Lotyšsko – Rakousko 5:2 (kon.) | Finsko – Švédsko 2:3 (kon.) | Česko – Švýcarsko cz 9:1 (kon.)
USA – Německo 11:1 (kon.)
Finsko
2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Švédsko
Pondělí 02.01.2023, 17:10 • Avenir Centre, Moncton • Mistrovství světa do 20 let • Čtvrtfinále

Švédsko se tedy stalo prvním semifinalistou MS juniorů. Už za chvíli začíná souboj mezi Českem a Švýcarskem a pak následují i další dvě čtvrtfinálové bitvy.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou! (19:35:05)

Statistiky

Střely na bránu: 35 – 20
    Vyloučení: 3 – 3
    Góly v přesilovce: 0 – 0
    Góly v oslabení: 0 – 1
    Vhazování: 29 – 26

Obrovská radost Švédů! Ti totiž dnes vyřadili z turnaje stříbrný celek z minulého MS juniorů. Dlouho to vypadalo, že uspějí Finové, poněvadž v první třetině soupeře jasně přehráli, ale možná klíčovým momentem byla vyrovnávací branka v 17. minutě v podání Lea Carlssona. Finové tedy neodskočili do vyššího vedení, avšak ve třetí periodě skóroval Niko Huuhtanen, takže před Švédy byl další složitý úkol. V posledních čtyřech minutách ale přišel neuvěřitelný obrat. Leo Carlsson svou druhou brankou v zápase nejprve srovnal a 65 sekund před poslední sirénou skóroval ve vlastním oslabení Victor Stjernborg.

59:40
    Švédové vyhodili kotouč přes všechny čáry. V této chvíli jim nahrálo to, že hrají oslabení.

59:31
    Opět Finové zatlačili a tentokrát je branka Švédů posunuta. Uvidíme, kde se bude vhazovat.

59:14
    Carl Lindbom předvedl parádní zákrok proti tvrdě pálícímu Joakimu Kemellovi z levé strany.

59:00
    Po vyhraném buly míří finský brankář okamžitě na střídačku. Začíná powerplay Finů.
    58:55 Victor STJERNBORG - 2:3

58:55
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Obrovské zklamání na straně Finska! Švédové dávají branku ve vlastním oslabení po chybě obránce Aleksi Heimosalmiho, který propadl na útočné modré čáře. Dopředu vyrazil důrazný VICTOR STJERNBORG, který zamířil naprosto přesně. 2:3. Bez asistence.

58:28
    Hned na začátku oslabení Švédové puk odpálili přes všechny čáry.

58:14
    Vyloučení v týmu Švédsko:
    Fabian Lysell – 2 min., vysoká hůl.

58:07
    Hokejisté Tre Kronor jsou rázem při chuti! Fabian Lysell nabízel puk před bránu a hrací předmět vyplaval před Carlssona, který ale hattrick nedal.

57:41
    Axel Sandin-Pellikka nahazoval od modré čáry těsně vedle vzdálenější tyče.

57:02
    Vypadá to, že první čtvrtfinálový souboj dospěje do prodloužení. Švédsko nyní drží kotouč ve vlastním pásmu.
    56:33 Leo CARLSSON - 2:2

56:33
    Švédové více než minutu soupeře tlačili a za svou snahu byli po zásluze odměněni. Wagner nabil mezi kruhy Bystedtovi, jehož tvrdou ránu sice Jani Lampinen vyrazil, ale pohotový LEO CARLSSON se postaral o úspěšnou dorážku. 2:2. Asistence: Filip Bystedt a Fabian Wagner.

55:42
    Filip Bystedt byl důraznější než finský zadák. Dostal se k ráně z velkého úhlu, ale klec Finů netrefil.

55:18
    Švédové se nadechli k tlaku. Finsko se muselo spokojit s vyhozením puku na zakázané uvolnění.

Daniel Fekets

Branky a nahrávky: 4. O. Kapanen (Kemell, Koivunen), 45. Huuhtanen (Miettinen) – 17. Carlsson (Jansson, Bystedt), 57. Carlsson (Bystedt, Wagner), 59. Stjernborg

Finsko: Lampinen (Koskenvuo) – Heimosalmi (A), Vilén, Salin, Malinen, Suomi, Ervasti, Ruotsalainen – Kemell, O. Kapanen (C), Koivunen (A) – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – K. Kapanen, Päivärinta, Väisänen – Kaskimäki.
    Trenér: Tomi Lamsa

Švédsko: Lindbom (Brännman) – Engström, Sjöholm (A), Odelius, Sandin-Pellikka, E. Pettersson, Jansson, Norén – Lysell, Stjernborg (C), Rosén – Wagner, Bystedt, Carlsson – Lekkerimäki, Östlund, Öhgren (A) – O. Pettersson, Oscarson, Robertsson – Strömgren.
    Trenér: Magnus Havelid

Rozhodčí: Hamilton (CAN), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Grillo (USA)