Slovensko – Finsko 3:4 (po pr.) | Kanada – Česko cz 2:3 (kon.) | USA – Lotyšsko 7:2 (kon.)
Švédsko – Švýcarsko 3:2 (po pr.)
Slovensko
3:4 (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Finsko
Úterý 02.01.2024, 12:00 • Frölundaborgs isstadion, Göteborg (SWE) • Mistrovství světa do 20 let • Čtvrtfinále

Finové po velmi špatném rozjezdu turnaje zabojují o medaile, přestože z pěti utkání na turnaji vyhráli v základní hrací době jen nad slabým Lotyšskem.
    V dnešním zápase se ve vedení vystřídaly oba celky, Slovensko poslal do vedení dvě desetiny vteřiny před první sirénou z dorážky po buly kapitán Sýkora, ale hned v úvodu druhé třetiny srovnal po hrubce obrany Männistö.
    Slováci nezachytli nástup do druhé třetiny a za 36 vteřin je potrestal Hämeenaho. Díky Dvorskému bylo opět vyrovnáno a dokonce na trefu Kaskimäkiho z předposlední minuty po další laciné ztrátě puku za vlastní bránou dokázal odpovědět v power-play bombou z kruhu Mešár. Jenže Finové opět udeřili hned při prvním střídání po přestávce a o jejich postupu rozhodl krásnou samostatnou akcí Lassila.

Střely na bránu 30:28 (13:15, 5:4, 12:8 – 0:1)
    Vyloučení 1:2, bez využití. (14:50:22)

60:24 Jere LASSILA - 3:4

60:24
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Zápas nechtěl zbytečně protahovat JERE LASSILA a zhasnul slovenské medailové naděje. Kotouč převzal ve vlastním obranném pásmu, prokličkoval se celou slovenskou sestavou a blafákem po ledě do forhendu zakončil dříve, než stačil Gajan betonem docvaknout tyčku. Asistence: Otto Salin a Jani Nyman.

60:01

Slovenští junioři prokázali obrovskou vůli a bojovnost a dvakrát dotáhli náskok Finů, kterým předtím namazali na dva góly. Po Mešárově trefě 44 vteřin před koncem při hře bez brankáře míří první čtvrtfinálový zápas do desetiminutového prodloužení.

Střely na bránu 30:27 (13:15, 5:4, 12:8)
    Vyloučení 1:2, bez využití.

60:00
    59:16 Filip MEŠÁR - 3:3

59:16
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Po skvěle maskované Štrbákově přihrávce vyrovnává zápěstím do šibenice z levého kruhu v power-play FILIP MEŠÁR a velké hokejové drama ještě nekončí! Asistence: Maxim Štrbák a Dalibor Dvorský.

58:58
    Uběhlo znovu jen sedm vteřin a historie se opakuje.

58:51
    Janne Naukkarinen přes celé hřiště netrefil prázdnou bránu a píská se zakázané uvolnění.

58:44
    Slovensko získalo útočné pásmo, Ivan Feneš odvolává Gajana na střídačku a posílá na led šestého bruslaře.
    58:26 Aleksanteri KASKIMÄKI - 2:3

58:26
    Druhá ztráta kotouče za vlastní bránou bude dost možná naše východní bratry stát naději na medaili. Štrbáka obral o kotouč důrazný Helenius a po jeho přihrávce zpoza brány propálil Gajana golfákem z levého kruhu na vzdálenější tyč ALEKSANTERI KASKIMÄKI. Asistence: Konsta Helenius.

58:09
    Nastává koncovka vyrovnaného a napínavého zápasu, je jasné, že dnes vyhraje šťastnější mužstvo. Slováci vyhráli buly ve vlastním pásmu a okamžitě otáčejí hru.

57:00
    Dnešní utkání sleduje 2480 diváků.

56:16
    Slováci obsadili útočné pásmo a točí soupeřům hlavy.

54:45
    Po Kaskimäkiho střele si Gajan poradil i s dorážkou a nadešel čas na asi pětadvacátou reklamní přestávku...

53:08
    Na Repčíkovu střelu Kokko dobře viděl a po zákroku lapačkou přerušuje hru.

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 20. Sýkora (Mešár), 48. Dvorský (Pekarčík), 60. Mešár (Štrbák, Dvorský) – 23. Männistö, 41. Hämeenaho (Lassila, Naukkarinen), 59. Kaskimäki (Helenius), 61. Lassila (Salin, Nyman)

Slovensko: Gajan – Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Radivojevič, Pišoja, Moško – Mešár, Petrovský, Sýkora – Mišiak, Dvorský, Pekarčík – Žlnka, Repčík, Honzek – Císar, Dej, Kukumberg – Suchý.
    Trenér: Feneš

Finsko: Kokko – Kulonummi, Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kangas, Kärki, Väisänen – Hämeenaho, Lassila, Naukkarinen – Nyman, Helenius, Kaskimäki – Halttunen, Keskinen, Männistö – Hemming, Bau, Koskipirtti – Kumpulainen.
    Trenér: Mikkola

Rozhodčí: Eriksson (SWE), Pearce – Faucher, Heffner (CAN)