa Senators (Chris Tierney – 2 min., držení).

48:20
    Chris Tierney sroloval na zem Michaela Buntinga. Toronto má možnost vsítit v přesilové hře kontaktní branku.

48:50
    A skutečně se tak děje! Hosté podruhé využívají přesilovku a dostávají se na dostřel. WILLIAM NYLANDER obdržel Spezzovu přihrávku do pravého kruhu ze vzdálenějšího rohu kluziště a křižnou ranou k levé tyči překonal Forsberga! Asistence: Jason Spezza a John Tavares.
    48:50 William NYLANDER - 3:2

50:43
    Obrovská skrumáž před brankou Ottawy! Vyznamenat se musel Anton Forsberg, který se zřejmě v závěru duelu nudit nebude! Toronto je teď jasně aktivnějším týmem.

51:51
    Chris Tierney mohl domácímu týmu vrátit dvougólový náskok! V útočném pásmu se zmocnil volného kotouče, orazítkoval ale tyčku!

52:50
    Fanoušci Toronta mají v hledišti, zdá se, převahu. Alespoň tedy hlukovou. Teď ženou své miláčky za vyrovnáním.

53:52
    Hra se velmi rychle přelévá z jedné strany na druhou. Victor Mete mířil zleva na bližší tyč. Jack Campbell vyrážel do růžku.

54:46
    Drake Batherson nahazoval kotouč od modré čáry. Jack Campbell podržel touš ve výstroji. Ottawa se oklepala z druhé inkasované branky a už zdaleka není pod tlakem, ba naopak. Teď se drží na dostřel hostující svatyně.

55:40
    Zadáci Toronta musí neustále řešit útočné výpady Ottawy. Hosté by přitom potřebovali být na opačném cípu hrací plochy.

56:25
    Senátorům se rýsovala zajímavá možnost přečíslení dvou na jednoho. Z té nakonec nic nebylo, přesto se ke střele z druhé vlny dostal Nikita Zajcev. Proletěla vedle pravé tyče a zastavila se až o zadní hrazení.

56:42
    Dnešní utkání sleduje 15 159 diváků. Ty čeká na závěr ještě pořádné drama.

57:25
    Toronto vyhnáno z útočného pásma. Čas rychle kvapí. Hosté už se pomalu budou poohlížet po možnosti hry bez brankáře.

58:03
    Zajímavé situace na obou stranách. Nejprve za Campbellem cinkla tyč, na druhé straně skončil kotouč z hole Michaela Buntinga nad brankou.

59:00
    Ohlášena poslední minuta třetí třetiny.

59:05
    Jack Campbell opouští branku. Maple Leafs to zkoušejí v šesti bez gólmana!

59:19
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs (John Tavares – 2 min., hákování).

59:19
    John Tavares hákoval při Zajcevově snaze střílet do prázdné branky. Po faulu ve středním pásmu je kapitán Toronta vyloučen. Hosté si berou oddechový čas.

59:34
    Jack Campbell se pochopitelně na buly vrátil do své branky. Nyní již spěchá zase na střídačku.

59:54
    Hostům se ještě jednou podařilo zahrozit. Morgan Rielly vypálil z levého kruhu. Jeho pokus skončil kousek nad Forsbergovou brankou!

Po bezbrankové druhé části se duel ve třetí třetině změnil v pořádné drama. Toronto využilo dvě přesilové hry a dostalo se díky trefám Spezzy a Nylandera na dostřel. Ottawa ale divoký závěr ustála a uhájila nakonec těsný triumf. Vítězný vstup do sezony si Senátoři zajistili zásluhou skvěle zvládnuté úvodní dvacetiminutovky. Skóre otevřel v 9. minutě Tierney, jenž nasměroval bruslí do branky pas Holdena. Na konci 19. minuty skóroval před Mrázkem tečí Ennis, šest desetin vteřiny před sirénou pak dělovkou k pravé tyči ještě navyšoval vedení Formenton, což se později ukázalo jako klíčové.

3. Jason Spezza (TOR) 1+1

Ačkoliv hokejisté Ottawy v přípravném období před novým ročníkem s Torontem třikrát prohráli, v soutěžním utkání to soupeři spočítali i s úroky a vstoupili do sezony správnou nohou. S tímto konstatováním se pro tuto chvíli loučíme. Děkujeme za pozornost a u hokeje zase někdy na viděnou. (03:59:33)

Filip Lefenda

Branky a nahrávky: 9. Tierney (Holden, Ennis), 19. Ennis (Chabot, Stützle), 20. Formenton (Mete) – 44. Spezza (Rielly), 49. W. Nylander (Spezza, Tavares)

Ottawa Senators: A. Forsberg (F. Gustavsson) – Zub, Chabot (A), N. Zajcev, Mete, J. Brown, Holden – Batherson, Norris, Stützle – C. Brown (A), Pinto, N. Paul (A) – Ennis, Tierney, Formenton – P. Kelly, L. Shaw, Sanford.
    Toronto Maple Leafs: P. Mrázek (41. J. Campbell) – Brodie, Rielly (A), Holl, Muzzin, Dermott, R. Sandin – Marner (A), Tavares (C), N. Ritchie – W. Nylander, Kerfoot, Bunting – O. Kaše, Kämpf, Engvall – Spezza, Amadio, Simmonds.

Rozhodčí: Charron, Dunning – Barton, Cherrey

Diváci: 15 159