USA – Švýcarsko 3:2 (kon.) | Kanada – Česko 5:3 (kon.) | Lotyšsko – Finsko 1:4 (kon.)
Lotyšsko
1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Finsko
Úterý 03.01.2017, 23:30 • Centre Bell, Montréal • Mistrovství světa do 20 let • O udržení

To je od nás vše, do Česka přejeme z Montrealu dobrou noc.

Turnaj se pomalu chýlí ke konci. O sestupujícím už je jasno, ve čtvrtek a v pátek se rozhodne o třech medailistech.

Lotyšsko naopak sestupuje, v Buffalu jej nahradí Bělorusko.

Finsko obhajovalo na MSJ titul, v základní skupině však selhalo a po čtyřech porážkách spadlo do bojů o udržení. Ani v nich nehrálo dobře, Lotyšsko bylo vyrovnaným soupeřem, podle očekávání ale zůstává Finsko v elitní skupině MSJ i pro příští rok.

Lotyšsko odehrálo v barážovém dvojzápase pět dobrých třetin, ta poslední ale rozhodla o jeho sestupu. V čase 41:28 využil přesilovku Saarijärvi, o minutu později se trefil Välimäki. Ve zbytku utkání Lotyši ztratili nervy a fauly se připravili o možnost vyrovnání. Finsko kontrolovalo hru a přidalo čtvrtý gól.

Finsko: Juuso Välimäki
    A máme tu konec! Finsko se udrželo v elitní skupině.

59:52
    Zato Finové jsou ve čtyřech – Vehviläinenovo vyloučení za hrubost ale Suomi mrzet nemusí.

59:52
    Vhazování u Vehviläinena. Lotyši zůstávají v šesti, chtějí alespoň čestný úspěch v podobě druhého gólu.

59:34
    Lotyšsko to zkouší bez brankáře, to už by byl ale velký zázrak, kdyby se mu podařilo vyrovnat.

59:27
    Lotyši jsou kompletní. To je snad jediné pozitivum na jejich výkonu ze třetí třetiny.

58:23
    Buly před Mitensem.

57:50
    Pokračuje finská přesilovka, už ale v pěti proti čtyřem.
    57:26 Juuso VÄLIMÄKI - 1:4

57:26
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Je to jasné. Lotyšsko se v elitní skupině neudrží. V závěru utkání takticky selhalo, faulovalo a už je to 1:4 pro Finsko. Střelou s nápřahem se prosadil JUUSO VÄLIMÄKI, dnes už podruhé. Asistence: Aapeli Räsänen, Vili Saarijärvi.

Marek Hedbávný

Branky a nahrávky: 17. Krastenbergs (Čukste, Ponomarenko) – 2. Tolvanen (Räsänen, Saarijärvi), 42. Saarijärvi (Tolvanen, Juolevi), 43. Välimäki (Björkqvist, Kuokkanen), 58. Välimäki (Räsänen, Saarijärvi)

Lotyšsko: Egils Mitens (Grigals) – E. H. Jansons, Zile (C), Ponomarenko, Čukste (A), G. Jansons, Rubins, Zeile, Zeilis – Baranovskis, Klavinš, Dzierkals – Krastenbergs, Buncis (A), Balcers – Blugers, Tralmaks, Apfelbaums – Bernhards, Smirnovs, Puide.
    Finsko: Vehviläinen (Kaarlehto) – Juolevi (C), Heiskanen, Välimäki, Saarijärvi (A), Je. Mattila, Vaakanainen, Rautanen – Vesalainen, Räsänen, Tolvanen – Luoto, Ju. Nättinen, Koivula – Björkqvist (A), Borgström, Kuokkanen – Ruotsalainen, Ju. Mattila, Väyrynen.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Šír (CZE) – David (USA), Palej (RUS)