Sparta – Kometa Brno 3:4 (po pr.) | K. Vary – Třinec 1:4 (kon.)
HC Sparta Praha
3:4 (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1) Stav série: 1:3
HC Kometa Brno
Středa 03.04.2024, 18:00 • Sportovní hala Fortuna, Praha - Holešovice • DHL Extraliga juniorů • Semifinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

HC SPARTA PRAHA

Sparťané v prvním zápase na brněnském ledě zaznamenali v letošním playoff vůbec první zaváhání. Svěřenci Tomáš Netíka se ale dokázali oklepat a druhý den tým vyhrál, hlavně zásluhou vybudovaného náskoku 3:0 z první třetiny, 4:2. První domácí semifinálový boj ale Spartě také nevyšel. I přes nadějnou vyrovnávací trefu Filipa Nováka ve druhé třetině nakonec Kometě podlehli konečným výsledkem 1:3.

Pražanům se zatím v playoff nepodařilo nastartovat v základní části nejúčinnější zbraň, tedy přesilovou hru. Největší výhodou jim tak momentálně zůstává různorodost střelců – zatím sedm vstřelených branek v semifinále má každá svého jiného střelce.

Nejproduktivnějším sparťanem v playoff je Petr Hauser s bilancí 4+7.

HC KOMETA BRNO

Brňané po čtvrtfinálové otočce vstoupili do semifinále vítězně, když třemi góly během druhé třetiny překlopili skóre na svou stranu a vedení už nepustili. Hlavní postavou prvního zápasu na ledě Komety byl Adam Boltvan, s bilancí 2+2 v utkání. Ve druhém zápase ale Kometě utekl start a k vidění byly znova tři rychlé góly, tentokrát ale na straně soupeře. Toto vedení už Sparta stejně jako o den dřív Kometa udržela. A v prvním duelu jako hostující celek se podařilo Komětě zásluhou gólu na 2:1 Robina Rakuse otočit stav příznivě pro ně a nejen, že vyhráli 3:1, ale vybojovali si také mečbol.

Jednu z hlavních opor má Kometa v Janu Kavanovi v brance, podařilo se jim ale také využít tři přesilové hry a jen v jedné inkasovat.

Nejproduktivnějším z Brňanů je v playoff Roman Otava, který má aktuálně bilanci 5+4.

SEMIFINÁLE: stav série 1:2
    HC Kometa Brno – HC Sparta Praha – 5:2
    HC Kometa Brno – HC Sparta Praha – 2:4
    HC Sparta Praha – HC Kometa Brno – 1:3

HC Sparta Praha: Vedral (Kalista) – Culek, Cichoň, T. Bartoň, J. Červenka, Samson, J. Tůma, David (A) – Bareš, Odehnal, Fábry (C) – Senčák, Daníček, Žmola – Hrabík, Vitouch, Stěpančuk – F. Novák, S. Pavlák, Hauser (A).
    Trenér: Tomáš Netík

HC Kometa Brno: Kavan (Ondráček) – D. Svoboda, A. Pospíšil, Bůžek, F. Němec, Ulbricht (A), Zubíček, Jurný – Boltvan (A), Otava (C), K. Horváth – D. Moravec, Ekrt, Rakus – Chludil, Veselský, Habermann – J. Nesvadba, Halačka, Zembol.
    Trenér: Karel Beran

Rozhodčí: Zavřel, Sýkora – Pěkný, Figer.

Týmy jsou připravené ledě, utkaní již brzy začne.

00:01

00:06
    Úvodní buly vyhráli hosté, ale útok se jim založit nepodařilo.

00:52
    Vitouch si zavezl puk do pásma, k útoku se ale přes souboj o puk u mantinelu nedostal. I když na chvíli Kometa vyhnala domácí z pásma, hned se rychle vracejí.

01:49
    Byla odpískána hra rukou. Vhazuje se tak na ofsajdovém bodu pro vhazování domácích.

02:43
    Zakázané uvolnění Komety.

02:50
    Senčák po vhazování ihned vypálil na Kavana, puk se mu ale odrazil od betonů. Avšak to docela příhodně, protože Senčák se dostal ještě na dorážku, ale nakonec nezakončil za Kavana.

03:05
    Kavan schoval po střele puk v rukavici a před brankou už se stihla strhnout menší potyčka.

04:11
    Počínající útok hostů zastavil ofsajd.

04:33
    Daníček od mantinelu přihrál do mezikruží Vitouchovi, tomu ale nakonec v zakončení sjel puk z hokejky a promáchl.

05:40
    Puk se po střele jednoho ze sparťanů dostal tak nebezpěčně ke Kavanovi, že byl puk málem v brance. Nakonec ale vyskákal před něj a dorážet se pokoušel Fábry.

06:45
    Po průniku Komety bylo nařízeno trestné střílení.

06:45
    Kometa právě vstřelila branku!
    JAKUB ZEMBOL dokázal Vedrala prostřelit nad levé rameno a proměnil trestné střílení.
    06:45 Jakub ZEMBOL - 0:1

07:02
    Ofsajd Sparty.

07:41
    Horváthova střela od modré se odrazila od Vedralovy lapačky.

08:30
    Útočící hráč v brankovišti, vhazuje se na ofsajdovém bodu pro Spartu.

09:07

10:16
    Blízkou střelu Otavy sklapl Vedral mezi betony.

11:41
    Bareš ujel sám až ke Kavanovi, při střele ale trefil pouze brankářovy betony.

12:06
    Bartoňova šance byla zlikvidována hostujícím brankářem.

13:39
    Puk po boji v útočném pásmu Sparty vyletěl až mimo hrací plochu.

13:59
    Zakázané uvolnění hostů.

15:05
    5/5
    Sparta právě vstřelila branku!
    Ondřej Hrabík vystřelil od mantinelu na Kavana a puk se dostal cestou do mezikruží na čepel OLIVERA SAMSONA, který svou tečí vyrovnává stav utkání. Asistence: Ondřej Hrabík.
    Samson O., Hrabík O., Hauser P., Fábry A., Culek O.
    Pospíšil A., Ulbricht P., Moravec D., Ekrt J., Rakus R.
    15:05 Oliver SAMSON - 1:1

16:22
    Boltvan z ostrého úhlu vypálil na Vedrala a ten si jeho tvrdou ránu podržel na betonech.

17:25
    Icing hostující Komety.

17:36
    5/5
    JAN EKRT projel podél mantinelu až před branku a dokázal vymíchat Vedrala prostřelit jej. Asistence: David Moravec a Denis Svoboda.
    Ekrt J., Moravec D., Svoboda D., Rakus R., Pospíšil A.
    Samson O., Bartoň T., Bareš A., Vitouch M., Daníček M.
    17:36 Jan EKRT - 1:2

19:00
    Probíhá poslední minuta této dvacetiminutovky.

20:00

Po první třetině je skóre nakloněno hostům. Jakub Zembol proměnil trestné střílení a až do 16. minuty vedli. V této chvíli se dokázal prosadit Oliver Samson tečí. V posledních třech minutách se ale Brňané zásluhou Jana Ekrta dokázali prosadit znova a navrátili si zpět vedení.

Další třetina začne přibližně v 18:47.

20:01

20:33
    Ofsajd domácího celku.

21:12
    Moravec posílal přihrávku přes osu Rakusovi, druhý jmenovaný ale nestihl nahrávku zpracovat.

21:57
    Fábry s Hrabíkem a Odehnal ujeli do přečíslení tři na jednoho, Fábry ale nedokázal puk přizvednout nad Kavanovy betony.

22:33
    Sebastián Pavlák byl při průniku do pásma podražen Antonínem Pospíšilem a domácí si tak zahrají první přesilovku.

24:18
    Hauserova střela z první skončila trefila jen Kavanovy betony.

24:30
    Byl odpískán ofsajd domácích.

24:42
    A následně i ofsajd hostí.

25:15
    Habermann s Chludilem ujížděli do pásma, do přihrávky mezi kruhy se jim ale včas stihl položit František David a jejich akci tak překazil.

25:59
    Zembol sám ujížděl na Vedrala a pokoušel se ho vymíchat. Domácí gólman se ale nenechal a jeho puk betony vyrazil za branku.

26:55
    Zakázané uvolnění domácích.

27:20
    Němcova střela od modré proletěla domácí obranou až Vedralovi do náruče.

27:32
    Stepanchuk jel podél mantinelu a vystřelil na pravou stranu Kavanovy branky. Puk se od jeho betonů odrazil ještě k Senčákovi, ten ale puk nezaregistroval a nemohl tak dorážet.

28:20
    Po přihrávce Hausera napálil Filip Novák pravou tyčku.

29:30
    Ani Žmola z ostrého úhlu neproměnil svou šanci.

30:46
    5/5
    A máme opět vyrovnáno! Ondřej Hrabík nahrál JAKUBU TŮMOVI, který po objetí branky překvapil Kavana a prosazuje se. Asistence: Ondřej Hrabík a Petr Hauser.
    Tůma J., Hrabík O., Hauser P., Stěpančuk B., Červenka J.
    Zubíček J., Ulbricht P., Veselský A., Nesvadba J., Habermann J.
    30:46 Jakub TŮMA - 2:2

31:22
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha:
    Petr Hauser – 2 min., vysoká hůl.

32:19
    Horváth dostal přihrávku před prázdnou branku, ale nedokázal ji zpracovat.

33:09
    Sparta vyhazuje.

33:40
    Bareš z mezikruží mířil nad Kavanovu vyrážečku, ale branku těsně minul.

34:03
    Daníčkova dělovka z pokleku na levém kruhu skončila v náruči Kavana.

34:40
    Daníček skončil po zákroku jednoho z Brňanů na zemi, a tak se na puk dostali právě hosté. Ti měli šanci zakončit do poodkryté branky, Horváthova přihrávka ale nedošla až na hokejku jeho spoluhráče.

35:20
    Zakázané uvolnění Brna.

36:16
    A je tu ofsajd Sparty.

36:52
    Sparťané kombinují v pásmu, ale všechny pokusy Kavan zlikvidoval.

38:02
    Po Fábryho nebezpečné střele z mezikruží puk skončil odražený na hokejce Žmoly, který napálil levou tyčku!

38:37
    Hrabík kombinoval s Hauserem, druhý jmenovaný vystřelil z pravého kruhu. Kavan si však jeho pokus podržel.

38:54
    Daníčkovi se podařilo ve středním pásmu obrat soupeře o puk a na vrcholku levého kruhu se pokusil o střelu, avšak promáchl.

40:00

Po skončení této třetiny máme stav vyrovnaný. Sparta stále bojuje a z jednoho z pokusů se prosadil Jakub Tůma, který překonal Kavana po objetí branky a srovnal.

Další třetina začne přibližně v 19:34.

40:01

40:33
    Hauser si vybojoval puk v rohu mantinelu a vystřelil z levého kruhu, Kavan však puk schval do rukavice.

41:03
    Ani Barešova střela z levého kruhu nepřekonala brněnského gólmana.

41:22
    Sparťanům se podařilo vytvořit soustavný tlak v pásmu, ze kteréhož pak vystřelil Fábry. Jeho pokus si našel Kavanovy betony, ale puk se odrazil ke Žmolovi. Ten se ale z otočky také neprosadil.

42:49
    Veselského pokus z ostrého úhlu minul branku Vedrala.

43:25

43:54
    4/5
    A Sparta se poprvé dostává do vedení! Ve vlastním oslabení se prosadil MIKULÁŠ ODEHNAL, který překonal Kavana. Asistence: Bogdan Stepanchuk.
    Odehnal M., Stěpančuk B., Tůma J., Červenka J.
    Němec F., Moravec D., Rakus R., Ekrt J., Veselský A.
    43:54 Mikuláš ODEHNAL - 3:2

44:26
    5/4
    Vedení domácích ale nevydrželo dlouho. Přesilovky z kombinace se Zembolem a Svobodu využil ROMAN OTAVA, který zakončil z vrcholku levého kruhu. Asistence: Denis Svoboda a Jakub Zembol.
    Otava R., Svoboda D., Zembol J., Boltvan A., Horváth K.

48:50
    Fábryho pokus z otočky trefil Kavanovy betony.

49:00
    Hned po vhazování Stepanchuk zkusil puk poslat bekhendem na branku. Kvůli tomu, že to poslal po ledě, to Kavan stihl pokrýt, i když to nečekal.

49:19
    Sparťanům skončil další puk zblokovány v ochranné síti.

49:33
    Nesvadbavu střelu z mrtvého úhlu Vedral tak tak přikryl.

50:57
    Červenkovo prudké nahození od modré skončilo jen těsně vedle Kavanovy branky.

52:24
    Tak tohle byla tutovka Komety. Před odkrytou brankou se ocitli Zembol s Nesvadbou, kteří ale díky šikovnému zákroku Vedrala na poslední chvíli nezakončili.

53:26
    Vitouch si od modré sjel až do mezkikruží, odkud poté vypálil – Kavan ale jeho pokus srazil do ochranné sítě.

54:33
    Petr Hauser ujížděl s Odehnalem v přečíslení dva na jednoho. Hauser se rozhodl to v zakončení vzít na sebe a chtěl zakončit mezi betony, ale neuspěl.

55:32

56:55
    Po šanci Tůmy Brno vyhazuje až na icing.

57:44
    Otavův pokus z předbrankového prostoru si našel jen Vedralovy betony.

59:38
    Icing domácích.

60:00

Ve třetí třetině jsme viděli po jedné brance na obou stranách. Mikuláš Odehnal se prosadil dokonce ve svém vlastním oslabení, ale ještě v téže početní výhodě se Kometě zásluhou Romana Otavy srovnat stav na 3:3.

Hra tak po krátké přestávce pokračuje do prodloužení s náhlou smrtí.

60:01

60:38
    Střela Svobody skončila na betonech Vedrala a hra se přesouvá na druhou stranu.

60:43
    Hauserova střela skončila scvaknuta betony Kavana a hra je tak po zákroku zastavena.

61:12
    Horváth trefil tyčku!

61:23
    Bareš na druhé straně uháněl ke Kavanovi, brankář ale s klidem zakročil proti němu betony.

61:59
    Otava měl teď před sebou odkrytou branku, ale nepodařilo se mu puk zasunout do branky tak, jak chtěl a Vedral se po něm stihl natáhnout.

62:38
    Tůma dělovkou od modré rozezněl další tyčku!

63:05
    Zembol se pokusil vymíchat si Vedrala, ale ten se nenechal a zakročil betonem.

63:46
    Ulbrichtova střela z mezikruží padla Vedralovi do náruče.

64:15
    V oslabení se provinil Jan Ekrt držením Marka Daníčka. Sparťané si tak zahrají početní výhodu čtyři na tři.

64:49
    Hauserova střela letěla vzduchem ke Kavanovi a ten ji schoval do lapačky.

65:15
    Daníček vypálil z levého kruhu a dorážet bekhendem se pokoušel ještě David, ale Kavana nepřekonal.

65:30
    Před brankou stál na dorážku připravený Vitouch, Kavnána avšak nepřekvapil svým pokusem.

66:02
    Po vyhození Komety se sparťané rychle dostali zpět do útoku, z kombinace s Hauserem se pokusil zakončit Tůma. Svým pokusem ze slotu se ale trefil přesně na gólmanovy betony.

67:00
    Žmolova nenápadná bekhendová střela z mezikruží branku těsně minula.

67:17
    Kometu zastavuje ofsajd.

67:41
    Daníček si prokličkoval sám až před branku a chtěl zakončit bekhendem, prostor u levé tyčky ale těsně minul.

68:01
    Rakus nahrál přes osu Zembolovi, kteréhož nebezpečnou střelu Vedral podržel.

69:03
    3/3
    A je konec. JAN EKRT rozhodl v prodloužení a postupují tak do finále. Asistence: František Němec.
    Ekrt J., Němec F., Horváth K.
    Červenka J., Vitouch M., Hrabík O.
    69:03 Jan EKRT - 3:4

Je dobojováno. Kometa dokázala v poslední minutě prodloužení rozhodnout díky gólu Jana Ekrta a Brno postupuje do finále DHL extraligy juniorů. (20:25:23)

Lucie Citterbartová

Branky a nahrávky: 16. Samson (Hrabík, Hauser), 31. J. Tůma (Hrabík, Hauser), 44. Odehnal (Stěpančuk) – 7. Zembol (TS), 18. Ekrt (D. Moravec, D. Svoboda), 45. Otava (D. Svoboda, Zembol), 70. Ekrt (F. Němec)

Rozhodčí: Zavřel, Sýkora – Pěkný, Figer