Muži HS138, Planica Vítěz: J. M. Riiber (NOR) (kon.) | Muži 10 km volně, Planica Vítěz: J. M. Riiber (NOR) (kon.)
Muži 10 km volně, Planica

Vítěz: J. M. Riiber (NOR)

Sobota 04.03.2023, 15:00 • Planica • Mistrovství světa v klasickém lyžování - severská kombinace

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber byl na letošním mistrovství světa v Planici neporazitelný. Získal dvě zlata s norskými družstvy, ať už mužským nebo smíšeným, podmanil si individuální závod se skokem na středním můstku a v sobotu ovládl individuální závod se skokem na velkém můstku. Poté, co ve skoku předvedl 147 metrů a měl náskok před běžeckou částí 36 sekund, si dokázal své vedení navýšit na více než minutu a poslední okruh už bral oslavně. Stal se tak čtyřnásobným mistrem světa z planického šampionátu.

Stříbrnou medaili po velkém boji vybojoval další norský závodník Jens Luraas Oftebro, který v posledním stoupání před stadionem nastoupil lídrovi Světového poháru Johannesovi Lamparterovi. Na Rakušana tak zbyla bronzová příčka.

Hned tři Češi se usadili ve třetí desítce pořadí. Na 26. místě doběhl Ondřej Pažout, o 12 sekund za ním na 27. místě Jan Vytrval a hned za ním doběhl na 28. pozici Jiří Konvalinka. (15:36:58)

Cíl
    Hned tři čeští sdruženáři jsou v první třicítce! Na 26. místě dobíhá Ondřej Pažout, o 12 sekund za ním na 27. místě Jan Vytrval a hned za ním doběhl na 28. pozici Jiří Konvalinka! Na TOP 30 útočil i Tomáš Portyk, který nakonec bere konečné 32. místo.

Cíl
    Šestý Julian Schmid, sedmý Matteo Baud. S odstupem další půl minuty dobíhá osmý Jorgen Graabak, devátý Ilkka Herola a Rjota Jamamoto se nakonec propadl na konečné druhé místo.

Cíl
    Smutný je v cíli čtvrtý Kristjan Ilves, který útočil na životní úspěch, ale na medaili nakonec nedosáhl. Pátý je Stefan Rettenegger.

Cíl
    Norský úspěch podškrtl druhým místem Jens Luraas Oftebro! Johannes Lamparter, lídr Světového poháru, je až třetí.

Oftebro nastupuje v posledním stoupání Lamparterovi, který nestíhá!

Cíl
    Jarl Magnus Riiber je v cíli! Čtvrtý závod v Planici, čtvrté zlato!

9,5km
    Ano, mají drobný náskok před Ilvesem a Retteneggerem! Oním odpadlíkem je Němec Schmid, který bude bez medaile!

V jednou ze stoupání nejen, že už není Baud, ale navíc odpadl další závodník. A momentálně to vypadá, že se na čele osamostatnili Oftebro s Lamparterem!

Jarl Magnus Riiber se raduje, přestože to do cíle má ještě tak půl kilometru. Užívá si průjezd kolem tribuny.

Hlavně tedy ve sjezdech mu nejedou tolik lyže, jak se zdá.

Za skupinou o druhé místo začíná zaostávat Francouz Baud. Vlaje na chvostu a neustále musí dotahovat tu menší, tu větší ztrátu.

7,5km
    Tato skupina momentálně ztrácí na čelo minutu a půl. Věnuje se však vlastnímu souboji a ne nějakému ohlížení se po nedosažitelném prvním místě.

Za ním mezitím stále běží společně skupina šesti sdruženářů. Jsou tam Lamparter, Oftebro, S. Rettenegger, Schmid, Ilves a Baud.

7,5km
    Jarl Magnus Riiber nabíhá do posledního okruhu. Posledních 2,5 kilometru, než bude moci prohlásit, že je čtyřnásobným mistrem světa z Planice!

6,2km
    Jamamoto vypadl zcela z bojů o medaile. Do těch se naopak už definitivně dotáhli Rettenegger a Baud.