Nizozemsko – USA 3:1 (kon.) | Argentina – Austrálie 2:1 (kon.)
Nizozemsko
3:1 (2:0)
USA
Sobota 03.12.2022, 16:00 • Khalifa International Stadium, Ar-Rayyan • Mistrovství světa • Osmifinále

To je ode mě pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a budu se těšit u dalších přenosů napočtenou! (18:14:03)

Držení míče: 42 % : 58 %.
    Střely na branku: 6:6. Střely mimo: 5:5. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 0:3. Fauly: 10:5.

Je za námi první osmifinále světového šampionátu v Kataru. Mezi elitní osmičku si zajistilo postup Nizozemsko, které udělalo klíčové kroky k výhře hned v prvním poločase, ve kterém se prosadili Memphis Depay a Daley Blind. Američané sice dokázal ve druhém poločase snížit zásluhou Hajiho Wrighta. Jednobrankový rozdíl ve skóre však vydržel pouhých pět minut, když defintivní pojistku na čtvrtfinálové místence zajistila pro Oranjes hvězda zápasu Denzel Dumfries, který ke dvěma asistencím přidal i branku.

Američané se na světovém šampionátu předvedli ve výborném světle, na více než osmifinále to však nestačilo a turnaj pro ně končí. Mladý tým trenéra Berhaltera však ukázal své možnosti pro příští světový šampionát, který bude USA spolupořádat. Naopak Nizozemci pokračují v turnaji i nadále. Svěřenci trenéra van Gaala bude jistě zajímat večerní klání mezi Argentinou a Austrálií, ze kterého vzejde jejich čtvrtfinálový soupeř.

90+7

90+6
    Koopmeiners při protiútoku nepřesně hledal Bergwijna, probíhá poslední minuta nastavení.

90+5
    Musahovu nabídku přečetl Dumfries, který odehrál balon za autovou čáru. Američané však sympaticky bojují do posledních vteřin.

90+4
    Po hlavičce Reyny pálil Musah. Proti americkému hráči vystoupil van Dijk, který jeho ránu zblokoval.

90+3
    Střídání v týmu Nizozemsko:
    ze hřiště odchází Nathan Aké, přichází Matthijs de Ligt,
    ze hřiště odchází Cody Gakpo, přichází Wout Weghorst.

90+3
    Musah zkoušel přízemní balon na velké vápno, kde však stál de Jong, který dnes výborně vyplňuje prostory a je vždy tam, kde má být.

90+2
    Musah poslal do vápna dobrý balon, Aké je však dnes ve vzuduchu neomylný, opět uspěl proti Wrightovi.

90+2
    Střídání v týmu USA:
    ze hřiště odchází Antonee Robinson, přichází Jordan Morris.

90
    Hlavní sudí dnešního utkání Sampaio nastavuje nad rámec základní hrací doby šest minut!

90
    Simons vybídl při protiútoku Bergwijna, který však při zakončení podklouzl, a tak nepřišlo větší ohrožení Turnera.

89
    Američané se snaží prodrat do šance, Nizozemci jsou však ve výborném bloku a zaplňují všechny prostory před svou brankou.

88
    De Jong dobře postaven získal balon na kopačky svého týmu, hru uklidňuje Simons. Nizozemci se drží daleko od své branky, což jim na konci základní hrací doby rozhodně vyhovuje.

87
    Žlutá karta pro tým Nizozemsko (Frenkie de Jong).

86
    Po rohu Pulisica se míč dostal na Zimmermana, který to zkusil nůžkami. Jeho akrobatický pokus však mířil vedle branky Nopperta.

85
    Aaronson nedokázal prostrčit balon na Reynu, Aké odkopává balon daleko od nizozemské branky.

83
    Robinson nedokázal zkrotit balon, míč mu utekl za autovou čáru.

Adam Černý

Branky: 10. Depay (Dumfries), 45+1. Blind (Dumfries), 81. Dumfries (Blind) – 76. H. Wright (Pulisic)

Karty:   60. Koopmeiners (NED), 87. F. de Jong (NED)

Nizozemsko: Noppert – Timber, van Dijk (C), Aké (90+3. de Ligt) – Dumfries, de Roon (46. Bergwijn), F. de Jong, Blind – Klaassen (46. Koopmeiners) – Gakpo (90+3. Weghorst), Depay (82. Simons).
    Náhradníci: Bijlow, Pasveer – de Vrij, Frimpong, Malacia, Taylor, Berghuis, L. de Jong, Janssen, Lang.

Trenér: Louis van Gaal

USA: Turner – Dest (76. Yedlin), Ream, Zimmerman, A. Robinson (90+2. Morris) – Adams (C) – McKennie (67. Aaronson), Musah – Weah (67. H. Wright), Ferreira (46. Reyna), Pulisic.
    Náhradníci: Horvath, S. Johnson – Carter-Vickers, Long, S. Moore, Scally, Acosta, de la Torre, Roldan.

Trenér: Gregg Berhalter

Rozhodčí: Sampaio – Boschilia, Pires (všichni Brazílie)