Švýcarsko – Německo 4:1 (kon.) | USA – Slovensko 4:2 (kon.)
USA
4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Slovensko
Pátek 05.08.2022, 21:30 • Peavey Mart Centrium Red Deer, Alta • Hlinka Gretzky Cup • O 5. - 6. místo

Následovat budou souboje o medaile, v noci utkání Finy s Kanadou a českého národního týmu proti Švédům. (00:25:02)

Slováci končí na Hlinka Gretzky Cupu po velmi povedeném výkonu na šestém místě. S Američany prohrávají 2:4. Můžou litovat, že jim nevyšel konec první a začátek druhé třetiny, kdy během osmi minut třikrát inkasovali a Američané se zklidnili. Přitom v úvodních šestnácti minutách se Slováci prezentovali výbornou defenzivou.

Poté, co v úvodu poslední třetiny skóroval Sharp v ponechané výhodě, tak už Slováci neměli, co ztratit. Pekarčík bekhendem snížil a následně měli Slováci ještě několik příležitostí na to, aby se dostali minimálně na kontakt. Neuspěl například Pobežal z dobré pozice na levé straně či Císar ze samostatného úniku.

To konec duelu zvládli Američané naprosto ukázkově. Slováci se nedostali k pořádnému ohrožení americké brány. Jedenáct sekund před koncem byl pak vyloučen Dej do konce utkání za zákrok z frustrace, kdy zasáhl soupeře hned po odehrání kotouče v nepřerušené hře.

59:49
    Vyloučení v týmu USA:
    Gavin McCarthy – 2 min., hrubost.

59:49
    Dej trefil Mustyho z frustrace z levé strany, Musty stál dva metry od mantinelu a jeho pád nevypadal moc hezky. Jednak to byl zákrok hned po odehrání kotouče americkým obráncem a druhak se nestačil Musty zpevnit. Dej dostává trest do konce zápasu.

59:35
    Američané zvládají ukázkově závěr a tohle už zvládnou.

59:12
    Američané aktivně forčekovali a vybojovali kotouč.

58:51
    Císar odehrál kotouč na zakázané uvolnění a následně debatuje s McCarthym.

58:08
    Burchill tahal čas v americké obranné třetině, Slováci to budou mít těžké, aby se dostali k powerplay.

57:42
    Slováci se sami připravili o útočné pásmo, Pišoja nemohl zpracovat kotouč a ten skončil až u Chromiaka ve slovenském obranném pásmu.

57:12
    Američané kontrolují hru a Slováci nemají moc času na dvě branky, když si člověk uvědomí, kdo proti nim stojí.

56:40
    Američané sebrali nepřesnou rozehrávku Slováků, ale víceméně vrátili kotouč za jejich bránu.

56:00
    Císar vracel kotouč Molnárovi na levou stranu, ten nahrával naslepo na hokejku soupeře.

55:18
    Terrance nedosáhl na pas Adamse z pravé strany a navíc vlivem zákonu setrvačnosti posunul slovenskou bránu.

54:51
    Andrew Strathmann nahazoval z levé strany tak, aby se odrazil puk k Whitelawovi, tomu hrací předmět přeskočil hokejku.

54:13
    Andrew Strathmann napravil chybu McCarthyho na levé straně.

53:31
    Slováci nevyužili brejku tři na dva, Slukynskyj vyrazil zakončení z pravého kruhu a k dorážce už se nikdo nedostalo.

53:16
    St. Louis zamotal hlavu Slovákům a nahrál pod sebe Kuzmovi, jeho střelu tečoval Párička do ochranné sítě.

52:44
    Hanson vjel do ofsajdu.

52:05
    Hanson se natlačil na pravé straně před obránce a v situaci dva na jednoho pálil mimo branku.

51:19
    Whitelaw podržel puk pro Gramera, ten zajel za bránu, následovala americká ztráta u mantinelu.

50:34
    Andrew Strathmann a Ondrej Maruna si povídali u mantinelu, rozhodčí udělují oběma dvě minuty.

50:34
    Rohalovu střelu z levé strany srazil Adams vedle přední tyče, vzápětí přišlo ještě slovenské zakončení z pravého kruhu. V této třetiny jsou Slováci dost možná i lepší.

49:55
    Američané vystavili Sisika do ofsajdu.

49:42
    Zakázané uvolnění Slováků na pravé straně.

48:52
    Američané neuspěli při svém pobytu v útočném pásmu, nakonec se museli přesunout do střední třetiny.

48:19
    Hanson chyboval a Molnár sklepával zleva pod sebe na Pobežala, jeho pozice nebyla vůbec špatná, ale při pokusu z kruhu přerušil Slukynsky hru. Nicméně v posledních minutách si Američané koledují.

47:48
    Stahoň si to namířil mezi tři hráče na ose hřiště a prošel, k dokonalosti chyběl jen přesný forhendový blafák.

47:19
    St. Louis udělal fatální chybu a Císar najednou mířil sám na brankáře, nicméně jeho pokusem se Slováci nedostali na kontakt!

46:36
    Pobežal střílel z úhlu na pravé straně skoro na hranici brankové čáry.
    45:44 Juraj PEKARČÍK - 4:2

45:44
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Stahoň přidal na důrazu proti Burchillovi u pravého mantinelu, ale jednalo se o čistý zákrok. Vzápětí při střele obránce nechali Američané volného JURAJE PEKARČÍKA, ten si rychle přehodil puk na bekhend a o levou ruku gólmana procedil kotouč do sítě. Asistence: Milan Pišoja.

45:27
    Slováci se přesunuli do útočného pásma, ale gólmana pořádně neohrozili.

43:17
    Slováci měli velkou šanci na odpověď blafákem na levou ruku gólmana.
    42:09 Zachary SHARP - 4:1

42:09
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Pišoja měl pykat za podrážení u pravé tyče, když fauloval Mustyho. Nakonec Američané v závěru delší výhody zrychlili přihrávkou zleva na střed, kde Mustyho bekhendový blafák vyrazil Urban jen před ZACHARYHO SHARPA a ten dorážel přes Rohala. Asistence: Quentin Musty, Carey Terrance.

41:27
    Někdo ze Slováků se vložil do tvrdé střely Hansona z pravé strany, sudí signalizují vyloučení.

40:33
    Znovu Brown vystihl rozehrávku a nyní měl ještě větší šanci, jeho příležitost ze středu směřovala do pravé nohy Urbana.

40:09
    Molnár nalil Brownovi, ten to zkoušel z úhlu a levé strany na opačnou tyč.

40:01

Američané vedou po čtyřiceti minutách 3:1. V úvodu druhé třetiny měli navrch. Za devět sekund využili Molnára hákování, když Musty z kruhu našel Adamse na zadní tyči. Slováci byli v prvních minutách všude o krok pozadu, ale postupem času vyrovnali obraz hry. Nicméně vyložených příležitostí si ve druhém dějství moc nevypracovali. V závěru navíc mohli inkasovat. V oslabení ujel Brown na Urbana, ten ale vychytal jeho bekhendový blafák.

Hned po konci druhé třetiny byl k vidění konflikt čtyř hráčů u mantinelu, ale rozhodčí situaci okamžitě vyřešili. Sudí vyloučí Císara a McCarthyho za hrubost a poslední třetina začne ve čtyřech.

40:00

40:00

Vyloučení v týmu Slovensko:
    Peter Císar – 2 min., hrubost.

39:49
    Dej byl zastavený na útočné modré čáře a pak byl Chromiakovi pískaný ofsajd na pravé straně.

39:20
    Američané odpalují kotouč středem k Urbanovi.

39:09
    Americká brána je posunutá a hrát se tak chvíli nebude.

38:58
    Císar zablokovaný z pravé strany, ale Slováci zůstávají v útočném pásmu.

38:38
    Druhá slovenská přesilovka v zápase začíná americkým vyhozením.

38:32
    Při slovenském brejku se tlačil Stahoň z pravé strany před Kinsmana, ten jej hákoval.

38:00
    Slukynskyj četl střelu Molnára z levé strany na zadní tyč.

37:28
    Pekarčík měl velice dobrou pozici na levé straně, ale na brankáře nevyzrál.

37:00
    Američané přežili střelu Eperješiho, pak se dožadoval Dej vyloučení za podrážení.

36:31
    Erdman měl rychlost na levé straně, ale kotouč mu sjel při stahovačce.

36:16
    Brown jel v oslabení na Urbana, Chormiak jej stíhal, Urban vystihl jeho bekhendový blafák do pravé ruky.

35:58
    V přerušené hře se ohnal Smith krosčekem po Dejovi a zbytečně oslabuje Američany.

35:34
    V situaci dva na jednoho dostal Smith pas na střed, ale forhendovým blafákem si nepřišel na Urbana.

35:02
    Molnár vyhrál jeden na jednoho na pravé straně a chtěl poslat kotouč kolem lapačky gólmana.

34:29
    Molnár měl proti sobě na pravé straně dva hráče a povedlo toho to také dopadlo.

33:45
    Whitelaw uháněl na Urbana, ten jej vychytal.

33:19
    Rohal minul bránu střelou s příklepem z pravé strany na vzdálenější tyč.

32:49
    V posledních minutách se toho neděje moc zajímavého.

32:06
    Chromiak vypíchl kotouč z pravé strany a Slováci odehráli puk do středního pásma.

31:34
    Kinsman kontroval nepřesný pas Slováků a rozehrává kontr.

30:38
    Ty Hanson – 2 min., hrubost.

Kamil Rohal – 2 min., krosček.

30:27
    Hampton Slukynsky jen vyrazil nahození ze středního pásma a Slováci se okamžitě natahovali po dorážce.

29:40
    Při křižném pasu z pravé strany se snažil Musty zavírat protější tyč, ale Baran jej pohlídal.

29:30
    Kukumberg poslal střelu z mezikruží do gólmana.

28:47
    Burchill sjel při americkém brejku na levou stranu do druhé vlny a vystřelil do ruky Urbana.

28:13
    Kukumberg ujel přes pravou stranu a snažil se trefit z kruhu mezi pravou ruku a tělo gólmana.

27:22
    Strathmann ještě zakončoval z levé strany na zadní tyč, ale tentokráte Američané přesilovku nevyužili.

27:04
    Lacroix dirigoval přesilovku z levé strany, načež jeho křižnou přihrávku přizvedli Slováci do ochranné sítě.

26:31
    Barcík vyhazuje po pravé straně na hokejku amerického brankáře.

25:59
    Terrance se vytočil u pravé tyče, ale nadvakrát nedostal puk do sítě.

25:46
    St. Louis vyslal rychlou střelu z levé strany, Adams čekal na teč, Urban byl připraven.

25:24
    Individuální akci po levé straně ukončil Kukumberg pokusem zleva do gólmana.

25:14
    Pobežal vyloučen za krosček zprava na Whitelawa. Američané zatím využili obě přesilovky.

25:06
    Slováci se objevili v situaci tři na dva a Cisár to celé přehrál přihrávkou zprava na zadní tyč, kde už tou dobou nebyl žádný z hráčů v bílém.

24:22
    Urban si poradil se střelou z levé strany na vzdálenější tyč a hned vyklepal kotouč ze své lapačky.
    23:39 Tanner ADAMS - 3:1

23:39
    To bylo hodně rychlé! Američané vyhráli buly, St. Louis převzal přihrávku na levém kruhu od Mustyho a přes Eperješiho vymyslel pas na zadní tyč, kde skóroval TANNER ADAMS pod betonem Urbana. Asistence: Lucas St. Louis, Quentin Musty.

23:30
    Molnár hákoval rozehrávajícího Strathmanna na modré čáře.

23:10
    Kuzma to vzal na sebe v situaci tři na jednoho a neproměnil obrovskou příležitost z levé strany.

22:51
    Slukynsky vykopl střelu Maruny z pravé strany do ochranné sítě.

22:27
    McCarthy byl v ofsajdu na pravé straně.

21:30
    Urban se domníval, že se bude pískat icing, k tomu ale nedošlo.

20:43
    Urban si povyjel proti střele z pravého kruhu.

20:12
    Pobežal střílel zleva na lapačku, krátce poté si Slukynsky připsal zákrok betonem.

20:01

Slováci odehráli výborných šestnáct minut. Skvěle bránili. Američanům byli naprosto vyrovnaným soupeřem. Zaslouženě vedli dorážkou Eperješiho a vůbec to nevypadalo, že v přípravě prohráli s USA 0:8. Nicméně nevyšel jim závěr první části. Nejprve Connor tečoval nástřel z kruhu a pak byl vyloučen Maruna za držení. Úvodní americkou přesilovku využil Strathmann zakončením z jedničky a Američané jsou najednou v laufu.

20:00

19:57
    V posledních sekundách se ještě Kuzma natlačil před Chromiaka z pravé strany, ale nedotáhl svůj forhendový blafák.
    18:46 Andrew STRATHMANN - 2:1

18:46
    Lacroix na sebe na levé straně natáhl obránce, posunul pod sebe a ANDREW STRATHMANN křižně překonal Urbana pokusem bez přípravy. Před bránou odvedl výbornou práci Connor. Asistence: A.J. Lacroix, William Whitelaw.

18:33
    Whitelaw dostal hodně místa na pravé straně a mířil zápěstím na vzdálenější tyč.

18:14
    Kukumberg pošetřil čas na levé straně. Američané pak rozehrávají u své brány.

17:59
    Ondrej Maruna – 2 min., držení.

17:56
    Carey Terrance hodně snadno projel skrze obranu soupeře a neměl daleko k dosažení druhého amerického gólu!

17:38
    Terrance poslal kotouč na levou stranu a tam si jeden z Američanů stahovačkou vychutnal Slováka, posílal puk k zadní tyči, kde si chtěl Whitelaw přehodit puk na zakončit do protipohybu gólmana.

17:05
    Slováci byli důrazní u mantinelu, ale podle rozhodčích bylo vše v pořádku.
    15:56 Joe CONNOR - 1:1

15:56
    Erdman přihrál na levý kruh a nástřel Gramera křížem na teč uklízel JOE CONNOR okolo lapačky Urbana. Asistence: Joe Gramer, Griffin Erdman.

15:22
    Slováci výborně brání a Američané to mají přes jejich blok velmi složité.

14:45
    McCarthy rozehrával na pravou stranu, Whitelaw chtěl nastřelit puk do ohně.

14:11
    Whitelaw posílal kotouč z levé strany před bránu, ten se zastavil na brusli obránce.

13:46
    Dlouhý pas na pravou stranu zhatil rodící se brejk USA dva na jednoho.

13:28
    Američané se zatím směrem dopředu hodně trápí...

12:49
    Slováci si docela zavařili při rozehrávce, ale situaci zvládli, poté přihrával Kurila z polovině hřiště na pravou stranu a mužstvo v bílém získalo útočné pásmo.

12:13
    Molnár spálil vyloženou šanci z levé strany na lapačku brankáře. Slováci jsou zatím Američanům vyrovnaným soupeřem.

10:48
    Zřejmě Gramer dostal dobrou přihrávku pod sebe na levé straně, ale Urbana nepřekonala.

10:31
    Connor se diví tomu, že sudí postřehli zakázané uvolnění Američanů.

10:13
    Cisár udělal kličku zleva na střed a následně zakončil přes obránce do lapačky gólmana.

09:50
    Whitelaw udělal stahovačku na pravé straně a vystřelil.

09:37
    Odpískán slovenský ofsajd.

09:04
    Urban zasáhl svou levou nohou proti pokusu z otočky na pravém kruhu.

08:42
    Dej byl zdvojený na levé straně, posléze tak útočí Američané.

08:05
    Slováci byli poprvé pod souvislejším tlakem, ale ubránili se.

07:23
    Odražený kotouč poslal Kuzma z levé strany do přesouvajícího se Urbana.

06:57
    Kuzma se snažil tečovat střelu z levé strany.

06:39
    Stejně jako proti Švýcarům mají Slováci velice dobrý vstup do utkání, Američané zatím nepředvedli vůbec nic.

06:11
    Baran viděl, že hráč vystupuje, takže jen odevzdal křížem z levé strany.
    05:00 Leo EPERJEŠI - 0:1

05:00
    Slováci zavezli puk do pásma středem, předali puk na pravou stranu a Slukynsky vyrazil střelu zápěstím jen před LEA EPERJŠEIHO, ten hned doklepával. Asistence: Andrej Párička, Kamil Rohal.

04:26
    Ofsajd Slováků.

04:16
    Američané zatím nevystřelili na bránu.

03:49
    Molnár se snažil nachytat gólmana pokusem z úhlu a levé strany.

03:18
    Molnár se rozjel na levé straně, zakončení z kruhu skončilo na ruce brankáře.

02:36
    Pobežalovu střely z otočky kryje Slukynsky!

01:56
    Connor se natlačil na pravém kruhu před obráncem, ale ten ještě stihl vyřešit situaci ve spolupráci s Urbanem.

00:52
    Američané se dostali do útočného pásma, ale jen si přihrávali po mantinelu.

00:30
    Pobežal neprošel jeden na jednoho na pravé straně.

00:01

USA: Slukynsky (Vachon) – McCarthy, Strathmann, Kinsman, Sharp, St. Louis, Gramer, Hanson – Adams, Terrance, Musty – Whitelaw, Smith, Lacroix – Erdman, Brown, Connor – Burchill, Pierson, Kuzma – McDonough.

Slovensko: Urban (Slávik) – Baran, Chromiak, Pišoja, Eperješi, Petráš, Barcík, Ďurina – Císar, Pobežal, Molnár – Kukumberg, Jenčko, Kurila – Sisik, Dej, Pekarčík – Rohal, Párička, Maruna – Stahoň.
    Trenér: Tibor Tartaľ.

Američané a Slováci mají před sebou druhý vzájemný zápas během necelého týdne. Slovensko v generálce na Hlinka Gretzky Cup padlo 0:8, když trio Zack Sharp, Connor Brown a William Whitelaw zaznamenalo po dvou gólech.

Slováci obhajovali na tomto Hlinka Gretzky Cupu loňské finále, kdy se vůbec poprvé v historii probojovali až do souboje o zlato, ve kterém podlehli Rusům 2:7. Letos se na úvod turnaje prezentovali velmi sympatickým výkonem proti posledním mistrům světa ze Švédska. Ti na jaře opanovali domácí světový šampionát, když ve finále zdolali Rusy po prodloužení. Slováci vyslali dokonce více střeleckých pokusů, ale nakonec prohráli poměrem 1:4, když jejich jediný gól vstřelil Barcík ve 46. minutě. Kouč Tibor Tartal měl pro své svěřence především slova chvály. Vyzdvihl i to, že Slováci měli podle jeho názoru určitou tvář.

Následoval debakl 1:9 s domácí Kanadou, když za stavu 0:9 ještě dokázali Slováci korigovat Peterem Císarem v 57. minutě. Střelecká převaha Kanady 63:20 asi hovoří za vše. Zajímavostí je, že Kanaďané nastoupili v sestavě se synem Radka Bonka, bývalého centra Třince či Nashvillu.

Jinak, když odbočíme, tak Slováky čeká v letošní sezoně ještě jeden vrchol, a to jarní MS. Na tom se představí poprvé od roku 2019. Před třemi lety totiž sestoupili z elitní divize, ale dokázali se vrátit a v základní skupině se tak střetnou i s český nároďákem.

Potřetí za sebou nepostoupili Američané mezi čtyři nejlepší Hlinka Gretzky Cupu. Ve finále budou chybět dokonce popáté v řadě. Naposledy si o celkový triumf zahráli v roce 2016, kdy poprvé v historii zvítězil český tým. Tehdy se ještě jednalo o memoriál Ivana Hlinky. Spojené státy zahájily letošní turnaj demolicí Německa v poměru 8:1. Nicméně pak prohrály proti Finům 1:4, když vstřelily první gól duelu a předevčírem nezvládly přímý souboj o postup s Českem. Ke vstupence do semifinále potřebovali Američané nutně zvítězit. Remíza pro ně nic neřešila. Za stavu 1:2 ze svého pohledu sáhli k powerplay, ale při situaci šest na čtyři inkasovali do prázdné brány Jakubem Dvořákem. V praxi to znamená, že Češi postoupili do semifinále po šestileté odmlce. Čtyřiatřiceti zákroky se na tom podílel gólman Hrabal.

Hezký den, vítejte u textové reportáže ze zápasu o páté místo na Hlinka Gretzky Cupu, ve kterém se střetnou USA a Slovensko. Začínáme ve 21:30.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.

Vít Muzikář

Branky a nahrávky: 16. Connor (Gramer, Erdman), 19. Strathmann (Lacroix, Whitelaw), 24. Adams (St. Louis, Musty), 43. Sharp (Musty, Terrance) – 5. Eperješi (Párička, Rohal), 46. Pekarčík (Pišoja)

USA: Slukynsky (Vachon) – McCarthy, Strathmann (A), Kinsman, Sharp, St. Louis, Gramer, Hanson – Adams, Terrance, Musty – Whitelaw, Smith, Lacroix – Erdman (C), Brown, Connor – Burchill, Pierson, Kuzma – McDonough.
    Trenér: Anthony Noreen

Slovensko: Urban (Slávik) – Baran, Chromiak (C), Pišoja, Eperješi (A), Petráš, Barcík, Ďurina – Císar (A), Pobežal, Molnár – Kukumberg, Jenčko, Kurila – Sisik, Dej, Pekarčík – Rohal, Párička, Maruna – Stahoň.
    Trenér: Tibor Tartaľ