AC Milán – Sassuolo 2:5 (kon.) | Juventus – Monza 0:2 (kon.) | Lazio – Fiorentina 1:1 (kon.)
Neapol – AS Řím 2:1 (kon.)
SSC Neapol
2:1 (1:0)
AS Řím
Neděle 29.01.2023, 20:45 • Stadio Diego Armando Maradona, Neapol • Italská Serie A • 20. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Zdravím a vítám všechny příznivce italského fotbalu u sledování utkání 20. kola Serie A mezi týmy SSC Neapol a AS Řím. Zápas se odehraje na Stadio Diego Armando Maradona v Neapoli.

SSC Neapol

Neapol zažívá fantastickou sezónu, v podstatě nejlepší za dlouhé poslední roky. Neapol předvádí atraktivní útočný fotbal, za který je chválena napříč celou Evropou a je momentálně hlavním favoritem na ligový titul. Daří se jí také na evropské scéně, když vyhrála základní skupinu Ligy mistrů a nechala za sebou i Liverpool. V Serii A má Neapol na kontě už 50 bodů a na prvním místě tabulky má desetibodový náskok na druhý Inter, oproti kterému má navíc utkání k dobru. Po zimní přestávce Neapol odehrála čtyři ligová utkání, tři z nich vyhrála a jedno prohrála. Naposledy zvítězila 2:0 na hřišti Salernitany. Mimo to Neapol vypadla překvapivě už v osmifinále italského poháru s Cremonese. Doma zatím Neapol v této sezóně v lize odehrála devět utkání s bilancí osmi výher a jedné remízy. Naposledy doma porazila Juventus vysoko 5:1.

AS Řím

AS Řím měl před začátkem sezóny podobně smělé cíle, jako jeho dnešní soupeř Neapol, také chtěl zaútočit na mistrovský titul. Jenže v jeho případě zůstalo je u přání, momentálně má AS za hlavní cíl alespoň postup do Ligy mistrů, tedy umístění do čtvrtého místa. Momentálně je AS páté, ale jen o skóre za svým městským rivalem Laziem. AS se po zimní přestávce daří, ze čtyř ligových kol má remízu a tři vítězství, přičemž to poslední zaznamenalo na hřišti Spezii, kde vyhrálo 2:0. K tomu si Římané připsali postup do čtvrtfinále italského poháru po výhře 1:0 nad druholigovým FC Janov. Venku zatím AS v této sezóně v lize odehrálo deset utkání s bilancí šesti výher, tří remíz a jedné porážky.

Vzájemné zápasy

V prvním vzájemném utkání těchto dvou týmů v této sezóně dokázala Neapol vyhrát na hřišti AS Řím 1:0 gólem Victora Osimhena z 80. minuty. Jinak platí, že Neapol s AS Řím neprohrála již šestkrát v řadě, doma pak čtyřikrát v řadě.

SSC Neapol: Meret – Di Lorenzo (C), Rrahmani, Kim Min-čä, Rui – Anguissa, Lobotka, Zieliński – Lozano, Osimhen, Kvaracchelija.
    Náhradníci: Gollini, Marfella – Bereszyński, Demme, Elmas, Gaetano, Jesus, Ndombèlé, Oliveira, Østigård, Politano, Raspadori, Simeone, Zedadka, Zerbin.
    Trenér: Spalletti

AS Řím: Patrício – Mancini, Smalling, Ibañez – Spinazzola, Cristante, Matić, Zalewski – Lo. Pellegrini (C), Dybala – Abraham.
    Náhradníci: Boer, Svilar – Belotti, Bove, Camara, El Shaarawy, Kumbulla, Solbakken, Tahirović, Viña, Volpato.
    Trenér: Mourinho

Rozhodčí: Orsato – Tegoni, Baccini.

Hráči obou mužstev už nastupují na trávník Stadio Diega Armanda Maradony. Utkání už za malou chvíli začne.

Domácí Neapol se představí ve svých tradičních azurových dresech, hráči AS Řím dnes budou hrát v bílo-rudé venkovní variantě dresů.

1

Rui Patrício se hned ocitl v rozehrávce pod tlakem Osimhena, tak raději míč nakopl na útočnou polovinu hřiště.

2
    Ani další založení akce AS Řím moc nevyšlo, hosté ztratili míč už na polovině hřiště.

3
    Neapol se nastěhovala na útočné polovině hřiště, zatím ale kombinuje daleko od pokutového území AS Řím.

4
    Římanům se povedlo přerušit akci soupeře a dokonce bude mít k dispozici autové vhazování.

5
    Máme tu první střelu na branku! Chviča Kvaracchelija si pěkně navedl míč na osu hřiště a zpoza vápna pak vystřelil pravačkou. Rui Patrício předvedl výborný zákrok, míč vyrazil na rohový kop.
    5. Kvaracchelija nebezpečně střílel.

6
    Po následném rohovém kopu už se domácí do zakončení nedostali, pískal se útočný faul.

8
    Poprvé se něco dělo také před brankou Neapoli. Po centru Zalewskiho z pravé strany ale nakonec k zakončení nedošlo.

10
    Nemanja Matić se dopustil na útočné polovině hřiště faulu, takže hrát bude moci domácí Neapol.

12
    Došlo k obrovskému nedorozumění ve vápně Neapoli a málem z toho byl vlastní gól. Brankář Meret vybíhal, ale na míč nedosáhl a málem si ho do vlastní branky hlavou poslal Kim Min-čä. Nakonec to bylo těsně vedle.
    12. Kim si málem vstřelil vlastní gól.

13
    Z následného rohového kopu se hosté neprosadili, rozhodčí Orsato odpískal faul na Stanislava Lobotku.

14
    Spinazzolovi se vůbec nepovedlo přenesení hry na levé křídlo. Míč skončil v zámezí.

15
    Do vápna AS Řím zamířila z levé strany zajímavá přihrávka po zemi, nenašel se ale nikdo, kdo by ji využil k zakončení.

17
    Neapol právě vstřelila branku!
    Neapol otevírá skóre zápasu! A byla to vskutku nádherná branka. Rui dobře uvolnil na levém křídle Kvaraccheliju, ten našel centrem na zadní tyči VICTORA OSIMHENA, a ten míč po skvělém zpracování hrudí nechytatelně napálil pod břevno. Asistence: Chviča Kvaracchelija.
    17. Victor OSIMHEN - 1:0

19
    Uvidíme, co relativně rychlá branka Neapoli s tímto utkáním udělá, AS Řím každopádně bude muset začít dříve či později útočit.

20
    Ruiova přihrávka na Kvaraccheliju tentokrát neprošla, včasným skluzem totiž zasáhl Zalewski.

22
    Osimhen byl faulovaný, ale Neapol dostala výhodu, takže hrát mohl Piotr Zieliński. Ten se však rozhodl z dálky vypálit a branku netrefil.

23
    Neapol započíná další svou akci, a to konkrétně kombinací mezi obránci.

24
    André Anguissa se chtěl individuálně uvolnit, to mu ale nevyšlo, takže Neapol ve středu pole přichází o míč.

25
    Neapol už byla zase u balónu a faulovaný byl Piotr Zieliński. Domácí tak budou zahrávat standardní situaci.

26
    Neapol se celkem bez problému standardní situaci ubránil, ale bude se muset bránit znovu, protože tentokrát pro změnu fauloval Cristante.

28
    Ani tentokrát Neapol ze standardní situace branku AS Řím neohrozila, raději rozehrála na krátko.

29
    Teď se bude muset Neapol pro změnu bránit, Římané budou totiž zahrávat rohový kop.

30
    Ani tato standardní situace římského celku nevnesla příliš vzruchu do pokutového území Neapoli.

32
    Chviča Kvaracchelija na chvíli ztratil na vlastní polovině míč a vypadalo to, že z toho bude pro Neapol problém, domácí ale zabojovali a Římané budou pouze vhazovat.

33
    Dybala dostává první žlutou kartu dnešního utkání za to, jak fauloval Stanislava Lobotku.

36
    Victor Osimhen se sice k míči neprobil a souboj prohrál, ale hosté pak jen odkopli míč do zámezí, takže pokračovat budou opět domácí.

37
    Pellegriniho střela z hranice šestnáckty byla zablokovaná. Pak se ještě ke střele dostal Paulo Dybala, ale z dálky vysoko přestřelil branku.

38
    Domácí odpověděli svou vlastní zajímavou akcí. Chviča Kvaracchelija ještě stihl zleva odcentrovat, Osimhena ale tentokrát nenašel. Nakonec z dálky vypálil Piotr Zieliński, ale nepálil přesně.

41
    Na zemi zůstává ležet útočník Neapole Victor Osimhen, ale rozhodčí Orsato hru nepřerušuje, takže hosté pokračují. To se samozřejmě nelíbí fanouškům.

42
    Hra je konečně přerušena a Victor Osimhen může být ošetřen. Problém má s rukou, na kterou mu Smalling šlápl.

43
    Vypadá to, že hvězdný útočník domácích je opravdu ve velkých bolestech, takže uvidíme, jestli bude moci pokračovat ve hře.

44
    Už se zase hraje a Victor Osimhen to ještě zkusí a s obvázanou rukou se zapojí opět do zápsau.

45
    Victor Osimhen je už zjevně v pořádku, protože nebezpečně hlavičkoval po centru Lozana. Branku AS Řím ale Nigerijec netrefil.

45+1
    Nastavují se tři minuty.

45+3
    V nastaveném čase první půle mohlo být vyrovnáno! Leonardo Spinazzola dostal ideální přihrávku proti noze a tvrdě vypálil, skvělý zákrok ale předvedl Alex Meret.
    45+3. Spinazzolova tvrdá rána.

45+4
    I následný rohový kop Říma byl nebezpečný, do zakončení se dvakrát málem dostal stoper Smalling. Nakonec se ale domácí ubránili.

45+4

První poločas je za námi, favorizovaná Neapol vede na domácím hřišti nad AS Řím 1:0. Vedoucí tým Serie A Neapol vstoupila do utkání velmi aktivně. Už v páté minutě vystřelil nebezpečně Kvaracchelija. Ten samý hráč se pak v 17. minutě podílel na zatím jediné brance utkání, když z levé strany našel přesným centrem Victora Osimhena, který s míč skvěle zpracoval a pak napálil pod břevno. Největší šance Římanů přišla až v nastaveném čase první půle, to když z dálky pálil Spinazzola, Mereta ale nepřekonal.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:52.

46

46
    Střídání v týmu AS Řím:
    ze hřiště odchází Leonardo Spinazzola, přichází Stephan El Shaarawy.

48
    AS Řím začíná druhou půli aktivně a nyní zatlačil Neapol až před její pokutové území.

49
    Přihrávku do vápna dostal anglický útočník AS Řím Tammy Abraham, ale k centru ani ke střele se nedostal, skvělým skluzem zasáhl Kim Min-čä.

50
    Následný rohový kop AS Řím domácí branku neohrozil, vše skončilo dalekonosnou střelou vysoko nad branku, kterou stráží Alex Meret.

51
    Nově příchozí hráč AS Řím Stephan El Shaarawy hlavičkoval na zadní tyči, ale místo toho, aby střílel, ještě hledal Abrahama. Jenomže ten už se k míči nedostal.

53
    Na chvíli se nehrálo kvůli dalším zdravotním problémům Osimhena. Nigerijec bude v pořádku, ale nejprve musí opustit hrací plochu.

54
    Hosté jsou zatím ve druhé půli aktivnějším týmem a už zase si předávají míč na útočné polovině hřiště.

55
    Přišel ale rychlý protiútok Neapole, který málem skončil gólem na 2:0. Na konci celé akce byl Chviča Kvaracchelija, ale zradilo jej zpracování a míč mu stihl na poslední chvíli ukopnout Chris Smalling.

57
    Římané předvedli další zajímavou akci, kterou zakončoval Nicola Zalewski. Jeho rána však nebyla vůbec přesná.

59
    Neapol se rozhodně až do konce zápasu nehodlá jen bránit a spoléhat na své těsné vedení, takže se nyní usadila na útočné polovině.

60
    Jedna akce nyní střídá druhou a tahle pasáž zápasu je opravdu atraktivní.

61
    Hosté zahrávali standardní situaci. Na centr si naskakovali Smalling a Ibanez, ale ani jeden se k míči nedostal, protože výborně hlavičkoval Kim Min-čä.

62
    I další rohový kop Říma byl ale velmi nebezpečný. Abraham sklepl míč pod sebe na Dybalu a jeho střela byla zablokovaná.

63
    Další rohový kop ubránila Neapol už jistěji a pak sama vyrazila do rychlého brejku, který končí pro změnu jejím rohovým kopem, poté co Lozanovu střelu skvěle vytáhl nad břevno Patricio.

64
    Také Římané zvládli rohový kop odvrátit a nyní se nehraje, protože nějaké zranění utrpěl stoper Neapoli Kim Min-čä.

66
    Kim Min-čä už je v pořádku, takže hra může pokračovat. Doufejme, že i na dále bude mít takový spád, jako zatím celý druhý poločas.

67
    Nemanja Matič posílal míč do pokutového území, ale žádného ze svých spoluhráčů nenašel.

68
    Druhým napomínaným mužem utkání se stává útočník Neapole Victor Osimhen za faul skluzem bez snahy hráč míč.

69
    Střídání v týmu SSC Neapol:
    ze hřiště odchází Mário Rui, přichází Mathías Oliveira,
    ze hřiště odchází Chviča Kvaracchelija, přichází Eljif Elmas.

70
    Stephan El Shaarawy fauloval zezadu Osimhena a nezbývá mu než přijmout žluté napomenutí.

71
    Neapol nerozehrála standardní situaci moc dobře, AS Řím může rozehrávat od svých obránců.

72
    Tammy Abraham dostával míč do běhu, ale ta přihrávka byla o něco delší, než by bývalý hráč Chelsea potřeboval. U míče byl dřív brankář Meret.

73
    ze hřiště odchází Tammy Abraham, přichází Andrea Belotti.

74
    Římané se opět usadili před vápnem Neapole a už hledají cestu k finální přihrávce.

75
    AS Řím právě vstřelil branku!
    Tak nakonec je přeci jen vyrovnáno, AS Řím si srovnávací branku na 1:1 za svou aktivitu ve druhém poločase zasloužil. Prosazuje se střídající útočník STEPHAN EL SHAARAWY, ke kterému propadl centr na zadní tyč. Na jeho zakončení z první už Meret nedosáhl a skončil v síti společně s míčem. Asistence: Nicola Zalewski.
    75. Stephan El Shaarawy - 1:1

76
    ze hřiště odchází Hirving Lozano, přichází Giovanni Simeone,
    ze hřiště odchází Victor Osimhen, přichází Giacomo Raspadori.

78
    Neapol se pokusila o rychlou odpověď na vyrovnávací branku AS Řím, ale její akce nakonec zakončena nebyla, hosté budou rozehrávat od branky.

80
    Elmas tak dlouho kličkoval, až ho fauloval Matič. Neapol teď bude mít šanci ohrozit branku soupeře ze standardní situace.

82
    Exekuci přímého kopu na sebe vzal Giacomo Raspadori, ale trefil jen zeď postavenou z hráčů AS Řím.

83
    ze hřiště odchází Lorenzo Pellegrini, přichází Edoardo Bove,
    ze hřiště odchází Nemanja Matić, přichází Benjamin Tahirović.

85
    Máme před sebou závěrečné minuty utkání. Uvidíme, které mužstvo bude mít v závěru více snahu překlonit misky vah na svou stranu.

86
    Vyrovnáno bylo jen 11 minut a Neapol už zase vede! Také na straně domácích se prosazuje střídající hráč. Zielinski našel ve vápně GIOVANNIHO SIMEONEHO, ten se krásně otočil s míčem do volného prostoru a pak se trefil krásně a nechytatelně do horní části branky AS Řím. Asistence: Piotr Zieliński.
    86. Giovanni SIMEONE - 2:1

88
    AS Řím určitě svou snahu dotáhnout zápase alespoň za remízou nevzdá. Ke střele se nyní dostal mladíček Edoardo Bove, branku Neapole ale z voleje netrefil.

89
    ze hřiště odchází Bryan Cristante, přichází Cristian Volpato.

90
    Emoce samozřejmě v těchto vypjatých momentech na konci zápasu planou naplno. Faulovaný byl u laviček Giovanni Di Lorenzo a hned se kolem něj seběhl hlouček hráčů.

90+1
    Nastavuje se šest minut.

90+2
    ze hřiště odchází Piotr Zieliński, přichází Tanguy Ndombèlé.

90+3
    Neapol se snaží v nastaveném čase co nejvíc kouskovat hru a zatím se jí to daří.

90+4
    Římanům se stále nedaří vytvořit si nějaký pořádný tlak. Teď by to ale mohlo přijít, hosté budou vhazovat na útočné polovině aut.

90+5
    Neapol se ale zatím brání velice aktivně a neumožňuje hostům dostat míč ani do blízkosti její branky.

90+6
    Tak přeci jen je tu ještě poslední šance AS Řím na vyrovnání. Benjamin Tahirović vybojoval rohový kop a na ten přibíhá také brankář Patrício.

90+7
    Domácí se i v této těžké situaci ubránili a nyní už nastavený čas vypršel. Rozhodčí ale zatím nechává pokračovat ve hře.

90+7
    Simeone vyvezl míč do bezpečí, a to už by mělo pro Neapol stačit.

90+7

Zápas je u konce, Neapol v nejočekávanějším zápase 20. kola Serie A porazila AS Řím v dramatickém souboji 2:1 a upevnila si první místo v tabulce, na druhý Inter už má náskok 13 bodů. AS Řím se mírně propadá na šesté místo, na důležitou čtvrtou příčku ale ztrácí jen jeden bod.

Do druhé půle nastoupil aktivněji AS Řím, a ten byl nakonec odměněn vyrovnávací brankou, v 75. minutě se prosadil po centru Zalewského střídající Stephan El Shaarawy. Utkání ale nakonec rozhodl žolík v dresu Neapoli. Po deseti minutách na hřišti se uvolnil Giovanni Simeone a nechytatelnou střelou zajistil Neapoli v 86. minutě vítězným gólem další tři body.

Držení míče: 56 % : 44 %.
    Střely na branku: 6:3. Střely mimo: 4:4. Rohy: 3:8. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 8:14.

Ode mě je to už pro tento zápas všechno, přeji hezký zbytek nedělního večera. (22:50:04)

Petr Sumbal

Branky: 17. Osimhen (Kvaracchelija), 86. Simeone (Zieliński) – 75. El Shaarawy (Zalewski)

Karty:   68. Osimhen (NEA) – 33. Dybala (ASR), 70. El Shaarawy (ASR)

SSC Neapol: Meret – Di Lorenzo (C), Rrahmani, Kim Min-čä, Rui (69. Oliveira) – Anguissa, Lobotka, Zieliński (90+2. Ndombèlé) – Lozano (76. Simeone), Osimhen (76. Raspadori), Kvaracchelija (69. Elmas).
    Náhradníci: Gollini, Marfella – Bereszyński, Demme, Gaetano, Jesus, Østigård, Politano, Zedadka, Zerbin.

AS Řím: Patrício – Mancini, Smalling, Ibañez – Spinazzola (46. El Shaarawy), Cristante (89. Volpato), Matić (83. Tahirović), Zalewski – Lo. Pellegrini (C) (83. Bove), Dybala – Abraham (73. Belotti).
    Náhradníci: Boer, Svilar – Camara, Kumbulla, Solbakken, Viña.

Rozhodčí: Orsato – Tegoni, Baccini