Kanada – Slovensko 4:3 (po pr.) | USA – Švédsko 3:2 (po pr.)
USA
3:2 (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
Švédsko
Neděle 30.04.2023, 19:00 • St. Jakob Arena, Basilej (Švýcarsko) • Mistrovství světa do 18 let • Finále
    Mistrovský pohár už je v rukou mladých Američanů, kteří mohou začít slavit
    Pro zlaté medaile si jdou Američané, novopečení mistři světa do 18 let
    A ještě pohár pro poraženého finalistu z rukou Petra Břízy
    Švédský výběr přebírá stříbrné medaile

A je konec! Amerika dokončila svůj finálový comeback a otočila duel zápas z 0:2 na 3:2pp. Nyní už se na ledě rozebíhají bujaré oslavy za zvuku písně Born in the USA od interpreta Bruce Springsteena. Američané tak Švédsku oplatili finálovou porážku z loňského roku a můžou slavit zlato. Nejlepšími hráči utkání byli zvoleni brankář Noah Erliden ze Švédska útočník Danny Nelson z USA.

Volen byl také all-stars tým turnaje dle výběru akreditovaných novinářů. Útočníci: Dvorský (SVK), Stenberg (SWE) a Smith (USA), Obránci: Hutson (USA), Sandin-Pellikka (SWE). Brankář: Erliden (SWE). MVP turnaje dle médií: Will Smith (USA). (21:56:07)

62:20 Ryan LEONARD - 3:2

62:20
    Spojené státy právě vstřelily branku a rozhodují o vítězství na tomto turnaji! RYAN LEONARD předvedl parádní sólovou akci, z levé strany nabruslil do mezikruží, nenechal se obrat a následně vypálil. Jeho rána nebyla možná úplně nejlepší, každopádně Erlidenovi propadla za záda k tyči. Asistence: Cole Hutson a Oliver Moore.

61:39
    Elliot Stählberg si sjel na pravou stranu, ale jeho následný pokus byl lahůdkou pro Treye Augustina.

60:40
    Sterberg si rovnal kotouč na levé straně příliš dlouho. Do rány mu sjel jeden z obránců a puk obětavě zastavil.

60:01
    Úvodní buly prodloužení vyhrála Amerika, která okamžitě vyhodila kotouč až za soupeřovu branku. Stále totiž hraje v oslabení.

60:01

Třetí třetina je u konce a duel nekončí! Američané zapnuli motory a dokázali díky trefám Dannyho Nelsona a Cola Eisermana utkání vyrovnat a poslat do prodloužení. Za svou hru, která nectila pravidla fairplay, ještě pykal Will Smith, ale tuto nabídnutou výhodu Švédové neproměnili. Zatím, protože přesilovka ještě bude pokračovat v prodloužení. To začíná za sedmnáct minut a bude se hrát dvacet minut ve formátu tří proti třem. Střely: 40:32.

60:00

59:08
    Stenberg si na pravé straně rovnal kotouč. Pak vyslal tvrdou ránu zápěstím, ale trefil pouze jednoho z bránících soupeřů. USA pak vyhodilo.

58:57
    Američané si nyní berou oddechový čas. Je to logický krok, protože je čeká opravdu těžká pasáž hry.

58:57
    Vyloučení v týmu USA:
    Will Smith – 2 min., hákování.

58:53
    Will Smith odebral puk soupeři v útočném pásmu a okamžitě se vydal směrem na švédskou branku.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

Jiří Polášek

Branky a nahrávky: 50. Nelson (Buium, Guzzo), 57. Eiserman (Smith), 63. Leonard (Hutson, Moore) – 10. Stählberg (Wahlberg), 27. Nordh (Sandin-Pellikka, Forsfjäll)

USA: Augustine (Musser) – Schulz (C), Minnetian, P. Fischer, Buium, Hutson, Fortescue, Cleveland – Smith, Perreault, Leonard (A) – Terrance, Fine, Moore (A) – Vote, Hagens, Eiserman – Nelson, Hendrickson, Guzzo – Slaggert.
    Trenér: Dan Muse

Švédsko: Erliden (Thelin) – Sandin-Pellikka, Lindstein (A), Willander, Hurtig, Landén (A), Bergström, Kostadinski – Edstrom, Unger Sörum, Stenberg (C) – Dower Nilsson, Forsfjäll, Wahlberg – G. Kangas, Zether, Nordh – Stählberg, Sagadin, Johansson – Pettersson.
    Trenér: Anders Eriksen

Rozhodčí: D. Cadieux, M. Hebeisen – N. Boivin, L. Rampír (CZE)