NY Rangers – Carolina 2:3 (kon.) | Washington – Columbus 6:7 (po pr.) | Philadelphia – Florida 6:3 (kon.)
New Jersey – Minnesota 1:2 (po pr.) | Buffalo – Nashville 3:7 (kon.) | Boston – Ottawa 2:1 (kon.)
Montreal – Tampa 3:2 (kon.) | NY Islanders – Toronto 7:2 (kon.) | Winnipeg – Arizona 2:1 (kon.)
St. Louis – Detroit 2:3 (0:1 po s.n.) | Dallas – Seattle 4:5 (po pr.) | Anaheim – Calgary 1:5 (kon.)
Vancouver – Vegas 3:4 (kon.)
HC Olomouc
2:3 (0:2, 1:1, 1:0) Stav série: 0:4
HC Dynamo Pardubice
Středa 22.03.2023, 17:00 • Zimní stadion Olomouc • Generali play off Tipsport extraligy • Čtvrtfinále

Díky za pozornost a u dalších online přenosů z hokeje se budu těšit opět na shledanou. (19:29:23)

Dnešní utkání sledovalo 5500 diváků.

Střely na branku: 26 – 33

Je dobojováno, nejen v tomto duelu, ale také v celé sérii. Pardubičtí nakonec přišli o luxusní náskok, když se domácí dostali Dynamu na dostřel jediné branky. Až do posledních vteřin se tak hosté mohli o výsledek obávat, nakonec ale závěrečný tlak Olomouce ustáli a slaví další výhru. Celkově tak porážejí Olomouc 4:0 na zápasy a v nejkratším možném termínu postupují do semifinále extraligy. Jsou tak prvním semifinalistou soutěže.

59:55
    Puk se dostal k Tomáši Dvořákovi a ten letí až před klec Branislava Konráda. Už to tedy vypadá, že Pardubičtí si své těsné vedení uhlídají až do konce.

59:43
    Vyloučení v týmu HC Dynamo Pardubice:
    Robert Říčka – 2 min., sekání.

59:31
    Kohouti jsou stále uhnízděni v pásmu soupeře a pálí snad z každé pozice. Vyrovnání je chvílemi doslova na spadnutí!

58:40
    Zakázané uvolnění Pardubic, vše se tak stěhuje opět před Romana Willa.

58:27
    Roman Will čelil dalšímu pokusu soupeře a dokázal puk vytěsnit mimo ohrožení jeho branky. Chvíli před ním zívala odkrytá klec, ale Karel Plášek na puk nedosáhl.

57:40
    Kohouti vybojovali puk a zůstali v útočné třetině, hosté tak čelí dalšímu tlaku při powerplay domácích.

57:04
    Branka Olomouce je prázdná, domácí to zkusí se šesti bruslaři v poli.

57:04
    Oddechový čas pro tým HC Olomouc.

56:54
    Olomoučtí mají puk ve své moci a jdou rychle útočit. Vycítili šanci na vyrovnání a udělají pro to maximum.

55:43
    David Musil vyhodil puk z novu z pardubického teritoria prč od Romana Willa a krojí další cenné vteřiny pro pardubický celek.

54:58
    Hosté se ubránili dalšímu obléhání branky ze strany Olomouce a vyhazují puk do středního pásma šikovně tak, aby z toho nebylo zakázané uvolnění.

53:50
    Domácí se vydali zase ohrozit Willovu branku, ale obrana soupeře dokázala získat puk na svou stranu a rychle se hra přenesla až před Branislava Konráda.

53:22
    Střelu Davida Škůrka zlikvidoval Roman Will a podržel tak těsný náskok svého týmu. Hra je zastavena a po krátké komerční pauze se bude vhazovat před jeho klecí.

51:47
    Dynamo operovalo ve středním pásmu, sebralo domácím kotouč a hned se hosté vydali do akce. Ale tu ubránila pozorná olomoucká obrana.

51:02
    Tomáš Zohorna dostal puk do útočného pásma a hned odešel střídat. Na led tak pouští čerstvého spoluhráče.

50:34
    Hosté jsou v plném počtu.

50:01
    Hosté znovu získali puk, nepovedlo se jim ho vyhodit ven a čelí další domácí akci. Roman Will je zatím mezi svými tyčemi pozorný.

49:24
    Pardubičtí se dostali k puku a bez čekání ho poslali až před klec Branislava Konráda. Šetří tak vteřiny ze své početní nevýhody.

48:34
    Tomáš Zohorna – 2 min., podrážení.

48:04
    Říčkova střela před Branislavem Konrádem končí vedle jeho branky. Přesto po puku raději domácí brankář sáhl a hra je zastavena. Následuje také další komerční přestávka.

47:07
    Hosté tak přišli o svůj slibný náskok a nyní se klidně mohou obávat o výsledek. Nyní byli dost pasivní a pustili soupeře do další akce, která ale končí nepřesně.
    45:49 Silvester KUSKO - 2:3
    Zdroj: Hokejka TV

45:49
    Olomouc právě vstřelila branku!
    Domácí jsou zpět v utkání a snižují na rozdíl jediné branky. Od modré čáry spíše nahazoval puk před branku SILVESTER KUSKO, jenž ale zaskočil hosty a kotouč končí za zády Romana Willa – 2:3. Bez asistence.

45:01
    Střela z úhlu skončila na betonu Romana Willa, na druhé straně se do zakončení dostal Lukáš Radil, ale jeho pokus se nevešel do branky Branislava Konráda.

44:28
    David Cienciala pláchl po levém křídle do útočné třetiny, nahodil puk před klec Konráda, ale tam nebyl nikdo na teč. Puk tak má domácí brankář a raději hru přerušuje.

43:35
    Lukáš Mareš u hrazení vybojoval touš a znovu se hráči Olomouce chtěli dostat do blízkosti Willa, ale ztratili ho a Pardubice tak pokračují v útočném tažení.

42:27
    David Musil sebral Jakubu Orsavovi puk a poté hosté otočili hru před klec Branislava Konráda, ale nakonec se před ním nedokázali prosadit.

41:33
    Hosté neudrželi puk na svých holích a díky tomu ho mají zase Olomoučtí, avšak v pásmu soupeře pak o kotouč přišli a vrací se zpět do obrany.

40:36
    Pardubice se ubránily a už jsou v plném počtu.

40:15
    Domácí dohrávají svou přesilovou hru. S pukem se postupně dostali do útočného pásma, zblízka ale Jakub Orsava Romana Willa nepřekonal.

40:01

Další třetina začne přibližně v 18:50.

Střely na branku: 15 – 27

Také druhá třetina je u konce. Takřka v polovině utkání prostřelil Konráda Jan Mandát a dal tak Pardubicím tříbrankový náskok. Ten hosté hájili až do závěru prostředního dějství, nakonec o něj ale přišli. V devětatřicáté minutě dostal puk za záda Willa Lukáš Nahodil a připravil ho tak o čisté konto a Olomouc dost možná vrátil zpět do zápasu. Ještě nás čeká zajímavá třetí třetina.

40:00

39:50
    Horké chvilky před pardubickou klecí, olomoučtí hokejisté se urputně snažili o kontaktní branku, ale nakonec znovu Roman Will své brankoviště uhájil.

39:15
    Hosté drželi puk u branky Olomouce a šetřili cenné vteřiny z oslabení. Po chvilce už ale čelili další šanci domácích, kdy Orsavovu střelu vyklepal z rukávu Roman Will.

39:00
    Hraje se poslední minuta druhé třetiny.

38:36
    David Cienciala – 2 min., hákování.
    38:06 Lukáš NAHODIL - 1:3

38:06
    Domácí se poprvé dnes prosazují a berou Romanu Willovi čisté konto. Jan Bambula objel hostující branku, poté od zadního mantinelu poslal puk do prostoru mezi kruhy, kde ho švihem nasměroval za Willova záda LUKÁŠ NAHODIL – 1:3. Asistence: Jan Bambula.

37:14
    Olomouc je v plném počtu.

36:28
    Robert Kousal si sjel do dobré střelecké pozice mezi kruhy a jeho švih končí na obraně Olomouce. Nicméně akce hostů trvá dále a ti znovu operují před Konrádem.

35:51
    Patrik Poulíček dostal příliš prudkou přihrávku k modré čáře, na kterou nedosáhl a puk letí až před Romana Willa. Domácí díky tomu pošetřili další vteřiny.

35:14
    Vyloučení v týmu HC Olomouc:
    Jiří Ondrušek – 2 min., hrubost.

35:05
    Peter Čerešňák napřáhl u modré čáry a jeho pokus ještě tečoval jeden z hostů, kotouč ale končí mimo tři tyče.

34:22
    Na řadě je další komerční přestávka.

33:56
    Ondřej Vála držel puk u sebe u hrazení, nakonec ho Pardubičtí vydolovali na svou stranu, ale k zakončení to nevedlo.

33:00
    Tomáš Černý se dostal na pravou stranu, počkal si na lepší pozici ke střele a poté vyslal nepříjemný švih na branku Romana Willa, ten ji opět uhájil.

32:12
    Jakub Orsava vyvážel touš do útočného pásma, ale tam byl připraven pardubický tým, který ho o puk připravil a pokračoval dále do útočné akce.

31:25
    Branislav Konrád nyní vytáhl další zákrok, když lapil pokus Davida Ciencialy z pravého kruhu.

30:55

30:33
    Hosté se dostali znovu na puk a odpálili ho zase až před branku olomouckého celku. Šetří tak další vteřiny z oslabení.

29:47
    Současné vyloučení:
    Jan Knotek – 2 min., držení.

Tomáš Dvořák – 2 min., držení.

29:18
    Domácí mají šanci snížit, když hrají přesilovou hru. Ovšem hosté se dobře brání, ubránili akci soupeře a poté poslali puk až před branku Branislava Konráda.

28:55
    Peter Čerešňák – 2 min., sekání.
    28:09 Jan MANDÁT - 0:3

28:09
    Dynamo právě vstřelilo branku!
    Hosté se utrhují a jdou do tříbrankového trháku. Daniel Rákos se uvolnil a natlačil se až těsně před Branislava Konráda, kterého nepřekonal. Puk se pak vrátil zpět do hry a na pravé straně ho pak švihem usměrnil mezi tři tyče JAN MANDÁT – 0:3. Asistence: Daniel Rákos a Jan Košťálek.

27:01
    Další hostující akce a v ní Matej Paulovič. Konrád se ale na brankovišti natáhl jak široký tak dlouhý a kotouč za svá záda nepustil.

26:40
    Tomáš Zohorna zadovkou nechal puk pro Lukáše Radila, jenž znovu zblízka před brankou Branislava Konráda neuspěl.

26:14
    Další komerční přestávka.

25:41
    Lukáš Radil vyskočil z trestné lavice a nabruslil si na pravou stranu, zblízka pak znovu ohrozil Konrádovu klec, ale nakonec se puk za jeho záda nedostal, protože skončil těsně nad břevnem.

25:00
    Tomáš Vondráček byl blízko brance soupeře, jeho pokus vyrazila obrana Olomouce a domácí se pak pokoušejí o průnik před klec Romana Willa.

24:01
    Při hře ve čtyřech hráčích na obou stranách se lépe vedlo domácím, kteří se dostali do šance, ovšem Roman Will opět předvedl velmi dobrý zákrok.

23:41
    Jan Švrček – 2 min., hrubost.

Lukáš Radil – 2 min., hrubost.

23:32
    A šance také na olomoucké straně. Lukáš Nahodil se natlačil až před branku hostů a vystřelil, jeho hodně nebezpečné zakončení pokryl Roman Will a drží puk ve své moci.

22:40
    Robert Říčka měl na holi třetí pardubický gól! Na pravé straně převzal přihrávku a zívala před ním trochu odkrytá branka, poté napřáhl k tvrdé ráně, která orazítkovala tyč!

21:57
    Tomáš Černý vybojoval puk na svoji stranu a do akce mohli jít kohouti. Ovšem ve středním pásmu o puk přišli a rázem tak čelí akci Pardubic.

20:44
    Na druhé straně zapsal blok také obránce David Škůrek a hosté poté přišli o puk, se kterým míří do útočné akce zase olomoučtí hráči.

20:25
    Lukáš Klimek na pravé straně vystřelil, jeho ránu zablokoval Tomáš Dvořák, který výrazně pomohl Romanu Willovi. Ten posléze raději puk ukryl a zastavuje hru.

20:01

Další třetina začne přibližně v 17:54.

Střely na branku: 3 – 15

První třetina je minulostí. Hned na jejím úvodu orazítkoval tyč Willovy branky Lukáš Nahodil a domácí nebyli daleko od vedoucí branky. Na začátku čtvrté minuty pak byli v šanci hosté a ti ji využili. Do samostatného úniku byl vyslán Robert Říčka, který tváří v tvář Konrádovi uspěl. Hosté poté hýřili další aktivitou a dostávali se do šancí, ale Dynamo svůj těsný náskok drželo. V patnácté minutě se pak do prostoru mezi kruhy dostal David Musil, jenž střelou k tyči překonal Konráda. Dynamo tak dostalo dvoubrankový náskok. V posledních vteřinách však byl ohrožen, protože nebezpečné zakončení Jana Knotka vyrazil betonem Roman Will.

20:00

19:54
    Velká šance domácích v samotném závěru první třetiny. Mezi kruhy se dostal ke střele Jan Knotek a napřáhl, ale beton Romana Willa byl na místě. Puk se poté ještě pohyboval u brankoviště, ale za čáru nedošel. Následně pak pro posunutí branky hostů je hra zastavena.

19:20
    Adam Musil se dostal do střelecké příležitosti, ale svého bratra, který vsítil druhý gól, nenapodobil. Hned na to otočili hru před Willa domácí, ale hosté jim touš hned sebrali.

19:00
    Hraje se poslední minuta první třetiny.

18:15
    Další dobrá šance Pardubic, které jsou nadále hodně aktivní, zblízka střílel Robert Kousal, ale neuspěl. Domácí jsou tak z nejhoršího venku a vyhazují puk do středního pásma.

17:31
    Dalibor Řezníček na pravé straně vyslal nepříjemný pokus, ale ten šel jen vedle protější tyče. Po zisku puku pak hned jdou do útoku zase hosté.

16:26
    Tomáš Černý se vysunul mezi dva obránce hostů, dostal se do prostoru mezi kruhy, ale jeho pokus byl sražen mimo.
    15:00 David MUSIL - 0:2

15:00
    A z útoku hostů je hned druhá branka. Tomáš Hyka vyslal do útoku obránce DAVIDA MUSILA, ten si nabruslil do prostoru mezi kruhy a tvrdou střelou k tyči poslal kotouč za záda Branislava Konráda – 0:2. Asistence: Tomáš Hyka a Robert Říčka.

14:34
    Tomáš Dvořák od vlastní branky zakládá další akci hostů, ještě si ale nakonec počkal na vystřídání spoluhráčů a poté už Dynamo směřuje dopředu.

14:01
    U své levé tyče musel být pozorný Branislav Konrád, nakonec dostal puk k sobě a hra je přerušena. Poté vznikla mezi oběma tábory menší potyčka, která ale končí smírem.

13:32
    Na druhé straně neúspěšná střela Adama Musila, hned po něm pálil Tomáš Vondráček, ale jeho dělovka byla zablokována obranou olomouckých kohoutů.

12:54
    Hned po buly nebezpečně z dálky střílel Jiří Ondrušek a puk proskákal až k Romanu Willovi, ten ho nakonec holí poslal do bezpečí a udržel čisté konto.

12:36

11:55
    Hosté se opět usadili v pásmu soupeře, Lukáš Radil zakombinoval s Tomášem Zohornou, ale ten poté svůj švih poslal mimo tři olomoucké tyče.

Střely na branku: 1 – 11

10:41
    Nenápadná střela Tomáše Vondráčka se dostala skrze obranu Olomouce až před Konráda, ten ale vše před svým brankovištěm dobře jistil.

09:46
    Karel Plášek po pasu od spoluhráče napřáhl ke střele, která ale skončila jen vedle branky Branislava Konráda. Nicméně hosté stále pokračují v útočném tažení.

09:33
    Další souhra Pardubic. Na levou stranu dostal přihrávku najíždějící Lukáš Radil, někdejší Žralok ze San Jose ale pálil jen do připraveného Konráda, jenž má důležitý zákrok!

09:11
    Po chvilce se vrací hra znovu před Branislava Konráda, domácí se totiž dopustili zakázaného uvolnění a hra jde před jeho klec. Buly po jeho pravici.

08:54
    Domácí brankář nyní musel zakročit proti pokusu soupeře a raději před dotěrnými hráči Dynama zastavil hru. Vhazovat se bude po jeho levé ruce, ale to až po první komerční přestávce, která nyní následuje.

08:21
    Lukáš Radil se protlačil ke střele před Branislavem Konrádem, ale puk skončil jen vedle jeho branky.

06:53
    Lukáš Anděl zastavil rozehrávku hostů tím, že zachytil kotouč a dostal ho na svoji hůl, poté se ho pokusil dostat ven, ale až napodruhé. Soupeř byl důrazný a nechtěl, aby Olomouc prošla před klec Romana Willa.

05:40
    Jenže domácí to zvládli, vytěsnili puk ven a směřovali opačným směrem, ale do teritoria pardubického Dynama se nedostali.

05:23
    Vhazuje se po levé ruce Branislava Konráda, hosté se tak ještě mohou v útočném pásmu zdržet a pokračovat v tlaku před jeho brankou.

04:49
    David Škůrek zachytil puk u modré čáry, poté se olomoučtí hráči dostali znovu zpět do pásma Pardubic, ale nakonec se znovu před Romanem Willem nedokázali prosadit.

04:27
    Olomoučtí kohouti tak musejí hned na začátku duelu dohánět jednobrankovou ztrátu, nyní se pokoušeli ohrozit klec Romana Willa, ale Jiřímu Ondruškovi se to nepovedlo.
    03:03 Robert ŘÍČKA - 0:1

03:03
    Nejprve hned na začátku obrovská šance domácích, kterou zastavila tyčka, nyní se z velké šance prosazují hosté a jdou do vedení. David Cienciala vyslal do samostatného úniku ROBERTA ŘÍČKU, který si nabruslil až těsně před Branislava Konráda a nekompromisně ho okolo jeho levého betonu prostřelil – 0:1. Asistence: David Cienciala a Tomáš Hyka.

02:03
    Obrana Pardubic nepustila soupeře do další šance a od svého brankáře Romana Willa zakládá další útok pardubického Dynama.

01:30
    Hosté se pak dostali na druhou stranu, kde zakombinovali před Konrádem, který ale své brankoviště uhájil.

00:43
    Hned na začátku zápasu se na domácí straně zrodila obrovská šance. Na pravé straně se ke střele dostal Lukáš Nahodil a jeho rána orazítkovala tyč Willovy brány!

00:01

HC Olomouc: Konrád (Lukáš) – T. Černý, Ondrušek (C), Škůrek, Mareš, Řezníček, Švrček, F. Kočí – Orsava, Nahodil, J. Káňa (A) – Navrátil, Knotek (A), Bambula – P. Musil, Kusko, Plášek ml. – Anděl, Menšík, Klimek.
    Trenér: Jan Tomajko

HC Dynamo Pardubice: Will (Frodl) – T. Dvořák, Košťálek, D. Musil, Čerešňák, Vála, J. Kolář (A), Hrádek – Říčka, Cienciala, Hyka – R. Kousal, Zohorna (A), Radil – A. Musil, Poulíček (C), Paulovič – Mandát, Rákos, Vondráček.
    Trenér: Radim Rulík

Rozhodčí: Šír, Cabák – Hlavatý, Lederer.
    Pardubice mohou už dnes postoupit mezi nejlepší čtyřku!

Čtvrtfinále č. 4 – Olomouc – Pardubice – Východočeši si na Hané půjdou pro využití prvního mečbolu, naopak Olomoučtí budou odvracet hrozbu konce sezóny

Ve čtvrtém duelu na ledě Olomouce budou kohouti usilovat o první výhru v sérii a odvracet tak hrozbu konce sezóny. Pomoci jim k tomu budou chtít i jejich příznivci, kteří budou jejich šestým hráčem, už není kam uhnout. Olomouc dnes musí zvítězit, pokud chce v sezóně ještě pokračovat. Hosté naopak mají snahu využít hned prvního mečbolu, který dnes mají k dispozici. Pokud se jim to povede, budou tak prvním semifinalistou. Ovšem to je ještě hodně předčasné, jde o vyřazovací boje a tam se může ještě stát cokoli. Každopádně Hanáci dnes budou mít velkou snahu o to v sezóně pokračovat.

Čtvrtfinále č. 3 – Olomouc – Pardubice 4:5pp – stav 0:3 na zápasy

Třetí duel této série byl divoký. V první třetině padly čtyři branky. Nejprve otevřel skóre zápasu Lukáš Sedlák, Olomoučtí však brzy odpověděli díky trefě Jana Bambuly. V závěru pak opět strhli díky Davidu Ciencialovi skóre na svou stranu Pardubičtí, ale moc dlouho se neradovali. Na 2:2 totiž vyrovnal Jan Knotek. Prostřední část hry vyhráli Olomoučtí, na jeho začátku skóroval Jakub Navrátil a v polovině zápasu pak Matouš Menšík a Hanáci vedli 4:2. Přestřelka pokračovala i ve třetím dějství, hned v jednačtyřicáté minutě snížil Adam Musil a o pět minut později vyrovnal na 4:4 Jan Košťálek. Nakonec šel tento duel do nastavené hrací doby, kterou v osmasedmdesáté minutě rozhodl Tomáš Zohorna a Pardubičtí tak zvítězili i potřetí. V sérii se tak ujali vedení 3:0 na zápasy.

Čtvrtfinále č. 2 – Pardubice – Olomouc 2:0 – stav 2:0 na zápasy

Hned druhý den v sobotu série pokračovala na pardubickém ledě. Olomoučtí byli odhodláni vyrovnat nepříznivý stav série a do zápasu chtěli dát vše, aby se do Olomouce stěhovali za vyrovnaného stavu.

V první třetině ustáli hosté dvě vyloučení a soupeře k využití přesilovek nepustili. Hrálo se rozhodně opatrněji, než tomu bylo v pátek a až do konce druhé třetiny se skóre vůbec neměnilo. Oba brankáři tak měli na svých statistických kontech nulu. A ani třetí dějství nebylo jiné. Pokračovala přetahovaná, ani jeden z týmů se nedokázal prosadit. Nakonec to vypadalo, že druhý sériový duel dojde do prodloužení. To ale v čase 59:40 odmítl Peter Čerešňák, který dvacet vteřin před vypršením základní hrací doby rozvlnil síť za olomouckým brankářem a poslal Dynamo do vedení. O pět vteřin později pak skóroval do prázdné klece při powerplay hostů Tomáš Dvořák a v tu chvíli už bylo jasné, že po druhém souboji to bude pro Dynamo 2:0 na zápasy.

Čtvrtfinále č. 1 – Pardubice – Olomouc 5:1 – stav 1:0 na zápasy

První zápas této série se odehrál minulý pátek, a jelikož Pardubice vyhrály základní část, mají vždy výhodu domácího prostředí pro úvodní zápasy v play-off. Začínali tedy doma před svými fanoušky.

První třetina Dynamu nezačala dobře, nejprve nebyl domácím hráčům uznán gól o dvě minuty později pak otevřeli střelecký účet hosté. V osmé minutě je do vedení poslal Jan Káňa. Po polovině první části hry však přišly dva slepené góly díky trefám Mateje Pauloviče a Tomáše Dvořáka a Pardubičtí tak rázem vedli rozdílem jedné branky. V závěru prostředního dějství udeřili hráči Dynama znovu, Tomáš Zohorna byl jediným střelcem této části hry a Dynamo vedlo 3:1. Olomoučtí pak už nenašli recept na lídra soutěže, naopak skórovali už jen opět domácí. V šestačtyřicáté minutě navýšil náskok Pardubic Tomáš Hyka, v posledních minutách utkání pak ještě prostřelil gólmana Olomouce Lukáš Sedlák a Pardubičtí tak dokráčeli k prvnímu bodu v sérii a ujali se tak vedení 1:0 na zápasy.

Hezké středeční odpoledne přeji všem příznivcům hokeje. Play-off hokejové extraligy už je v plném proudu a nyní se odehrávají čtvrtfinálové bitvy. My prostřednictvím tohoto textového online přenosu budeme sledovat třetí čtvrtfinálový zápas v sérii mezi týmy HC Olomouc a HC Dynamo Pardubice.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Vendula Zdražilová

Branky a nahrávky: 39. Nahodil (Bambula), 46. Kusko (Mareš, Plášek ml.) – 4. Říčka (Cienciala, Hyka), 15. D. Musil (Hyka, Říčka), 29. Mandát (Rákos, Košťálek)

Rozhodčí: Šír, Cabák – Hlavatý, Lederer