konec
Kvalifikace žen, 5 km volně, Oberstdorf

Vítěz: B. Bendiková (LAT)

Středa 24.02.2021, 09:00 • WM-Langlaufarena Ried • Mistrovství světa v klasickém lyžování - běh na lyžích
     
    Konečné pořadí:
    1. Baiba Bendiková (LAT) 11:48,3
    2. Karen Čanluangová (THA) +24,3
    3. Katja Galstjanová (ARM) +1:05,9
    4. Jaqueline Mouraová (BRA) +1:08,1
    5. Gigja Björnsdóttirová (ISL) +1:51,3
    6. Nika Jagečićová (CRO) +1:51,5
    7. Kitija Auzinová (LAT) +2:00,2
    8. Maria Dominguezová (ARG) +2:34,3

    9. Samanta Krampeová (LAT) +2:37,7
    10. Sara Ponyaová (HUN) +2:38,2
    11. Ieva Dainyteová (LTU) +2:39,6
    12. Ioanna Kotsalouová (GRE) +2:40,5
    13. Enchtuul Ariunsanaaová (MGL) +2:42,3
    14. Estere Volfová (LAT) +2:45,8
    15. Sara Plakalovićová (BIH) +2:45,9
    16. Mirlene Picinová (BRA) +2:47,9
    17. Ana Cvetanovská (MKD) +2:50,7
    18. Egle Savická (LTU) +3:02,4
    19. Konstantina Charalampidouová (GRE) +3:27,1
    20. Bruna Mourová (BRA) +3:38,5
    21. Dženana Hodžićová (SRB) +3:38,6
    22. Kalina Nedjalkovová (BUL) +3:40,1
    23. Samaneh Bejramíová (IRN) +3:49,0
    24. Marija Bulatovićová (MNE) +3:52,7
    25. Mihaela Danoská (MKD) +4:01,1
    26. Nomin-Erdene Barsnyamová (MGL) +4:06,3
    27. Eleni Ioannouová (GRE) +4:30,7
    28. Emilija Bucyteová (LTU) +4:39,9
    29. Nomunaa Bolorcecegová (MGL) +5:03,2
    30. Gabija Bucyteová (LTU) +5:15,2
    31. Sahel Tirová (IRN) +5:19,9
    32. Anna Mchitarjanová (ARM) +5:41,7
    33. Farzaneh Rézásultáníová (IRN) +5:59,3
    34. Zahra Savehšemšakiová (IRN) +6:15,2
    35. Natalia Ayalová (CHI) +7:05,1
    36. Fiorella Crozová (COL) 7:08,3
    37. Evgenija Zdravevská (MKD) +7:10,0
    38. Andrea Markovićová (SRB) +7:28,4
    39. Regina Martinezová (MEX) +7:50,3
    40. Angelika Da Silvová (POR) +8:05,8
    41. Núr Kejrúzová (LBN) +10:18,9
    42. Huguette Fachríová (LBN) +12:28,6
    43. Raquel Sukkarová (LBN) +21:52,4 (09:50:17)
     
    Lotyška Baiba Bendiková je jasnou vítězkou kvalifikace a devátá žena nedávného závodu s hromadným startem na biatlonovém mistrovství světa se tak může připravit i na start hlavního závodu běžkyň – specialistek. Překvapivě výborně se předvedla thajská reprezentantka, v Itálii narozená Čanluangová, která se určitě neztratí ani v závodě. Jakž takž konkurenceschopné časy ještě zajela Gastjanová z Arménie a 45letá veteránka Mouraová z Brazílie.
    Na opačném pólu pořadí jsou tři lyžařky z Libanonu, z nichž poslední Sukkarová pojala závod jako chůzi na lyžích, do kopečků stoupala stromečkem a z nich se svezla v celkově téměř trojnásobném čase oproti vítězce..
     
    Kvalifikace skončila.
     
    cíl
    Kitija Auzinová zůstala trochu za očekáváním, papírově největší favoritka se postupně na trati propadala a dojela až sedmá.
     
    cíl
    Katja Galstjanová poráží nejstarší účastnici kvalifikace Mouraovou o dvě vteřinky a zajistila si třetí místo.
     
    cíl
    Postup by si měla zajistit také další zkušená jihoamerická závodnice, Dominguezová z Argentiny, která se určitě vejde do postupové osmičky, když odsouvá o tři vteřiny Krampeovou.
     
    Průběžné pořadí (2,4 km):
    1. Baiba Bendiková (LAT) 6:11,1
    2. Karen Čanlungová (THA) +15,0
    3. Katja Galstjanová (ARM) +31,8
    4. Jaqueline Mouraová (BRA) +37,1
    5. Nika Jagečićová (CRO) +1:03,7
    6. Kitija Auzinová (LAT) +1:06,1
    7. Gigja Björnsdóttirová (ISL) +1:06,5
     
    cíl
    Čanlungová protnula cílovou čáru ve velmi slušném čase, na Bendikovou ztratila jen 24,3 vteřiny a hlídá si druhou příčku.
     
    2,4 km
    Galstjanová se drží na třetí příčce i na dalším mezičase. Auzinová si ale o místo pohoršila a klesla za Chorvatku Jagečićovou.
     
    Průběžné pořadí (1,5 km):
    1. Baiba Bendiková (LAT) 4:10,9
    2. Karen Čanlungová (THA) +10,4
    3. Katja Galstjanová (ARM) +18,8
    4. Jaqueline Mouraová (BRA) +28,2
    5. Kitija Auzinová (LAT) +44,6
    6. Nika Jagečićová (CRO) +46,0
     
    1,5 km
    Úvodní mezičas už mají změřeny všechny závodnice. Arménka Galstjanová je třetí, papírově nejvýše postavená Lotyška Auzinová až pátá.
     
    cíl
    O půl vteřiny poráží maďarskou závodnici Samanta Krampeová a tak jsou běžkyně z Lotyšska na prvních dvou místech.
     
    cíl
    Litevská dvojčata Emilija a Gabija Bucyteovy, narozené 26. září 2005, jsou nejmladšími účastnicemi závodu. V sesterském souboji vítězí o 35 vteřin Emilija, obě se však nalézají až v dolní polovině výsledkové listiny.
     
    2,4 km
    Dcera italské matky a thajského otce Čanluangová dál jede výtečný závod a neměla by mít problémy s postupem, před polovinou trati ztrácí jen 15 vteřin na Bendikovou. Také ztráta veteránky Mouraové narostla jen málo, na 37 vteřin. Všechny další ženy mají manko přes minutu, ovšem na ty nejlepší ještě čekáme.
     
    cíl
    Dainyteová v cíli nezvládla souboj s časem maďarské blondýnky o vteřinu a jde na třetí místo. Mladičká Lotyška Volfová je zatím čtvrtá 2:45 minuty za svou vedoucí krajankou, dále jsou už odstupy propastné. 42letá Da Silvová ztratila přes osm minut.
     
    cíl
    Baiba Bendiková vede v cíli o 2 minuty a 38 vteřin před Ponyaovou a s číslem 20 stihla dokonce předjet libanonské reprezentantky se startovními čísly 3 a 4.
     
    1,5 km
    Ovšem pozor, do boje o nejvyšší příčky se hlásí také lyžařka z Thajska Karen Čanluangová, která zaostává jen deset vteřin na elitní biatlonistku.
     
    1,5 km
    Pětačtyřicetiletá Jaqueline Mouraová z Brazílie jede velmi svižně a jako jediná alespoň trochu konkuruje Bendikové, na kterou ztrácí 28 vteřin. Dalších devět závodnic v čele s Dainyteovou je v těsných odstupech okolo padesátivteřinového manka.
     
    cíl
    Sara Ponyaová dorazila jako první do cíle, pětikilometrovou trať zvládla 2084. žena světového žebříčku za 14:26,5 minuty a má slušnou šanci na postup do hlavního závodu.
     
    2,4 km
    Baiba Bendiková je na druhém mezičase ve vedení o minutu a 13 vteřin před Dainyteovou.

    Karel Jedlička

    Konečné pořadí:
    1. Baiba Bendiková (LAT) 11:48,3
    2. Karen Čanluangová (THA) +24,3
    3. Katja Galstjanová (ARM) +1:05,9
    4. Jaqueline Mouraová (BRA) +1:08,1
    5. Gigja Björnsdóttirová (ISL) +1:51,3
    6. Nika Jagečićová (CRO) +1:51,5
    7. Kitija Auzinová (LAT) +2:00,2
    8. Maria Dominguezová (ARG) +2:34,3
    9. Samanta Krampeová (LAT) +2:37,7
    10. Sara Ponyaová (HUN) +2:38,2
    11. Ieva Dainyteová (LTU) +2:39,6
    12. Ioanna Kotsalouová (GRE) +2:40,5
    13. Enchtuul Ariunsanaaová (MGL) +2:42,3
    14. Estere Volfová (LAT) +2:45,8
    15. Sara Plakalovićová (BIH) +2:45,9
    16. Mirlene Picinová (BRA) +2:47,9
    17. Ana Cvetanovská (MKD) +2:50,7
    18. Egle Savická (LTU) +3:02,4
    19. Konstantina Charalampidouová (GRE) +3:27,1
    20. Bruna Mourová (BRA) +3:38,5
    21. Dženana Hodžićová (SRB) +3:38,6
    22. Kalina Nedjalkovová (BUL) +3:40,1
    23. Samaneh Bejramíová (IRN) +3:49,0
    24. Marija Bulatovićová (MNE) +3:52,7
    25. Mihaela Danoská (MKD) +4:01,1
    26. Nomin-Erdene Barsnyamová (MGL) +4:06,3
    27. Eleni Ioannouová (GRE) +4:30,7
    28. Emilija Bucyteová (LTU) +4:39,9
    29. Nomunaa Bolorcecegová (MGL) +5:03,2
    30. Gabija Bucyteová (LTU) +5:15,2
    31. Sahel Tirová (IRN) +5:19,9
    32. Anna Mchitarjanová (ARM) +5:41,7
    33. Farzaneh Rézásultáníová (IRN) +5:59,3
    34. Zahra Savehšemšakiová (IRN) +6:15,2
    35. Natalia Ayalová (CHI) +7:05,1
    36. Fiorella Crozová (COL) 7:08,3
    37. Evgenija Zdravevská (MKD) +7:10,0
    38. Andrea Markovićová (SRB) +7:28,4
    39. Regina Martinezová (MEX) +7:50,3
    40. Angelika Da Silvová (POR) +8:05,8
    41. Núr Kejrúzová (LBN) +10:18,9
    42. Huguette Fachríová (LBN) +12:28,6
    43. Raquel Sukkarová (LBN) +21:52,4
    Starovní listina:
    1 Fiorella Crozová (COL)
    2 Angelika Da Silvová (POR)
    3 Huguette Fachríová (LBN)
    4 Raquel Sukkarová (LBN)
    5 Sara Ponyaová (HUN)
    6 Núr Krejrúzová (LBN)
    7 Regina Martinezová (ESP)
    8 Gabija Bucyteová (LTU)
    9 Anna Mchitarjanová (ARM)
    10 Nomunaa Bolorcecegová (MGL)
    11 Marija Bulatovićová (MNE)
    12 Evgenija Zdravevská (MKD)
    13 Emilija Bucyteová (LTU)
    14 Andrea Markovićová (SRB)
    15 Estere Volfová (LAT)
    16 Natalia Ayalová (CHI)
    17 Nomin-Erdene Barsnyamová (MGL)
    18 Ieva Dainyteová (LTU)
    19 Zahra Savehšemšakiová (IRN)
    20 Baiba Bendiková (LAT)
    21 Samanta Krampeová (LAT)
    22 Sahel Tirová (IRN)
    23 Egle Savická (LTU)
    24 Eleni Ioannouová (GRE)
    25 Mirlene Picinová (BRA)
    26 Ana Cvetanovská (MKD)
    27 Farzaneh Rézásultániová (IRN)
    28 Enchtuul Ariunsanaaová (MGL)
    29 Kalina Nedjalkovová (BUL)
    30 Gigja Björnsdóttirová (ISL)
    31 Jaqueline Mouraová (BRA)
    32 Mihaela Danoská (MKD)
    33 Konstantina Charalampiduová (GRE)
    34 Karen Čanluangová (THA)
    35 Dženana Hodžićová (SRB)
    36 Maria Dominguezová (ARG)
    37 Bruna Mourová (BRA)
    38 Sara Plakalovićová (BIH)
    39 Ioanna Kotsalouová (GRE)
    40 Samaneh Bejrámíová (IRN)
    41 Nika Jagečićová (CRO)
    42 Katja Galstjanová (ARM)
    43 Kitija Auzinová (LAT)