USA – Rakousko 4:1 (kon.) | Lotyšsko – Norsko 2:1 (kon.) | Finsko – Francie 5:3 (kon.)
Kanada – Kazachstán 5:1 (kon.)
USA
4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Rakousko
Středa 17.05.2023, 15:20 • Nokia Arena, Tampere • Mistrovství světa • Skupina A

Klíčovým momentem utkání se stal americký gól na 2:1 ze 39. minuty. Do tohoto okamžiku ještě Rakušané živili naději na zisk důležitého bodu. V turnaji totiž zatím uhráli jen jediný. Ve třetí třetině americké vítězství pojistil Lane Hutson. Rakousko to v závěru zkoušelo se šesti muži v poli. Jenže ještě než se tým Rogera Badera stihl zabydlet v útočné třetině, potrestal chybnou rozehrávku Nick Perbix, jenž pečetil vítězství svého týmu 4:1.

59:40
    Američané nikam nepospíchají a svou brankou budou chtít dohrát duel, ve kterém už vypracovali komfortní náskok.

58:35
    Po vhazování ve středním pásmu pálil od modré Lane Hutson. Na skrytou střelu reagoval Bernhard Starkbaum na poslední chvíli. Přesto ustál těžký moment.
    57:27 Nick PERBIX - 4:1

57:27
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    To je zřejmě definitivní tečka za dnešním utkáním. Američané vystihli rakouskou rozehrávku ve středním pásmu a kotouč se dostal až k NICKA PERBIXE, který už měl před prázdnou brankou jednoduchou práci. Asistence: Patrick Brown, Sean Farrell.

57:14
    Rakousko volá Bernharda Starkbauma na střídačku! Hráči našeho jižního souseda to zkouší v šesti.

56:47
    Bernhard Starkbaum byl znovu nalepený na své tyči a nenechal žádnou skulinku proti střele z ostrého úhlu.

56:30
    Dnešní utkání sleduje 7676 diváků.

55:39
    Tou zasáhl i proti další ráně z mezikruží. Tentokráte pálil Lane Hutson. Rakouský brankář ukázal, že i ve svém věku je stále oporou národního týmu.

54:58
    Cutter Gauthier projel po levém křídle a vypálil na bližší tyč. Bernhard Starkbaum měl ale dobré postavení a zasáhl vyrážečkou.

54:41
    Na soupisce Rakouska figuruje celkem 11 hráčů z týmu Red Bull Salzburk. Těm po další komerční přestávce zbývá něco málo přes pět minut na zdramatizování skóre.

54:06
    Benjamin Nissner projel po levém křídle. V útočném pásmu ale neměl nikoho ze svých spoluhráčů a na kotouči jsou opět hráči USA.

53:40
    Americký brankář má další zákrok. A po komerční přestávce se bude vhazovat po jeho levici.

52:30
    Pohledná pasáž se divákům v Tampere musela líbit.

51:55
    Oba borci si vzápětí svůj souboj zopakovali. Tentokráte Dominic Zwerger zvolil kličku do bekhendu. Cal Petersen ho ale výborně vybruslil a zasáhl vyrážečkou.
    51:17 Trestné střílení Dominica Zwergera.

51:17
    K nájezdu se postavil útočník Dominic Zwerger. Ten krátce zamíchal a zkoušel překvapit brankáře rychlou střelou mezi betony. Cal Petersen však měl hokejku na svém místě.

Petr Koval

Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Bonino, Mackey), 39. Mazur (Tynan, Hutson), 44. Hutson (Perbix, Coronato), 58. Perbix (Brown, Farrell) – 38. Raffl (Schneider, Rossi)

USA: Petersen (DeSmith) – Samberg, Perbix, Perunovich, Kleven, Thrun, Mackey, Hutson – Bonino (C), Grimaldi, A. Tuch (A) – O'Connor, Eyssimont, Garland (A) – Tynan, Gauthier, Mazur – Farrell, Bjork, Coronato – Brown.
    Trenér: David Quinn

Rakousko: Starkbaum (Madlener) – Maier, Strong, Zündel, Heinrich (A), Wolf, Nickl, Wimmer, Brunner – Ganahl (A), Haudum, Neubauer – Raffl (C), Thaler, Nissner – Schneider, Zwerger, Rossi – Wukovits, P. Huber, M. Huber.
    Trenér: Roger Bader

Rozhodčí: Andris Ansons, Mikko Kaukokari – Onni Hautamaki, Šimon Synek.