Vítkovice – Liberec 6:3 (kon.) | K. Vary – Kladno 4:3 (kon.) | Mladá Boleslav – Třinec 2:3 (po pr.)
Pardubice – Mountfield HK 5:2 (kon.) | Olomouc – Litvínov 5:3 (kon.) | Sparta – Kometa Brno 2:3 (kon.)
HC Vítkovice Ridera
6:3 (2:1, 3:0, 1:2)
Bílí Tygři Liberec
Pátek 21.10.2022, 17:30 • Ostravar aréna • Tipsport extraliga • 13. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Ve 13. kole Tipsport extraligy se Vítkovice utkají na svém ledě s týmem Liberce.

Vítkovičtí v předchozím kole padli na ledě Komety těsným výsledkem 1:2, přesto jim patří 2. místo, s bilancí 6-1-2-3 a aktivním skórem 37:30 nasbírali 22 bodů a na první Pardubice tak ztrácejí bod. Liberečtí Tygři uhráli v úterním zápase na svém ledě jen bod za prohru 3:4 po nájezdech proti Karlovým Varům a zajímavostí je, že v dosavadním průběhu sezóny odehráli jen dva zápasy, které skončili v řádné hrací době. Přesto jim patří 5. příčka, za bilanci 2-4-5-0 a aktivní skóre 33:25 mají na svém kontě 19 bodů.

Nejproduktivnějšími hráči Vítkovic jsou s dvanácti kanadskými body útočníci Dominik Lakatoš (7+5) a Peter Krieger (6+6). Lakatoš je společně s útočníkem Robertsem Bukartsem se sedmi góly nejlepším střelcem týmu. Nejlepším nahrávačem a zároveň obráncem je s deseti body Juraj Mikuš (0+10) a s časem 23:26 je také nejvytíženějším hráčem. Ve statistice "plus/mínus" má sedm kladných bodů útočník Rastislav Dej. Čtrnáct trestných minut nasbíral obránce Patrik Koch, který ale vévodí statistice Radegast indexu s 32 body. Vytíženějším z dvojice gólmanů je Aleš Stezka, který si připsal dvě čistá konta, průměr má 2,06 a úspěšnost 93,46%.

Kanadské bodování Liberce vedou hned tři hráči, kteří mají na svém kontě osm bodů a jsou to útočníci Michael Frolík (5+3) a Michal Birner (1+7) společně s nejlepším bekem týmu Uvisem Janisem Balinskisem (3+5). Ten je také s časem 22:08 nejvytíženějším hráčem. Útočník Michal Birner má na svém kontě také osm kladných bodů ve statistice "+/-". Po deseti trestných minutách vyinkasovali do sudích Uvis Janis Balinskis a Lukáš Derner. Ve statistice Radegast indexu nasbíral obránce Jan Štibingr 19 bodů. Nejvíce prostoru v brance Tygrů dostává Petr Kváča s průměrem 1,92 a úspěšností 93,21%.

V loňské sezóně měli ve vzájemných zápasech navrch Tygři, kteří vyhráli tři ze čtyř zápasů poměrem 14:6. První dvě utkání se musela prodlužovat, v jednom z nich vyhrály Vítkovice, ale poté si liberečtí střihli tři vítězná utkání v řadě.

Na úvod tohoto zápasu se fanoušci v Ostravar aréně dočkají slavnostního a oficiálního rozloučení obránce Romana Poláka s aktivní kariérou. Vítkovická ikona vhodí čestné úvodní bully a o přestávce bude k dispozici fanouškům na autogramiádě.

HC Vítkovice Ridera: Stezka (Klimeš) – Mikuš (A), Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller (C) – Fridrich, Chlán, Lakatoš (A) – Dej, Lindberg, Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa.
    Trenér: Miloš Holaň

Bílí Tygři Liberec: Král (Kváča) – Balinskis, Melancon, Vitásek, Štibingr, Derner, J. Dvořák, Rosandić – Birner (A), A. Najman, Faško-Rudáš – Ordoš, Filippi, Frolík – Flynn, Jelínek (C), Rychlovský – Vlach, Šír (A), Čederle.
    Trenér: Patrik Augusta

Rozhodčí: R. Hradil, J. Šindel – M. Hlavatý, Š. Synek.

Roman Polák vchází na ledovou plochu a po boku manželky a dětí si užívá ovací tribun. Od Romana Šimíčka dostává zarámovaný originální dres, ve kterém nastoupil k poslednímu soutěžnímu zápasu. Na kostce pod střechou Ostravar arény probíhá sestřih Polákových fotek, zákroků a zdravice spoluhráčů a kamarádů.

Čestné bully bylo vhozeno, budeme moci začít.

00:01

00:15
    Úvodní vhazování pro Liberec, který má ale problém s přechodem do středního pásma.

00:34
    Hosté v pásmu, Stezka však zasahovat nemusel.

00:50
    Tygři rozehrávají od své klece.

01:18
    Chlán se rozjel do středního pásma, ale spoluhráči se mu zdrželi, puk tak jen nahodil za libereckou klec.

01:49
    První zákrok Stezky, jeho pozornost vyzkoušel Derner.

02:17
    Domácí se protáhli do pásma a usadili se před Králem, Marosz mířil od mantinelu na vzdálenější tyč, ale nemířil přesně.

03:06
    Vítkovice kombinovaly do pásma a bojují o prostor.

03:30
    Od mantinelu mířil na branku Mikuš, Krieger byl ale přidržen a nemohl kotouč zpracovat.

04:09
    Hosté se z protiútoku dostali lehce do pásma, střelu Melancona Stezka vytěsnil holí.

04:13
    Liberec právě vstřelil branku!
    Hosté vyhráli vhazování před Stezkou, puk od Filippiho zamířil k UVISOVI JANISOVI BALINSKISOVI, jehož prudká střela proklouzla nenápadně Stezkovými betony – 0:1. Asistence: Tomáš Filippi.
    04:13 Uvis Janis Balinskis - 0:1

05:00
    Vítkovičtí v dobré šanci, ale Krieger byl vytěsněn vedle Královy klece.

06:27
    Hraje se od branky k brance, oba gólmani musejí být ve střehu.

06:49
    Liberecký útok teď zastavuje ofsajd, následuje komerční přestávka.

07:01
    Frolík se beztrestně protáhl podél mantinelu až k vítkovické brance, nahrával na Filippiho, ale ten mířil mimo.

07:21
    Za hrubost je potrestán domácí Gewiese a hosté mají početní převahu.

07:50
    Vítkovičtí dostali puk do středního pásma a daří se jim ho tam udržet.

08:35
    Domácí znovu vyhazují kotouč, tentokrát až ke Královi.

08:50
    V rohu u domácí branky došlo ke kolizi, zdá se, že se zranil jeden z hlavních rozhodčích. Hradil musí odstoupit ze zápasu.

08:55
    Přesilovka Tygrů se krátí, Najman rychle sprintuje od své klece, ale vítkovičtí se brání dobře.

09:21

09:51
    Bukarts číhal před brankou na přihrávku Muellera, ale nedočkal se.

10:15
    Oba týmy střídají, puk mají pod kontrolou Tygři.

10:55
    Libereckou souhru zakončuje Faško-Rudáš, který byl u puku jako poslední, ale nenamířil jej přesně.

11:48
    Neposedný kotouč mířil na branku hostí, liberecký gólman ho raději schovává pod lapačkou.

11:55
    Grman si sjel do kruhu, ale nastřelil jen Královy betony.

12:17
    Mueller zavezl puk do pásma, ale na Kriegera jej přes bránící kráče nedokázal prostrčit.

12:50
    Menší zmatky před hostující brankou, Královi vyklouzl kotouč, ale vítkovický hráč před brankou měl zablokovanou hůl.

13:01
    Sudí zastavují liberecký útok pro ofsajd, následuje další komerční přestávka.

13:14
    Příliš prudká nahrávka končí na zakázaném uvolnění domácího týmu. Vhazuje se po pravici Stezky.

13:30
    Vítkovický Dej s Kalusem v situaci dva na tři, ale jejich mise končí na zadním mantinelu.

14:00
    Přesilovka pro domácí, Vlach bude pykat za podrážení. Po odpískání se na ledě strhla menší potyčka mezi přítomnými hráči, o hlavu větší Kovář musel krotit vyskakujícího Vlacha.

14:16
    Domácí jsou usazeni v pásmu, Lakatošova dělovka míří těsně vedle.

14:26
    Vítkovice právě vstřelily branku!
    Je vyrovnáno!!! Domácí netrvalo ani půl minuty, aby využili přesilovku – MAREK KALUS zdatně clonil Králův výhled, od modré vypálil Mikuš a jeho střelu tečoval vítkovický útočník kolem bližší tyče, u které byl liberecký gólman připraven, do sítě – 1:1. Asistence: Juraj Mikuš, Peter Mueller.
    14:26 Marek KALUS - 1:1

14:47
    Hosté posílají puk na zakázané uvolnění.

15:17
    Liberečtí zavezli kotouč do pásma, ale tam ho jen odevzdali.

15:42
    Derner dostal puk do pásma, ale spoluhráči se zapomněli před modrou.

16:02
    Král si připisuje další dobrý zásah proti pokusu Bukartse.

16:24
    Flynn dobře narušil vítkovickou souhru v jejich útočném pásmu a vyváží puk do bezpečí.

17:00
    Před brankou Liberce se ocitl sám Lindberg, ale Krále nepřekonal.

17:41
    Vítkovičtí okupují prostor před hostující klecí, ale Král drží.

18:18
    Derner nahrál na Filippiho, který rozehrával do pásma, ale kotouč mu ujel a dostal se tak snadno pod kontrolu Vítkovic.

19:01
    Stehlíkova střela na branku nenašla Muellerovu hůl.

19:39
    Po chybě v útočném pásmu Liberce se k puku dostal ROBERTS BUKARTS, který vyrazil sám do pásma, byl stíhán dvěma libereckými hráči, kterým ale ujel ze sevření a pruskou střelou dostává vítkovické do vedení 2:1.
    19:39 Roberts BUKARTS - 2:1

20:00

Další třetina začne přibližně v 18:33.

Střely na branku:
    1/3 – 12:8

Liberečtí sice dokázali rychle otevřít skóre po střele Balinskise. Vítkovičtí se poté ubránili přesilovce hostů, ve své přesilovce pak srovnali zásluhou Kaluse, který tečoval střelu Mikuše a do první sirény pak po parádním sólu Bukartse strhli vedená na svou stranu.

20:01

20:01
    Kvůli zranění odstoupil ze zápasu hlavní rozhodčí Hradil a místo něj nastoupil Šudoma.

22:10
    Domácí se protáhli do pásma, Kalusovu střelu dokázal Král vyrazit, ale jen k RASTISLAVOVI DEJOVI, který měl před sebou zcela odkrytou klec – 3:1. Asistence: Marek Kalus, Tobias Lindberg.
    22:10 Rastislav DEJ - 3:1

23:46
    Rychlý protiútok Vítkovic končí pukem za Královými zády, ale sudí se jdou poradit s videem.

23:46
    Domácí se z protiútoku dostali rychle před Krále, ROBERTS BUKARTS stál před brankou a napodruhé se mu podařilo dostat puk mezi betony libereckého gólmana – 4:1. Asistence: Peter Mueller, Lukáš Kovář.
    23:46 Roberts BUKARTS - 4:1

24:06
    Domácí jsou při chuti, Krieger našel najetého Muellera, ten si najel do kruhu, počkal s přihrávkou na najíždějícího JAMESE WILLIE RASKOBA, který z mezikruží propaluje libereckého gólmana – 5:1. Asistence: Peter Mueller, Peter Krieger.
    24:06 James Willie Raskob - 5:1

24:06
    Liberečtí trenéři si vyžádali oddechový čas.

25:03
    Hosté u domácí branky, ale Stezkova lapačka byla přesně tam, kde být měla, Birner se tak radovat nemůže.

26:06
    Domácí zdatně ostřeluji klec Tygrů, jejich kombinace stíhají střely a bránícím se hostům ubývají síly. Následuje komerční přestávka.

26:29
    Koch vyrazil až ke Králově kleci, ale jeho prudká střela se stočila nad branku.

26:50
    Mueller si sjel až do kruhu a nastřelil spojnici Královy klece!!

27:12
    Za hru vysokou holí je potrestán hostující Faško-Rudáš.

27:22
    Domácí rozjeli střelecký kolotoč.

28:13
    Mueller, Lakatoš ani Mikuš nebyli se svými pokusy úspěšní, hosté vyhazují puk do středního pásma.

28:52
    Vítkovičtí musejí znovu pro puk až za Stezkovu klec.

29:12

29:35
    Lednický vypálil přes hráče, ale klubko před Králem neprostřelil.

29:58
    Domácí gólman tahá puk z lapačky, tu prověřoval Jelínek.

30:20
    Hosté se drží v pásmu, Grmanovi se podařilo narušit jejich souhru.

31:00
    Lindberg se dostal do pásma s Dejem, u branky místo nahrávky zvolil střelu a poslal puk přímo do Královy náruče.

31:53
    Vítkovičtí zaútočili, Král vytěsnil puk k druhé tyči, ale tam nikdo z vítkovických nebyl.

32:31
    Domácí celek pořádá nájezdy do libereckého pásma, Král brání svou klec, co mu síly stačí.

33:17
    Tygři posílají nepřesnou přihrávku na zakázané uvolnění.

33:29
    Liberečtí se rychle protáhli do pásma, Štibingr se napřáhl od kruhu, ale Stezkova náruč byla připravena. Následuje komerční přestávka.

34:00
    Vítkovičtí se v pásmu dlouho neudrželi, ale hosté nedokázali s pukem přejít přes střední pásmo, proto se znovu hraje před Králem.

34:39
    Mezi vítkovickými beky se k brance protáhl Birner, ale jeho pokus končí ve Stezkově lapačce.

34:50
    Tygři budou moci snížit, hákováním se provinil domácí Grman.

35:06
    Snahu hostů zastavuje ofsajd.

35:37
    U branky Vítkovic stál s připravenou holí Frolík, ale puk netrefil.

36:10
    Domácí čtveřici se daří vyhazovat kotouče.

36:27
    Do úniku se dostal Fridrich s Chlánem, ale přihrávka Fridricha byla příliš prudká.

36:50

37:08
    Vítkovičtí v přečíslení, ale nedokázali ho využít.

37:14
    Za sekání putuje mezi trestoměřiče hostující Birner.

37:46
    Tygři drží kotouč dál od své klece, Král je přesto v pohotovosti.

38:08
    Hosté nahazují kotouč na Stezku a urychleně střídají.

38:36
    Dej rozehrává do pásma.

38:43
    Do kruhu si pro puk sjel Bukarts, ale mířil nad.

39:05
    Puk mizí mezi diváky, bude se vhazovat u Krále.

39:14

39:29
    Lednický s Fridrichem spěchali do pásma, ale nebyli dostatečně rychlí.

39:59
    Fridrich podporovaný Lednickým vyrazil na zteč liberecké klece, ale Král mu kotouč vypíchl.

40:00

Další třetina začne přibližně v 19:28.

1/3 – 12:8
    2/3 – 17:6

Ve druhé části přidali domácí hned tři branky a tím zcela rozhodili koncept hry libereckých, kteří jakoby najednou nevěděli, co hrát. Trenéři Tygrů chtěli své hráče uklidnit a vyžádali si po páté vítkovické brance oddechový čas, ale hra hostů se příliš nezměnila. Uvidíme, s čím přijdou oba týmy do třetí části.

40:01

40:01
    Hosté začnou třetinu oslabením, za sekání je vyloučen Balinskis.

40:54
    Tygrům se podařilo vyhodit puk a chvíli ho držet ve středním pásmu.

41:19
    Hosté vyhazují puk do bezpečí, Stezka jej raději ukryl v lapačce.

42:01
    Liberec hraje v plném počtu.

42:26
    Lednický s Fridrichem se dostali do pásma, ale jejich nepřesné přihrávky končí v rohu.

42:56
    Na opačné straně zasahuje Stezka, hra je přerušena.

43:17
    Bukarts s Muellerem u Krále, ale puk za jeho záda neprošel.

43:42
    Dalekonosnou střelu vyslal hostující Rychlovský, ale puk končí na zadním mantinelu.

43:47
    Hosté snižují stav na světelné tabuli, Rychlovský dostal puk k PETROVI JELÍNKOVI, který našel odkryté místečko ve vítkovické kleci – 5:2. Asistence: Jakub Rychlovský, Uvis Janis Balinskis.
    43:47 Petr JELÍNEK - 5:2

44:51
    Lindberg si před brankou nahrál s Kalusem, ale skóre se nemění.

45:17
    Pěkná akce Vítkovic v podobě souhry Bukartse a Muellera, ale chyběla přesnost.

46:43
    Liberečtí se trpělivě znovu a znovu dostávají do pásma, ale Stezka je v pohotovosti.

47:18
    Dej se protáhl do blízkosti Královy klece, jeho prudká střela se odrazila od gólmanovy lapačky.

48:01
    Hraje se od branky k brance, menší závar dokázal Král u své branky ustát. Následuje komerční přestávka.

48:07
    Nahození vítkovického hráče od mantinelu na branku vytěsnil Král ramenem.

48:45
    Vítkovice drží puk za svou brankou a váhají s rozehrávkou.

49:01
    Puk je v pevném sevření Stezky, bude se vhazovat po jeho pravici.

49:32
    Domácí se bez potíží protáhli do pásma, Bukartsovu střelu raději Král přikrývá lapačkou.

49:54
    Fridrich mohl vystartoval do pásma, ale kotouč mu odskočil od hokejky.

50:18
    Liberečtí se do pásma nedostali, protože na útočné modré přišli o kotouč.

51:50
    Za nahozeným pukem spěchal Bukarts, ale Melencon u něj byl jako první.

52:07
    Tygři využili příležitost a vystartovali do pásma, Stezka sevřel puk v náručí. Následuje komerční přestávka.

52:50
    Chlán si našlápl do útočného pásma, ale byl zastaven na hranici pravidel.

53:33
    Do domácí branky se urputně tlačí Faško-Rudáš, ale jeho spoluhráčům se nedaří využít zakrytý výhled domácího gólmana.

54:20
    Nad ledem to začíná trochu jiskřit, v rohu u domácí branky se do sebe pustili hostující Flynn a domácí Lednický. Flynn je potrestán na 2 minuty za podrážení a 2 minuty za hrubost, Lednický si vykoledoval 2 minuty za hrubost. Trest za podrážení odpyká za Flynna Faško-Rudáš. Domácí hrají přesilovku.

54:36
    Domácí využívají další přesilovku, po nahrávce Lakatoše namířil puk do branky PETER KRIEGER – 6:2. Asistence: Dominik Lakatoš, Juraj Mikuš.
    54:36 Peter KRIEGER - 6:2

56:20

56:29
    Domácí budou hrát v oslabení, Koch je potrestán za napadení.

56:50
    Dej se dostal k puku, protáhl se podél mantinelu a zdatně šetří vteřiny ve svém útočném pásmu.

57:22
    Tygři se usazují v pásmu.

57:30
    Hosté také využívají svou přesilovku, z kruhu se napřáhl Filippi, Stezka si pokryl dolní část klece, ale odražený puk sebral před ním stojící JAN ORDOŠ a poslal puk do odkrytého místa – 6:3. Asistence: Tomáš Filippi, Mislav Rosandić.
    57:30 Jan ORDOŠ - 6:3

58:12
    Hraje se ve středním pásmu.

58:50
    Liberečtí mají puk pod kontrolou, ale domácí je k ničemu nehodlají pustit.

59:27
    Hosté stále bojují o prostor v pásmu před Stezkou.

59:41
    Vítkovičtí mají puk pod kontrolou a už ho asi soupeři nepůjčí.

Bílí Tygři Liberec – UVIS JANIS BALINSKIS

Tento zápas už zná svého vítěze. Vítkovice od páté minuty prohrávali a Tygři se zdáli sebejistí, ještě před první sirénou ale domácí strhli vedení na svou stranu a ve druhé třetině dominovali, když během necelých dvou minut vstřelili tři branky. Ve třetí třetině se hosté trpělivou hrou snažili dostat zpět do zápasu, nejprve snížili Jelínkem, ale na to odpověděli vítkovičtí Kriegerem, Tygři pak znovu snižovali Ordošem, ale na větší obrat už bylo pozdě. Tři body tak zaslouženě zůstávají v Ostravě, mějte příjemný zbytek večera a nastávající víkend. Já se budu těšit brzy znovu na počtenou. (20:19:00)

Monika Baloghová

Branky a nahrávky: 15. Kalus (Mikuš, Mueller), 20. Bukarts, 23. Dej (Kalus, Lindberg), 24. Bukarts (Mueller, L. Kovář), 25. Raskob (Mueller, Krieger), 55. Krieger (Lakatoš, Mikuš) – 5. Balinskis (Filippi), 44. Jelínek (Rychlovský, Balinskis), 58. Ordoš (Filippi, Rosandić)

Rozhodčí: R. Hradil, J. Šindel – M. Hlavatý, Š. Synek

Diváci: 6 239