Vítkovice – Sparta 3:4 (kon.) | K. Vary – Plzeň 3:1 (kon.) | Kometa Brno – Třinec 5:1 (kon.)
Kladno – Litvínov 5:2 (kon.) | Liberec – Mladá Boleslav 4:3 (po pr.) | Pardubice – Olomouc 4:1 (kon.)
HC Vítkovice Ridera
3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
HC Sparta Praha
Pátek 03.02.2023, 17:30 • Ostravar aréna • Tipsport extraliga • 44. kolo

Vítkovické oslavy jsou u konce. Bohužel pro domácí fandy nedošlo k oné pověstné třešničce na dortu, kterou by byla bývala výhra a tři body do tabulky. Sparta dnes začala lépe, otevřela skóre už v šesté minutě a do mnoha šancí svého soupeře nepustila. Vítkovice dokázaly srovnat ve druhé třetině gólem Muellera, v přesilovce se o pár minut později trefil Krieger, ale pražané nezaháleli a v oslabení srovnali Buchtelem. Svým prvním gólem ve vítkovickém dresu se ještě do druhé sirény prezentovala nová akvizice domácích Jarůšek. Ve třetí části využili hosté přesilovku patnáct vteřin před jejím vypršením Kempný a poté, co se nepotrestané fauly snažil vzít do svých rukou Lakatoš, který byl následně potrestán na pět minut plus do konce utkání, se v dlouhé přesilovce trefil Horák a strhl tak vedení znovu na stranu hostujícího týmu. Byť se vítkovičtí snažili sebevíc, další brankou už se jim nepodařilo překonat hostujícího Kováře, a to i přes odvolaného Stezku v samotném závěru. Tři body tak putují na konto Sparty, která se přiblížila druhému místu už na dva body.
    Pro dnešek je to z Ostravy ode mě vše, mějte příjemný zbytek večera a nadcházejícího víkendu a já se budu těšit po reprezentační přestávce znovu na počtenou. (20:49:21)

59:47
    Hra je přerušena, domácí se dostali do ofsajdu.

59:37
    Kempnému se teď nepodařilo vyhodit puk, vítkovičtí jsou stále v pásmu.

59:16
    Boj o puk po vhazování vyhrála Sparta, Kempný z rohu vyhazuje kotouč, ale posílá ho mimo led. Vhazuje se u Kováře.

59:06
    Oddechový čas pro Vítkovice, Stezka je na střídačce.

59:06
    Menší závar před Kovářem, ten si pohotově stáhl kotouč pod lapačku.

58:41
    Sparta odehrála puk do bezpečí, domácí musejí rozehrát od Stezky.

58:18
    Vítkovice se snaží udržet hru u hostující branky.

57:41
    Dnešní utkání sleduje 9 693 diváků.

57:17

57:15
    Jarůšek nahrál o zadní mantinel puk na Kotalu, ale vše končí zašlápnutým pukem v rohu u sparťanské branky.

56:51
    Domácí zpět v pásmu, ale ne na dlouho.

56:10
    Sparta posílá kotouč ke Stezkovi.

56:05
    Pěkná kombinace na ose Bukarts, Kalus a Mueller, ale poslední jmenovaný netrefil kotouč ideálně.

55:43
    Kotouč ve středním pásmu.

55:24
    Moravčík zlomil hůl, lehká střela Kriegra Kováře nepřekvapila.

55:17
    Sudí signalizuje vyloučení hostů, všiml si Buchteleho, který skočil po vhazování na záda Kriegrovi.

54:46
    Raskob chvilku po vhazování těsně přestřelil sparťanskou branku.

54:41
    Puk v lapačce hostujícího gólmana, následuje komerční přestávka.

54:18
    Domácí se s pukem přesunují ke Kovářovi.

53:51

53:45
    Od modré pálil Němeček, u branky číhal Buchtele, ale ani o chvíli později Sobotka nebyl úspěšný.

53:22
    Sparta zpět na svých pozicích před Stezkou.

52:58
    Mueller s Kovářem ujeli do pásma, domácí útočník byl tísněn a poslal puk nad branku.

52:34
    Vítkovice vyhazují a konečně mohou střídat.

52:11
    Hosté se drží v pásmu už dlouho, šance jim teď kazí drobné nepřesnosti.

50:39
    Pražané pokračují v přesilovce.
    50:39 Roman HORÁK - 3:4

50:39
    Sparta právě vstřelila branku!
    Hosté využívají přesilovku a strhávají vedení na svou stranu, Tomášek od tyče našel na opačné straně volného ROMANA HORÁKA, který z pozice klečícího střelce stačil prostřelit přesouvajícího se Stezku – 3:4. Asistence: David Tomášek.

50:23
    Další série sparťanských pokusů, domácí čtveřice bojuje jako o život.

49:46
    Vítkovice vyhazují puk ke Kovářovi.

49:40
    Od kruhu střílí Kempný, ale těsně vedle branky.

49:28
    Sparta roztáčí přesilovkový kolotoč.

48:51
    Lakatoš je po dlouhé poradě sudích odvelen do sprch, dostává trest na 5 minut + do konce utkání. Pětiminutový trest odpyká Prčík.

48:51
    Hra je přerušena pro úmyslný ofsajd Sparty, po odpískání se na ledě strhla mela, v jejímž centru byl domácí Lakatoš. Ten si je vědom svého počínání a bez řečí odjíždí sám na trestnou lavici. Kempný jede kolem a něco na něj pokřikuje – sudí se jej snaží vytěsnit od otevřené trestné lavice Vítkovic. Na kostce nad ledem jsou k vidění zpomalené záběry jasných faulů Sparty, které nebyly potrestány.

48:41
    Lakatoš s Dejem v pásmu, první u útočníků hledal před brankou kolegu, ale byl už příliš blízko.

48:02
    Domácí bojují v pásmu, Sparta je blokuje na hranici pravidel, ale sudí mlčí.

47:19
    Puk mimo hrací plochu, následuje komerční přestávka.
    47:14 Michal KEMPNÝ - 3:3

47:14
    Je vyrovnáno!!! Patnáct vteřin před vypršením přesilovky pražanů poslal Sobotka kotouč na MICHALA KEMPNÉHO, který se napřáhl a díky zdatně clonícímu spoluhráči prostřelil vše, co mu stálo v cestě, včetně Stezky – 3:3. Asistence: Vladimír Sobotka.

46:50
    Vítkovice vyhazují puk do bezpečí.

46:13
    Dobře to myslel Jandus zprava, před brankou chtěl dorážet další z hostujících hráčů, ale Stezka sebral puk lapačkou.

45:47
    Krátký přihrávkový kolotoč zakončil Kaše střelou do bránící hokejky.

45:30
    Za obrovské vlny nevole na trestnou lavici usedl domácí Lindberg, který se měl podle sudích dopustit podrážení.

45:06
    Dej u mantinelu zpacifikoval hostujícího Vitoucha, následně Kovář čelil tvrdé střele Kaluse.

44:35
    Zakázané uvolnění hráčů v retro dresech.

44:15
    Sparta se natlačila před domácí branku, Stezka je ve střehu.

44:00
    Vítkovice stále v pásmu, Jarůšek nastřelil Kovářův beton.

43:28
    Grman si z kruhu vyšlápl před branku, ale Kováře nepřekvapil.

43:16
    Zakázané uvolnění vyprodukovali hosté.

42:55
    Krenželok bojoval u hostující tyče, ale sparťané si vzali kotouč zpět pod kontrolu.

42:27
    Hraje se v rychlém sledu od branky k brance, oba gólmani jsou v pohotovosti.

41:15
    Domácí na skok v pásmu, ale hosté už rychle míří zpět ke Stezkovi.

41:00
    Sparta se držela v útočném pásmu docela dlouho, ale Stezka na všechny střely viděl dobře.

40:01

Vítkovičtí ve druhé třetině otočili výsledek, když se nejprve trefil Mueller a následně využil přesilovku Krieger. Hosté sice rychle srovnali ve svém vlastním oslabení, ale vítkovickým vrátil vedení svou první trefou Jarůšek. Bude to boj až do konce.

Střely na branku:
    1/3 – 6:10
    2/3 – 9:7

Další třetina začne přibližně v 19:44.

40:00

39:48
    Do útočného pásma vjel Mueller, najel si do kruhu a vypálil, Kovář kotouč kryje.

39:23
    Hraje se ve středním pásmu, domácí mají puk pod kontrolou.

38:50
    Hosté bojují v pásmu, puk mířil na domácí branku, podél brankoviště si najížděl Buchtele, ale Stezka si povyjel a rychle odpálil kotouč.

38:22
    Sparta rozehrála do pásma, ale přišla o kotouč.

37:57
    Domácí branka je mimo svou pozici, hra je přerušena a bude se vhazovat po levici Stezky.

37:38
    Rychlá akce vítkovických končí za hostující brankou.

37:19
    Kotala bojuje v rohu u domácí klece se Sobotkou o puk.

37:00
    Sparta se protáhla do pásma, od modré pálil Jandus do helmy Mikuše, hra je přerušena.

36:20
    Vítkovičtí vyjeli až k brance Sparty, ale Kovář byl ve střehu.

35:38
    Ofsajd odpískán hostujícímu týmu.
    35:23 Richard JARŮŠEK - 3:2

35:23
    Vítkovice právě vstřelily branku!
    Domácí strhávají vedení na svou stranu, Grman nahrál na RICHARDA JARŮŠKA, který poslal puk po ledě mezi Kovářovy betony – 3:2. Asistence: Mario Grman, Tobias Lindberg.

34:28
    Pražané posílají kotouč až za domácí branku, první u něho budou ale hosté.

34:10

34:01
    Několik slušných střel z hokejek domácích, Bukarts, Mueller, Raskob ale i Kalus, ale Kovář drží remízový stav.

33:21
    Vítkovice usazeny v pásmu, ale hosté hrají u své klece pozorně.

32:50
    Domácí mohou pokračovat v přesilovce.
    32:24 Jan BUCHTELE - 2:2

32:24
    Hosté skórují v oslabení!! Vítkovičtí si nepohlídali kotouč, hosté se dostali do přečíslení dva na jednoho a střela JANA BUCHTELEHO zamířila do odkryté části vítkovické klece – 2:2. Asistence: Roman Horák, Ondřej Mikliš.

32:14
    Kovářova lapačka zapracovala bleskově, Krieger se další branky nedočkal.

32:10
    Během komerční přestávky usedne na trestnou lavici hostující Polášek.

32:01
    Hra je přerušena pro vysokou hůl.

31:38
    Vítkovičtí dostávají puk do středního pásma.

31:16
    Sparťané okupují své útočné pásmo, Stezka se má co otáčet.
    30:31 Peter KRIEGER - 2:1

30:31
    Domácí trestají faul Vitoucha, Mueller jen přiťukl z kruhu puk na PETERA KRIEGERA v mezikruží a vítkovický útoční nekompromisně umístil puk do horní části branky – 2:1. Asistence: Peter Mueller, James Raskob.

30:05
    Vítkovice pokračují v přesilovkovém kolotoči.

29:47
    Z kruhu pálil Mueller, Kalus se zrovna projížděl sparťanskému gólmanovi podél brankoviště, ale Kovář instinktivně otevřel svou náruč včas.

29:27
    Domácí zpět v pásmu, usazují se před Kovářem.

29:20
    Sparta posílá puk do středního pásma.

28:59
    Za podrážení bude potrestán Vitouch, domácí si zahrají přesilovku.
    28:18 Peter MUELLER - 1:1

28:18
    Je vyrovnáno!!! Vítkovice se dostaly do pásma, zleva nahrával pod bránící hokejkou Bukarts na zcela volného PETERA MUELLERA, Kovář se proti jeho rychlé střele nedokázal přesunout v opačné tyči včas – 1:1. Asistence: Roberts Bukarts, Peter Krieger.

27:44
    Hra je přerušena pro přihrávku rukou.

27:38
    Pražané se drží v pásmu, ale Stezka se více než pozorný.

26:42
    Vítkovice vystartovaly do pásma, puk jim ale ujel, Kovář rychle vyjel až mezi kruhy a podařilo se mu trefit kotouč a odehrát jej s pomocí mantinelu.

26:34
    Řepík clonil Stezkovi výhled, ale jeho spoluhráči zaútočili z opačné strany, a tak puk končí v náručí Stezky. Následuje komerční přestávka.

25:48
    Gewiese pálí od modré, před brankou bojuje Kotala, ale skóre se nemění.

25:22
    Spartě se nedaří rozehrát puk do útoku.

24:20
    Diváci za brankou Sparty už viděli gól, ale sudí po obrovské šanci Kriegera rozpažuje.

23:34

23:27
    Hra je přerušena pro přihrávku rukou. Bude se vhazovat před útočnou modrou Vítkovic.

22:51
    Nepřesností před Stezkou využívají domácí k odehrání puku.

22:32
    Tomáškova prudká střela se orazila od bránící hole do vzduchu.

22:06
    Dobrý obranný zákrok u tyče předvedl Kovář, následná prudká střela mířila z boku do Stezkovy náruče.

21:34
    Za podrážení bude pykat domácí Grman.

21:15
    Sparta se drží a své útočné polovině, ale Stezka je v pohotovosti.

20:01

Po prvních dvaceti minutách vedou hosté rozdílem jedné branky, když v šesté minutě otevřel skóre Kaše. Vítkovičtí se snažili vyzrát na Kováře v opačné kleci, zatím se jim to ale nepodařilo. Mají však ještě dostatek času, a tak nemusejí vítkovičtí fanoušci zoufat.

1/3 – 6:10

Další třetina začne přibližně v 18:46.

20:00

19:49

19:32
    Krenželok našel dobře najetého Kaluse, tomu ale kotouč trochu ujel, pražané se dokázali vrátit.

19:04
    Vítkovice vyhazují puk až za Kovářovu branku.

18:38
    Před domácí brankou to jiskří, sudí ale prozatím jen domlouvají.

18:31
    Domácí gólman má puk pod kontrolou, hra je přerušena.

18:22
    Pražané se usadili v útoku a při své početní výhodě zkoušejí Stezkovu pozornost.

18:04
    Chlán vystartoval do útoku, ale je odpískán ofsajd.

18:02

17:57
    Mikuš rozehrává s Grmanem od Stezkovy branky.

17:49
    Síly na ledě srovnává domácí Kotala, který je potrestán za hákování.

17:28
    Čtveřice pražských hráčů zdatně brání svou branku.

17:03
    Hosté znovu posílají hru do obranného pásma Vítkovic.

16:40
    Nepřesnosti u Kovářovy klece, vítkovičtí se ale nadále drží v útoku.

16:15
    Sparta rychle posílá puk až ke Stezkovi.

16:02
    Za hrubost je potrestán hostující Řepík.

15:39
    Prčík se protáhl podél mantinelu, ale byl zastaven.

15:23
    Hosté rozehrávají od své branky.

14:57
    Špatná rozehrávka domácího mužstva končí na zakázaném uvolnění.

14:40
    Vítkovičtí vletěli do pásma, Raskob si najel do volného prostoru kruhu, ale Kováře neprostřelil.

14:13
    Domácí v pásmu, puk se odrazil od zadního mantinelu k tyči, nikdo jej ale kolem branky nedokázal zamést.

13:32
    Až k vítkovické kleci se mrštně protáhl Vauhkonen, ale Stezka měl dobrá výhled.

13:10
    Příliš prudká rozehrávka končí na zakázaném uvolnění Sparty.

13:00
    Hraje se v rychlém sledu od branky k brance.

12:14
    Skákavý puk mířil k hostující kleci, dojížděl si Bukarts s Muellerem, ale Kovář ukryl kotouč v náručí. Následuje komerční přestávka.

12:01
    Vítkovické nahození Kovář zpracoval a rychle posílá puk do hry.

11:21
    Pražané se propracovali do pásma, pokus Mikliše končí ve Stezkově lapačce.

10:42
    Vítkovičtí musejí vycouvat z pásma, je signalizován ofsajd.

10:11
    Hostující Němeček poslal ve svém obranném pásmu k ledu Bukartse, následně se po něm povozil, aby ho nakonec přelezl. Hra ale pokračuje.

09:50
    Stezka si připisuje další dobrý zákrok, bude se vhazovat po jeho pravici.

09:11
    Vítkovice se díky Fridrichovi protáhli do pásma, nakonec se ale k blízkosti Kovářovy klece nedostaly.

08:35
    Domácím se nakonec podařilo dostat puk z pásma.

08:17
    Zbrklé přihrávky domácích končí na zakázaném uvolnění.

07:56
    Domácí pětici je odpískán ofsajd, přerušení je využito ke komerční přestávce.

07:36
    Vítkovičtí bojují o prostor ve svém útočném pásmu.

06:45
    Na opačné straně se do pásma protáhl podél mantinelu Krieger, ale jen protáhl Kováře v brance.

06:20
    Hosté se znovu lehce protáhli do pásma, zleva to zkusil Sobotka, ale neuspěl.
    05:23 David KAŠE - 0:1

05:23
    Hosté otevírají dnešní skóre, přesunuli se těsně před Stezku, DAVID KAŠE praštil do puku a ten přes klubko hráčů zaplul mezi Stezkovy betony – 0:1. Asistence: Jakub Konečný, Gustaf Thorell.

05:05
    Kotala s Dejem mířili do pásma, ale Sparta byla proti.

04:46
    Pražané mají puk pod kontrolou, čekají za svou klecí na dostřídání.

04:00
    Sparta se přesunula před Stezku, ale ten žádné drama nepřipouští.

03:21
    Domácí v pásmu, Bukarts s Muellerem bojovali o puk za hostující klecí.

03:11
    Bude se vhazovat před útočnou modrou Vítkovic.

02:28
    Sparťané se přesunují do pásma ke Stezkovi.

02:16
    Blízko brance byl Fridrich, ale byl přidržen a Kovář si dobře povyjel.

02:07
    Vítkovičtí se stále drží v útočném pásmu.

01:36
    Fridrich si po vhazování několika kroky dojel do lepší pozice, ale puk zastavuje Kovářův beton.

01:23
    Kalus poslal hned po vhazování u branky kotouč na Kováře, ten ale Kováře ve sparťanské brance nepřekvapil.

01:19
    Sudí přerušují hru, Kovář v brance Sparty má zjevné potíže.

01:11
    Kochova střela do nepřehledné situace před brankou končí v Kovářově lapačce, puk mu ale vypadl, nikdo z vítkovických ho však nedokázal dostat za brankovou čáru.

01:00
    Kotouč za domácí brankou, ale jako první u něj budou domácí.

00:32
    Vítkovičtí rozehráli do pásma, ale Sparta je pozorná.

00:15
    Kovář zpomaluje puk za svou brankou.

00:05
    Úvodní bully vyhrávají domácí a posílají kotouč do pásma,

00:01

Po sestřihu vítkovické cesty do finále nyní přikročíme k další velké slávě, dres Vladimíra Vůjtka staršího bude za potlesku vestoje slavnostně zavěšen pod střechu Ostravar arény!!

Majitel vítkovického klubu Aleš Pavlík předává upomínkové předměty pro hráče a funkcionáře, kteří byli před třiceti lety součástí týmu, který právě se Spartou bojoval ve finále federální ligy.

Samotné utkání dnes začne zhruba o 15 minut později, nejprve se v rámci ceremoniálu bude vzdávat hold vicemistrům z roku 1993, poté se ocenění dočká Vladimír Vůjtek starší, který v závěru celého dnešního ceremoniálu hodí čestné bully.

HC Vítkovice Ridera: Stezka (Klimeš) – Mikuš, Raskob, Koch, Grman, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller (A) – Jarůšek, Lindberg, Lakatoš (A) – Kotala, Dej, Kalus – L. Krenželok (C), Chlán, Fridrich.
    Trenér: Miloš Holaň

HC Sparta Praha: J. Kovář (Kořenář) – Němeček, Jandus, Kempný, Mikliš, Moravčík, Polášek (A) – Tomášek, Horák, P. Kousal – Buchtele, D. Vitouch, Vauhkonen – Řepík (C), Sobotka (A), M. Forman – Kaše, G. Thorell, Konečný.
    Trenér: Miloslav Hořava

Rozhodčí: Šindel, Cabák – Komárek, Svoboda.

Vzájemné zápasy během loňské sezóny byly vyrovnané, o bod více z nich ale přece jen vytěžila Sparta, která v jednom zápase prohrála až po samostatných nájezdech (3:1; 2:3; 4:1; 2:3 sn). V letošní sezóně se znovu daří o něco více Spartě, která ve třech zápasech získala pět bodů po výsledcích 5:3; 3:2 pp a 2:3. Uvidíme, zda se vítkovičtí v tomto slavnostním zápase chytí nebo jestli to budou hosté, kteří se výhrou zase o něco dotáhnout na tabulkovou pozici domácích.

Nejproduktivnějším hráčem Sparty je se třiceti kanadskými body útočník Roman Horák (11+19), nejlepším střelcem je ale s devatenácti přesnými zásahy útočník Michal Řepík (19+10). S devatenácti body je nelepším obráncem Michal Kempný (0+19). Nejvytíženějším hráčem je o několik vteřin obránce Jakub Krejčík s průměrným časem 20:41 strávených na ledě. Statistiku "+/-" bodů vede další obránce, David Němeček má sedmnáct kladných bodů a zároveň se mu daří se sedmadevadesáti body v bodování Radegast indexu. Devětatřicet trestných minut má na svém kontě obránce Martin Jandus. Celkem osmkrát byli zvoleni za Hráče utkání útočník Michal Řepík a gólman Jakub Kovář. Ten je z vyrovnané dvojice gólmanů tím vytíženějším, vychytal šest nul, připsal si jednu asistenci, průměr má 2,16 a úspěšnost 91,64 %.

Lídry kanadského bodování Vítkovic jsou s devětatřiceti body útočníci Roberts Bukarts (20+19) a Dominik Lakatoš (16+23). Bodování beků vede s třiadvaceti body Juraj Mikuš (3+20), který je i nejvytíženějším hráčem týmu s průměrným časem 23:23 minut strávených na ledě. Čtrnáct kladných bodů má ve statistice "+/-" útočník Dominik Lakatoš. Nejvíce trestných minut má na svém kontě obránce Patrik Koch – 61, ale se 124 body kraluje v bodování Radegast indexu. Celkem šestkrát byli vyhlášeni Hráčem zápasu útočníci Peter Mueller a Roberts Bukarts s gólmanem Alešem Stezkou. Domácí disponují velmi vyrovnanou brankářskou dvojicí, o něco lepší statistiky má ale Aleš Stezka, který v sezóně vychytal už pět čistých kont, připsal si dvě asistence a jeho průměr je 2,13 a úspěšnost 92,41 %.

Vítkovicím se v posledních zápasech příliš nedaří, v pěti zápasech vyhrály jen jednou, dvakrát pak vydolovaly bod za prohru po nájezdech. V úterním derby s Třincem prohrály těsně o gól, a to i přesto, že ve třetí třetině svého soupeře k ničemu nepustily. Gól za svá záda ale nepustil ani výborný Mazanec. Protože v předchozí části sezóny vítkovičtí bodovali jako na běžícím páse, stále se drží na 2. místě tabulky, s bilancí 22-4-9-8 a aktivním skóre 131:104 mají na svém kontě 83 bodů. O zápas méně má odehráno dnešní soupeř domácích, v souboji druhého se třetím bude mít psychicky navrch Sparta, které se naopak začalo dařit. Z pěti posledních zápasů vyhrála čtyři, v tom pátém získala bod. V úterý na svém ledě porazila Karlovy Vary 6:3 a dostala se tak na 3. příčku neúplné tabulky, za bilanci 22-5-2-13 a aktivní skóre 122:95 nasbírala 78 bodů a na vítkovické tak ztrácí jen pět bodů.

Vítkovické hokejisty čeká poslední, pátý zápas v řadě odehraný v jejich domovské aréně. Toto utkání bude mít slavnostní nádech, při kterém nejen že slavnostně vyvěsí pod strop Ostravar arény dres Vladimíra Vůjtka staršího, ale také si připomenou vícemistry ze sezóny 1992/1993. K tomu všemu nastoupí v retro dresech z této sezóny a o body budou bojovat s pražskou Spartou.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Monika Baloghová

Branky a nahrávky: 29. Mueller (Bukarts, Krieger), 31. Krieger (Mueller, Raskob), 36. Jarůšek (Grman, Lindberg) – 6. Kaše (Konečný, G. Thorell), 33. Buchtele (Horák, Mikliš), 48. Kempný (Sobotka), 51. Horák (Tomášek)

Rozhodčí: Šindel, Cabák – Komárek, Svoboda

Diváci: 9 693