Č. Budějovice – Liberec 0:2 (kon.) | Brno – Plzeň 1:3 (kon.) | Hr. Králové – Bohemians 1905 0:2 (kon.)
Sparta – Mladá Boleslav 4:1 (kon.)
SK Dynamo Č. Budějovice
0:2 (0:1)
FC Slovan Liberec
Neděle 05.02.2023, 15:00 • Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice • FORTUNA:LIGA • 18. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE – ÚVODNÍ PROHRA V LIZE, ÚSPĚCH V POHÁRU

Byly to pouhé tři kluby, které dopadly v podzimní části české nejvyšší soutěže hůře než Jihočeši. Na špatný průběh sezony reagovalo také vedení, když se na konci října rozloučilo s trenérem Weberem. Ten v klubu působil pouhých pět měsíců. Provizorně byl nahrazen asistenty Lerchem a Kladrubským, dokud nebyla nalezena finální náhrada. V listopadu se do trenérské role postavil někdejší liberecký kapitán Tomáš Zápotočný, který působil do té doby v Příbrami. Spolu s ním se o funkci dělí i jeho bývalý asistent Marek Nikl.

Jak již bylo řečeno, českobudějovickému celku se v lize doposud příliš nedařilo. V praxi to znamená bilanci 17 zápasů, z nichž vyhrál pět, třikrát remizoval a devět prohrál. Podtrženo sečteno, výsledek je 18 bodů. Tři jmenované kluby od konce mají bodů 11, 13 a 16. To však ani při nejmenším neznamená, že se ještě nemohou vyšplhat o dost výše. Na dohled kupředu se nachází hned několik klubů: Teplice (19 bodů), Brno a Ostrava (shodně 21 bodů), dnešní soupeř z Liberce (22 bodů) či Mladá Boleslav (23 bodů).

V rámci zimní přípravy pobývali Budějovičtí v tureckém Beleku. Zde se utkali se třemi týmy, přičemž zvítězili pouze jednou. Proti kosovské Prištině si připsali výhru 4:1, polskému Widzew Lodž naopak 0:4 podlehli a s maďarským Vasasem prohráli 2:3.

V prvním ostrém zápasu se Budějovice utkaly venku se Slováckem a do duelu nevstoupily vůbec špatně. V první půli byly naopak lepším celkem a byly velmi blízko vstřelení branky. Po změně stran se však domácí favorit probudil a v 70. minutě rozhodl o vítězství slovácký Holzer. Černobílí tak duel prohráli 0:1.

Tím ale jihočeské mužstvo nekončilo svůj program. Ve středu se totiž ještě utkalo doma s Hradcem Králové v rámci MOL Cupu. Již v 18. minutě se trefil budějovický Jakub Matoušek a ještě do poločasu na něj navázala nová nigerijská akvizice, Quiadri Adediran. Hradec se na odpor nezmohl, prohrál 0:2 a do čtvrtfinále tak míří České Budějovice, na které v něm čeká Zbrojovka Brno.

FC SLOVAN LIBEREC – REMÍZA NA ÚVOD JARNÍ ČÁSTI

Liberec zahájil svou jarní pouť domácím ligovým duelem proti Pardubicím. Ve 40. minutě si hned ve svém prvním startu připsal trefu Victor Olantuji, který je pod Ještědem na hostování z kyperské Larnaky. Pár minut po změně stran si však smolně srazil míč do vlastní brány Dominik Plechatý. Do konce utkání již další gól nepadl, oba celky tak získaly za remízu 1:1 bod.

Slovan Liberec se aktuálně nachází na deváté příčce, kde byl již před uplynulým kolem. Za 17 duelů nastřádal 21 bodů, a to za šest výher, tři remízy a sedm proher. Střed tabulky je i letos velmi vyrovnaný. Nejblíže Severočechům je Mladá Boleslav (23 bodů), poté Slovácko, Bohemians a Olomouc (shodně 25 bodů) a čtvrtý Hradec s 26 body.

S Českými Budějovicemi se liberečtí naposledy utkali v loňském srpnu, a to v rámci čtvrtého kola nejvyšší české soutěže. Liberec byl tehdy po většinu duelu lepším a aktivnějším celkem, přičemž první branku vstřelil ve 22. minutě Mick van Buren, který je už zpět ve Slavii. Soupeř se vzchopil a zabojoval až před samotným koncem utkání, nicméně mu to přineslo kýžený efekt. V 90. minutě srovnal po zaváhání Vliegena českobudějovický Havel. Utkání tedy skončilo nerozhodným výsledkem 1:1.

SK Dynamo Č. Budějovice: Janáček – Čolić, L. Havel, Králik (C), Skovajsa – J. Hora I, M. Čermák, Penner – Čmelík (46. Jak. Matoušek I), Potočný, Adediran.
    Náhradníci: Šípoš – Broukal, Čavoš, P. Hellebrand, Mršić, Sladký, Mic. Škoda, Zajíc.
    Trenér: Tomáš Zápotočný

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Gebre Selassie (C), Prebsl, Plechatý – Fukala, Červ, Valenta, Frýdek, Preisler – Višinský – Olatunji.
    Náhradníci: Pešl – Purzitidis, Varfolomejev, Doumbia, Mészáros, Rabušic, Rondić, M. Kozák, Ghali, Tupta.
    Trenér: Luboš Kozel

Rozhodčí: Starý – Kubr, Slavíček; VAR: Nehasil, AVAR: Berka.

Hráči již nastoupili na hrací plochu. Domácí v tradiční černobílé kombinaci. Hosté z Liberce v modrém.

První start v novém působišti si dnes připíše liberecký brankář Hugo Jan Bačkovský, který v bráně nahrazuje jedničku Oliviera Vliegena. Ten pyká za čtyři žluté karty.

1

1
    Domácí zahájili zápas úvodním výkopem.

2
    Liberec měl první velkou možnost hned ve druhé minutě! Denis Višinský přeloboval stopera Králika a Christian Frýdek se najednou objevil sám před Janáčkem. Hostujícímu záložníkovi se ale nepovedlo zakončení a brankář Budějovic si připsal první důležitý zákrok.

4
    Na druhé straně se hnal z pravé strany vstříc brankáři Adediran. Jeho přihrávka do vápna ale spoluhráče nenašla.

5
    Domácí kombinují s míčem na vlastní polovině.

6
    Jakub Hora fauloval unikajícího Višinského u postranní čáry.

7
    Kolmici na Adedirana zastavil liberecký Prebsl. Následně hru přerušil faul Potočného.

8
    Čmelík nedostal centr do vápna. Následuje rohový kop Jihočechů.

8
    Centr ale hlavou odvrací Olatunji.

10
    Liberecký útočník spadl v pokutovém území po souboji s Králikem. Sudí nechává ve hře pokračovat.

11
    Nigerijec zůstává ležet na zemi a jsou k němu přivoláni kluboví lékaři.

12
    Zpomalené záběry odhalily přišlápnutí hostujícího útočníka. Bylo ale nezaviněné, a tak video v tomto případě do situace nevstoupilo.

12
    Po krátkém ošetření může zápas pokračovat.

13
    Denis Višinský se elegantně uvolnil a pronikl do vápna domácích, kde narazil na Jakuba Horu.

13
    Na druhé straně se odhodlal ke střele z úhlu Nicolas Penner. Liberecký brankář neměl s jeho střelou potíže a míč chytil.

14
    Hra se rychle přesunula na druhou stranu, kde Olatunji vrátil míč do druhé vlny na Matěje Valentu. Ten se nerozpakoval a vyslal tvrdou ránu na brankáře domácích. Janáček balon vyboxoval.

15
    Benjamin Čolić skluzem dohrál právě Valentu a vidí první žluto kartu zápasu.

16
    Hlavičku Skovajsy skryl brankář Bačkovský ve svých rukavicích.

17
    České Budějovice nezahrozily ze standardní situace, kterou měly k dispozici po faulu Olatunjiho.

19
    Střílená přihrávka Valenty prolétla bez dotyku skrz velkým vápnem až do zámezí.

20
    Denis Višinský sice bojoval, ale domácí obrana ho k brankáři nepustila.

21
    Přenesení hry od Lukáše Červa spoluhráče Fukalu nenašlo.

22
    Roman Potočný napřáhl ke střele za vápnem. Tečovaný míč skončil v náručí hostujícího brankáře.

23
    Christian Frýdek se snažil dostat před Lukáše Havla, který jej v souboji přetlačil a liberecká akce tak končí.

24
    Balon se od domácích odrazil do zámezí. Bačkovský jej uvede zpět do hry výkopem.

25
    Míč putoval po ose Višinský – Frýdek – Fukala – Olatunji, až skončil u brankáře Janáčka, který se vrhl pod nohy nigerijského útočníka.

27
    Matěj Valenta vyslal do šance Victora Olatunjiho, který si zasekl balon a tvrdě vystřelil na zadní tyč. Martin Janáček dobrým zákrokem střelu vyrazil.

28
    Dlouhý aut do vápna Liberce hostující obrana s menšími problémy odvrátila.

30
    Jakub Hora postavil až hokejový strom do cesty Višinskému a je druhým hráčem Budějovic, který dostává žlutou kartu.

30
    Domácí se s tím dnes nemažou a hrají od začátku pěkně od podlahy, jak se tak říká. Takový styl hry nevoní právě hráčům jako jsou Višinský či Frýdek.

31
    Liberečtí prováhali zajímavou příležitost na rychlý protiútok.

32
    Quadri Adebayo Adediran se prodíral do šance. Přes Gebre Selassieho se ještě dostal, ale pak byl u míče dříve Filip Prebsl, kterého domácí útočník fauloval.

33
    Čmelíkův tečovaný centr končí u brankáře Bačkovského.

35
    Dynamo vybojovalo z útočné akce rohový kop.

36
    Centr na první tyč odvrátil Olartunji. Následný balon do vápna od hory hlavičkoval za sebe Prebsl a bude to další roh pro Budějovice.

37
    Také s dalším centrem od rohového praporku si hráči v modrém poradili.

37
    Nicolas Penner skluzem zezadu fauloval rozebíhajícího se Frýdka a může být rád, že vyvázl bez karetního trestu. Tohle byl jasný zákrok na žlutou kartu.

38
    O minutu později fauluje opět Nicolas Penner libereckého Frýdka. Tentokrát už žlutou kartu inkasuje.

39
    První rohový kop v utkání získává také Liberec.

40
    Janáček neudržel vysoký centr Frýdka a balon se odrazil ke Gebre Selassiemu. Liberecký kapitán nejprve trefil Havla a z dorážky mířil nad.

41
    Liberec právě vstřelil branku!
    Domácí nedokázali dostat míč od své brány. Ten vybojoval Victor Olatunji. Posunul jej doleva na Frýdka. Mladý záložník poslal přesnou přihrávku proti noze LUKÁŠI ČERVOVI a jeho umístěný pokus přesně k tyči skončil až v síti. 1:0 pro Liberec.
    41. Lukáš ČERV - 0:1

43
    Hugo Jan Bačkovský při svém výběhu zboural spoluhráče Plechatého s Gebre Selassiem a oba hráči zůstávají ležet na zemi.

44
    Naštěstí se nejedná o nic vážného a po chvíli se může pokračovat ve hře.

45
    Liberecký Olatunji neměl podporu od svých spoluhráčů a míč na útočné polovině ztratil.

45+1
    Nastavovat se bude hned sedm minut.

45+1
    V té první vyslal Adediran příliš dlouhou přihrávku na Potočného.

45+3
    Dynamo se hnalo do útoku, ale Čmelíkovu přihrávku na Potočného vystihl liberecký Plechatý.

45+4
    Čolićův centr centr do vápna dokázal z voleje odkopnout liberecký kapitán Gebre Selassie.

45+5
    Marcel Čermák našel nízkým centrem Romana Potočného na přední tyči. Střela z jeho kopačky letěla vysoko nad.

45+6
    Liberečtí se stáhli a Budějovice cítí příležitost.

45+7
    V poslední nastavené minutě měli hosté obrovskou příležitost! Višinský s Valentou získali míč na polovině, Olatunji našel z pravé strany úplně volného Christiana Frýdka, ale liberecký záložník po zaseknutí přestřelil Janáčkovu bránu.
    45+7. Frýdek v tutovce přestřelil bránu

45+7
    A to bylo to poslední, co se stalo v první poločase, který právě skončil.

Máme za sebou první poločas, ve kterém byli lepším týmem hosté z Liberce. Hned ve druhé minutě měl Frýdek velkou šanci, ale Janáček ho vychytal. Po půlhodině hry se domácí brankář vyznamenal proti tvrdé střele Olatunjiho. Ve 41. minutě už byl ale krátký na přesnou střelu k levé tyči z kopačky Lukáše Červa. V sedmé minutě nastavení ještě mohl navýšit vedení Liberce Frýdek, ale ani ve své druhé velké šanci si nepočínal úspěšně. Domácí sice také vyslali pár střel na Bačkovského, ale hostující brankář neměl s těmito pokusy větší potíže. Do šaten tak jdou liberečtí s jednogólovým náskokem. Druhá půle začne přibližně v 16:10.

46

46
    Domácí trenéři udělali jednu změnu do druhé půle.
    Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice:
    ze hřiště odchází Lukáš Čmelík, přichází Jakub Matoušek.

46
    Hosté začínají druhý poločas rohovým kopem.

47
    Na zadní tyči hlavičkoval Lukáš Červ jen do hráčů před ním.

48
    Útočný faul Adedirana zastavuje akci domácích.

49
    Po nedorozumění Dynama na středu hřiště se hnali hosté do další velké šance. Višinský poslal z pravé strany balon do vápna, Frýdek pustil za sebe na úplně volného Preislera a jeho gólovou střelu vytěsnil skvěle chytající Janáček.

50
    Liberec je nadále aktivní a zůstává na útočné polovině.

51
    Poprvé ve druhé půli mají trochu déle míč na kopačkách také hráči domácího mužstva.

52
    Christian Frýdek hledal Olatunjiho na malém vápně. Proti byl jeden z domácích obránců.

53
    Budějovice se snaží vymyslet, jak se dostat na dostřel Bačkovského.

55
    Pro Adediranův centr do malého vápna si došel liberecký brankář.

56
    Olatunji vystřelil ze střední vzdálenosti velmi nepřesně.

57
    Přesný Valentův centr našel hruď Dominika Preislera, který se nerozpakoval a ihned vypálil vedle Janáčkovy brány.

58
    Liberečtí se z gólu Dominika Preislera radovali jen chvíli. VAR totiž odhalil ofsajdové postavení Christiana Frýdka při střele, který stál přímo v trajektorii míče a branka je tak odvolána.

60
    Po přezkoumávání se opět rozebíhá utkání.

61
    Roman Potočný dohrál libereckého obránce a je čtvrtým domácím hráčem se žlutou kartou.

62
    Obránce domácích Lukáš Skovajsa dostal míč proti noze na hranici velkého vápna. Ukázalo se však, že je spíše obránce, protože střela letěla vysoko nad.

64
    Liberečtí jsou po odvolané brance evidentně v útlumu, čehož by mohlo Dynamo využít.

66
    ze hřiště odchází Nicolas Penner, přichází Patrik Čavoš,
    ze hřiště odchází Roman Potočný, přichází Michal Škoda.

67
    Hosté mohli udeřit z rychlého protiútoku. Victor Olatunji výborně udržel balon u postranní čáry a dlouhým pasem vyslal do šance Frýdka. Už to vypadalo, že mladý záložník nezakončí, nakonec ale obešel brankáře a mířil mezi tři tyče, jenže tam stál Čermák a střelu odhlavičkoval mimo.

68
    Horův nepřesný centr končí v zámezí.

69
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
    ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Ahmad Ghali.

70
    Quadrimu Adediranovi se nelíbilo rozhodnutí asistenta rozhodčího a dal to výrazně najevo. To se zase nelíbilo hlavnímu rozhodčímu a ukazuje domácímu útočníkovi žlutou kartu.

71
    Nigerijský útočník opět v akci. Možná střílel, možná se pokoušel a prudký centr. Ať tak či tak, balon letěl výrazně mimo pokutové území Liberce.

72
    Dnešní utkání sleduje 1752 diváků.

73
    Adediran sklepl hrudí balon k nohám Matouška, jehož střelu zablokoval Prebsl.

74
    Dlouhý aut do velkého vápna liberecká obrana odvrátila.

75
    Liberec se v posledních minutách zatáhl a čeká, co vymyslí domácí hráči.

76
    ze hřiště odchází Denis Višinský, přichází Mohamed Doumbia.

77
    Ahmad Ghali se přes obránce nedokázal dostat do vápna.

77
    Quadri Adebayo Adediran zbytečně a hlavně tvrdě dohrál Plechatého u postranní čáry a během sedmi minut vidí druhou žlutou kartu a tudíž také červenou a utkání nedohraje.

79
    Domácí lavička reaguje na vyloučení změnou v sestavě.
    ze hřiště odchází Marcel Čermák, přichází Patrik Hellebrand.

80
    Victor Olatunji si podržel na zádech dotírajícího Králika, posunul si míč do středu hřiště a těsně za vápnem vypálil. Balon prosvištěl těsně vedle levé tyče.

81
    Na druhé straně centroval Skovajsa nepřesně, ale zároveň nebezpečně, že se míč snášel přesně pod břevno. Bačkovský si s touto situací ale poradil.

82
    Jakub Hora si narazil míč s Michalem Škodou a dostal se do vápna. Jeho střelu zblokoval Prebsl na rohový kop.

83
    ze hřiště odchází Victor Olatunji, přichází Imad Rondić,
    ze hřiště odchází Dominik Preisler, přichází Marios Purzitidis,
    ze hřiště odchází Matěj Valenta, přichází Ľubomír Tupta.

83
    Hostující trenér Luboš Kozel se rozhodl hned pro trojitou změnu v sestavě. Na hřiště se podívá také navrátilec do liberecké sestavy Ľubomír Tupta.

84
    Ahmad Ghali se hnal sám na Janáčka, udělal mu kličku a upadl. Rozhodčí Starý ukazuje na puntík.

84
    Martin Janáček navíc vidí za tento faul žlutou kartu.

86
    Po trochu delší konzultaci vše posvětili také rozhodčí u videa a míč si staví Imad Rondić.

87
    IMAD RONDIĆ poslal Janáčka na druhou stranu a střelou do levé horní poloviny brány zvyšuje náskok Liberec na rozdíl dvou branek.
    87. Imad RONDIĆ - 0:2

88
    Na vysoký míč si naskočil Jakub Matoušek. V záklonu ale hlavičkoval nad bránu.

90
    Odražený míč si našel Červ a z velké dálky vypálil. Domácí brankář ale střelu po celou dobu viděl a také ji bez potíží chytil.

90+1
    Nastavuje se dlouhých devět minut.

90+1
    Po rohovém kopu hlavičkoval zády k bráně Michal Škoda. Mířil nad.

90+2
    Dynamo se ještě nevzdává a i v deseti teď zamklo hosty v jejich vápně.

90+2
    Vyústěním budiž krásná střela na zadní tyč z kopačky Hellebranda, kterou vyrazil Bačkovský. Následnou dorážku odvrátil Prebsl na rohový kop.

90+3
    Z tohoto rohu Jihočeši ale nezahrozili.

90+4
    Bačkovský vyboxoval vysoký míč mimo pokutové území.

90+5
    Michal Fukala nedostal centr do pokutového území.

90+6
    Liberečtí kombinují s míčem na útočné polovině a blíží se k zisku tří bodů.

90+7
    Českobudějovičtí budou zahrávat ještě jednu standardní situaci.

90+8
    Skovajsa ale ve výskoku fauloval libereckého Červa, což viděl také hlavní sudí.

90+9
    Ofsajdové postavení si nepohlídal Ahmad Ghali.

90+9
    Hugo Jan Bačkovský kryje míč v rukavicích.

90+9

Je za námi utkání 18. kola FORTUNA:LIGY mezi Dynamem České Budějovice a Slovanem Liberec, ve kterém zvítězili hosté 2:0 a nutno dodat, že zcela zaslouženě. Liberečtí byli od začátku zápasu aktivnějším a nebezpečnějším mužstvem. Ve 41. minutě přišlo vyústění v podobě přesné střely po zemi k tyči z kopačky Lukáše Červa. Také do druhé půle vstoupil lépe Liberec. Po necelé hodině hry dal gól Dominik Preisler, ale ofsajdové postavení Frýdka a zásah VARu branku zrušil. Poté dostal domácí útočník Adediran dvě žluté karty v rozmezí sedmi minut a do závěru tak oslabil své mužstvo. V 87. minutě se pak hnal Ghali sám na brankáře Janáčka, udělal mu kličku, domácí brankář ho podrazil a Imad Rondić z nařízené penalty stanovil konečné skóre 2:0 pro Liberec. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek prvního únorového víkendu. (17:21:34)