Buffalo – Detroit 6:3 (kon.) | Tampa – NY Rangers 2:1 (2:1 po s.n.) | Washington – Ottawa 3:4 (po pr.)
Florida – Montreal 7:2 (kon.) | NY Islanders – Columbus 2:1 (kon.) | St. Louis – Chicago 3:1 (kon.)
Minnesota – Dallas 1:4 (kon.) | Winnipeg – Vancouver 4:2 (kon.) | Colorado – Los Angeles 4:5 (0:2 po s.n.)
Arizona – Toronto 6:3 (kon.) | San Jose – Philadelphia 3:4 (po pr.) | Anaheim – Nashville 1:6 (kon.)
St. Louis Blues
3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Chicago Blackhawks
Pátek 30.12.2022, 02:00 • Enterprise Center, St. Louis • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

33 Z, 20 bodů, 8-21-4

Chicago má co napravovat, neboť v této sezóně se celku ze Západní konference vůbec nedaří. Krčí se na absolutním chvostu konference i divize. S pětasedmdesáti vstřelenými góly jsou Jestřábi vůbec nejhorším celkem celé NHL. V posledních deseti zápasech dokázali Blackhawks vyhrát jen jediný, a to proti Columbusu v domácím prostředí, kde Chicago nasázelo 50 gólů ze svých 75 vstřelených. Naopak venku z posledních deseti zápasů hráli čtyřikrát a dohromady v těchto zápasech vstřelili pouze jediný gól, v Minnesotě.

Česká stopa v utkání:
    Čeští diváci tohoto zápasu najdou v sestavě zkušeného gólmana Petra Mrázka, který v posledních pěti zápasech nastoupil od úvodní minuty hned třikrát. Ani v jednom z utkání, ale nedokázal svým barvám vychytat výhru. V průměru za ty tři odehraná klání měl úspěšnost zákroků 89,59 %.

35 Z, 35 bodů, 16-16-3

Po pěti venkovních zápasech rozjelo ve středu sérii tří domácích zápasů prohrou s Torontem. V dalším domácím zápase vyzve nejhorší celek letošního ročníku – Chicago Blackhawks. Bilance Blues z posledních deseti zápasu je takováto: 5-2-3. St. Loius teď potřebuje sbírat z každého zápasu nějaké body, protože poslední tři duely svěřenci trenéra Beruba prohráli. Kvůli tomu nůžky mezi poslední postupovou příčkou do letošního play off a první nepostupovou začínají rozevírat. St, Louis na čtvrtou příčku v Centrální divizi ztrácí již 5 bodů, a navíc má o 2 zápasy více než právě čtvrté Colorado. Kromě toho, se na celek Blues ze spodu tlačí Nashville i Arizona, která má sice ztrátu šesti bodů, ale 2 zápasy k dobru.

Chicago Blackhawks:
    Využití přesilovek: 21,1 % (18. místo v nhl)
    Ubráněná oslabení: 71,8 % (27. místo v nhl)
    Úspěšnost buly: 56,8 % (1. místo v nhl)
    VG/Z: 2,27 (32. místo v nhl)
    OG/Z: 3.73 (29. místo v nhl)

St. Louis Blues:
    Využití přesilovek: 23,5 % (12. místo v nhl)
    Ubráněná oslabení: 71,4 % (29. místo v nhl)
    Úspěšnost buly: 49,9 % (15. místo v nhl)
    VG/Z: 3,06 (21. místo v nhl)
    OG/Z: 3,66 (28. místo v nhl)

Bilance ve vzájemných zápasech:
    V letošní sezóně se hrálo pouze jedno vzájemné utkání, a to v polovině listopadu na ledě Jestřábů, kde prohráli poměrem 2:5. Ve většině statistik tohoto vzájemného utkání mělo navrch St. Louis, ale opět se ukázalo to, že v letošní sezóně Chicago vyniká opravdu v jedné disciplíně – buly.
    Velkou hrozbou pro hosty je, že posledních 5 vzájemných duelů vyhrálo vždy St. Louis. Jak to dopadne tentokrát?
    Zápas, ve kterém se postaví proti sobě nejhorší útok proti nejhorší obraně Centrální divize můžete sledovat v pátek 30.12. od 2:00.

St. Louis Blues: Binnington (Greiss) – Bortuzzo, Faulk, Leddy, Mikkola, Parayko, Rosén – B. Schenn (A), O'Reilly (C), Bučněvič – Tarasenko (A), Thomas, Kyrou – Acciari, Barbašev, Saad – Leivo, L. Brown, Toropčenko.
    Trenér: Craig Berube

Chicago Blackhawks: Stalock (Mrázek) – S. Jones, McCabe, Murphy (A), I. Phillips, J. Johnson, C. Jones – P. Kane (A), T. Johnson, Domi – Kurashev, J. Toews (C), Raddysh – Entwistle, Dickinson, Athanasiou – R. Johnson, Katchouk, Blackwell.
    Trenér: Luke Richardson

Rozhodčí: Rooney, Joannette – Smith, Kovachik.

00:01

00:37
    Hosté se usadili v útočném pásmu.

01:24
    Zajímavá přihrávka před branku domácích, kde o vzruch postarali hráči Chicaga, kteří ale pak puk netrefili.

01:52
    Zablokovaná rána Brandona Saada.

02:36
    Boris Katchouk se postaral o další pokus o střelu, tentokrát ale trefil pouze bránícího beka před sebou.

03:12
    St. Louis právě vstřelilo branku!
    Obrovská individuální chyba, když za brankou hráči Chicaga ztratili kotouč, následná přihrávka na JOSHE LEIVA znamenala domácí vedení. Asistence: Nathan Walker, Alexej Toropčenko.
    03:12 Joshua LEIVO - 1:0

06:25
    Obrovská škoda pro Chicago výměna kotoučů mezi forvardy byla nepřesná, a tak zabránila gólové radosti.

Chicago právě vstřelilo branku!
    Hosté využívají přesilovku! PATRICK KANE našel mezírku mezi těly a dokázal puk dostat až na zadní tyč domácí branky a srovnat skóre. Asistence: Seth Jones, Max Domi.
    09:13 Patrick KANE - 1:1

11:27
    Dobrý forčeking domácích jim zajistil útočné území.

12:35
    Domácí se drží v útočném pásmu.

12:38
    Niko Mikkola – 2 min., vysoká hůl.

13:47
    Seth Jones se objevil na levém kruhu, vypálil, ale domácí brankář měl situaci pod kontrolou.

14:18
    Domácí se osvobozují.

14:38

15:44
    Pěkná akce od pravého křídelníka Blues, který chytře vracel puk z rohu kluziště, ten se ale pak odrazil mimo nebezpečí pro Chicago.

17:57
    Jason Dickinson se málem prosadil v oslabení, jenže z čárek v tváři tvář gólmanovi domácích selhal.

18:53
    Rychlá kombinace, kterou zakončil Robert Thomas skončila pouze v náručí Alexe Stalocka.

19:22
    Chicago se na závěr oslabení ještě osvobozuje.

19:34

19:54
    Obří šance ještě v závěru úvodní třetiny, kdy Taylor Raddysh byl vyslán osamocen na domácího brankáře, ten ho však vychytal.

20:00

20 minut zápasu je minulostí, a nutno říci, že je k vidění velice vyrovnaný hokej, s trošku větší aktivitou od Jestřábů. Kteří dokázali využít přesilovou hru, měli pak ještě jednu, ze které nic zajímavého vytěžit nedokázali. Dokonce i v oslabení si vytvořili jednu šanci. A měli další gólové příležitosti, které nedokázali využít a to je stálo lepší výchozí pozici do druhé třetiny. Naopak domácí St. Louis se dostali do vedení díky individuální chybě, jinak kromě nějakých střel v přesilovce si toho moc nevytvořili. Blues zatím sráží jejich disciplína, což by je do nadcházejícího průběhu zápasu mohlo mrzet.

Střely: 9 – 11

20:01

20:36
    Justin Faulk vybojoval pro své barvy po střele z ostrého úhlu útočné území.

21:55
    Ofsajd hostů.

22:20
    Parádní bomba z levého kruhu, kterou musel vyrážet domácí brankář.

23:21
    Jonathan Toews – 2 min., hákování.

23:41
    Chicago se osvobozuje.

24:52
    Nečekaný odraz, který málem přeskočil hostujícího gólmana, který musel obětovat svou brankářskou hůl na úkor vyražení kotouče za branku.

25:21

26:18
    Dobrá rána z prostoru na čárkách, ale gólman hostí kryje.

27:13
    Justin Faulk se postaral již o několikátou střelu na čárkách v této třetině, ale opět skvělý Stalock.

28:25
    Domácí nahazují do útočného pásma.

28:40
    Tak to je neskutečné druhý gól v síti Chicaga a opět po chybě v rozehrávce, když jeden z beků naservíroval puk z rohu kluziště přímo CALLEMU ROSENOVI a ten zamířil už přesně.
    28:40 Calle ROSÉN - 2:1

30:40
    Vypadalo to na propadnutí obrany, když jeden z útočníků Jestřábů si krásně píchnul kotouč okolo domácího beka, ale včasný výjezd gólmana zabránil nebezpečné akci Chicaga.

31:40
    Pavel Bučněvič vybojoval střelou z ostrého úhlu útočné pásmo.

33:54
    Po plynulé pasáži plné nepřesností přijde buly v obranném pásmu domácích.

34:31
    Kapitán Ryan O'Reilly vyslal střelu, která o pár decimetrů minula pravou tyč hostující brány.

34:46
    Následovat bude vhazování před hostující brankou.

36:15
    Hosté drží útočné pásmo.

37:39
    Závar před domácí brankou, puk ale vyklouzal mimo brankoviště domácího strážce.

38:14
    Pořádně tvrdá rána teď prověřila gólmana Jetřábů, který jen díky obraně dokázal vyřešit tuto nebezpečnou situaci.

38:56
    Robert Thomas se dostával mezi dva beky, kteří mu cestu uzavřeli, on ztratil stabilitu a vychýlil branku z pozice.

39:57
    Chicago už se nestihlo dostat ke střele.

40:00

Nacházíme se v přestávce mezi 2. a 3. třetinou. Ve druhé třetině měli jednoznačně navrch domácí hokejisté, kteří na tom byli lépe bruslařsky a přehráli Chicago i herně. Tato převaha, ale vyústila v jediný gól, a to je to, co může Blues mrzet. Chicago upustilo ze hry z první třetiny a značně se to podepsalo na vytvoření šancí ke vstřelení gólu, kterých bylo absolutní minimum. A navíc gól, který Chicago inkasovalo bylo opět po individuální chybě beka, který nahrát přímo před branku soupeři, který měl již jednoduché zakončení. St. Louis do třetí třetiny musí zapracovat na proměňování šancí. Jestřábi z Chicaga se musí vyvarovat zkratům v obraně a navázat na výkon z první třetiny.

Střely: 15 – 5

40:01

40:26
    O první střelu třetiny se postaral Kyrou a vybojoval útočné pásmo.

41:46
    V těžké pozici a bekendem musel puk odklízet hostující gólman, na kterého tlačil útočník domácích.

42:30
    Závar před hostující brankou, Stalock si pojistil kotouč tak, že ho přilehl celým svým objemem těla.

43:08
    Střelu Maxe Domiho zablokovala hradba těl.

44:51
    Tyler Johnson se pokoušel ujet domácí obraně, vystřelil, jenže střela mu vůbec nesedla a z akce nakonec nic nebylo.

46:15
    zakázané uvolnění hostů.

47:16
    Váhavá rozehrávka domácích mohla být hned potrestána, když Max Domi vypíchl kotouč, jenže následná přihrávka byla zbrklá, tudíž Chicago opět nic nevytěžilo.

48:17
    Zajímavá průniková přihrávka na Patricka Kanea, kterou dokázal zastavit domácí bek a uklidnil situaci.

48:58
    Chicago se drží v útočné zóně.

49:46
    Pěkné vyhození bekendem domácího beka dostalo do šance centra, který ale ztroskotal v osobním souboji proti jednomu z obráncům Blackhawks.

50:36
    Dobré najetí od Schenna z levého kruhu před branku na teč, kterou ale Stalock lapil.

Těsný ofsajd Chicaga.

52:03
    Chicago hrozí v útočném pásmu.

52:26
    Další velký závar po střele kapitána Chicaga, střelu musel domácí brankář zachraňovat až tygřím skokem.

53:49
    Beci domácích uklidňují situaci, aby mohli spoluhráči vystřídat.

55:38
    Jason Dickinson – 2 min., podrážení.

56:00
    Ivan Barbašev se obtočil kolem beka a snažil se zavěsit do pravé šibenice Stalockovy klece, ale přestřelil.

57:06
    Zablokovaná rána vyhání St. Louis z útočného pásma.

57:38

58:13
    Chicago je nuceno vyhodit jen do útočného pásma, neboť levý křídelník neměl podporu.

58:52
    Hosté již odvolali gólmana.

59:12
    Nepřesná přihrávka vyhání Jestřábi až ke své brance.

59:50
    BRANDON SAAD přesně zamířil od červené čáry do odkryté klece a potvrdil vítězství svých barev.
    59:50 Brandon SAAD - 3:1

Je za námi zajímavé klání, které přineslo 4 branky. Domácí St. Louis můžou být spokojeni až s posledními čtyřiceti minutami hry, protože první dvacetiminutovka patřila Jestřábům ze Chicaga.

Ve třetí třetině si zodpovědně St. Louis bránilo svůj jednogólový náskok a hosty už k ničemu nepustilo. St. Louis si alespoň trochu pomohlo v tabulce, a teď musí doufat ve ztrátu Colorada v zápase proti LA Kings. Chicago budou mrzet nejvíce dva faktory, a to sice lacině inkasované obě branky a snížená aktivita ve druhé třtině oproti první dvacetiminutovce. Po výhře na domácím ledě proti Columbusu, odkud se mohli hráči Chicaga odrazit přichází druhá porážka v řadě a to se skóre 1:6.

Statistika
    Střely na bránu: 29 – 22 | Přesilová hra: 0/3 – 1/2 | Trestné minuty: 4 – 6

Alex Stalock (CHI) – 26 zákroků, 2 OG, úspěšnost 92,9 %, odchytal 58:41
    Jordan Binnington (STL) – 21 zákroků, 1 OG, úspěšnost 95,5 %, odchytal 60:00

Česká a slovenská stopa
    Do tohoto zápasu nezasáhl žádný český ani slovenský hráč.

1. Jordan Binnington (STL) 21 zákroků
    2. Brayden Schenn (STL) 0+0
    3. Calle Rosén (STL) 1+0
    St. Louis si na svém ledě připsalo povinnou výhru nad Chicagem a bere důležité dva body.

Děkuji vám za pozornost a přeji hezký předposlední den v roce 2022. (04:33:32)

Jakub Špaček

Branky a nahrávky: 4. Leivo (N. Walker, Toropčenko), 29. Rosén, 60. Saad – 10. P. Kane (S. Jones, Domi)

St. Louis Blues: Binnington (Greiss) – Bortuzzo, Faulk, Leddy, Mikkola, Parayko, Rosén – B. Schenn (A), O'Reilly (C), Bučněvič – Tarasenko (A), Thomas, Kyrou – Acciari, Barbašev, Saad – Leivo, L. Brown, Toropčenko – N. Walker.

Rozhodčí: Rooney, Joannette – Smith, Kovachik

Diváci: 18 096