Itálie – Dánsko 1:2 (kon.) | Česko – Rakousko cz 1:2 (0:1 po s.n.) | Švýcarsko – Kazachstán 3:2 (kon.)
Švédsko – Velká Británie 6:0 (kon.)
Švýcarsko
3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Kazachstán
Úterý 17.05.2022, 19:20 • Helsinki Ice Hall, Helsinky • Mistrovství světa • Skupina A

S konstatováním, že Švýcaři zdolali Kazachstán 3:2 se s vámi z Helsinek loučíme a ve středu, kdy nás čekají utkání Italů s Francouzi a Švýcarů se Slováky, zase na počtenou. (21:43:30)

Švýcaři zapisují na letošním MS třetí výhru a zůstávají stoprocentní. Zato Kazachstánci přes vynikající výkon Andreje Šutova, který chytil 40 ze 43 střel soupeře, dál čekají na první body.

Střely na branku v zápase: 43:14.

Nejlepší hráči utkání: Pius Suter – Valerij Orechov.

Helsinky viděly hodně zajímavé utkání, v němž Švýcaři nakonec potvrdili roli velkého favorita. Nadřeli se ale nejspíš více, než sami očekávali. Po bezbrankové první třetině sice zcela ovládli druhou část, což vyjádřili góly Malgina a Simiona, ale ve třetí třetině dvakrát udeřili i Kazachstánci, a tak vítěznou branku zapsal až v 56. minutě Herzog.

59:54
    Rozhodčí odpískali Švýcarům zakázané uvolnění, což se vůbec nelíbí jejich střídačce. Po poradě se omlouvají a vhazuje se na středovém kruhu. To už Kazachstánci nejspíš nestihnou.

59:28
    Meier posílá puk do středního pásma, ale Kazachstánci mají ještě relativně dost času na vyrovnání.

59:12
    Švýcaři posílají kotouč na zakázané uvolnění. Šutov prchá na střídačku, Kazachstánci to zkoušejí s šesti hráči v poli.

59:01
    Jurij Michajlis si bere oddechový čas a Kazachstán ještě zkusí s výsledkem něco udělat!

58:42
    Švýcaři jsou nastěhováni v útočné třetině, zatím to nevypadá, že by měl jejich soupeř v závěru sahat po vyrovnání.

58:11
    Středem hrací plochy se protáhl Andres Ambühl, který z mezikruží mířil k levé tyči. Kazachstánský brankář je hlavním mužem tohoto večera, protože to co předvádí je neskutečné!
    57:52 Valerij ORECHOV - 3:2

57:52
    Kazachstán právě vstřelil branku!
    Tak přece jen nás ještě čeká pořádně dramatický závěr. Michajlis našel v prostoru pravého kruhu Valerije ORECHOVA, jehož střela prošla Aeschlimannovi mezi betony. Asistence: Nikita Michajlis a Curtis Valk.

57:39
    Enzo Corvi si v útočném pásmu vyměnil kotouč s Andresem Ambühlem. Avšak prvně jmenovaný černou gumu nezpracoval a zamířil s ní jen za branku.

56:54
    Šestakov vyslal na Aeschlimanna střelu z kategorie propagačních, švýcarský gólman s ní nemohl mít problémy.

56:31
    Zajímavé utkání v helsinkém stánku sleduje 2 858 diváků.

56:27
    Kazachstánce při útočné snaze dvakrát zastavili Švýcaři, potřetí se pak o ni připravili sami, když vyhodili puk přes všechny čáry.

Adam Bagar

Michal Luxa

Branky a nahrávky: 24. Malgin (Kurashev, Siegenthaler), 35. Simion, 56. Herzog (Ambühl) – 46. Blacker, 58. Orechov (Michajlis, Valk)

Švýcarsko: Aeschlimann (Berra) – Kukan, Siegenthaler, Fora (A), Moser, Glauser, Geisser, Egli, Marti – Kurashev, Hischier (C), Meier – Simion, Malgin, Suter – Ambühl (A), Corvi, Herzog – Riat, Bertschy, Miranda.
    Trenér: Patrick Fischer

Kazachstán: Šutov (Kudrjavcev) – Sam. Danijar, Svedberg, Blacker, Orechov, Beketajev, Metalnikov, Šalapov – Akolzin, Šestakov, Ševčenko – Michajlis (A), Valk (A), Paňukov – Savickij, Sagadějev, Starčenko (C) – Petuchov, Gurkov, Asetov – Rachmanov.
    Trenér: Jurij Michajlis

Rozhodčí: Hansen (NOR), Stano (SVK) – Beresford (GBR), Zunde (LAT)

Diváci: 2 858