Ostrava – Slovácko 3:1 (kon.) | Zlín – Liberec 2:1 (kon.) | Jablonec – Plzeň 0:3 (kon.)
Slavia – Mladá Boleslav 2:1 (kon.)
FC Baník Ostrava
3:1 (2:0)
1.FC Slovácko
Neděle 16.10.2022, 15:00 • Městský stadion, Ostrava-Vítkovice • FORTUNA:LIGA • 12. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

V Baníku ani po 11. kole nezačalo svítat na lepší časy. Špatné výsledky z úvodu sezóny nevytrhl ani poslední duel v Liberci, kde hrála Ostrava dlouhou dobu proti oslabenému soupeři, ale ani více jak hodinová přesilovka Slezanům k výhře nestačila. Po bezbrankové remíze byl navíc odvolán Baníkem dlouho očekávaný Pavel Vrba a na jeho místo záhy dosedl původní adept na trenérskou židli Pavel Hapal. Ten tak přebírá tým na 14. místě se ziskem 11 bodů. Zapracovat by měl mimo jiné na koncovce, jelikož se 14 vstřelenými góly je Baník na dělené třetí nejhorší pozici v lize.

1. FC Slovácko

Ani Slovácku se ovšem letos nedaří v lize dle představ. Po 11 utkáních má na svém kontě jen 13 bodů, které stačí pouze na 12. příčku FORTUNA:LIGY. Jihomoravané nicméně válčí i na evropské scéně, kde naopak díky poslednímu duelu pokukují po postupu. V tabulce skupiny D Evropské konferenční ligy sice jsou poslední se 4 body, ale po výhře v Nice ztrácí na druhé postupové místo pouhý bod a situaci je tak řádně zamotaná. Tento výsledek by mohl být pro Slovácko vzpruhou i do ligové štace.

Poslední tři vzájemná utkání

30.4.2022 Slovácko – Baník 3:1
    12.3.2022 Slovácko – Baník 0:0
    16.10.2021 Baník – Slovácko 1:2

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman – Kaloč, Tetour – Cadu, Kuzmanović, Plavšić – Almási.
    Náhradníci: M. Hrubý – Ji. Klíma, Sanneh, Boula, Buchta, Smékal, Jaroň, Mišković, Mu. Tijani, Měkota.
    Trenér: Pavel Hapal

1.FC Slovácko: Nguyen – Reinberk, Hofmann, Břečka, Kalabiška – Daníček (C), Havlík – Petržela, Kohút, Holzer – L. Kozák.
    Náhradníci: Fryšták – M. Kadlec, Šimko, Ljovin, Vecheta, Trávník, Doski, Brandner, Mihálik, Tomič, Siňavskij.
    Trenér: Martin Svědík

Rozhodčí: Berka – Kříž, Slavíček, VAR: Petřík.

1

1
    Slovácko obstaralo úvodní výkop, ale v první útočné akci se prosadit nedokázalo.

2
    Na levé straně vápna Baníku poté prošli hosté přes Kaloče, ale zajímavou přihrávku před bránu na poslední chvíli uklízel pryč Pojezný.

3
    Plavšić výborně přešel přes Reinberka a nakonec se mu podařilo odcentrovat. Kuzmanović na přední tyči míč prodloužil, ale na protějším rohu vápna měl Almási téměř neřešitelnou pozici a k ohrožení Nguyena tak nedošlo.

4
    Fleišman perfektně načasovaným pasem za obranu vysunul Kuzmanoviće, jehož přihrávka před bránu byla na přední tyči sražena na roh.

6
    Baník právě vstřelil branku! Ostravě vyšel parádně start duelu a v úvodu 6. minuty se ujímá vedení! Kuzmanović skvělou kolmicí vysunul do úniku LADISLAVA ALMÁSIHO, který před vybíhajícím Nguyenem míč krásně dloubnul do sítě a mohl se tak jít radovat k rohovému praporku.
    6. Ladislav ALMÁSI - 1:0

8
    Následně to byl Kuzmanović, kdo se snažil probít proti soupeři, ale hosté byli tentokrát pozorní.

9
    Baník po ztrátě míče na polovině soupeře okamžitě spustil napadání a vyplatilo se. Po jeho zisku pálil z otočky za vápnem Almási, avšak pouze do rukavic připraveného Nguyena.

10
    Almási už už přihrával do uličky Tetourovi, avšak ten byl na půlce stažen Reinberkem a je pískáno. Vše se nakonec obejde bez žluté karty.

11
    Cadu se snažil proháčkovat v pokutovém území, nicméně jeho přízemní pokus zastavila obrana hostů.

12
    Almási se sice vrátil do defenzívy, ale sudí Berka mu nakonec odpískal nedovolený zákrok a následuje standardka z levé strany pro Slovácko.

13
    Následný centr ale odhlavičkoval Frydrych a další nabídka Reinberka byla příliš přetažena až mimo vápno.

14
    Slovácko nyní operoval v rohu hřišti a po sraženém pasu Caduem bude zahrávat rohový kop.

15
    Několik centrů nyní vyslali hosté, ale ani jeden z nich přesný nebyl. Poslední nabídku vyslal zřejmě Havlík, avšak vysoký padající list nakonec skončil za zadní tyčí domácí brány.

17
    Kalabiška to myslel velmi dobře, ale kolmici na Kozáka dal příliš velkou razanci a balon tak končí až u Laštůvky.

18
    Zajímavé přenesení hry směřovalo na Kalabišku, avšak ten nakonec na míč nedosáhl.

18
    Almási si nyní přišlápl míč, čímž ale dokonale zmátl soupeře a postupoval vpřed. Hosté mu ale nakonec těsně před vápnem vypíchli míč čistým skluzem.

20
    Pěkná kombinace Baníku na pravé straně nakonec skončila na půlce hřiště. Cadu byl zřejmě čistě odzbrojen Holzerem, který naopak postupuje vpřed.

22
    Cadu centroval z pravé strany na přední tyč, avšak tam ani míč nedoputoval a po teči hostů se bude kopat roh.

23
    Baníku se roh vůbec nepovedl a Holzer si to štrádoval dopředu. Jenže dlouhý pas za beky mu nesedl a míč sebral Pojezný, kterému zle dýchal na záda jeden ze soupeřů, avšak domácí stoper situaci zvládl.

24
    Frydrych byl v souboji na půli hřiště příliš důrazný a nakonec mu byl odpískán nedovolený zákrok.

26
    Baník právě vstřelil branku! Před půlhodinou hry je stadion znovu na nohou a raduje se z druhého gólu! Kuzmanović tentokrát narýsoval přesný pas z pravé strany na malé vápno na SRDJANA PLAVŠIĆE, jenž neomylně uklidil balon pod víko.
    26. Srdjan PLAVŠIĆ - 2:0

28
    Kuzmanović se posléze proměnil do role zakončovatele a po centru hostů paradoxně hlavičkoval na vlastní bránu. Laštůvka ovšem byl pozorný a balon ukryl v rukavicích.
    28. Laštůvka skvěle vytáhl hlavičku Kozáka

29
    Další akci Baníku rozjel chytrým dloubáčkem znovu Kuzmanović, nicméně Tetour se neprosadil s centrem v prvním případě a v tom druhém trefil jen pozadí uhýbajícího Fleišmana.

30
    Slovácko standardní situaci rozehrálo nakrátko, nicméně další Holzerova nabídka byla příliš přetažená a následovat bude odkop od brány.

32
    Havlík krásně vybídl přihrávkou za obranu do šance Kozáka, který ale trestuhodně sám před Laštůvkou na penaltovém puntíku nezpracoval a šance Slovácka tak skončila.

33
    Holzer ještě dokázal odcentrovat z levé strany, ale jeho nabídka poté již opustila hrací plochu.

34
    Pojezný hravě odtlačil od míče Kozáka a poté se hostujícího útočníka zbavil Zidanovkou. Po chvíli uháněl sám na bránu Plavšić, ale sudí Berka přerušuje hru kvůli předchozímu faulu domácích.

35
    Další centr Reinberka odvrátila domácí obrana těsně před Kozákem a Ostrava se tak znovu ubránila.

36
    Kalabiška se doslova pověsil na Almásiho, který se hnal vstříc poslednímu obránce hostů a za faul na polovině hřiště uviděl hostující bek žlutou kartu.

38
    Tak to je něco! Kalabiška o dvě minuty později nepříjemně podkopl Tetoura a po druhé žluté kartě putuje předčasně do sprch. Za tohle Kalabišku trenér Svědík dozajista nepochválí. Baník tak bude hrát proti oslabenému soupeři.
    38. Kalabiška dostal během dvou minut dvě žluté karty a byl vyloučen!

40
    Ndefe dokázal řečeno volejbalovou hantýrkou vytlouct soupeřovy bloky a následuje odkop v podání Laštůvky.

41
    Na Baníku je znát početní výhodu, ale i dvoubrankové vedení. Kombinaci na hostující půlce zakončoval ranou z voleje Fleišman, ale jeho pokus Nguyen kontroloval v cestě do zámezí.
    41. Do odraženého míče se opřel Fleišman

42
    Kozák byl nyní čistě odstaven Pojezným, ale po chvíli se píská faul na druhé straně po zákroku na Almásiho.

43
    Reinberk nyní rukama zastavil Plavšiće a Baník rozehraje standardku z levé strany.

45
    Baník ze standardní situace nic nevytěžil, ale i přesto kombinuje s míčem na polovině soupeře.

45
    Almási pálil z těžké pozice z velkého úhlu a nakonec minul bránu Ngueyna.
    45. Tetour přiťukl Almásimu patičkou, ten ohrozil Nguyena

45+1
    Hlavní rozhodčí nastavuje 1 minutu.

45+1
    Po vzájemné strkanici dostávají žlutou kartu Libor Kozák a Filip Kaloč.

45+2

Je za námi úvodní poločas duelu. Baník do něj vstoupil skvěle a v 6. minutě se ujal vedení. Po pasu Kuzmanoviće skóroval Ladislav Almási. Ostravané následně ve 26. minutě přidali druhou branku. Přihrával znovu Kuzmanović a na malém čtverci uklidil míč do brány Srdjan Plavšić. V rozmezí 36. a 38. minuty dostal dvě žluté karty hostující Jan Kalabiška a hosté tak dohrávají v početní nevýhodě. Další gól jsme již v prvním poločase neviděli, a tak si Baník odnáší do kabin dvoubrankový náskok.

Druhý poločas začne přibližně v 16:03.

46

47
    Tetour dlouho otálel s přihrávkou Almásimu do úniku a nakonec vyprodukoval příliš prudký pas, na který domácí forvard nedosáhl.

49
    Kuzmanovićovi se míč na hranici vápna zapletl mezi nohama, což jej paradoxně dostalo do výhody. Zbavil se tak dvou soupeřů, ale následná rána byla sražená na roh.

50
    Baník po rohu mohl udeřit potřetí. Do přizvednutého míče se opřel Tetour, jehož střelo-přihrávku zakončoval z hranice penaltového puntíku Almási těsně vedle.
    50. Almásiho od třetího gólu domácích dělily centimetry

52
    Po standardní situaci hostů propadl míč do vápna, kde došlo k několika soubojům a nakonec sudí Berka píská k nelibosti hostů útočný faul Slovácka.

54
    Po menším závaru ve středu pole pálil z pětadvaceti metrů Kaloč, nicméně jeho přízemní pokus si Nguyen pohlídal.

55
    Po Petrželově centru se k hlavičce protlačil Libor Kozák, avšak jeho pokus nebyl z kategorie přesných a míč končí nad bránou Ostravy.

56
    Slovácko se následně dostalo do slibné možnosti. Od lajny vyplaval ke střele z hranice vápna Petržela, jenže jeho prudkou ránu dokázal Laštůvka vyrazit.

57
    Teď už z toho byla gólovka! Po centru zleva se ocitli na malém vápně Reinberk s Kozákem. První z nich připravil tutovku pro druhého jmenovaného, avšak do rány z velké blízkosti skvěle padl Frydrych, který zastavil téměř jistý gól.

58
    Slovácko právě vstřelilo branku! Hosté nyní trestají trochu liknavý přístup domácích a dostávají se do kontaktu. Rohový kop Petržely na přední tyči lízl STANISLAV HOFMANN, jehož hlavička zaskočila Laštůvku a balon zapadl do brány.
    58. Stanislav HOFMANN - 2:1

60
    Další centr domácích šel po souboji ve vápně do zámezí zřejmě od Almásiho a následovat bude odkop v podání Nguyena.

61
    Cadu trestuhodně ztratil míč ve středu pole a Slovácko podniklo rychlý brejk. Po centru zleva se málem dostal do zakončení Kozák, ale nakonec je pískán útočný faul Kohúta, jenž za zákrok na Fleišmana viděl žlutou kartu.

63
    Sudí Berka nyní píská ve prospěch hostů, kteří z levé strany rozehrají standardní situaci.

64
    Pro centr si ale došel Laštůvka, který míč vyboxoval do bezpečí.

65
    Nechybělo mnoho a bylo to 3:1! Na centr zleva si na malém vápně naskočil Almási, ale jeho prudkou hlavičku Nguyen parádně vyrazil.
    65. Nguyen famózně zneškodnil Almášiho hlavičku

65
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava:
    ze hřiště odchází Ladislav Almási, přichází Muhamed Tijani,
    ze hřiště odchází Cadu, přichází Petr Jaroň,
    ze hřiště odchází Daniel Tetour, přichází David Buchta.

67
    Fleišman již neudržel míč na hrací ploše a vhazování si tak na vlastní polovině vyzkouší hosté.

67
    Střídání v týmu 1.FC Slovácko:
    ze hřiště odchází Libor Kozák, přichází Ondřej Mihálik,
    ze hřiště odchází Michal Kohút, přichází Vasilij Siňavskij.

68
    Další nepřesnost se vkradla do kombinace Ostravy a po nepřesném pasu Fleišman bude hrát hosté.

69
    Tijani s Kuzmanovićem si nyní po dobrém presinku dávali přednost a místo brejku domácích je tady akce Slovácka.

70
    Ndefemu se nepovedl centr z pravé strany, ale Baník i nadále zůstává u míče na polovině soupeře.

71
    Dnešní utkání sleduje 6 860 diváků.

72
    Jaroň v souboji předčil Holzera, ale po jeho centru je nakonec pískán útočný faul domácích.

73
    Petržela dostal znovu moře prostoru ve středu pole, a proto mohl roztáhnout hru doprava. Odtud přiletěl do vápna pěkný centr, na který se už už šplhal jeden z hostů, ale nakonec nedoskočil a Ndefe posléze uklízel balon pryč.

74
    Nguyen si mistrně poradil s vysokou malou domů. Zpracoval si míč na stehno a poté odkopem uklidil balon pryč.

74
    Jaroň sklidil vlnu nevole poté, co měl dostatek prostoru i času na přihrávku z pravé strany, ale místo toho trefil jen kopačky soupeřů.

75
    Frydrych teď trochu nepochopitelně odstoupil ze souboje s Mihálikem a dovolil hostujícímu hráči odcentrovat. Nakonec z toho ale pro Baník žádné nebezpečí nevzniklo.

76
    Slovácko navzdory početní nevýhodě úspěšně kombinuje na polovině Baníku, ale nyní byla jeho přihrávka příliš prudká.

77
    ze hřiště odchází Nemanja Kuzmanović, přichází Jiří Boula.

ze hřiště odchází Milan Petržela, přichází Merchas Doski.

78
    Hra je přerušena kvůli pyrotechnice domácích fanoušků. Dým sice není nikterak hustý, ale sudí Berka raději hru přerušil.

79
    Holzer vyslal nádherný centr do kapsy a našel přesně hlavu Mihálika. Ten ale v solidní šanci hlavičku pokazil a Laštůvka nakonec sebral míč do rukavic.

80
    Plavšić z velké blízky trefil míčem do obličeje Holzera a sudí raději ihned přerušuje hru.

81
    Plavšić velmi dobře ustrážil Holzera a nedovolil tak hostům znovu odcentrovat do vápna.

82
    Pro další centr zprava si tentokrát vyběhl Jan Laštůvka, který poté uklidňuje své spoluhráče.

84
    Baník právě vstřelil branku! Tohle Ostrava potřebovala jako sůl a třetím gólem by se její hráči mohli uklidnit! FILIP KALOČ se náramně opřel do vysokého odraženého míče a svůj volej z pětadvaceti metrů zametl neomylně k pravé tyči.
    84. Filip KALOČ - 3:1

86
    ze hřiště odchází Marek Havlík, přichází Michal Trávník,
    ze hřiště odchází Daniel Holzer, přichází Michal Tomič.

87
    Doski byl nyní povalen ve středu hřiště a pro Slovácko je tady zajímavá možnost v podobě přímáku z pětadvaceti metrů.

88
    Tomič však poslal svůj pokus vysoko nad a Laštůvka si již chystá míč k odkopu.

89
    Trávník postupoval s míčem ve vápně, ale po skluzu Pojezného pokutový kop sudí Berka nenařídil.

89
    Žlutá karta pro tým 1.FC Slovácko (Michal Trávník).

90
    ze hřiště odchází Srdjan Plavšić, přichází Jiří Klíma.

90+1
    Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

90+3
    Tijani si dobře nabíhal na pas za obranu, ale přihrávka byla nakonec o něco prudší než by bylo bývalo zdrávo.

90+3
    Poté Baník podnikl ještě rychlý brejk, na jehož konci stál zakončující Kuzmanović. Jeho rána z hranice šestnáctky však letěla nad.

90+4
    Baník bude ještě v závěru po faulu na Jaroně zahrávat přímý kop z levé strany.

90+4

Je dobojováno a Ostrava pod novým koučem slaví zisk důležitých tří bodů. Hned v 6. minutě se prosadil Ladislav Almási a ve 26. minutě zvýšil náskok Baníku Srdjan Plavšić. V rozmezí 36. a 38. minuty byl po dvou žlutých kartách vyloučen Kalabiška a hosté tak dohrávali v početní nevýhodě.

Po pauze ale Slovácko zabralo a Baníku několik varování nestačilo. A tak v 58. minutě přišel trest. Po rohovém kopu Petržely se prosadil hlavou Stanislav Hofmann. Pojistku mohl Baník přidat v 65. minutě, ale Almásiho hlavičku skvěle vychytal Filip Nguyen. Ostravané se nakonec přeci jen dočkali třetího gólu. V 84. minutě se krásně opřel do voleje z pětadvaceti metrů Filip Kaloč, který tak pečetil výhru Ostravy v poměru 3:1.

Z mé strany je to vše. Přeji hezký zbytek dne a u dalších on-line přenosů na počtenou. (16:55:22)

Radomír Fukala

Branky: 6. Almási (Kuzmanović), 26. Plavšić (Kuzmanović), 84. Kaloč – 58. Hofmann (Petržela)

Karty:   45+1. Kaloč (OVA) – 36. Kalabiška (SLO), 38. Břečka (SLO), 45+1. L. Kozák (SLO), 61. Kohút (SLO), 89. Trávník (SLO)   38. Kalabiška (SLO)

Držení míče: 50 % : 50 %.
    Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 5:1. Rohy: 3:3. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 12:15.
    FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman – Kaloč, Tetour (65. Buchta) – Cadu (65. Jaroň), Kuzmanović (77. Boula), Plavšić (90. Ji. Klíma) – Almási (65. Mu. Tijani).
    Náhradníci: M. Hrubý – Sanneh, Smékal, Mišković, Měkota.

1.FC Slovácko: Nguyen – Reinberk, Hofmann, Břečka, Kalabiška – Daníček (C), Havlík (86. Trávník) – Petržela (77. Doski), Kohút (67. Siňavskij), Holzer (86. Tomič) – L. Kozák (67. Mihálik).
    Náhradníci: Fryšták – M. Kadlec, Šimko, Ljovin, Vecheta, Brandner.

Rozhodčí: Berka – Kříž, Slavíček, VAR: Petřík