Č. Budějovice – Pardubice 3:1 (kon.) | Slovácko – Brno 1:0 (kon.) | Liberec – Sparta 1:3 (kon.)
Plzeň – Teplice 1:1 (kon.) | Olomouc – Ostrava 1:4 (kon.) | Mladá Boleslav – Zlín 1:1 (kon.)
Slavia – Hr. Králové 1:1 (kon.) | Bohemians 1905 – Jablonec 4:1 (kon.)
SK Dynamo Č. Budějovice
3:1 (1:0)
FK Pardubice
Neděle 30.04.2023, 15:00 • Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice • FORTUNA:LIGA • 30. kolo

Pro dnešní odpoledne se loučím a přeji pěknou neděli. (16:59:29)

Je dobojováno a pokud se nestane nic mimořádného, Budějovice čeká klidný závěr sezony. Po dnešní výhře budou hrát hráči Dynama klidnou skupinu o umístění. Ráz duelu určit první poločas, kde se trefil Čermák Ve druhém dějství už existovalo prakticky jen jedno mužstvo. Jihočeši po perfektní kombinaci přidali další dva góly a bylo hotovo. Nic na výsledku nezměnilo ani snížení Hranáče.

90+3

90+2
    Duel se už jen dohrává, zbývá minutka do konce.

90
    Nastavují se tři minuty..
    89. Robin HRANÁČ - 3:1

89
    Pardubice právě vstřelily branku! Brankář Janáček čisté konto neudrží. Hosté měli k dispozici roh, který prodloužil hlavičkou Jeřábek na ROBINA HRANÁČE a od jeho hlavy šel míč pravděpodobně do brány. Vše se odehrálo v bezprostřední blízkosti brankové čáry. Možná to vypadalo na vlastní branku Čmelíka, který chtěl míč odvrátit. Zatím ale platí původní znění a gól připsan Hranáčovi.

89
    Janáček si připisuje další zákrok po tvrdé ráně k bližší tyči, pohotově odvrací na roh.

88
    Přes 3000 fanoušků děkuje svému mužstvu za předvedený výkon a jisté je, že zde bude hrát skupina o umístění. Hrozba baráže je tak definitivně pryč.

87
    Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice:
    ze hřiště odchází Jakub Hora, přichází David Broukal,
    ze hřiště odchází Marcel Čermák, přichází Daniel Hais.

86
    Marcel Čermák má odpracované výborné utkání, útočil na hattrick, ale už toho má plné kecky a jde si za potlesku tribun odpočinout.

85
    Pět minut do konce, Zajíce dohnal Hranáč, do zakončení se tak nedostal. A to platí i pro Hlavatého s Jeřábkem. Druhý jmenovaný jen sestřelil hráče zápasu Čermáka.

84
    Rozhodčí Zelinka prozatím nemusel se svými kolegy řešit žádné ošemetné situace, nerozdal ani jednu kartu.

82
    ze hřiště odchází Quadri Adebayo Adediran, přichází Tomáš Zajíc.

80
    Další jistý zákrok Janáčka, který si pohlídal levou tyč po přízemní střele Sychry. Pardubice po rohu znovu vstřelily gól, jenže nyní to nebyl ofsajd, ale pro změnu útočný faul.

79
    Střídání v týmu FK Pardubice:
    ze hřiště odchází Kamil Vacek, přichází Jan Jeřábek.

78
    Čermák nemá dost, chce si ten hattrick prostě dát. Teď to měl ale docela těžké, do zakončení hlavou se přes obránce sice dostal, ale pro Nitu to byl snadný zákrok.

77
    Pokud by se dal první poločas nazvat jako vyrovnaný, druhá půle jasně patří Dynamo. Důkazem i akce Adedirana, který přešel parádně přes Hráneče. Šanci zakončit mu ale překazil Icha.

76
    Janáček teď nemusel zasahovat. Po hlavičce střídajícího Hufa se jen ohlédl, míč šel zhruba metr vedle.

75
    ze hřiště odchází Nicolas Penner, přichází Roman Potočný.

73
    ze hřiště odchází Pavel Černý, přichází Emil Tischler,
    ze hřiště odchází Dominik Janošek, přichází David Huf.

71
    Dvacet minut před koncem zápasu sledujeme obrovskou tutovku Pardubic. Střídající Sychra dostal centr na zadní tyč a vypadalo to, že zakončí do prázdné brány. Ovšem Martin Janáček se dokázal rychle přesunout a výtečným zákrokem udržel čisté konto.

69
    Penner centroval z levé strany znovu na Marcela Čermáka, který má zaděláno na hattrick. Jeho hlavička šla tentokrát vedle.
    67. Marcel ČERMÁK - 3:0

67
    Dynamo právě vstřelilo branku! Skvělá forma MARCELA ČERMÁKA. Dnes podruhé zakončuje naprosto přesně a byla to parádní souhra tří budějovických hráčů. Po ideálním pasu Hory na hranici vápna přistál míč na kopačce Čermáka a ten ho poslal nechytatelně do horních pater brány.

67
    U míče znovu domácí brankář, před ním byl útočný faul.

66
    Dnešní utkání sleduje 3109 diváků.

65
    Pardubice právě chtěly vstřelit branku, jenže Pavel Černý se ocitl v ofsajdové pasti a snížení se tedy nekoná.

64
    Martin Janáček rozehrává od své brány, nic složitého tentokrát řešit nemusel.

63
    Před avizovaným rohem probíhá ošetřování, hned dva hráči leží v nefotbalové pozici na hřišti.

62
    Vackova přízemní střela z dálky letěla k levé tyči, kam Janáček svým skokem dosáhnul a vyrazil míč mimo tři tyče.

61
    Zatím domácí fotbalisté plní plán do puntíku, jednak vedou a jednak to vypadá velmi dobře s tím, že se vyhnout skupině o záchranu.

60
    Po hodině hry hosté dvakrát střídali, ale stále se musí bránit. Adediran zkusil své štěstí z ostrého úhlu, pálil však nepřesně.

59
    ze hřiště odchází Denis Darmovzal, přichází Vojtěch Sychra,
    ze hřiště odchází Dominik Kostka, přichází Bartosz Pikul.

57
    Radoslav Kováč bude na vzniklou situaci reagovat střídáním, ale nejspíš až po rohovém kopu Budějovic.

56
    Tohle už bude pro Pardubice velmi těžké, do druhé poločasu nevstoupily zrovna dobře a jsou za to potrestaní.
    54. Patrik ČAVOŠ - 2:0

54
    Dynamo právě vstřelilo branku! Zatímco Pardubice svou šanci nevyužily, Jihočeši se přibližují k postupu do střední části tabulky. Hellebrand krásnou přihrávkou za obranu našel PATRIKA ČAVOŠE, jehož pumelice zapadla do přesně šibenice. Parádní rána a je to už 2:0.

52
    Největší šance Pardubic. Domácí brankář vyrazil míč po centru Kostky pouze na kopačky Helešice, který měl velmi dobrou pozici na levé straně vápna. S ničím se dlouho nepáral a poslal míč na Janáčka, ten ale s pomocí možná i obránce, vyrazil nebezpečný pokus na rohový kop.

52
    Jen to dokumentuje fakt, že domácí jsou od začátku poločasu lepší. Pardubice musí zabrat.

50
    Další výborná akce Dynama. Po pravé straně uprchl Čermák, poté centr Čmelíka prošel až na Pennera, před kterým byla dálnice a cesta k bráně. Budějovický fotbalista však poslal míč tvrdou ránou pánu bohu do oken.

49
    Dynamo nastoupilo do druhé půlky s vervou. Hned od začátku se snaží zatlačit svého soupeře.

48
    Horův nebezpečný centr prošel na malé vápno, kde se dostal k zakončení Havel. Z brankové čáry míč vyhlavičkoval do bezpečí v hodině dvanácté Pavel Černý. Jinak by to pravděpodobně byl druhý gól v síti Pardubic.

48
    Na druhé straně budeme sledovat roh v podání Hory.

47
    Ichův centr do pokutového území, kde se k hlavičce dostal Hlavatý, ovšem to byla lahůdka pro Nitu.

46
    Do druhé půle nastupují stejná mužstva, trenéři tak do sestav nezasáhli. Budějovice rozehrávají a jdou do útoku.

46

Druhý poločas začne přibližně v 16:03.

Rozhodčí Zelinka nenastavil nic navíc, hráči tak mohou odejít do kabiny. Určitě spokojenější jsou domácí, kteří vedou 1:0. Druhá část poločasu jim patřila, měli mírný tlak a ten vyústil v gólovou radost Čermáka. Ten se mimochodem radoval i ve středu v Brně, dnes znovu skóroval. Výbornou práci při brance odvedl Čmelík a Čermák se pak už jen stačil správně zorientovat ve vápně a zakončit.

45

45
    Případná výhra by je nyní posunula mimo skupinu o udržení.

44
    Domácí tak vedou, v závěru poločasu si vytvořili slušnou šanci a tu proměnili.
    42. Marcel ČERMÁK - 1:0

42
    Dynamo právě vstřelilo branku! V závěru poločasu je na Střeleckém ostrově veselo. Výbornou práci odvedl na pravé straně Čmelík, který sebral veškerou odvahu a rychlost a natlačil se až na malé vápno. Po střele a odrazu od Čavoše, vyplaval míč před MARCELA ČERMÁKA, jenž ho pohotově dopravil do sítě – 1:0.

41
    Dva podezřelé zákroky ve vápně sudí Zelinka nechal hrát. Pak přišel nepovedený centr Pennera, který končí i Nity.

40
    Pět minut do konce prvního poločasu přichází zákrok na Horu ve středu hřiště. Východočeši znovu nabourali rozehrávku soupeře.

40
    Sektor fanoušků Pardubic si přeje gól. To by ale Helešicův centr musel být přesnější a hlavička Chlumeckého důraznější.

39
    Černý vybojoval roh také pro Pardubice. Udělal to dobře, pohybem přinutil Havla k zákroku.

38
    Nita v poklidu kryje centr do svých rukavic. Nic složitého pro zkušeného brankáře.

38
    To už se nám pozvolna blíží závěr prvního poločasu, ve kterém jsme toho skutečně neviděli. Šancí jako šafránu.

37
    Havel chtěl přesnést hru na pravou stranu, Chlumecký jeho úmysl překazil.

36
    Centr na bližší tyč, kde byl Icha. I tento pokus hosté zvládli, v obraně zatím působí spolehlivě.

35
    Trestný kop proletěl po centru Králika, hosté jej ale odvrací za čáru a Dynamo bude zahrávat roh.

34
    Možná teď po nedovoleném zákroku Helešice, který poslal k zemi Čmelíka. Standardka pro domácí.

33
    Hraje se zhruba 33. minuta a je to spíše boj. Sledujeme průměrný fotbal s minimem šancí. Vážnou jsme ještě neviděli.

32
    Darmovzal chtěl na levé straně vybojovat roh, ale byl to on, kdo se poslední dotknul míče.

31
    Hora to zkusil z velké dálky, ale trefil jen Adedirana. Nita nemusel zasahovat.

30
    Jihočeši docela ožili a nyní jsou to právě oni, kteří diktují tempo hry.

29
    První roh Dynama se neujal, domácí ale pokračují dál v akci.

28
    Po centru Čmelíka se k hlavičce tlačil Penner, ale Nita neměl žádné starosti. Posléze už musel boxovat míč před Adediranem, Chlumecký mu pomohl a odvrátit míč na roh.

27
    Prudký centr Králika šel moc vysoko, Čermák neměl šanci s tím něco udělat.

26
    Oproti minulém zápasu v Brně, kde byl hodně nebezpečný, dnes zatím nebyl prakticky u míče.

25
    Po delší době jsme mohli sledovat Adedirana, který se ocitl kde? Ano, dnes podruhé v ofsajdu.

24
    Hlavatý byl zahnaný Helešicem, po levé straně se rýsovala rychlá akce, ale nepřesná kombinace ji hatí.

23
    Hlavatý to měl těžké, po centru Ichy se chtěl opřít do míče z voleje, ale měl to ze záklonu a rána mu vůbec nesedla.

21
    A povedlo se. Z levé strany odcentroval Penner na Čermáka, který nebyl úplně pokrytý a hosté mu dovolili zakončit. Podobně se takto trefil ve středu v Brně, teď ale vysoko přestřelil. I tak pěkná přimočará akce Jihočechů a zasloužený potlesk obecenstva.

20
    Černý s Hlavatým zase operovali před budějovickou svatyní, dva ostré centry domácí defenziva pokryla. Každopádně Dynamo se potřebuje vymanit z tlaku a zkusit také zaútočit.

19
    Po levé straně si proklestil cestu přes Čmelíka hostující Darmovzal a zkusil zakončit z těžkého úhlu. Pro Janáčka nic složitého, pohlídal si přední tyč a lapil míč do rukavic.

18
    Sympatický výkon hostů pokračuje, opět jsou nastěhovaní na útočné polovině a Dynamo se musí jen bránit.

17
    Nicméně to pravděpodobně ofsajd byl, nikdo neprotestoval a hraje se dál. V posledních minutách jsou červení o něco lepší, dvakrát i zahrozili, jenže z ofsajdu.

16
    Teď to byl dokonce gól v síti Janáčka. Přesný centr na malé vápno dostal Darmovzal a tvrdou ranou propálil budějovického brankáře. Jenže i v tomto případě se píská ofsajd. Těžko to může prověřit VAR, jelikož tu není.

15
    Hosté celý roh zahráli na krátko, po několika přihrávkách přišel Janoškův centr na Černého, kterého však tváří v tvář vychytal Janáček. Nicméně, na všechno zapomeňte, píská se ofsajd.

15
    Je tu roh pro Pardubice, z pravé strany hřiště bude zahrávat Hlavatý.

15
    Rumunský gólman Nita v pohodě rozehrává, snaží se své mužstvo povzbudit k větší aktivitě.

14
    Kdepak, přetažený centr Janoška přiletěl přesně do Janáčkových rukavic.

13
    Na hřišti zůstal ležet Kami Vacek, sudí Zelinka píská trestný kop, který může být nebezpečný.

13
    Zatím je to hodně opatrné utkání, obrany obou týmů nechtěji udělat chybu.

13
    Tentokrát po faulu Janoška zahrával stejný hráč centr do šestnáctky, v něm si domácí kapitán Králik poradil.

12
    V útoku jsou pro změnu nastěhované Pardubice, Černý si hledal prostor, kudy projít přes několik hráčů. Byl lehce přidržen, píská se faul.

11
    Míč letěl na malé vápno, ale hosté si případné nebezpečí pohlídali. Jihočeši to tak musí zkoušet znovu.

10
    Na hřišti zůstal ležet Čmelík, Dynamo bude zahrávat standardku.

9
    Na dvou stadionech se nám mění stav, Slavie překvapivě prohrává doma s Hradcem. Tady zatím na nějakou slušnou možnost čekáme.

8
    Domácí zajímavě operovali před pokutovým územím, po sérii přihrávek a kliček všemu učinil přítrž Chlumecký.

6
    Pozor na Helešice, vůbec se toho nebál a těsně před hranicí vápna vypustil pořádnou pumelici. Janáček mohl zůstat v klidu, míč šel vysoko nad.

5
    Čmelík poslal za obranu Adedirana, který byl v minulém zápase se Zbrojovkou výborný, ale často si nepohlídal ofsajdy. No a začíná jak jinak, než znovu postavením mimo hru.

4
    Hlavatý dostal těžkou přihrávku, sice se snažil míč doběhnout, ale marně.

3
    Oba brankáři už si osahali míč při odkopech, jak Janáček, tak Nita vše v pohodě zvládli.

2
    Mimochodem sudí Zelinka se dostal na čelo mezi rozhodčími v počtu odpískaných zápasů. Má jich ze všech nejvíc. Tak snad bude mít minimum práce, aby mu oslava nezhořkla.

1
    Důležitý boj o záchranu může začít. U míče jsou Pardubice, které mají poměrně slušnou formu. Zda ji potvrdí, to dnes uvidíme.

1

Dnes je ještě nutno poznamenat, že VAR bohužel není přítomen. Pojedeme tedy jako v dobách minulých.

Hráči jsou už na hřišti výborně připraveného zeleného pažitu. Duel bude řídit zkušený Miroslav Zelinka ze Šlapanic u Brna, mimochodem velký fanoušek hokejové Komety.

Ještě jednou pěkný den z Budějovic, za pár okamžiků bude vše připraveno k začátku dnešního mače. V hledišti není zrovna natřískáno, spíše takový průměr.

SK Dynamo Č. Budějovice: Janáček – Čoudek, L. Havel, Králik (C) – Čmelík, V. Hora, Čavoš, Penner – M. Čermák, Adediran, P. Hellebrand.
    Náhradníci: Šípoš – Broukal, Jak. Matoušek I, Potočný, Hais, Zajíc, Sluka, Skovajsa.
    Trenér: Marek Nikl

FK Pardubice: Nita – Icha, Hranáč, Chlumecký, Helešic – Hlavatý, Vacek, Janošek – Kostka, Černý (C), Darmovzal.
    Náhradníci: Budinský – Pikul, S. Šimek, Tischler, Koukola, J. Jeřábek, Huf, Sychra.
    Trenér: Radoslav Kováč

Rozhodčí: Zelinka – Hurych, Mikeska.

V minulém kole utekly Budějovice hrobníkovi z lopaty. V Brně totiž ještě v 93. minutě prohrávaly 0:1, leč střela Marcela Čermáka odšpuntovala obrovskou radost Jihočechů, kteří bod brali všemi deseti. Když se zaměříme na Pardubice, ty nyní zažívají renezanční období. Mají výbornou formu, už nejsou poslední a chtějí se vyhnout i baráži. Porazily doma Hradec 1:0 a také silné Slovácko 3:1. Svou kvalitu by chtěly potvrdit i dnes na Střeleckém ostrově.

Pardubice zakončí základní část utkáním 30. kola na jihu Čech, kde se utkají s českobudějovickým Dynamem. „České Budějovice mají kvalitu. Chtějí hrát fotbal. Jsou tam trenéři, kteří mají dobrou strukturu hry. Víme, že hrají na tři stopery, proto to bude zápas, který nebude jednoduchý,“ upozorňuje pardubický trenér Radoslav Kováč.

Budějovický celek předvádí na jaře dobré výkony, když dokázal porazit Baník, Bohemku či Jablonec, kterému nastřílel hned 5 gólů. Na druhou stranu se ale svěřenci trenéra Nikla nepředvedli v dobrém světle třeba v utkáních v Olomouci, ve Zlíně nebo v Teplicích, ve kterých dohromady inkasovali 11 branek! „Mají nekonstantní výkony, když jsou schopni vyhrát 5:1, ale taky třeba prohrát s Teplicemi 0:3. V tomhle je to hodně nečitelný soupeř,“ uvědomuje si trenér Pardubic.

V rámci oslav výročí 30 let FORTUNA:LIGY proběhne na Střeleckém ostrově před utkáním s Pardubicemi autogramiáda klubových legend. Speciální kartičky budou podepisovat Jaromír Plocek, Petr Benák a Dušan Kuba. Autogramiáda odstartuje ve 14:00.

Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Hezké odpoledne přeji při sledování posledního kola základní části Fortuna ligy. Dnes budeme sledovat zápas dvou soupeřů bojující o záchranu. Nutno dodat, že oba celky patří k těm, kteří mají lepší formu než konkurenti v této části tabulky. Dynamo má na svém kontě výhru a remízu, Pardubice dokonce dvakrát v řadě vyhrály.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Roman Zajíček

Branky: 42. M. Čermák (Čavoš), 54. Čavoš (P. Hellebrand), 67. M. Čermák (J. Hora I) – 89. Hranáč

Držení míče: 51 % : 49 %.
    Střely na branku: 5:9. Střely mimo: 5:6. Rohy: 4:7. Ofsajdy: 5:4. Fauly: 8:10.
    SK Dynamo Č. Budějovice: Janáček – Čoudek, L. Havel, Králik (C) – Čmelík, J. Hora I (87. Broukal), Čavoš, Penner (75. Potočný) – M. Čermák (87. Hais), Adediran (82. Zajíc), P. Hellebrand.
    Náhradníci: Šípoš – Jak. Matoušek I, Sluka, Skovajsa.

FK Pardubice: Nita – Icha, Hranáč, Chlumecký, Helešic – Hlavatý, Vacek (79. J. Jeřábek), Janošek (73. Huf) – Kostka (59. Pikul), Černý (C) (73. Tischler), Darmovzal (59. Sychra).
    Náhradníci: Budinský – S. Šimek, Koukola.

Rozhodčí: Zelinka – Hurych, Mikeska