Lotyšsko – Rakousko 5:2 (kon.) | Finsko – Švédsko 2:3 (kon.) | Česko – Švýcarsko cz 9:1 (kon.)
USA – Německo 11:1 (kon.)
Lotyšsko
5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Rakousko
Pondělí 02.01.2023, 15:30 • Scotiabank Centre (Halifax) • Mistrovství světa do 20 let • O udržení

Je za námi první utkání baráže letošního juniorského šampionátu, ve kterém si úvodní bod do série připisují Lotyši. Zápas se pro ně ale nevyvíjel vůbec dobře, protože po první třetině prohrávali 1:2. Od druhé třetiny na ledě bylo vidět absolutně jiné Lotyšsko, které si začalo vypracovávat velké množství šancí, které ve druhé třetině vedlo pouze k vyrovnání. V závěrečné dvacetiminutovce se hrálo jen na jednu branku, a to na tu lotyšskou. Ve 3. třetině přestříleli domácí hosty v poměru 22:1. Dostali příležitost pětiminutové přesilovky po faulu kolenem, ve které se prosadili a odskočili do dvougólového vedení. Pečeť na vítězství udělil Hodass střelou do prázdné rakouské klece.

Statistiky:
    Střely: 46 – 13
    Zákroky gólmanů: 11 – 41
    Trestné minuty: 6 – 31
    Úspěšnost brankářů (v %): 84,62 – 91,11 (18:20:01)

58:54 Bogdans HODASS - 5:2

58:54
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Je hotovo! Až ze svého pásma odkrytou klec trefil BOGDANS HODASS. Asistence: Niks Fenenko.

58:30
    Icing pro Lotyše, kteří zkoušeli trefit prázdnou branku přes celé kluziště.

57:15
    Oddechový čas pro tým Rakousko.

57:09
    Rakušané právě odvolali gólmana.

56:01
    Thomas Pfarrmaier si připsal jubilejní čtyřicátý zákrok.

54:39

54:14
    Před Fenenkem dokázal kotouč přikrýt Thomas Pfarrmaier.

53:46
    Z otočky se Lotyšovi nepovedlo zamířit již popáté do rakouské klece.

53:12
    Vyhození Rakouska končí v hledišti, ale odrazilo se od plexi.
    51:22 Sandis VILMANIS - 4:2

51:22
    Další věšák pod víko, tentokrát tvrdý projektil přišel od SANDISE VILMANISE, proti kterému neměl rakouský brankář nejmenší šanci. Asistence: Klavs Veinbergs, Bogdans Hodass.

50:52
    Ostrá střela Bogdanse Hodasse skončila v lapačce rakouského brankáře.

49:39
    Vyloučení v týmu Rakousko:
    Finn van Ee – OK, faul kolenem.
    48:50 Emils VECKAKTINŠ - 3:2

48:50
    Máme tu obrat a zaslouženou branku pro domácí, o kterou se postaral po střele z levého kruhu na vzdálenější tyč EMILS VECKAKTINS. Asistence: Rihards Simanovics.

48:19
    Hra na jednu branku pokračuje, již třiatřicátý zásah si zapsal rakouský gólman.

Jakub Špaček

Branky a nahrávky: 17. Ločmelis (Ozolinš, Lavinš), 38. Veckaktinš (Ravinskis, Hodass), 49. Veckaktinš (Simanovičs), 52. Vilmanis (Veinbergs, Hodass), 59. Hodass (Fenenko) – 6. Auer (Scherzer, Sablattnig), 18. Rohrer (Scherzer, Auer)

Lotyšsko: Berzinš (Lipskis) – Ozolinš (C), Hodass, Simanovičs, Fenenko, Mackevičs, Kazaks – Samitis, Dukurs (A), Ločmelis – Darzinš, Vilmanis, Lavinš (A) – Ravinskis, Veckaktinš, Veinbergs – Purmalis, Cjunskis, Rullers – Silkalns, Bukarts.
    Trenér: Artis Abols

Rakousko: Pfarrmaier (Oschgan) – Hörl (A), Summer, Lindner, Sablattnig, Tialler, Söllinger – Rohrer (C), Auer (A), Scherzer – Klassek, van Ee, Dobnig – Erne, Geifes, Tschurnig – Stiegler, Linton, Cernik – Engelhart.
    Trenér: Kirk Furey

Rozhodčí: Salonen (FIN), Schlittenhardt (USA) – Hautamaki (FIN), Oliver (KAN)